Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (2 votes)

Jeśli twoje auto z jakiegoś powodu zostało uszkodzone, a masz opłacone AC, możesz liczyć na likwidację szkody z tej właśnie polisy. Dzięki temu powstałe straty zostaną zrekompensowane. Jednak już na wstępie musisz zdecydować, czy zamierzasz wybrać w przypadku ubezpieczenia AC wariant serwisowy czy kosztorysowy. Przyjrzymy się bliżej temu pierwszemu rozwiązaniu. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ubezpieczenie AC

Autocasco to jedno z dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Chroni ono twoje mienie przed zniszczeniem (nawet z własnej winy) lub kradzieżą. Zakres tej ochrony zdecydowanie zależy od wysokości polisy AC. W przypadku podstawowej ochrony w grę wchodzą przede wszystkim szkoda całkowita oraz kradzież pojazdu. Jednak im wybierzesz bogatszy pakiet AC, tym więcej zdarzeń obejmie polisa.

Czytaj także:
Autocasco co obejmuje
Likwidacja szkody w ASO

Pełna ochrona samochodu dotyczy nawet mniejszych uszkodzeń samochodu spowodowanych różnymi czynnikami, np.:

  • trudnymi warunkami pogodowymi i żywiołami – zniszczenie auta przez powódź, wichurę, czy grad
  • zderzeniem ze zwierzyną leśną
  • aktami wandalizmu
  • nieuwagą kierowcy.

Oczywiście nie ma obowiązku wykupienia autocasco, jednak okazuje się, że w wielu sytuacjach drogowych i życiowych jest to bardzo słuszne posunięcie. 

Jak można zlikwidować szkodę z AC?

Jeśli doszło do szkody, można ją likwidować z AC na dwa różne sposoby. Każdy ubezpieczony ma prawo zdecydować, która opcja jest dla niego lepsza, wygodniejsza i bardziej opłacalna. Jednak musi tego dokonać już na etapie podpisywania umowy.

A może wybierać pomiędzy dwoma wariantami:

  • AC serwisowym – w tym przypadku wszystkie formalności związane z naprawą auta  załatwiane są między ubezpieczycielem a serwisem, który podejmuje się naprawy z AC
  • AC kosztorysowym – wówczas likwidator ubezpieczyciela sporządza kosztorys naprawy, pieniądze trafiają na konto właściciela, który wybierze warsztat oraz rozliczy z nim usługę.  

AC w wariancie serwisowym

Wariant serwisowy bywa często potocznie nazywany „warsztatem”. Jest to opcja bezgotówkowego, warsztatowego sposobu na likwidację szkody z polisy autocasco. Dlaczego bezgotówkowego? W tym wariancie właściciel samochodu w ogóle nie ma styczności z rozliczaniem kosztów naprawy. Wszelkie koszty związane z naprawą auta rozliczane są na podstawie faktury, którą wystawia ubezpieczycielowi warsztat.

To właśnie ubezpieczyciel wskazuje klientowi, do którego warsztatu ma zaprowadzić swój pojazd do naprawy. Oczywiście towarzystwo ubezpieczeniowe podpisuje w tym celu z serwisami samochodowymi specjalne umowy służące likwidacji szkód z AC. Mechanik dokonuje więc naprawy, a klient odbiera gotowy, sprawny samochód. Z kolei warsztat rozlicza się z firmą ubezpieczeniową. Nie ma się co oszukiwać – wariant serwisowy wybierany jest najczęściej przez właścicieli droższych lub nowych samochodów, ponieważ jest droższy niż kosztorysowy, ale za to ma wiele zalet.  

Zalety wariantu serwisowego

W przeciwieństwie do wariantu serwisowego, w wariancie kosztorysowym po sporządzeniu kosztorysu likwidacji szkody wszystko pozostaje na głowie właściciela pojazdu. Pilnowanie terminów, myślenie, czy naprawa zmieści się w wyznaczonym limicie, zapłata za usługę. W wariancie serwisowym te problemy nie istnieją. Właściwie oprócz załatwienia formalności z ubezpieczycielem i odprowadzeniem auta do warsztatu klient tylko czeka na odbiór auta.

Do niewątpliwych pozytywów „warsztatu” należą:

  • brak obowiązku znalezienia odpowiedniego warsztatu
  • rozliczeniem usługi zajmuje się ubezpieczyciel
  • brak potrącenia amortyzacji za części oryginalne (czyli potrącenia związanego z eksploatacją części zamiennych w starszych samochodach) 
  • naprawa przebiegająca zgodnie procedurami: norm czasowych producenta przewidzianych w systemie Audatex lub Eurotax, według średniej stawki za 1 roboczogodzinę warsztatu naprawiającego określoną markę auta, według ceny części i innych komponentów producenta przewidzianych w systemie Audatex lub Eurotax.

Na pewno wybierając wariant serwisowy AC, musimy zapłacić więcej za polisę, jednak w tym przypadku bezcenne okazują się wygoda i komfort psychiczny klienta.

PODSUMOWANIE:

  • Likwidacja szkody z AC może odbywać się w wariancie serwisowym lub kosztorysowym.
  • AC w wariancie serwisowym zapewnia załatwienie wszelkich formalności związanych z bezpośrednią naprawą auta (np. rozliczenie faktur) przez ubezpieczyciela. 
  • Właściciel samochodu musi jedynie oddać samochód do warsztatu, z którym jego towarzystwo ubezpieczeniowe podpisało umowę.
  • Wariant serwisowy z perspektywy klienta odbywa się w sposób bezgotówkowy i bardzo komfortowy.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Bezpieczeństwo na drogach jesienią
Bezpieczeństwo na drogach jesienią Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Jesień to czas, gdy warunki atmosferyczne stają się bardziej wymagające, a krótszy dzień wpływa na widoczność na drodze. W związku z tym, przestrzeganie przepisów drogowych staje się kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Jednym z podstawowych aspektów, ...
Czytaj dalej
Test percepcji zagrożeń
Test percepcji zagrożeń Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Prawo jazdy to uprawnienie, które od wielu lat jest uważane za jeden z kluczowych elementów życia współczesnego człowieka. Daje nam możliwość poruszania się samochodem, co jest często niezbędne do pracy, nauki, czy po prostu codziennego życia. Jednak zdawalność egzaminów na prawo j...
Czytaj dalej