Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 01.09.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 11 minut.
5/5 - (1 vote)

Drobne uszkodzenia samochodu to tylko z pozoru prosta sprawa. Niektóre z nich mogą doprowadzić do tego, że Twój pojazd zostanie unieruchomiony, a Ty możesz zapłacić wysoki mandat. Kiedy tak się stanie i jak się chronić? – podpowiadamy!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jakie uszkodzenia samochodu mogą wykluczyć go z dalszej jazdy?

Nie wszystkie drobne uszkodzenie samochodu powodują u właścicieli pojazdów decyzję o zaprzestaniu poruszania się nimi. Faktycznie, jeżeli jest tak, że nie działa w samochodzie klimatyzacja, to nie wpływa to bezpośrednio na bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i osób podróżujących autem, a jedynie w słoneczne dni czy chłodne, obniża standard, w którym podróżują. W żaden sposób jednak nie stanowi to zagrożenie również dla innych uczestników ruchu drogowego.

Są jednak takie drobne uszkodzenia samochodu, które całkowicie powinny wykluczyć auto z użytkowania. A za niektóre wręcz grozi mandat!

To jednak nadal nie wszystko. Ustawodawca przewidział kilka sytuacji, w których za niespełnienie standardów dopuszczenia do ruchu przez pojazd może zostać odebrany dowód rejestracyjny. Odbiór tego dokumentu osobie, która porusza się autem, którego drobne uszkodzenia samochodu zagrażają innym uczestnikom ruchu drogowego, może wybrać nie tylko policjant. W myśl przepisów ma do tego prawo również funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej, a także Straży Granicznej.

Podstawa prawna

Art. 132. – [Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego] – Prawo o ruchu drogowym.

1a.

W stosunku do kierującego pojazdem zarejestrowanym za granicą uczestniczącym w ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej albo funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

  1. a) zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,
  2. b) zagraża porządkowi ruchu,
  3. c) narusza wymagania ochrony środowiska;

2) stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;

3) stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność;

4) uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego);

5) stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;

6) nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie, jeżeli pojazd ten jest zarejestrowany w kraju, o którym mowa w art. 129 ust. 2 pkt 8 lit. c;

7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Co stanie się, jeżeli właściciel pojazdu nie spełni któregoś z powyższych warunków? Naturalnie, dowód rejestracyjny pojazdu zostanie mu odebrany. Dodatkowo, warunkiem odzyskania dokumentu jest przeprowadzenie niezbędnego w badania technicznego w ściśle określonym terminie. Kierowca ma na to tylko 7 dni. Nie ma potrzeby zgłaszać się wtedy do jednostki, która zabrała nam dowód rejestracyjny ze względu na drobne uszkodzenia samochodu. Wszystko zostaje wpisane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców już w momencie zabrania dowodu rejestracyjnego i po kontroli technicznej auta stacja kontroli pojazdów, również elektronicznie, dokonuje zmian systemie. Oczywiście sam dowód odbieramy stosownej jednostce, który nam go zabrała.

Na co zatem warto zwracać uwagę, gdy eksploatujemy swój samochód?

Po pierwsze samochód powinien być w takim stanie, żeby nie zagrażał innym uczestnikom ruchu drogowego. Pojazd nie powinien też zakłócać spokoju innych. Co dokładnie to oznacza? W artykule 66 Prawo o ruchu drogowym wskazano, że hałas wydawany przez pojazd nie powinien przekraczać poziomu określonego w przepisach szczegółowych. Jeżdżąc autem powinniśmy zwrócić również uwagę na to, by nie powodowało niszczenie drogi.

Sam pojazd powinien również zapewnić należyte pole widzenia dla kierowcy i możliwość manewrowania, hamowania włączania i wyłączania świateł podczas prowadzenie go. To niby oczywiste zarządzenia ustawodawcy, ale kierowcy często uważają, że w jej wypadku nie mają one zastosowania. W tym samym artykule określono również, co jest zabronione w pojeździe tj.: wystające wewnątrz i na zewnątrz pojazdu spiczastych albo ostrych części lub przedmiotów oraz sygnały świetlne zarezerwowane dla pojazdów uprzywilejowanych. Jak widać właściciel pojazdu ma pewną dowolność w zarządzaniu własnym pojazdem, ale musi brać pod uwagę ogólne ramy określone przepisami po to, by zapewnić bezpieczeństwo pieszym oraz innym użytkownikom drogi.

Pamiętaj!
Jeżeli Twoje auto nie jest sprawne, udaj się jak najszybciej i do warsztatu samochodowego. Napraw pojazd i dopiero wtedy podróżuj. Jeżeli musisz, skorzystaj z lawety lub odholuj samochód.

W jakich przypadkach możesz być wręcz pewien zatrzymania dowodu rejestracyjnego?

Drobne uszkodzenia samochodu to na przykład pęknięta szyba. Oczywiście, o ile praktycznie żaden kierowca nie podejmie się podróżowania z rozbitą w drobny mak przednią szybą auta, o tyle dość często na drodze poruszają się pojazdy, które, po odbiciu na przykład kamienia, mają wyraźne pęknięcie na przedniej szybie, które pogłębia się i rozszerza z każdą podróżą. To już jest podstawą do tego, aby policja mogła zatrzymać dowód rejestracyjny. Dlaczego?

Ponieważ tego rodzaju drobne defekty auta mogą realnie ograniczyć pole widzenia kierowcy. Dodatkowo taka nadpęknięta szyba może, z powodu naporu powietrza, pęknąć w czasie podróży autem. Taka bardzo niebezpieczna sytuacja na drodze może być powodem kolizji nawet przy niewielkiej prędkości – ze względu na element zaskoczenia. Na domiar złego pękająca przednia szyba może uszkodzić ręce kierowcy, a co za tym idzie, nie będzie on kontrolował pojazdu w należyty sposób. Jest to jedna z bardziej niebezpiecznych sytuacji. Jak widać, drobne uszkodzenia samochodu mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.

Najczęściej spotykane sytuacją, gdy drobne uszkodzenia samochodu mogą przeszkodzić w prawidłowym poruszaniu się po drodze, jest uszkodzone światło. Czasami do takiego uszkodzenia dochodzi na parkingu i kierowca, na przykład na zakupach, może nie zauważyć, że coś się zmieniło. Najczęściej dzieje się tak, gdy żarówka przestaje działać albo pęknięciu ulegnie klosz dookoła niej. Jeśli zauważysz, że innemu kierowcy brakuje tego elementu albo na przykład działającego kierunkowskazu, warto tym powiedzieć lub zasygnalizować. Może dzięki temu nie tylko uniknie mandatu i zabrania dowodu rejestracyjnego, ale przede wszystkim będzie bezpieczny?

Stłuczone lusterko to niby błahostka, ale niezwykle kluczowa. Drobne uszkodzenia samochodu, które mają realny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, to właśnie tego rodzaju uszkodzenie. Nie ma tak naprawdę znaczenia, czy w takiej sytuacji lusterko będzie potłuczone, czy też auto nie będzie go posiadało w ogóle. Efekt jest dokładnie taki sam: nie ma możliwości korzystania z niego. A to uniemożliwia prowadzącemu pojazd obserwację i analizę działań innych uczestników ruchu drogowego i dostosowanie swoich decyzji do aktualnie panujących warunków na drodze.

Wycieki z auta stanowią, przynajmniej w mieście, niemały problem. Miejsca parkingowe są poplamione substancjami, z którymi nie należy mieć styczności bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Czy za to również możemy stracić dowód rejestracyjny? Tak! W zależności od tego, w jakim stopniu auto ma uszkodzone uszczelki, a co za tym idzie, jakie zostawia za sobą plamy i wycieki, policja może uznać, że niszczona jest droga albo też zatruwane jest środowisko.

Wspominaliśmy już o tym, że przepisy mówią również o dopuszczalnym poziomie hałasu. W przypadku silnika o zapłonie iskrowym dopuszczalna głośność to 93 decybele, natomiast w przypadku samochodów o zapłonie samoczynnym wartość ta jest nieco wyższa, ponieważ wynosi aż 96 decybeli. Jeżeli auto będzie głośniejsze niż wskazane w przepisach limity, właściciel pojazdu może otrzymać mandat za hałas w obszarze zabudowanym. Ile wynosi taka grzywna? Obecnie tego rodzaju zakłócanie spokoju innym to mandat w wysokości 300 zł.

Wraz ze styczniem 2021 roku weszła w życie unijna norma dotycząca emisji dwutlenku węgla. Obecnie pojazdy osobowe nie mogą emitować więcej dwutlenku węgla niż 95 g/km.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Na przykład o klaksonie. Ten element pojazdu powinien również być sprawny i wydawać odpowiedni dźwięk. Podczas badania technicznego pojazdu działanie klaksonu jest również sprawdzane. Jeżeli będziesz poruszać się po drodze bez sprawnego tego elementu pojazdu, musisz liczyć się z tym, że możesz otrzymać mandat wysokości 200 zł.

Bardzo istotnym elementem są również hamulce. Tu nie ma co dyskutować, bez hamulców dosłownie ani rusz. I choć przez wielu właścicieli pojazdów niedziałające poprawnie hamulce nie są traktowane z należytą powagą, to musimy pamiętać, że to nie jest drobny problem. Jeżeli auto nie jest w stanie w odpowiednim czasie wyhamować na drodze, możemy stanowić ogromne zagrożenie, czasem wręcz śmiertelne.

Nie warto również oszczędzać na oponach. Choć wymiana ogumienia to często niemały wydatek, szczególnie gdy decydujemy się na opony letnie/zimowe, a nie całoroczne, to jednak i one gwarantują nam bezpieczeństwo. W sytuacji gdy bieżnik opony będzie już płytszy niż 1, 60 mm, właściciel pojazdu musi wymienić ogumienie. Tu również warto wspomnieć, że to rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczy zarówno opon zimowych, jaki letnich.

Prawidłowe ogumienie pojazdu gwarantuje właściwą przyczepność i odpowiednie zachowanie pojazdu na drodze - zgodnie z decyzjami kierującego autem.

O czym jeszcze nie można zapomnieć?

Naturalnie o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym. Bez tego naprawdę nie należy w ogóle wsiadać do samochodu. Zgodnie z przepisami polskiego prawa obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest dokładnie takie samo, w zakresie ochrony, w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym i dlatego, tylko w wypadku tej polisy, możemy kierować się przy wyborze wysokością rocznej składki. Obecnie najwygodniejszą formę wyszukiwania OC jest internet. Dzięki kalkulatorom możesz bez trudu w kilka minut poznać cenę ochrony polisą Twojego pojazdu na 12 miesięcy.

Za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego właścicielowi pojazdu grożą bardzo wysokie kary. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dzięki specjalnym bazom internetowym weryfikuje stan wykupionych polis ubezpieczeniowych, a tym, którzy nie dopełnili ustawowego obowiązku wysyła list kilkutysięczny mandatem do opłacenia. Ile może wynosić taka kara? Od stycznia 2021 roku maksymalna wysokość mandatu za brak OC powyżej 14 dni dla samochodu osobowego to 5600 zł!

PODSUMOWANIE:

  • Samochód poruszający się po drogach powinien być sprawny.
  • Drobne uszkodzenia samochodu mogą doprowadzić do zatrzymania dowodu rejestracyjnego, jeśli powodują zagrożenie dla kierującego pojazdem lub innych uczestników ruchu drogowego.
  • Poruszając się autem, które jest zbyt głośne, również możesz otrzymać mandat.
  • Obecnie dowody rejestracyjne zatrzymywane są nie tyle w formie papierowej, a elektronicznej z odpowiednią adnotacją w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
  • Po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego kierowca ma 7 dni na naprawę wskazanych usterek.
  • W tym czasie powinien również przejść badanie techniczne samochodu z wynikiem pozytywnym.
  • Po otrzymaniu zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów właściciel samochodu może odzyskać dowód rejestracyjny.
  • Drobne uszkodzenia samochodu, takie jak uszkodzone lusterko czy szyba przednia z rysą, mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami, a czasem mogą być również przyczyną poważnych wypadków drogowych.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej