Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 21.02.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
4.2/5 - (4 votes)

Zima to ta pora roku, którą kierowcy kochają najbardziej. Ze szczególnym entuzjazmem podchodzą do niej ci, którzy nie garażują swoich pojazdów i codzienne zmagania ze śniegiem i mrozem stanowią ich nieodzowną aktywność sportową. Ale to także obowiązki związane z odśnieżaniem auta. A co, jeśli go nie dopełnimy? Jaki jest mandat za nieodśnieżony samochód?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czy można nie odśnieżyć auta przed rozpoczęciem podróży?

To oczywiście niebezpieczne, choć kuszące pewnie wielu, rozwiązanie jest przede wszystkim zagrożeniem dla ruchu drogowego, a poza tym to bardzo drogi sposób na odśnieżanie auta. Właściciel pojazdu powinien wiedzieć, że obowiązkiem jego jest dbaniem o to, aby pojazd był w prawidłowym stanie technicznym i aby inni uczestnicy ruchu drogowego nie musieli przejmować się tym, że pojazd poruszający się wraz z nimi, po autostradzie czy drodze ekspresowej, jest niesprawny.

Jednym z obowiązków jest  na przykład dbanie o to, żeby z daleka mimo zimy były widoczne tablice rejestracyjne. Jeżeli zaś  tablice są niewidoczne z powodu oblepienia na przykład śniegiem lub błotem pośniegowym, w takiej sytuacji prowadzącemu pojazd grozi mandat w wysokości aż 500 zł za zakrywanie tablicy rejestracyjnej.

Z podobną kwotą grzywny muszą się liczyć osoby, które celowo i świadomie uniemożliwiają identyfikację pojazdu wraz z właścicielami zasłaniając tablice rejestracyjne.

Jakiej kary mogą się spodziewać kierowcy?

Art. 66. o ruchu drog.

Wymagania techniczne pojazdu uczestniczącego w ruchu

  1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;

2) nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;

3) nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;

4) nie powodowało niszczenia drogi;

5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;

6) nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Mandat za nieodśnieżony samochód w 2023

W przypadku tablic rejestracyjnych może się zdarzyć tak, że mimo tego, iż oczyściliśmy ten element pojazdu przed podróżą, intensywnie został on zabrudzony podczas kontynuowania jazdy. Dlatego też mandat w tym wypadku nie jest bardzo wysoki. Jeżeli zaś nasz pojazd jeździ z tak zwaną “czapą” i odśnieżone zostały tylko szyby, w taki sposób, żeby kierowca w ogóle widział cokolwiek na drodze, to pojazd będzie traktowany jako auto nieodśnieżone.

Dotychczas zgodnie z taryfikatorem mandatów dla tego rodzaju zaniechania można było otrzymać grzywnę w wysokości od 20 zł do 500 zł. Choć wielu kierowców to zszokuje aktualnie mandat za nieodśnieżony samochód wynosi 3 000 zł!

Mandat za nieodśnieżone auto. Brak dostatecznej widoczności przez szyby

Policja w Polsce może także wręczyć mandat kierowcy, którego samochód posiada niedostatecznie odśnieżone lub odszronione szyby. Z tego powodu, widoczność przez nie jest niedostateczna. To tzw. jazda „na czołgistę”.

Oczywiście wiąże się to z dużym ryzykiem spowodowania stłuczki lub wypadku. Dlatego przygotowując nasz samochód do podróży, pamiętajmy by szyby w naszym aucie były przejrzyste. Tak, aby zapewnić sobie i innym użytkownikom dróg bezpieczeństwo. W przeciwnym razie policja wręczy nam mandat w wysokości nawet do 3 000 złotych!

Które zimowe mandaty jeszcze uderzą po kieszeni?

Mandat za nieodśnieżony samochód to nie wszystko. Lubisz włączyć silnik, nagrzać auto i czekać, aż szyby same staną się przejrzyste? Włączony silniki odejście od samochodu to 50 zł mandatu, ale jeśli do tego dołożysz odśnieżanie pojazdu, to zapłacisz o wiele więcej, bo aż 300 zł! Dlaczego tak drastycznie wzrasta cena wtedy, kiedy Ty z dobrej woli starasz się odśnieżyć samochód? To proste! Zgodnie z przepisami nie można pozostawić samochodu, który ma włączony silnik w terenie zabudowanym. Niektórzy wskazują również, że jest to wykorzystywanie pojazdu w taki sposób, który wiąże się z nadmierną emisją spalin oraz hałasu.

Dużo więcej zapłacą również właściciele pojazdów za nieodśnieżone światła, bo w tym wypadku będzie to mandat w wysokości 500 zł. Może się zatem okazać, że jazda w zimowych warunkach to nie tylko większe koszty za ogrzewanie i benzynę, ale również całkiem wysokie mandaty.

Pamiętajcie, że maksymalny mandat w 2023 roku, który może wystawić policjant to kara w wysokości 5 000 zł! Natomiast w przypadku zbiegu zdarzeń kwota ta wzrasta do 6 000 zł.

PODSUMOWANIE:

  • Za jazdę nieodśnieżonym autem w 2023 roku zapłacisz nawet 3 000 zł!
  • Brak odśnieżonych tablic rejestracyjnych to aż 500 zł mandatu.
  • Odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem to grzywna 300 zł.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej