Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 21.02.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (3 votes)

Zima to ta pora roku, którą kierowcy kochają najbardziej. Ze szczególnym entuzjazmem podchodzą do niej ci, którzy nie garażują swoich pojazdów i codzienne zmagania ze śniegiem i mrozem stanowią ich nieodzowną aktywność sportową. Ale to także obowiązki związane z odśnieżaniem auta. A co, jeśli go nie dopełnimy? Jaki jest mandat za nieodśnieżony samochód?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czy można nie odśnieżyć auta przed rozpoczęciem podróży?

To oczywiście niebezpieczne, choć kuszące pewnie wielu, rozwiązanie jest przede wszystkim zagrożeniem dla ruchu drogowego, a poza tym to bardzo drogi sposób na odśnieżanie auta. Właściciel pojazdu powinien wiedzieć, że obowiązkiem jego jest dbaniem o to, aby pojazd był w prawidłowym stanie technicznym i aby inni uczestnicy ruchu drogowego nie musieli przejmować się tym, że pojazd poruszający się wraz z nimi, po autostradzie czy drodze ekspresowej, jest niesprawny.

Jednym z obowiązków jest  na przykład dbanie o to, żeby z daleka mimo zimy były widoczne tablice rejestracyjne. Jeżeli zaś  tablice są niewidoczne z powodu oblepienia na przykład śniegiem lub błotem pośniegowym, w takiej sytuacji prowadzącemu pojazd grozi mandat w wysokości aż 500 zł za zakrywanie tablicy rejestracyjnej.

Z podobną kwotą grzywny muszą się liczyć osoby, które celowo i świadomie uniemożliwiają identyfikację pojazdu wraz z właścicielami zasłaniając tablice rejestracyjne.

Jakiej kary mogą się spodziewać kierowcy?

Art. 66. o ruchu drog.

Wymagania techniczne pojazdu uczestniczącego w ruchu

  1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;

2) nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;

3) nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;

4) nie powodowało niszczenia drogi;

5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;

6) nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Mandat za nieodśnieżony samochód w 2023

W przypadku tablic rejestracyjnych może się zdarzyć tak, że mimo tego, iż oczyściliśmy ten element pojazdu przed podróżą, intensywnie został on zabrudzony podczas kontynuowania jazdy. Dlatego też mandat w tym wypadku nie jest bardzo wysoki. Jeżeli zaś nasz pojazd jeździ z tak zwaną “czapą” i odśnieżone zostały tylko szyby, w taki sposób, żeby kierowca w ogóle widział cokolwiek na drodze, to pojazd będzie traktowany jako auto nieodśnieżone.

Dotychczas zgodnie z taryfikatorem mandatów dla tego rodzaju zaniechania można było otrzymać grzywnę w wysokości od 20 zł do 500 zł. Choć wielu kierowców to zszokuje aktualnie mandat za nieodśnieżony samochód wynosi 3 000 zł!

Mandat za nieodśnieżone auto. Brak dostatecznej widoczności przez szyby

Policja w Polsce może także wręczyć mandat kierowcy, którego samochód posiada niedostatecznie odśnieżone lub odszronione szyby. Z tego powodu, widoczność przez nie jest niedostateczna. To tzw. jazda „na czołgistę”.

Oczywiście wiąże się to z dużym ryzykiem spowodowania stłuczki lub wypadku. Dlatego przygotowując nasz samochód do podróży, pamiętajmy by szyby w naszym aucie były przejrzyste. Tak, aby zapewnić sobie i innym użytkownikom dróg bezpieczeństwo. W przeciwnym razie policja wręczy nam mandat w wysokości nawet do 3 000 złotych!

Które zimowe mandaty jeszcze uderzą po kieszeni?

Mandat za nieodśnieżony samochód to nie wszystko. Lubisz włączyć silnik, nagrzać auto i czekać, aż szyby same staną się przejrzyste? Włączony silniki odejście od samochodu to 50 zł mandatu, ale jeśli do tego dołożysz odśnieżanie pojazdu, to zapłacisz o wiele więcej, bo aż 300 zł! Dlaczego tak drastycznie wzrasta cena wtedy, kiedy Ty z dobrej woli starasz się odśnieżyć samochód? To proste! Zgodnie z przepisami nie można pozostawić samochodu, który ma włączony silnik w terenie zabudowanym. Niektórzy wskazują również, że jest to wykorzystywanie pojazdu w taki sposób, który wiąże się z nadmierną emisją spalin oraz hałasu.

Dużo więcej zapłacą również właściciele pojazdów za nieodśnieżone światła, bo w tym wypadku będzie to mandat w wysokości 500 zł. Może się zatem okazać, że jazda w zimowych warunkach to nie tylko większe koszty za ogrzewanie i benzynę, ale również całkiem wysokie mandaty.

Pamiętajcie, że maksymalny mandat w 2023 roku, który może wystawić policjant to kara w wysokości 5 000 zł! Natomiast w przypadku zbiegu zdarzeń kwota ta wzrasta do 6 000 zł.

PODSUMOWANIE:

  • Za jazdę nieodśnieżonym autem w 2023 roku zapłacisz nawet 3 000 zł!
  • Brak odśnieżonych tablic rejestracyjnych to aż 500 zł mandatu.
  • Odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem to grzywna 300 zł.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Test percepcji zagrożeń
Test percepcji zagrożeń Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Prawo jazdy to uprawnienie, które od wielu lat jest uważane za jeden z kluczowych elementów życia współczesnego człowieka. Daje nam możliwość poruszania się samochodem, co jest często niezbędne do pracy, nauki, czy po prostu codziennego życia. Jednak zdawalność egzaminów na prawo j...
Czytaj dalej
Staycation
Staycation Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
W ostatnich latach pojęcie "staycation" zyskało na popularności, stając się synonimem nowoczesnego wypoczynku. Staycation, czyli wakacje spędzane w domu lub blisko miejsca zamieszkania, to alternatywa dla tradycyjnych wyjazdów, która zyskała szczególne uznanie wśród osób poszukujących...
Czytaj dalej