Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
5/5 - (1 vote)

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego w większości z nas kojarzy się z kontrolą policyjną i z zabraniem nam dokumentu przez funkcjonariusza, a następnie przekazanie go do odpowiedniego urzędu. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Zabrany dowód rejestracyjny możemy nadal trzymać w domowej szufladzie. Jak to możliwe?

Zabrany dowód rejestracyjny zostanie odznaczony w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Obecnie osobą uprawniona do tego typy działań jest na przykład kontrolujący nas policjant. Wyślę on w takiej sytuacji stosowną informację do odpowiedniego wydziału komunikacji. Nie ma więc potrzeby zabierania samego dokumentu, a każda służba, które ma wgląd do bazy od tego momentu będzie widziała, że nastąpiło zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policję. 

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego – z jakich powodów?

Jeżeli właściciel pojazdu nie ma aktualnych badań technicznych, a jego auto w widoczny sposób jest niesprawne, jest to podstawą do zabrania dowodu rejestracyjnego kierowcy. Otrzymamy wtedy dokument od policjanta, dzięki któremu będziemy mogli dojechać samodzielnie na badanie techniczne i stosowne naprawy, gdyż w innym wypadku konieczna będzie laweta i skorzystanie z kosztownej pomocy drogowej. Policjant nie jest jedyną osobą, która może zatrzymać dowód rejestracyjny.

Może to zrobić również pracownik stacji diagnostycznej. W takiej sytuacji zatrzyma on “fizycznie” dokument i dokonania wpisu do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Odbiór zabranego dowodu rejestracyjnego krok po kroku

Odbiór dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez policję odbywa się wyłącznie w sposób wirtualny i odzyskanie uprawnień również polega na oznaczeniu tej informacji w systemie ogólnopolskiej bazy danych. Aby tego dokonać musimy udać się do zakładu samochodowego naprawić wszystkie usterki wskazane przez policjanta. W stacji diagnostycznej otrzymujemy dokument potwierdzający stan techniczny naszego pojazdu i z nim udajemy się do odpowiedniego wydziału komunikacji. Tam też w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie zmieniony status dotyczący naszego auta.

Uwaga!
Jeżeli Twój samochód ma zatrzymany dowód rejestracyjny, to mimo że posiadasz “fizycznie” dokument, nie masz prawa poruszać się po drogach.

Właściciel pojazdu, który jeździ takim autem naraża się na szereg konsekwencji. Najbardziej poważną z nich jest odmowa wypłaty odszkodowania w momencie, gdy dojdzie do wypadku lub kolizji. W takiej sytuacji za wszystkie szkody kierowca będzie zobowiązany zapłacić samodzielnie. Niestety sumy takie potrafią być ogromne i mogą wyrokować o sytuacji finansowej właściciela samochodu na wiele lat. 

PODSUMOWANIE:

  • Twój dowód rejestracyjny może zatrzymać policjant lub diagnosta.
  • Zatrzymanie dowodu osobistego odbywa się obecnie poprzez system internetowy.  W efekcie właściciel pojazdu posiada nadal dokument, ale nie jest on ważny. 
  • W razie zatrzymania dowodu otrzymasz dokument pozwalający Ci na dojechanie do stacji diagnostycznej. W przeciwnym wypadku będziesz zmuszony do skorzystania z lawety.
  • Aby odzyskać dowód rejestracyjny, musisz udać się do wydziału komunikacji, żeby zmienić status w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
  • Właściciel pojazdu nie ma prawa poruszania się samochodem bez dowodu rejestracyjnego.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

  • Piotr pisze:

    Pani Weroniko. Artykuł jest z 2022 roku i napisała Pani w nim, iż aby odzyskać dowód należy udać się do Wydziału Komunikacji. Od 2020 roku w ramach pakietu deregulacyjnego diagności Stacji Kontroli Pojazdów mają uprawnienia do elektronicznego zwrotu dowodu rejestracyjnego po wykonaniu badania diagnostycznego, prawda?

  • depozycjonowanie pisze:

    Generally I do not learn post on blogs, but I would like to say that this
    write-up very pressured me to try and do so! Your writing taste has been surprised me.
    Thank you, quite nice article. http://www.slc21.com/bbs/board.php?bo_table=contact&wr_id=80178

Czarny lód
Czarny lód Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy zwykłe przymrozki mogą zamienić codzienną podróż w niebezpieczną grę z lodem? Oto czarny lód, tajemniczy wróg kierowców i pieszych, którego obecność trudno dostrzec, a konsekwencje mogą być niewyobrażalnie niebezpieczne. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 po...
Czytaj dalej
ubezpieczenie domu mieszkania ranking
Ubezpieczenie domu mieszkania ranking Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Ranking ubezpieczenia domu lub mieszkania to zestawienie najlepszych ofert ubezpieczeniowych, stworzone, aby ułatwić Ci wybór optymalnego ubezpieczenia dla siebie i Twoich bliskich. Polisy ubezpieczeniowe na nieruchomości różnią się zakresem ochrony, okresem obowiązywania, przeznaczeniem o...
Czytaj dalej