Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 23.08.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
5/5 - (1 vote)

Karta pojazdu jest jednym z obowiązkowych dokumentów, który musi posiadać samochód zarejestrowany w Polsce. Co ważne – nie trzeba wozić jej ze sobą, więc nie musimy obawiać się konsekwencji podczas kontroli policji. Nie jest też przypisana do właściciela, lecz do konkretnego samochodu. Co to jest karta pojazdu? Co zrobić, gdy zgubi się kartę pojazdu, kto ją wystawia? Tego wszystkiego dowiecie się w naszym artykule.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czy karta pojazdu jest obowiązkowa w 2022 roku? Do czego właściwie potrzebna jest nam karta pojazdu?

Karta pojazdu od kiedy obowiązuje? Karty pojazdu wprowadzone zostały 30 czerwca 1999 roku. Nie doczekały jednak 23. urodzin. Od 4 września 2022 roku karty pojazdu nie są już wydawane. Jednak należy pamiętać, że stare karty pojazdu nadal obowiązują i trzeba ich pilnować przy zakupie używanego auta oraz przekazać je wraz ze sprzedażą samochodu.

Czytaj także: Dokumenty podczas kontroli drogowej

Powodem wycofania kart pojazdu jest szybko postępująca cyfryzacja. W dobie elektronicznych dowodów rejestracyjnych, osobistych czy praw jazdy, karta pojazdu jest rozwiązaniem archaicznym.

Co to jest karta pojazdu?

Karta pojazdu jest paszportem naszego samochodu. Wymienione są w niej wszystkie najważniejsze informacje oraz kolejni właściciele. Karta przypisywana jest do konkretnego pojazdu, a nie właściciela, dlatego szczególnie ważne jest, aby pamiętać o odebraniu jej podczas zakupu samochodu używanego oraz przekazaniu podczas sprzedaży. Jakie dokładnie informacje znajdują się w karcie pojazdu?

 • Marka
 • Model
 • Rodzaj i przeznaczenie
 • Numer identyfikacyjny VIN
 • Pojemność silnika
 • Liczba miejsc
 • Masa
 • Dopuszczalna masa całkowita
 • Liczba osi samochodu
 • Dokładny rok produkcji

Na pozostałych stronach możemy znaleźć pierwszego właściciela i kolejnych, jeśli pojazd przechodzi z rąk do rąk, a także wszelkie zmiany parametrów technicznych pojazdu.

Co zrobić gdy kupiłem samochód bez karty pojazdu?

Zakup samochodu bez karty pojazdu może być niezwykle ryzykowne. Kiedy osoba, od której chcemy zakupić pojazd poinformuje nas, że zgubiła kartę, powinniśmy poprosić ją o wyrobienie duplikatu przed sfinalizowaniem transakcji. My nie będziemy mogli tego zrobić. Co gorsza, bez karty pojazdu nie zarejestrujemy naszego nowego nabytku.

Jak sprawdzić czy była wydana karta pojazdu – sprawdzenie, czy karta pojazdu została wydana dla samochodu jest bardzo proste. Wystarczy, że zastosujesz jedną z poniższych metod:

 • W dowodzie rejestracyjnym powinien być zawarty numer karty (jeżeli została ona wydana).
 • Z pomocą przychodzi też oficjalny, państwowy portal historiapojazdu.gov.pl. Wpisując w nim podstawowe dane samochodu, możemy dowiedzieć się, czy karta pojazdu została wydana.
 • Kolejnym sposobem będzie skorzystanie z usługi mPojazd, gdzie także znajduje się numer karty.

Jeżeli sprzedawca samochodu twierdzi, że pojazd nie ma wydanej karty, to powinniśmy być szczególnie czujni. Może okazać się, że sprzedawany pojazd pochodzi z kradzieży.

Dzięki wyżej wymienionym sposobom, bez kłopotu unikniemy tego typu problemów.

Kto wystawia kartę pojazdu?

Zgodnie z ustawą z 1999 roku obowiązek wydania karty dla nowych pojazdów spoczywa na producencie samochodu lub miejscowym przedstawicielu marki, który wprowadza auto do obrotu handlowego. W przypadku pojazdów sprowadzonych z zagranicy i niezarejestrowanych w Polsce kartę pojazdu wydaje organ rejestrujący.

Wszystkie karty dla samochodów wydawane są na podstawie art. 77 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r Prawo o ruchu drogowym, wraz z późniejszymi zmianami. Wskazany artykuł wskazuje, że:

1. Producent lub importer nowych pojazdów jest obowiązany wydać kartę pojazdu dla każdego pojazdu samochodowego wprowadzonego do obrotu handlowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 1. Karta pojazdu jest przekazywana właścicielowi pojazdu.
 2. Kartę pojazdu dla pojazdu samochodowego, innego niż określony w ust. 1, wydaje, za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, właściwy w sprawach rejestracji starosta przy pierwszej rejestracji pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyłączeniem pojazdów zabytkowych i pojazdów„.

W myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym, karty nie muszą mieć pojazdy:

 • Sprowadzone lub zarejestrowane przed 1 lipca 1999 roku.
 • Pochodzące z licytacji przepadku na rzecz Skarbu Państwa.
 • Należące do sił zbrojnych obcego państwa.
 • Należące do członków korpusu dyplomatycznego obcego państwa.

Zgubiona karta pojazdu – co robić?

Oczywiście może zdarzyć się, że zgubimy kartę pojazdu. W końcu jest to tylko kilka kartek w twardej okładce. Chyba każdemu zdarzyło się coś zgubić – dowód osobisty, klucze, portfel czy telefon. Karta pojazdu nie jest wyjątkiem.

Po pierwsze – zgubiona karta pojazdu nie jest sytuacją bez wyjścia. Bez większego problemu możemy wyrobić jej duplikat. Aby to zrobić musimy udać się do najbliższego wydziału komunikacji. Tam składamy oświadczenie o zagubieniu karty pojazdu.

Ale uwaga - oświadczenia o utracie, zniszczeniu lub kradzieży karty pojazdu składasz pod rygorem odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań. Zdecydowanie nie polecamy próby oszukania urzędu.

Będziemy musieli okazać również dowód rejestracyjny i osobisty. Duplikat karty pojazdu kosztuje 75 zł. Opłaty można dokonać przez internet lub na miejscu, w urzędzie.

Co się stanie, gdy nasza karta pojazdu zostanie zniszczona? Musimy wykonać następujące formalności:

 • Złożyć wniosek o wydanie wtórnika karty pojazdu,
 • Przygotować oświadczenie o zniszczeniu lub utracie karty pojazdu wraz z opisem okoliczności zniszczenia/utraty.
 • Okazać dowód rejestracyjny.

Co należy zrobić, jeżeli stracimy kartę pojazdu przed rejestracją samochody? W takim przypadku też mamy pewne możliwości:

 • Musimy zdobyć zaświadczenie z potwierdzeniem danych pojazdu z urzędu, który poprzednio rejestrował dany pojazd,
 • Jak w poprzednich przypadkach, należy złożyć oświadczenie o utracie karty pojazdu lub, jeśli to poprzedni właściciel ją zgubił, zdobądź oświadczenie od niego,
 • Okazać dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne.

A co, jeżeli mamy ogromnego pecha i zgubiliśmy kartę pojazdu wraz z dowodem rejestracyjnym? Spokojnie, z tej sytuacji również jest wyjście:

 • W pierwszej kolejności musisz zdobyć zaświadczenie z potwierdzeniem danych pojazdu z urzędu, który poprzednio rejestrował dany pojazd.
 • Należy złożyć również oświadczenie o okolicznościach utraty obu dokumentów.
 • Jeżeli dokumenty skradziono wraz z pojazdem, będziesz potrzebować zaświadczenia z Policji.

Urząd może także poprosić o przedstawienie dowodu osobistego oraz potwierdzenia obowiązkowego ubezpieczenia samochodu od odpowiedzialności cywilnej. Na wydanie nowej karty pojazdu będziesz czekać maksymalnie do 30 dni. Pamiętaj o wniesieniu odpowiedniej opłaty w wysokości 75 zł.

Gdzie jest numer karty pojazdu?

Gdzie jest numer karty pojazdu? Karta pojazdu nie różni się wiele od innych wydawanych przez polskie urzędy dokumentów – również posiada specjalne oznaczenie, które jest właściwe tylko dla niej i służy celom identyfikacyjnym. Można znaleźć je w kilku miejscach. Po pierwsze – na dole niektórych stron wewnętrznych, jak również na tyle okładki.

Niektórzy mogą mieć jednak problem odczytania numerów, ponieważ są one wytłoczone i często czuć je jedynie pod palcami.  Serię i numer karty pojazdu umieszcza się przede wszystkim w aktualnym dowodzie rejestracyjnym, a dokładnie na jego awersie. Znajduje się tam kolumna o nazwie “Numer karty pojazdu”, w której znajdziesz indywidualny ciąg liter i cyfr, który jest przypisany na stałe do tego konkretnego auta.

Możesz też znaleźć w tej rubryce adnotację “Nie wydano”, jeśli nie ma tego dokumentu.

PODSUMOWANIE:

 • Rejestracja auta – to jeden z dokumentów, które musisz dostarczyć do wydziału komunikacji wraz z wypełnionym wnioskiem o rejestrację. Bez karty pojazdu nie będziemy mogli dokonać jego rejestracji. Nie ma w tym przypadku absolutnie żadnych ustępstw. Dlatego, jeżeli kupujemy samochód, a właściciel pojazdu informuje nas, że nie posiada karty, to powinniśmy poprosić go, aby wyrobił jej duplikat przed zawarciem transakcji. Oszczędzi to nam wielu kłopotów. Może się również zdarzyć, że właściciel celowo ukrywa ten fakt, ponieważ samochód pochodzi z kradzieży.
 • Wyrejestrowanie auta – karta pojazdu powinna zostać przekazana nowemu właścicielowi samochodu wraz z resztą dokumentów. Jeżeli nie chcemy, aby przyszły właściciel miał problemy, musimy pilnować karty pojazdu. Nie warto jej gubić – wyrobienie choć jest oczywiście możliwe, to wiążę się z licznymi formalnościami i wizytami w urzędzie.
 • Złomowanie auta – proces ten wiąże się nie tylko ze zniszczeniem auta, ale również dotyczących go dokumentów. To, czy uda Ci się zezłomować auto bez tego dokumentu, zależy od konkretnej stacji demontażu pojazdów. Najczęściej zostaniesz jednak poproszony o urzędowe oświadczenie, które potwierdzi jego brak. Stacja demontażu pojazdów, która nie wymaga tego dokumentu, może narazić się na ogromne kłopoty, dlatego możemy uznać, za bardziej niż pewne, że nie zezłomujemy samochodu, który nie posiada karty.
 • Wyrejestrowanie auta – karta pojazdu będzie wymagana, żeby wyrejestrować samochód, np. taki, który został skradziony. Niestety kradzieże samochodów wciąż się zdarzają, a skuteczność policji w ich odnajdywaniu jest znikoma. Jeżeli nie chcemy dalej płacić składek, musimy taki pojazd wyrejestrować. Jeżeli karta została skradziona wraz z pojazdem, powinniśmy dostarczyć stosowne zaświadczenie z policji.
 • Wymiana obecnego dowodu rejestracyjnego – jeśli auto ma wydaną kartę pojazdu, będzie ona potrzebna do wymiany dowodu rejestracyjnego. Dowód możesz z kolei wymienić z wielu powodów, np. po jego zniszczeniu w takim stopniu, że stał się nieczytelny, albo po zmianie nazwiska po ślubie.
 • Zawarcie umowy OC – ubezpieczyciel na pewno poprosi Cię zarówno o dowód rejestracyjny, jak i o kartę pojazdu. Pamiętajmy, że ubezpieczenie pojazdu jest w Polsce obowiązkowe. Brak ubezpieczenia może wiązać się z ogromnymi karami finansowymi.
 • Badanie techniczne pojazdu – karta pojazdu jest wymagana tylko wtedy, gdy nie masz dowodu rejestracyjnego, bo np. go zgubiłeś. Jeśli jednak masz dowód, karta pojazdu nie będzie Ci potrzebna podczas badania. Dlatego po zakupie pojazdu, najlepiej schować kartę w bezpieczne miejsce w domu. Nie jest ona potrzebna również podczas kontroli policji.
 • Pożyczka pod zastaw samochodu – jeśli auto stanowi zabezpieczenie kredytu, w karcie pojazdu pojawi się wzmianka o tym. Biorąc więc tego typu pożyczkę, musimy posiadać kartę pojazdu.
 • Pamiętajmy, że w myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym, niektóre samochody nie muszą mieć karty pojazdu. Są to samochody zabytkowe, sprowadzone lub zarejestrowane przed 1 lipca 1999 roku, pochodzące z licytacji przepadku na rzecz Skarbu Państwa, należące do sił zbrojnych obcego państwa oraz należące do członków korpusu dyplomatycznego obcego państwa. Od kwietnia 2022 roku w życie weszły przepisy, które znoszą obowiązek wydawania karty pojazdów. Dotyczy to jednak wyłącznie aut wyprodukowanych po tej dacie. Stare karty wciąż będą obowiązywać, choć rozwiązanie to jest archaiczne.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

rozrusznik
Rozrusznik Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Rozrusznik samochodowy jest tym elementem spalinowego auta, który pozwala na uruchomienie silnika. Bez tej części odpalenie pojazdu jest bardzo trudne, choć nie niemożliwe. Jak działa rozrusznik w aucie? Po czym poznać, że uległ awarii? I co zrobić z uszkodzoną częścią? Odpowiadamy. ...
Czytaj dalej
intercooler
Intercooler Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Intercooler to po prostu chłodnica powietrza. Jeszcze w latach 90. niekoniecznie była obecny w każdym samochodzie. Teraz trudno o model, który by jej nie miał. Jak działa intercooler? I jak wpływa na moc silnika? Przekonaj się razem z nami. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tyl...
Czytaj dalej