Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.12.2021 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Właściciel samochodu może wymienić dowód rejestracyjny. Najczęściej dzieje się tak, gdy zmianie ulegną dane osobowe kierowcy. Inną często spotykaną sytuacją jest moment, gdy w dowodzie rejestracyjnym zabraknie miejsca na pieczęć potwierdzającą badanie techniczne pojazdu. Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny pojazdu? Wyjaśniamy poniżej!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny samochodu?

Niestety polskie prawo obliguje kierowcę do każdorazowego wymieniania dowodu rejestracyjnego, gdy zmieni on adres zamieszkania. Jest to dość uciążliwa formalność, szczególnie w wypadku, gdy ktoś często się przeprowadza. Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy dojdzie do zawarcia związku małżeńskiego i zmianie ulegnie nazwisko. Analogicznie należy też wymienić dowód rejestracyjny przy dobrowolnej zmianie imienia lub nazwiska, a także w przypadku rozwodu, gdy kobieta zdecyduje się na powrót do nazwiska panieńskiego.

Dowód rejestracyjny auta musimy również wymienić zawsze wtedy, gdy jest on już zniszczony i zużyty, a przez to odczytanie zawartych w nich informacji jest trudne. Sytuacją, gdy koniecznie należy wymienić dokument jest również brak miejsca na przystawienie kolejnej pieczątki potwierdzającej pozytywne przejście badania technicznego. Także ci właściciele pojazdów, którzy decydują się na przejście “na gaz”, są zobowiązani do wymiany dowodu rejestracyjnego. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie istotne zmiany konstrukcyjne dokonywane w pojeździe, zobowiązują kierowcę do wymianę dokumentów.

Zgubiony dowód rejestracyjny? Kliknij w link i przeczytaj więcej co zrobić w takiej sytuacji?

Jak wygląda procedura wymiany dowodu rejestracyjnego w Polsce? 

W odpowiednim wydziale komunikacji należy uzupełnić wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego. Większość wydziałów komunikacji udostępnia na swoich stronach internetowych stosowny dokument, który można samodzielnie uzupełnić już w domu. Prócz uzupełnionego formularza do urzędu należy wziąć ze sobą również: tablice rejestracyjne, potwierdzenie opłaty skarbowej, a także aktualny dowód rejestracyjny i dokument tożsamości. Jeżeli samochód zarejestrowany jest na firmę, należy wziąć ze sobą aktualny odpis z KRS i jeżeli działamy w imieniu przedsiębiorstwa należy mieć również stosowne pełnomocnictwa. Niezależnie od  tego pamiętajmy również o wzięciu karty pojazdu, jeżeli została wydana, a także potwierdzenia zapłaty za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. 

Jeżeli wymiana dowodu rejestracyjnego konieczna jest ze względu np. na zamontowanie instalacji gazowej, zanim złożymy wniosek, musimy posiadać potwierdzenie badań technicznych samochodu. Tylko z tym dokumentem urzędnik wydziału komunikacji będzie mógł zająć się wydaniem nowego dowodu rejestracyjnego auta. 

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?

Opłata ewidencyjna oraz za wydanie dowodu rejestracyjnego wynosi obecnie 54 zł 50 gr. Nie możemy również zapomnieć o nalepkach legalizacyjnych, których koszt wynosi 12 zł 50 gr. Jeżeli nie mamy możliwości osobiście złożyć wniosku będziemy zobligowani do zapłacenia 17 zł opłaty manipulacyjnej za ustanowienie pełnomocnika, który złoży dokumenty w naszym imieniu.

Nie będziemy musieli zapłacić tej kwoty, jeżeli osobą upoważnioną przez nas będzie członek najbliższej rodziny na przykład: małżonek, syn lub córka. Jeżeli dokonaliśmy badań technicznych po zmianach konstrukcyjnych w naszym pojeździe zapłacimy za nie 82 zł. 

Czy dowód rejestracyjny muszę mieć zawsze ze sobą?

Nie! Już od 1 października 2018 roku nie ma w Polsce obowiązku posiadania w pojeździe dowodu rejestracyjnego nawet podczas kontroli drogowej. Zmianie uległy przepisy i obecnie policja ma wgląd do specjalnego systemu informatycznego, w którym potwierdza wszystkie dane dotyczące zarówno kierowcy, jak i pojazdu. 

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne – czy potwierdzenie muszę wozić w aucie?

Jak już wspomnieliśmy, podobnie jak w przypadku dowodu rejestracyjnego, obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne, czyli OC, możemy zostawić w domu. System informatyczny, którym posługuje się policja, pozwala również sprawdzić i tę informację. Pamiętaj jednak, aby nie zaniechać płacenia za OC. Już nawet jeden dzień zwłoki to 1040 zł kary nakładanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny! Ubezpieczenia musisz posiadać nawet, gdy nie jeździsz autem. Jeżeli nie masz możliwości wyjścia z domu, aby kupić odpowiednie ubezpieczenie, zawsze możesz skorzystać z porównywarek ofert OC w Internecie. Dzięki temu nie narazisz się na mandat za brak polisy. 

PODSUMOWANIE:

  • Każda zmiana imienia, nazwiska oraz adresu zamieszkania zawsze skutkować powinna wymiana dowodu rejestracyjnego samochodu.
  • Gdy brakuje miejsca na kolejną pieczęć ze stacji diagnostycznej, należy również wymienić dowód rejestracyjny.
  • Wszystkie zmiany konstrukcyjne pojazdu muszą skutkować wymianą dowodu rejestracyjnego.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej