Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Ubezpieczenie GAP jest produktem ubezpieczeniowym. Skierowane jest głównie dla klientów kupujących auto na kredyt lub korzystających z leasingu. Ile kosztuje GAP, czy warto to ubezpieczenie wykupić, czy można to sobie darować? Sprawdzamy opinie, możliwości i opcje! 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kupując nowy samochód, bardzo często posiłkujemy się jakąś formą finansowania poza gotówkowego. Zwłaszcza jeśli jest to samochód firmowy (tutaj przeczytasz więcej nt „Ubezpieczenie auta firmowego„). Nic w tym dziwnego. Koszt nowego auta to w przypadku większości modeli od 50 do 100 tys. złotych. Oczywiście nabywców znajdują również samochody, których koszt to kilkaset tysięcy złotych.

Takie auta często kupuje się na kredyt albo bierze w leasing. Instytucja finansowa wymaga w takim wypadku zabezpieczenia samochodu ubezpieczeniem AC. Chroni ono w razie kradzieży lub zniszczenia pojazdu. Dla własnego bezpieczeństwa finansowego warto pomyśleć także o ubezpieczeniu GAP. Jak działa i co daje ubezpieczonemu? 

Ubezpieczenie GAP co to jest? 

Ubezpieczenie GAP jest dodatkowym ubezpieczeniem. Chroni nas przed stratą finansową wynikającą z utraty wartości pojazdu w czasie. Na ogół GAP pokrywa różnicę pomiędzy wartością początkową pojazdu a ceną rynkową. Dlaczego to ważne? 

Zaciągając kredyt, mamy do spłaty określoną kwotę. Jeśli bierzemy kredyt w wysokości 100 tys. złotych, musimy oddać instytucji finansującej dokładnie tyle plus odsetki.

Jak jednak wszyscy wiemy, auto traci na wartości i to już właściwie w momencie opuszczenia salonu. Utrata wartości pojazdu po roku to od 15 do 20% wartości początkowej. Oznacza to, że nasze auto, kupione za 100 tys. złotych, po roku jest warte maksymalnie około 85 tys. złotych. Jeśli pojazd zostanie skradziony, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie według wartości rynkowej. Jeśli jednak do spłaty pozostanie nam większa kwota, trzeba będzie ją pokryć z własnej kieszeni. Tę różnicę możemy sfinansować właśnie dzięki GAP.

GAP leasing — jak zadziała? 

GAP zadziała analogicznie w przypadku leasingu pojazdu. Załóżmy, że weźmiemy auto w leasing. Po kilku miesiącach doprowadzimy do wypadku, a auto nie nadaje się do naprawy. Wówczas firma ubezpieczeniowa wypłaci kwotę aktualnej wartości rynkowej pojazdu, pomniejszoną o koszt wraku. Jeśli do spłaty zostało nam np. o 15 tys. zł więcej, wtedy będziemy zmuszeni płacić ratę leasingu, nie posiadając już pojazdu. Jest to szczególnie uciążliwe. Zwłaszcza gdy faktycznie potrzebujemy samochodu i musimy kupić/ leasingować kolejny, płacąc za użytkowanie podwójnie. 

Sytuacja jest dla użytkownika szczególnie niekorzystna, gdy do szkody całkowitej lub kradzieży leasingowanego samochodu dojdzie w pierwszych dwóch latach jego użytkowania. Kwota spłaconych rat kredytu/ leasingu jest wtedy zwykle niewielka. Utrata wartości rynkowej pojazdu zaś szczególnie dotkliwa. 

Rodzaje ubezpieczenia GAP

Ubezpieczenie GAP jest produktem, który nie podlega standaryzacji. W przeciwieństwie do OC, które ma wszędzie ten sam zakres, więc może występować w różnych wariantach. 

GAP fakturowy - w razie szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu, ubezpieczyciel wypłaci różnicę między ceną zakupu auta w salonie (ceną z faktury- stąd nazwa), a jego wartością rynkową w momencie wypadku lub kradzieży. To najdroższa, ale też najkorzystniejsza wersja GAP.

GAP finansowy – w razie szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu, pokryje różnicę między ratami leasingowymi, które jeszcze musimy spłacić, a sumą odszkodowania wypłaconą z AC.

GAP Indeksowy - odszkodowanie wyniesie tyle ile ustalony w umowie procent wartości auta, np. 20 %.

Opcja ubezpieczenia GAP, może być też częścią umowy AC. Warto na to zwrócić uwagę zawierając taką umowę. 

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP?

Cena ubezpieczenia GAP zależy od wartości pojazdu. Zwykle jest to od 0,4% do 1,2% wartości samochodu rocznie.  

Jeśli pojazd, który ubezpieczamy, jest wart 50 tys. złotych, zapłacimy od 200 do 600 złotych rocznie. W przypadku samochodu wartego 200 tys. złotych składka wyniesie od 800 do nawet 2400 zł rocznie. 

GAP finansowy będzie najtańszą opcją, najdrożej zapłacimy za GAP fakturowy.

Ubezpieczenie GAP – czy to się opłaca?

Ubezpieczenie GAP warto kupić zwłaszcza w dwóch pierwszych latach posiadania auta na kredyt/ w leasingu. Wtedy, kiedy wartość pojazdu jest naprawdę znaczna. Strata finansowa w przypadku auta o wartości 50 tys. nie będzie dla nas tak dotkliwa. Jednak już w przypadku droższego pojazdu, może wynieść kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid

Content Manager, ekonomistka, pisarka i specjalistka ds. treści internetowych z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu poradników ubezpieczeniowych.

Zmiany w ITD
Zmiany w ITD Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Ostatnie decyzje Rady Ministrów dotyczące Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zapowiadają gruntowną przebudowę tej instytucji. Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym przewiduje zmiany, które mają zrewolucjonizować sposób funkcjonowania ITD. Kluczowe innowacje skupiają si�...
Czytaj dalej
Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej