Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Od 2018 roku możesz już w Polsce jeździć bez dowodu rejestracyjnego. W razie kontroli zostanie on sprawdzony przez policję w systemie, jednak nadal przy wielu okazjach dokument ten jest niezbędny. Dlatego koniecznie po zakupie samochodu musisz wyrobić papierowy dowód rejestracyjny. Jak wygląda ta procedura i jak możesz w czasie jej trwania sprawdzić status dowodu rejestracyjnego, żeby wiedzieć, kiedy się zgłosić po jego odbiór? Oto szczegóły.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kiedy potrzebny jest dowód rejestracyjny?

Jak już zostało wspomniane, w razie kontroli drogowej wszystkie informacje dotyczące zatrzymanego pojazdu funkcjonariusz sprawdzi w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Tam też, czyli w systemie, odbywa się zablokowanie i odblokowywanie dowodu np. w razie braku przeglądu. Skończył się też wymóg wyrabiania nowego dowodu, gdy zabraknie miejsc na pieczątkę z przeglądu technicznego. Jednak tradycyjny papierowy dokument jest potrzebny nadal w wielu sytuacjach, a mianowicie:

 • podczas wyjazdu za granicę
 • do przeprowadzenia transakcji sprzedaży samochodu
 • do jego odbioru z parkingu policyjnego
 • do załatwiania szeregu formalności w wydziale komunikacji.

Tradycyjny papierowy dowód rejestracyjny to trzyskrzydłowa książeczka w odcieniach żółci i błękitu.

Dokument ten stwierdza dopuszczenie pojazdu do poruszania się po drodze i wyrabiany jest przy rejestracji kupionego samochodu. Zanim go otrzymasz, dostaniesz pozwolenie czasowe, tzw. „miękki dowód”. A w trakcie wyrabiania stałego dokumentu, możesz bez problemu sprawdzać status dowodu rejestracyjnego.

Jak sprawdzić status dowodu rejestracyjnego?

Masz już miękki dowód i teraz czekasz na wystawienie docelowego dowodu rejestracyjnego. Trwa to pewien czas, nawet od dwóch do czterech tygodni. Tymczasem zdarza się, że jako kierowca z jakiegoś powodu potrzebujesz odebrać ten dokument jak najszybciej, bo na przykład wyjeżdżasz za granicę. O tym, czy dokument jest gotowy, możesz się dowiedzieć, dzwoniąc do urzędu. Jednak istnieje jeszcze inny, znacznie prostszy sposób na to, żeby sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru w wydziale komunikacji.

Wystarczy jedynie wejść na odpowiednią stronę internetową i prześledzić status dowodu rejestracyjnego.

Gdzie sprawdzić status dowodu rejestracyjnego?

Dowód rejestracyjny to dokument wydawany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A. Dlatego jeśli chcesz się dowiedzieć, na jakim etapie jest twój dokument, musisz wejść na stronę PWPW. Status dowodu rejestracyjnego dostępny jest w bezpłatnej usłudze „sprawdź status dowodu rejestracyjnego”. Aby sprawdzić postępy w wydawaniu dokumentu, musisz wpisać

na stronie następujące informacje:

 • numer rejestracyjny swojego samochodu
 • pięć ostatnich znaków numeru nadwozia, czyli numeru VIN.

Na tej podstawie błyskawicznie dowiesz się, czy już możesz zgłosić się po dowód, czy uzbroić się w cierpliwość.

Status dowodu rejestracyjnego – co znaczą otrzymane informacje?

Po wpisaniu niezbędnych danych na stronie natychmiast otrzymasz jedną z trzech informacji. Oto, co zatem oznacza poszczególny status dowodu rejestracyjnego:

 • przyjęto wniosek – trwa postępowanie administracyjne – oznacza to, że dokument nie jest jeszcze gotowy do odbioru
 • przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru – możesz odebrać dowód rejestracyjny w wydziale komunikacji
 • niepoprawne dane, brak spraw w toku lub dokument wydany – oznacza to, że wystąpił jakiś błąd, który trzeba wyjaśnić w urzędzie.

Odbiór dowodu rejestracyjnego

Jeśli doczekałeś się i dokument jest już gotowy, wystarczy udać się do wydziału komunikacji, aby osobiście go odebrać. Istnieją jednak sytuacje, gdy osobisty odbiór jest niemożliwy. Wówczas wystarczy udzielić pełnomocnictwa współwłaścicielowi lub pełnomocnikowi, który załatwi tę sprawę. W celu odebrania dowodu rejestracyjnego należy okazać w urzędzie następujące dokumenty:

 • dowód osobisty
 • kartę pojazdu – jeżeli została wydana
 • oryginał pozwolenia czasowego czyli „miękki dowód”
 • dokument potwierdzający posiadanie aktualnej polisy OC

PODSUMOWANIE:

 • Papierowy dowód rejestracyjny jest potrzebny w wielu sytuacjach, mimo że nie trzeba go wozić przy sobie na ewentualność kontroli drogowej.
 • Dokument wydawany jest w urzędzie komunikacji na wniosek o rejestrację pojazdu.
 • W czasie oczekiwania można sprawdzić status dowodu rejestracyjnego na stronie PWPW w usłudze „sprawdź status dowodu rejestracyjnego”.
 • Na stronie trzeba wpisać numer rejestracyjny pojazdu oraz 5 ostatnich znaków numeru VIN.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Samochody hybrydowe mhev hev phev
Samochody hybrydowe mHEV, HEV i PHEV Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
W świecie motoryzacyjnym, pojęcie hybrydowego samochodu staje się coraz powszechniejsze, ale co tak naprawdę oznacza bycie hybrydą? Poza tradycyjnym silnikiem spalinowym, hybrydy wyposażone są w silnik elektryczny, a ich działanie można podzielić na trzy główne typy: mHEV, HEV i PHEV, k...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie samochodu OC
Ubezpieczenie samochodu OC Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych, znane powszechnie jako ubezpieczenie samochodu OC, stanowi nie tylko obowiązkowy element posiadania i eksploatacji pojazdu w Polsce, ale również kluczowy aspekt bezpieczeństwa na drogach. W tym artykule przyjrzymy ...
Czytaj dalej