Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 26.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Wielu kierowców zapomina, że obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne rządzi się innymi przepisami niż polisy dobrowolne. Dlaczego?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

W Polsce przepisy zobowiązują każdego właściciela pojazdu do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, czyli OC. Ubezpieczenie OC należy do ubezpieczeń komunikacyjnych. Należy do nich również autocasco, assistance i ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.

Jednakże tylko OC jest tym, do którego zobowiązani są wszyscy posiadacze pojazdów. Tego rodzaju polisa ma na celu zabezpieczenie właściciela auta, w sytuacji gdy dojdzie do zdarzenia drogowego i będzie on zobowiązany do zapłacenia, na przykład za zniszczenia pojazdu lub leczenie osób poszkodowanych.

OC – zakres ochrony jest wszędzie taki sam

Warto pamiętać, że decydując się na zakup OC, możemy kierować się wyłącznie ceną, ponieważ zakres ochrony polisą został ściśle przewidziany w ustawie i muszą się do niego stosować wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce. Skąd zatem bierze się różnica cen, skoro zakres ochrony dla konkretnego pojazdu i kierowcy jest dokładnie taki sam?

Wszystko wynika z tego, jakiego rodzaju czynniki zakład ubezpieczeń bierze pod uwagę. Co ciekawe, ubezpieczyciele mogą brać pod uwagę nawet te same czynniki, ale przywiązywać do nich różną wagę i w związku z tym przy wycenie składki OC na 12 miesięcy różnie kształtuje się cena prezentowana potencjalnemu klientowi.

Warto zwrócić uwagę na pakiety polis na przykład z assistance lub NNW czy autocasco, oferowanych przy zakupie OC. Tego rodzaju zestawy polis dołączonych do polisy obowiązkowej są zazwyczaj oferowane w korzystnych cenach w porównaniu do tych samych polis dobrowolnych kupowanych osobno.

Na co najczęściej zwracają uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe przy wycenie OC?

Zakład ubezpieczeń oceniając ryzyko związane z ubezpieczeniem konkretnej osoby i jej pojazdu, może wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • markę pojazdu;
  • model auta;
  • datę wyprodukowania pojazdu;
  • pojemność silnika;
  • miasto lub miejscowość, w której auto będzie najczęściej użytkowane;
  • dotychczasową historią szkód;
  • doświadczenie kierowcy w prowadzeniu auta;
  • wiek właściciela.

Automatyczne przedłużenie polisy

Najwięcej problemów przysparza kierowcom, w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, kwestia automatycznego przedłużenia się polisy na kolejny rok ubezpieczeniowy. Zgodnie z ustawą, jeżeli właściciel pojazdu nie zrobi nic i zapomnij w ogóle o ubezpieczeniu pojazdu na kolejny rok, to nie musi się martwić.

Ubezpieczyciel zaproponuje mu ochronę na kolejne 12 miesięcy. W takiej sytuacji ciągłość ochrony OC będzie zachowana. Sprawa nie jest jednak tak prosta, gdy decydujemy się na zmianę dotychczasowego towarzystwa ubezpieczeniowego. Po pierwsze musimy pamiętać o tym, że decydując się na tego rodzaju zmianę, poprzednią umowę dotyczącą OC, musimy wypowiedzieć. To po stronie ubezpieczającego jest powiadomienie ubezpieczyciela o wypowiedzeniu i zmianie firmy, w której wykupiliśmy obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.

Pamiętajmy, żeby polisa była opłacona, ponieważ w przypadku niedopłaty polisa nie wznowi się.

Wypowiedzenie OC – które?

Ubezpieczenie OC możemy wypowiedzieć co do zasady w trzech sytuacjach. Po pierwsze, wtedy gdy składamy je z końcem okresu obowiązywania ochrony OC, po wtóre w sytuacji podwójnego ubezpieczenia i oczywiście w momencie gdy wypowiedzenie składane jest przez nabywcę pojazdu.

Jeżeli decydujemy się na zmianę ubezpieczyciela wypowiadamy umowę z art. 28 ust. 1 i pamiętajmy, że właściciel pojazdu może złożyć tego rodzaju wypowiedzenie w dowolnym momencie, ale nie później niż w przedostatnim dniu obowiązywania OC. Po złożeniu w sposób poprawny tego rodzaju wypowiedzenia, umowa nie odnowi się w sposób automatyczny.

W sytuacji gdy posiadamy podwójne ubezpieczenie, to dotychczasową polisę, która wznawia się automatycznie, można wypowiedzieć z artykułu art. 28a ust. 1, ale tylko w sytuacji jeśli na ten sam czas posiadamy OC w innej firmie.

Czym jest podwójne ubezpieczenie?

Podwójne ubezpieczenie OC to taka sytuacja, kiedy na przykład wykupiliśmy nowe obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w innej firmie niż dotychczasowa, ale zapomnieliśmy wypowiedzieć polisę u poprzedniego ubezpieczyciela. Skutkiem tego pojazd ma dwa obowiązkowe ubezpieczenia.

Podsumowanie:

  • Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, czyli OC, przedłuża się na kolejny okres ochrony co do zasady w sposób automatyczny.
  • Assistance, NNW, autocasco – to polisy dobrowolne i właściciel pojazdu nie jest zobowiązany do kupienia ich.
  • Zakres ochrony polisą OC w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym w Polsce jest dokładnie taki sam, ponieważ określony jest przepisami ustawy.
  • Polisę OC można wypowiedzieć z końcem okresu obowiązywania jednak nie później niż na dzień przed zakończeniem ochrony polisą.
  • Zmieniając towarzystwo ubezpieczeniowe należy pamiętać o złożeniu wypowiedzenia u poprzedniego ubezpieczyciela.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej