08/07/2020 22 lipca, 2021 Komunikacyjne
Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.

Od 1 stycznia 2020 roku zmieniły się przepisy. Obecnie właściciele pojazdów mają zaledwie 30 dni na przerejestrowanie swojego nowego pojazdu. Jeżeli tego nie zrobią, grożą im kary za nieprzerejestrowanie samochodu w wysokości 1000 zł! 

Kary za nieprzerejestrowanie samochodu

Zakres wysokości mandatu za niedochowanie terminu rejestracji pojazdu wynosi od 200 zł aż do 1000 zł. Właściciel pojazdu ma miesiąc na dokonanie formalności, w przypadku gdy kupuje lub sprowadza auto z krajów Unii Europejskiej. Podstawą prawną jest nowelizacja przepisów prawa o ruchu drogowym obowiązująca od początku 2020 roku. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że przepisy te nie biorą pod uwagę samochodów, które sprowadzamy z takich krajów jak: Stany Zjednoczone czy, nie wchodząca w skład Unii Europejskiej, Szwajcaria.

Pamiętajmy, że to urzędnik decyduje, jaka wysokość kary należy się nam za niedochowanie terminu. Na najwyższy wymiar mandatu najczęściej mogą liczyć te osoby, które kolejny raz zapomniały o rejestracji i zrobiły to dla  zarobku. 

Przerejestrowanie auta – to musisz wiedzieć!

Jeżeli zdecydujesz się na zakup samochodu, musisz pamiętać o przerejestrowaniu swojego pojazdu. Aby tego dokonać, musisz udać się do wydziału komunikacji odpowiedniego ze względu na miejsce zamieszkania. Pamiętaj, że jeżeli Twój meldunek jest w innym miejscu, nie ma to znaczenia. W przypadku rejestrowania samochodu należy kierować się miejscem faktycznego pobytu właściciela pojazdu. 

Jeżeli nie możesz osobiście dopełnić tych formalności, masz prawo do ustalenia pełnomocnika. Opłata za tę czynność to 17 zł. Zazwyczaj w wydziałach komunikacji lub na ich stronach internetowych znajduje się odpowiedni druk, który należy w tym wypadku uzupełnić. Co istotne, jeżeli w Twoim imieniu rejestracji będzie dokonywał członek najbliższej rodziny to jest: żona, mąż, syn czy córka – jesteś zwolniony zapłaty. 

Również wnioski o przerejestrowaniu lub zarejestrowanie samochodu najczęściej znajdują się nie tylko w siedzibie urzędu, ale również na stronach internetowych. Dzięki temu możesz spokojnie wypełnić dokument w domu. Jeżeli udajesz się do wydziału komunikacji, musisz posiadać nie tylko wniosek o przerejestrowanie auta, ale również umowę zakupu samochodu, potwierdzenie przeglądu technicznego, tablice rejestracyjne, a także kartę pojazdu – jeżeli została została wydana.

Nie zapomnij również o dowodzie osobistym lub paszporcie, który będzie potwierdzał Twoją tożsamość. Po złożeniu wniosku urzędnik wyda Ci tymczasowy dowód rejestracyjny, który ważny jest 30 dni. Jeżeli wydanie nowego dowodu rejestracyjnego będzie się przedłużało, to Ty musisz pamiętać o tym, aby zgłosić się do urzędu o przedłużenie tymczasowego dowodu rejestracyjnego. Nie dzieje się to w sposób automatyczny. Warto również wiedzieć, że jeżeli pojazd ma kilku współwłaścicieli, to każdy z nich musi stawić osobiście w wydziale komunikacji lub wyznaczyć reprezentującego pełnomocnika. 

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Przerejestrowanie samochodu lub rejestracja nowego pojazdu to około 200 zł. Na tę kwotę składa się między innymi wydanie:

 • tablic rejestracyjnych 80 zł,
 • dowodu rejestracyjnego 54 zł,
 • pozwolenia czasowego 13 zł 50 gr,
 • nalepki kontrolnej 18 zł 50 gr,
 • nalepki legalizacyjnej 12 zł 50 gr.

Konieczna również będzie opłata ewidencyjna w wysokości 2 zł. Kierowcy, którzy zdecydują się na tak zwane tablice indywidualne, będą musieli dodatkowo zapłacić 1100 zł 50 gr. 

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Przerejestrowanie samochodu – nowe zasady

Zarejestrowałeś się auto? Co z Twoim OC?

W momencie gdy zarejestrujesz już swój pojazd, pamiętaj o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym. Co prawda, gdy kupisz pojazd, polisa przechodzi na Ciebie. Masz jednak prawo wypowiedzieć umowę OC, firma ubezpieczeniowa może przekalkulować składkę i zobowiązać Cię do dopłaty różnicy. Aby tego uniknąć, najlepiej jest zawczasu skorzystać z porównywarki ubezpieczeń i zweryfikować rynkowe ceny, które oferują towarzystwa ubezpieczeniowe dla Ciebie i Twojego pojazdu.

Pamiętaj, że w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego możesz kierować się podczas wyboru jedynie ceną, ponieważ zakres ochrony polisą we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych jest dokładnie taki sam i określony jest przepisami polskiego prawa. 

Więcej dowiesz się z artykułu: „Przerejestrowanie samochodu a OC

PODSUMOWANIE:

 • Właściciel pojazdu ma 30 dni na przerejestrowanie swojego samochodu.
 •  Jeżeli auto nie zostanie zarejestrowane w ciągu miesiąca, kierowca może się spodziewać mandatu w wysokości od 200 zł do 1000 zł.
 • Rejestracji auta dokonujemy w wydziale komunikacji stosownym do miejsca zamieszkania kierowcy.
 • Za rejestrację pojazdu zapłacisz około 200 zł.
 • Jeśli nie możesz zarejestrować auta osobiście, masz prawo ustalić pełnomocnika. Koszt pełnomocnictwa to 17 zł. Z opłaty tej zwolnieni są członkowie najbliższej rodziny.
 • Podczas rejestracji auta w wydziale komunikacji powinni stawić się wszyscy współwłaściciele pojazdu lub wyznaczeni przez nich pełnomocnicy. 

Weronika Cichocka

Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.