Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (2 votes)

Jeśli twoje auto z jakiegoś powodu zostało uszkodzone, a masz opłacone AC, możesz liczyć na likwidację szkody z tej właśnie polisy. Dzięki temu powstałe straty zostaną zrekompensowane. Jednak już na wstępie musisz zdecydować, czy zamierzasz wybrać w przypadku ubezpieczenia AC wariant serwisowy czy kosztorysowy. Przyjrzymy się bliżej temu pierwszemu rozwiązaniu. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ubezpieczenie AC

Autocasco to jedno z dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Chroni ono twoje mienie przed zniszczeniem (nawet z własnej winy) lub kradzieżą. Zakres tej ochrony zdecydowanie zależy od wysokości polisy AC. W przypadku podstawowej ochrony w grę wchodzą przede wszystkim szkoda całkowita oraz kradzież pojazdu. Jednak im wybierzesz bogatszy pakiet AC, tym więcej zdarzeń obejmie polisa.

Czytaj także:
Autocasco co obejmuje
Likwidacja szkody w ASO

Pełna ochrona samochodu dotyczy nawet mniejszych uszkodzeń samochodu spowodowanych różnymi czynnikami, np.:

  • trudnymi warunkami pogodowymi i żywiołami – zniszczenie auta przez powódź, wichurę, czy grad
  • zderzeniem ze zwierzyną leśną
  • aktami wandalizmu
  • nieuwagą kierowcy.

Oczywiście nie ma obowiązku wykupienia autocasco, jednak okazuje się, że w wielu sytuacjach drogowych i życiowych jest to bardzo słuszne posunięcie. 

Jak można zlikwidować szkodę z AC?

Jeśli doszło do szkody, można ją likwidować z AC na dwa różne sposoby. Każdy ubezpieczony ma prawo zdecydować, która opcja jest dla niego lepsza, wygodniejsza i bardziej opłacalna. Jednak musi tego dokonać już na etapie podpisywania umowy.

A może wybierać pomiędzy dwoma wariantami:

  • AC serwisowym – w tym przypadku wszystkie formalności związane z naprawą auta  załatwiane są między ubezpieczycielem a serwisem, który podejmuje się naprawy z AC
  • AC kosztorysowym – wówczas likwidator ubezpieczyciela sporządza kosztorys naprawy, pieniądze trafiają na konto właściciela, który wybierze warsztat oraz rozliczy z nim usługę.  

AC w wariancie serwisowym

Wariant serwisowy bywa często potocznie nazywany „warsztatem”. Jest to opcja bezgotówkowego, warsztatowego sposobu na likwidację szkody z polisy autocasco. Dlaczego bezgotówkowego? W tym wariancie właściciel samochodu w ogóle nie ma styczności z rozliczaniem kosztów naprawy. Wszelkie koszty związane z naprawą auta rozliczane są na podstawie faktury, którą wystawia ubezpieczycielowi warsztat.

To właśnie ubezpieczyciel wskazuje klientowi, do którego warsztatu ma zaprowadzić swój pojazd do naprawy. Oczywiście towarzystwo ubezpieczeniowe podpisuje w tym celu z serwisami samochodowymi specjalne umowy służące likwidacji szkód z AC. Mechanik dokonuje więc naprawy, a klient odbiera gotowy, sprawny samochód. Z kolei warsztat rozlicza się z firmą ubezpieczeniową. Nie ma się co oszukiwać – wariant serwisowy wybierany jest najczęściej przez właścicieli droższych lub nowych samochodów, ponieważ jest droższy niż kosztorysowy, ale za to ma wiele zalet.  

Zalety wariantu serwisowego

W przeciwieństwie do wariantu serwisowego, w wariancie kosztorysowym po sporządzeniu kosztorysu likwidacji szkody wszystko pozostaje na głowie właściciela pojazdu. Pilnowanie terminów, myślenie, czy naprawa zmieści się w wyznaczonym limicie, zapłata za usługę. W wariancie serwisowym te problemy nie istnieją. Właściwie oprócz załatwienia formalności z ubezpieczycielem i odprowadzeniem auta do warsztatu klient tylko czeka na odbiór auta.

Do niewątpliwych pozytywów „warsztatu” należą:

  • brak obowiązku znalezienia odpowiedniego warsztatu
  • rozliczeniem usługi zajmuje się ubezpieczyciel
  • brak potrącenia amortyzacji za części oryginalne (czyli potrącenia związanego z eksploatacją części zamiennych w starszych samochodach) 
  • naprawa przebiegająca zgodnie procedurami: norm czasowych producenta przewidzianych w systemie Audatex lub Eurotax, według średniej stawki za 1 roboczogodzinę warsztatu naprawiającego określoną markę auta, według ceny części i innych komponentów producenta przewidzianych w systemie Audatex lub Eurotax.

Na pewno wybierając wariant serwisowy AC, musimy zapłacić więcej za polisę, jednak w tym przypadku bezcenne okazują się wygoda i komfort psychiczny klienta.

PODSUMOWANIE:

  • Likwidacja szkody z AC może odbywać się w wariancie serwisowym lub kosztorysowym.
  • AC w wariancie serwisowym zapewnia załatwienie wszelkich formalności związanych z bezpośrednią naprawą auta (np. rozliczenie faktur) przez ubezpieczyciela. 
  • Właściciel samochodu musi jedynie oddać samochód do warsztatu, z którym jego towarzystwo ubezpieczeniowe podpisało umowę.
  • Wariant serwisowy z perspektywy klienta odbywa się w sposób bezgotówkowy i bardzo komfortowy.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Dołącz do dyskusji

Napęd AWD
Napęd AWD Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Napęd AWD (All-Wheel Drive), czyli napęd na wszystkie koła, to technologia, która zyskuje coraz większą popularność wśród kierowców. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów napędu na jedną oś (FWD – na przednią oś, RWD – na tylną oś), napęd AWD rozdziela moc na wszystkie...
Czytaj dalej
napęd RWD
Napęd RWD Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Napęd RWD (Rear-Wheel Drive), czyli napęd na tylne koła, to rozwiązanie, w którym moc silnika jest przekazywana na tylne koła pojazdu. W odróżnieniu od napędu na przednie koła, w RWD to tylna oś odpowiada za napędzanie samochodu, podczas gdy przednie koła pełnią głównie funkcję ki...
Czytaj dalej