Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (2 votes)

Jeśli twoje auto z jakiegoś powodu zostało uszkodzone, a masz opłacone AC, możesz liczyć na likwidację szkody z tej właśnie polisy. Dzięki temu powstałe straty zostaną zrekompensowane. Jednak już na wstępie musisz zdecydować, czy zamierzasz wybrać w przypadku ubezpieczenia AC wariant serwisowy czy kosztorysowy. Przyjrzymy się bliżej temu pierwszemu rozwiązaniu. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ubezpieczenie AC

Autocasco to jedno z dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Chroni ono twoje mienie przed zniszczeniem (nawet z własnej winy) lub kradzieżą. Zakres tej ochrony zdecydowanie zależy od wysokości polisy AC. W przypadku podstawowej ochrony w grę wchodzą przede wszystkim szkoda całkowita oraz kradzież pojazdu. Jednak im wybierzesz bogatszy pakiet AC, tym więcej zdarzeń obejmie polisa.

Czytaj także:
Autocasco co obejmuje
Likwidacja szkody w ASO

Pełna ochrona samochodu dotyczy nawet mniejszych uszkodzeń samochodu spowodowanych różnymi czynnikami, np.:

 • trudnymi warunkami pogodowymi i żywiołami – zniszczenie auta przez powódź, wichurę, czy grad
 • zderzeniem ze zwierzyną leśną
 • aktami wandalizmu
 • nieuwagą kierowcy.

Oczywiście nie ma obowiązku wykupienia autocasco, jednak okazuje się, że w wielu sytuacjach drogowych i życiowych jest to bardzo słuszne posunięcie. 

Jak można zlikwidować szkodę z AC?

Jeśli doszło do szkody, można ją likwidować z AC na dwa różne sposoby. Każdy ubezpieczony ma prawo zdecydować, która opcja jest dla niego lepsza, wygodniejsza i bardziej opłacalna. Jednak musi tego dokonać już na etapie podpisywania umowy.

A może wybierać pomiędzy dwoma wariantami:

 • AC serwisowym – w tym przypadku wszystkie formalności związane z naprawą auta  załatwiane są między ubezpieczycielem a serwisem, który podejmuje się naprawy z AC
 • AC kosztorysowym – wówczas likwidator ubezpieczyciela sporządza kosztorys naprawy, pieniądze trafiają na konto właściciela, który wybierze warsztat oraz rozliczy z nim usługę.  

AC w wariancie serwisowym

Wariant serwisowy bywa często potocznie nazywany „warsztatem”. Jest to opcja bezgotówkowego, warsztatowego sposobu na likwidację szkody z polisy autocasco. Dlaczego bezgotówkowego? W tym wariancie właściciel samochodu w ogóle nie ma styczności z rozliczaniem kosztów naprawy. Wszelkie koszty związane z naprawą auta rozliczane są na podstawie faktury, którą wystawia ubezpieczycielowi warsztat.

To właśnie ubezpieczyciel wskazuje klientowi, do którego warsztatu ma zaprowadzić swój pojazd do naprawy. Oczywiście towarzystwo ubezpieczeniowe podpisuje w tym celu z serwisami samochodowymi specjalne umowy służące likwidacji szkód z AC. Mechanik dokonuje więc naprawy, a klient odbiera gotowy, sprawny samochód. Z kolei warsztat rozlicza się z firmą ubezpieczeniową. Nie ma się co oszukiwać – wariant serwisowy wybierany jest najczęściej przez właścicieli droższych lub nowych samochodów, ponieważ jest droższy niż kosztorysowy, ale za to ma wiele zalet.  

Zalety wariantu serwisowego

W przeciwieństwie do wariantu serwisowego, w wariancie kosztorysowym po sporządzeniu kosztorysu likwidacji szkody wszystko pozostaje na głowie właściciela pojazdu. Pilnowanie terminów, myślenie, czy naprawa zmieści się w wyznaczonym limicie, zapłata za usługę. W wariancie serwisowym te problemy nie istnieją. Właściwie oprócz załatwienia formalności z ubezpieczycielem i odprowadzeniem auta do warsztatu klient tylko czeka na odbiór auta.

Do niewątpliwych pozytywów „warsztatu” należą:

 • brak obowiązku znalezienia odpowiedniego warsztatu
 • rozliczeniem usługi zajmuje się ubezpieczyciel
 • brak potrącenia amortyzacji za części oryginalne (czyli potrącenia związanego z eksploatacją części zamiennych w starszych samochodach) 
 • naprawa przebiegająca zgodnie procedurami: norm czasowych producenta przewidzianych w systemie Audatex lub Eurotax, według średniej stawki za 1 roboczogodzinę warsztatu naprawiającego określoną markę auta, według ceny części i innych komponentów producenta przewidzianych w systemie Audatex lub Eurotax.

Na pewno wybierając wariant serwisowy AC, musimy zapłacić więcej za polisę, jednak w tym przypadku bezcenne okazują się wygoda i komfort psychiczny klienta.

PODSUMOWANIE:

 • Likwidacja szkody z AC może odbywać się w wariancie serwisowym lub kosztorysowym.
 • AC w wariancie serwisowym zapewnia załatwienie wszelkich formalności związanych z bezpośrednią naprawą auta (np. rozliczenie faktur) przez ubezpieczyciela. 
 • Właściciel samochodu musi jedynie oddać samochód do warsztatu, z którym jego towarzystwo ubezpieczeniowe podpisało umowę.
 • Wariant serwisowy z perspektywy klienta odbywa się w sposób bezgotówkowy i bardzo komfortowy.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej