Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak
Aktualizowano: 24.05.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
3.5/5 - (4 votes)

Kierunkowskaz – ten mały, często niedoceniany element naszego samochodu, który jest niczym nasza osobista forma komunikacji na drodze. Kiedy używamy kierunkowskazów, mówimy innym kierowcom, co zamierzamy zrobić. Ale co się dzieje, gdy stoimy przed jednym z najbardziej skomplikowanych elementów infrastruktury drogowej – rondem? Podpowiadamy, kiedy włączyć kierunkowskaz na rondzie.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to jest rondo?

Rondo to nie jest zwykłe skrzyżowanie, to prawdziwe pole bitwy dla niektórych kierowców. I nie ma się co dziwić, bo rondo to przecież skrzyżowanie okrężne, które z założenia ma usprawnić ruch, a czasem tylko dodaje soli do oka. Więc jak to jest z tymi kierunkowskazami na rondzie?

Kierunkowskaz na rondzie

Kluczowe jest zrozumienie, że na rondzie nigdy nie skręca się w lewo. To zasada leży u podstaw funkcjonowania ronda i sprawia, że jazda po nim jest płynniejsza. Gdy to zrozumiesz, przepisy dotyczące jazdy po rondzie stają się bardziej zrozumiałe, a także staje się jasne, kiedy używać kierunkowskazów na rondzie.

Kierunkowskaz na rondzie – co mówią przepisy?

Okazuje się, że przepisy są dość niejednoznaczne. Ogólnie mówiąc, kierujący pojazdem jest zobowiązany do sygnalizowania kierunkowskazem swojego zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu z wyprzedzeniem. Ale jak to się ma do ronda?

Zgodnie z przepisami, na rondzie należy włączyć kierunkowskaz w przypadku zmiany pasa ruchu albo zmiany kierunku ruchu. Zmiana pasa ruchu może wystąpić tylko na rondach z więcej niż jednym pasem ruchu. W takim przypadku zazwyczaj zmieniamy pas z wewnętrznego na zewnętrzny, co sygnalizuje się prawym kierunkowskazem.

Zmiana kierunku ruchu następuje tylko podczas zjeżdżania z ronda, kiedy również używamy prawego kierunkowskazu.

Przepisy nie zobowiązują kierowców do używania kierunkowskazu przed wjazdem na rondo, chociaż niektórzy kierowcy włączają prawy kierunkowskaz przed rondem, aby zasygnalizować, że skorzystają z pierwszego zjazdu. Z kolei lewy kierunkowskaz jest zwyczajowo włączany przy skręcaniu na rondzie „w lewo” lub przy zawracaniu

Zmiana pasa ruchu na rondzie – prawy kierunkowskaz do akcji!

Jeśli rondo ma więcej niż jeden pas ruchu, możemy zmienić pas z wewnętrznego na zewnętrzny. I tu wkracza nasz bohater – prawy kierunkowskaz! Sygnalizuje on naszą chęć zmiany pasa. Proste, prawda? Ale co z sygnalizacją zjazdu z ronda?

Zjeżdżamy z ronda – co z kierunkowskazem?

Zmiana kierunku ruchu, która oznacza zjazd z ronda, również powinna być sygnalizowana prawym kierunkowskazem. Tak więc, prawy kierunkowskaz jest naszym wiernym towarzyszem podczas jazdy po rondzie. Ale czy zawsze powinniśmy go używać?

Wjeżdżamy na rondo – czy kierunkowskaz jest konieczny?

Tutaj dochodzimy do ciekawej kwestii. Przepisy nie zobowiązują nas do używania kierunkowskazów przed wjazdem na rondo. Tak więc, jeśli nagle poczujesz potrzebę włączenia kierunkowskazu przed rondem, pamiętaj – nie jest to konieczne.

Czy to oznacza, że możemy zignorować kierunkowskaz? O nie, drogi kierowco. Używanie kierunkowskazu to podstawa bezpieczeństwa na drodze.

Czy lewy kierunkowskaz na rondzie to fikcja?

Na rondzie nie skręcamy w lewo – to zasada! Ale co jeśli chcemy zasygnalizować, że zamierzamy kontynuować jazdę na rondzie, a nie zjechać przy najbliższym wyjeździe? Czy wtedy używamy lewego kierunkowskazu? Tutaj już sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Przepisy nie wymagają używania lewego kierunkowskazu na rondzie, ale niektórzy kierowcy robią to zwyczajowo, aby pokazać innym swoje zamiary.

Kierunkowskaz na rondzie

Podsumowanie – kierunkowskaz na rondzie

Na koniec, kierunkowskaz na rondzie jest jak nasze drogowskazy – pomaga nam pokazać innym nasze zamiary, nawet jeśli przepisy są nieco niejasne. Pamiętaj, że bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze, więc nawet jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś użyć kierunkowskazu, zrób to dla dobra wszystkich uczestników ruchu. A pamiętaj – kierunkowskaz to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim kwestia kultury jazdy!

Więc następnym razem, gdy będziesz wjeżdżać na rondo, pomyśl o tym artykule i włącz ten kierunkowskaz. Bo pamiętaj – kierunkowskaz na rondzie to nie tylko sygnalizacja, to komunikacja. A dobry kierowca to taki, który umie się komunikować na drodze. Bezpiecznej jazdy!

Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak

Autorka wielu tekstów poradnikowych o tematyce finansowej i ekonomii. Z wykształcenia specjalistka ds. Public Relations. Dzięki pracy w towarzystwach ubezpieczeniowych, posiada niezbędne doświadczenie, którym dzieli się z czytelnikami bloga Beesafe.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej