Główną cechą nadwozia typu kombi jest to, że jego tylna część jest wydłużona. Zazwyczaj ta dodatkowa przestrzeń przeznaczona jest na bagażnik, co czyni ten rodzaj auta świetnym pojazdem rodzinnym lub transportowym. Można wręcz stwierdzić, że jest to najbardziej pakowny typ samochodu osobowego. Sprawdź nasze zestawienie i wybierz dla siebie najlepsze kombi.
Z tego artykułu dowiesz się...
Czy SUV to kombi?
Rodzaj nadwozia to jedna z podstawowych cech samochodu, która decyduje o jego wyglądzie oraz przeznaczeniu. Osoby, które nie mają na co dzień do czynienia z terminologią motoryzacyjną, mogą mieć spory problem w nazwaniu każdego rodzaju nadwozia. Z uwagi na gabaryty i lekko wydłużony kształt wiele osób myli kombi z samochodem typu SUV.
Czytaj także: Rodzaje nadwozia
Jednak należy pamiętać, że są to dwa zupełnie różne rodzaje nadwozia.
Samochody kombi od SUV-ów różni przede wszystkim rozmiar. SUV to samochód, który powstał z połączenia użytkowych pojazdów terenowych oraz lekkich aut osobowych. Przez to siedzi się w nim wyżej i jego gabaryty są bardziej toporne. Z kolei samochód w kombi zdecydowanie bardziej przypomina wydłużonego sedana lub hatchbacka. Jego bryła jest bardziej aerodynamiczna i z pewnością nie przywodzi na myśl offroadowych wypraw.
Jak wygląda auto w nadwoziu kombi?
Zastanówmy się więc, jakie cechy charakterystyczne ma nadwozie kombi. Samochód tego typu jest zdecydowanie bardziej wydłużony, z czego dodatkowe centymetry przypadają zasadniczo na bagażnik. Wysokość kabiny pasażerskiej utrzymuje się na takiej samej wysokości, a nie zniża ku tyłowi, jak ma to miejsce w przypadku hatchbacków.
Dodatkowo kombi możemy rozpoznać również po liczbie okien. Za słupkiem C znajduje się dodatkowa, mniejsza szyba. Ostatnią cechą jest orientacja tylnej szyby. W przypadku kombi jest ona ustawiona pod kątem, a nie pionowo.
Top 10 najpopularniejszych modeli kombi
Niezaprzeczalnie, jednym z najpopularniejszych rodzajów samochodów są modele w kombi. Samochody tego typu spotykamy na polskich drogach niezwykle często. Jednak pomimo tego, że wiele koncernów wypuszcza modele o różnych rodzajach nadwozia, niektóre cieszą się zdecydowanie większym powodzeniem. Dla przykładu, kultowy Mercedes-Benz CLS w wersji kombi to raczej rzadkie znalezisko. Zatem jakie modele należą do tych cieszących się największą popularnością?
Volkswagen Passat
Volkswagen Passat to jedno z najpopularniejszych w Polsce kombi. Auto to należy do pojazdów klasy średniej, dlatego jest powszechne na naszych drogach. Zaletą jego ogromnej popularności jest to, że nie będziesz miał problemów ze znalezieniem fachowca, jeśli zajdzie potrzeba odstawienia auta do warsztatu. Passaty występują w wielu wersjach silnikowych i trzeba przyznać, że wybór jest zdecydowanie większy niż w przypadku najpopularniejszych hatchbacków. Model R36 dysponuje sześciocylindrowym silnikiem o mocy 300 KM.
Audi A6
Audi A6 to kombi klasy premium i widać to na każdym kroku. Model ten jest świetnym przykładem na to, że samochód w kombi nie musi być tylko nudnym pojazdem rodzinnym. Najmocniejsze A6 dysponują silnikami benzynowymi o mocy aż 600 KM! Dodatkowym atutem jest możliwość zakupienia wersji quattro. To oznaczenie mówi o tym, że auto posiada przeniesienie napędu na wszystkie cztery koła. System zapobiega zakopywaniu się pojazdu w śniegu oraz ogranicza ryzyko poślizgu.
Skoda Octavia
Skoda Octavia to propozycja zza naszej południowej granicy. Produkowana przez czeski koncern Octavia to popularny model samochodu rodzinnego lub służbowego. Aktualnie w produkcji znajduje się już IV generacja tych pojazdów. Skody nie należą do samochodów o dużych jednostkach napędowych, zatem są ekonomiczne nie tylko pod względem serwisowania, lecz także tankowania.
Renault Megane
Renault Megane należy do tej samej klasy pojazdów, co czeska Skoda Octavia. To świetny wybór, jeśli szukasz rodzinnego kombi do 20 tys. złotych. Model ten jest dostępny w kilku wersjach silnikowych, napędzanych zarówno benzyną, jak i olejem napędowym. Samochód dysponuje pojemnym bagażnikiem, który w zależności od wersji może pomieścić nawet 1504 l ładunku.
Ford Mondeo
Ford Mondeo to pojazd, który już w wersji z nadwoziem sedan sprawia wrażenie masywnej maszyny. Jest to niezwykle pojemne auto. Kombi od tego producenta może być wyposażone w manualną lub automatyczną skrzynię biegów, a ponadto napędzane jest na przednią oś. Zwolennicy silników o większej pojemności mogą wybrać wersję V6.
Volkswagen Golf
Volkswagen Golf to kolejne popularne kombi od niemieckiego koncernu. Zasadniczo model ten kojarzymy z krótszą wersją hatchback. Volkswageny to auta stosunkowo tanie, które dodatkowo prezentują dobrą jakość wykonania i zadowalające osiągi. Do wyboru są wersje z silnikiem benzynowym lub diesla. Wszystkie Golfy mają napęd na przód.
Toyota Corolla
Czas na pierwszy samochód azjatycki w naszym zestawieniu. Toyota Corolla była swego czasu najlepiej sprzedającym się autem na świecie. Tytuł ten świadczy o tym, że jest to zdecydowanie pojazd godny zaufania. Wybór silników nie należy do największych – każda generacja oferowała około 5 różnych jednostek napędowych. Mała pojemność pozytywnie przekłada się na spalanie, a kolejnym atutem jest fakt, że Toyota słynie ze swojej niezawodności.
Mazda 6
Pozostaniemy w klimacie japońskiej motoryzacji, ponieważ kolejna propozycja to Mazda 6. Najnowsza generacja tych pojazdów zachwyca swoją nowoczesną bryłą o ostrych, surowych krawędziach. Podobnie jak w przypadku Toyoty Corolli, wybór silników nie należy do największych, jednak dostępne są jednostki o pojemności nawet 3,7 l i mocy 276 KM.
Citroen C5
Design pojazdów Citroena kocha się lub nienawidzi. Uważamy jednak, że są to warte uwagi rodzinne samochody, które występują w wersji z nadwoziem sedan lub kombi. Należą do aut długich, ponieważ kombi ma długość sięgającą ponad 4,8 m. Stwarza to komfortową przestrzeń transportową, co czyni model C5 idealnym samochodem do podróżowania.
Peugeot 407
Peugeot 407 to ostatnie prezentowane przez nas kombi. Auto to jest dosyć ciekawym modelem, ponieważ nadwozie coupé jest dłuższe niż kombi. Najmocniejszy dostępny silnik ma pojemność 3 l i moc 211 KM. Mniejsze pojemności cechują się niskim spalaniem – dla większości wersji silnikowych jest to wartość w okolicach 6 l/100 km.
Dla kogo przeznaczone jest kombi?
Samochody w kombi to typowe pojazdy rodzinne. Świetnie sprawdzą się w codziennym życiu oraz podczas wyjazdów na wakacje. Z powodzeniem zmieści się w nich nawet 5 osób, które będą mogły odbyć podróż w komfortowych warunkach. To także sprawdzone pojazdy służbowe i firmowe, które bez problemu przewożą nawet gabarytowy ładunek.