Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 10.01.2023 Pozostałe
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Wakacje to czas, kiedy każdy student szuka możliwości ciekawego odpoczynku po trudach roku akademickiego. Wypoczynek nad wodą, wycieczki rowerowe, wyprawy w góry, wędrówki po Polsce, wyjazdy zagraniczne. W każdej z tych sytuacji może dojść do wielu nieprzewidzianych wydarzeń. NNW dla studentów to polisa, która okazuje się niezbędna w razie wypadku nie tylko na wakacjach, ale także w ciągu trwania nauki. 

NNW – co to za polisa? 

Polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewnia pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji czy pobytu w szpitalu. Umowę ubezpieczeniową zawiera się na 12 miesięcy. Jeśli chodzi o NNW w życiu prywatnym, to najczęściej spotykamy się z sytuacją, że polisa ta jest oferowana przez placówkę edukacyjną od żłobka, przez szkołę podstawową i ponadpodstawową. Również szkoła wyższa umożliwia objęcie studentów ubezpieczeniem.

Czytaj także: NNW co to jest

Jednak problem z takimi polisami polega na tym, że zazwyczaj placówka podpisuje umowę z ubezpieczycielem, który oferuje najtańszą cenę. Niestety za tym idzie także podstawowy zakres ochrony. Dlatego znacznie lepszym pomysłem jest wykupienie osobnej polisy NNW. Wówczas mamy możliwość dopasowania ubezpieczenia do swoich potrzeb zarówno pod względem zakresu ochrony jak i ceny. 

NNW dla studenta

NNW nie jest polisą obowiązkową, ale warto ją wykupić, aby zabezpieczyć się od skutków nieszczęśliwego wypadku, który może przydarzyć się każdemu. W przypadku studenta można oczywiście zdać się na polisę wykupioną przez uczelnię, ale lepiej zdecydować się na ubezpieczenie indywidualne. Ubezpieczyciele mają świadomość, że portfele studentów niekoniecznie są zasobne. Dlatego ceny polis okazują się przyjazne. Ważne jest także, by mieć świadomość, kiedy i gdzie działa polisa dla studenta.

A jest to wiele miejsc i okoliczności:

 • na terenie budynków uczelni w czasie zajęć edukacyjnych
 • w drodze do i z uczelni
 • podczas zajęć dodatkowych i praktyk
 • w domu
 • na wycieczkach organizowanych przez uczelnię
 • podczas wakacji. 

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują osobne polisy dla dzieci i osobne dla studentów, a inne mają w ofercie ubezpieczenia szkolne obejmujące osoby do 26. roku życia. 

Co obejmuje NNW dla studentów?

Oczywiście zakres ochrony zależy od ceny polisy. Im wyższa składka, tym szersza ochrona, a warunki indywidualnie dobranej polisy należy sprawdzić w OWU zawieranej umowy. Jednak większość podstawowych opcji NNW dla studentów gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku:

 • śmierci na skutek nieszczęśliwego wypadku, wypadku komunikacyjnego, udaru, zawału
 • trwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek złamania, skręcenia i wielu innych urazów
 • urazu spowodowanego uprawianiem sportów.

Gwarantuje także pokrycie kosztów:

 • pobytu w szpitalu z powodu wypadku lub choroby
 • rehabilitacji 
 • transportu medycznego
 • leczenia i wyrobów medycznych.

Wyłączenia ochrony w studenckim NNW

Bardzo istotne jest, aby mieć świadomość, jakie wyłączenia odpowiedzialności pojawiają się w konkretnej polisie NNW.

Ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania między innymi w następujących sytuacjach: 

 • gdy uszczerbek na zdrowiu powstał z tego powodu, że osoba poszkodowana znajdowała się pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych substancji odurzających
 • w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych (wówczas najlepiej wykupić odpowiednie rozszerzenie polisy)
 • w przypadku bójki, rozboju, rozruchu
 • brania udziału w protestach
 • próby samobójczej lub samookaleczenia
 • przebywania na terenie kraju, w którym toczą się działania wojenne. 

Ile kosztuje NNW dla studentów?

Przyjrzymy się teraz wysokości składek i świadczeń. Ceny NNW dla studentów zaczynają się już około 35 zł. Jednak w związku z zasadą im wyższa cena, tym lepsze ubezpieczenie, rozsądne polisy można kupić płacąc za rok za około 50 – 60 zł. W takiej sytuacji za zgon w wypadku ubezpieczyciel wypłaci ponad 30 000 zł, za 1% uszczerbku na zdrowiu 250 zł, za zwrot kosztów leczenia – do 2 500 zł, a za dzień pobytu w szpitalu 200 zł.

Weźmy pod uwagę polisę za ok. 100 zł rocznie, która również pozostaje w zasięgu finansowym studentów. Tu za śmierć towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci ponad 50 000 zł, 1% uszczerbku na zdrowiu to 420 zł, koszty leczenia zwracane są do sumy 4 000 zł, a za dzień pobytu w szpitalu zwrot to 300 zł. Oczywiście dostępne są także droższe polisy, za które świadczenia są proporcjonalnie wyższe.  

PODSUMOWANIE:

 • NNW to polisa zapewniająca pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji czy pobytu w szpitalu.
 • Ubezpieczenie to może objąć studenta na uczelni na zasadzie polisy grupowej, ale warto wykupić NNW indywidualnie i dopasować je do swoich potrzeb.
 • Polisa NNW obejmuje studenta ochroną zarówno na terenie uczelni, jak i poza nią, a także w czasie wakacji.
 • Podczas zawierania umowy należy zapoznać się z OWU – zwrócić uwagę na zakres ochrony oraz wyłączenia odpowiedzialności.
 • Już za sumę 50 – 60 zł na rok można kupić polisę o szerokim zakresie ochrony. 

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej