Polskie drogi, mimo i tak znaczącej poprawy ich stanu w ciągu ostatnich kilku lat, w wielu miejscach przypominają sito. W takich warunkach o uszkodzenie opony czy felgi nie trudno, a w skrajnych wypadkach ucierpieć może zawieszenie. Warto więc wiedzieć, jak uzyskać odszkodowanie za dziurę w jezdni. Wyjaśniamy również, kiedy należy ci się odszkodowanie od zarządcy drogi w takiej sytuacji.
Jakość polskich dróg nadal pozostawia wiele do życzenia. Zgodnie z danymi z Raportu Światowego Forum Ekonomicznego za 2019 rok pod względem jakości infrastruktury drogowej Polska zajmuje 20. miejsce w Europie (na 27 krajów) i 57. miejsce na świecie (na 141 państw). Na jakość dróg wpływu nie masz, ale na odszkodowanie za dziurę w drodze już tak.
Z tego artykułu dowiesz się...
Dziura w jezdni – ustal zarządcę drogi
Gdy wjechałeś w dziurę w jezdni i uszkodziłeś samochód, nie musisz za jego naprawę płacić sam. Należy ci się odszkodowanie, musisz tylko ustalić cztery rzeczy. Są to: zarządca drogi, obowiązek, którego zaniechał, rozmiar uszkodzeń i związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy szkodą a dziurą w jezdni. W Polsce mamy cztery kategorie dróg, które podlegają pod konkretne jednostki, do których zwracasz się z roszczeniem.
Kategoria drogi | Zarządca drogi |
droga krajowa (numeracja jedno- lub dwucyfrowa) | Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad |
droga wojewódzka (numeracja trzycyfrowa) | wojewódzki zarząd dróg |
droga powiatowa | powiatowy zarządy dróg |
droga gmina | wójt, burmistrz lub prezydent miasta |
Odszkodowanie od zarządcy drogi – walcz o swoje
Odpowiedzialność zarządcy drogi wynika przynajmniej z dwóch ustaw. W ustawie o drogach publicznych czytamy, że obowiązek dbania o drogi oraz ich stan spoczywa na zarządcy lub jej właścicielu. Jego obowiązkiem jest wykonywanie prac remontowych i zabezpieczających, robót konserwacyjnych, porządkowych i takich, których celem jest poprawa i zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Z kolei w art. 415 Kodeksu Cywilnego mamy: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”. Co oznacza, że to zarządca lub właściciel drogi musi naprawić szkody, które powstały w wyniku jego zaniedbań oraz wypłacić odszkodowanie. W praktyce jednak, uzyskanie odszkodowania bywa drogą przez mękę. Wymaga cierpliwości i dobrego przygotowania.
Warunkiem koniecznym jest udowodnienie, że zarządca drogi ponosi winę za powstałą szkodę, czyli wykazać zaniedbanie. I to jest element najtrudniejszy, bo zarządcy zwykle tłumaczą, że nie są w stanie technicznie poradzić sobie z zapewnieniem pełnego bezpieczeństwa. Dodatkowo, przecież winny może być kierowca, bo nie dostosował prędkości do warunków.
Dziura na drodze – odszkodowanie tylko po udowodnieniu winy
Udowodnienie winy jest kluczowe, gdy chcesz uzyskać odszkodowanie za dziurę w jezdni od zarządcy drogi. Pierwszym krokiem do sukcesu jest dobra dokumentacja. Na szczęście większość z nas ma telefony z aparatem fotograficznym, więc po zdarzeniu od razu robisz zdjęcia i to najlepiej z datownikiem.
Na zdjęciach trzeba uwiecznić:
- uszkodzenia pojazdu,
- dziury w drodze,
- najbliższą okolicę (szeroki plan miejsca zdarzenia).
Sama dziura w drodze jeszcze nie daje ci prawa do roszczeń. Jeśli przed wyrwą w jezdni był odpowiedni znak ostrzegający, to niestety – wina jest po twojej stronie. Nie zachowałeś należytej ostrożności. Podobnie, jeśli przekroczyłeś dozwoloną prędkość – zarządca będzie chciał udowodnić, że gdybyś jechał zgodnie z przepisami nie doszło by do szkody.
Warto mieć też niespokrewnionych świadków zdarzenia. Pomocna okazuje się notatka policyjna lub straży miejskiej. Wprawdzie wzywanie służb po spotkaniu z dziurą w jezdni nie jest wymagane, to protokół spisany przez funkcjonariuszy często ma większe znaczenie niż dokumentacja zdjęciowa i zeznania świadków. Nie ma tutaj jasnych reguł. Skoro jednak zarządcy dróg czasem robią nam pod górę i chcą wymigać się od płacenia odszkodowania za dziurę w drodze, lepiej się wykazać nadgorliwością.
Zgłoszenie szkody po wjechaniu w dziurę w jezdni
Ustaliłeś zarządcę drogi? Masz dokumentację? No to kontaktujesz się z urzędem odpowiedzialnym za tego typu roszczenia i ustalasz ścieżkę postępowania. Procedury mogą się od siebie różnić, ale ogólne zasady są w miarę te same. Zgłoszenie ma formę pisemną i większość urzędów udostępnia jego wzór na swoich stronach internetowych.
Dokument powinien zawierać:
- opis zdarzenia i przyczynę
- opis uszkodzeń
- miejsce i datę szkody
- dokumentację z miejsca zdarzenia
- dokumentację uszkodzeń
- dane świadków
- ew. notatkę policyjną
- kopie dokumentów (prawo jazdy i dowód rejestracyjny)
- twoje dane teleadresowe
Roszczenie o odszkodowanie za dziurę w jezdni możesz złożyć osobiście lub wysłać pocztą – zarówno tradycyjną, jak i elektroniczną. Dalej sprawą zajmuje się ubezpieczyciel urzędu. Jak przy każdym OC w ciągu 30 dni powinieneś dostać pełne odszkodowanie za dziurę w drodze – bez odpisów amortyzacyjnych itp. W przypadku kwestii spornych, pozostaje odwołanie się do sądu.
Pamiętaj!
Na zgłoszenie roszczenia do zarządcy danej drogi masz 3 lata. Jednak nie warto z tym czekać. Zrób to jak najprędzej.
Wjechałem w dziurę – odszkodowanie z polisy możliwe?
Jak widzisz, odszkodowanie od zarządcy drogi w przypadku uszkodzenia auta wymaga wielu formalności i wiedzy. Problem możesz mieć szybciej z głowy, jeśli masz ubezpieczenie AC. Naprawiasz auto ze swojej polisy, a ewentualnymi roszczeniami do zarządcy drogi zajmuje się towarzystwo, w którym jesteś ubezpieczony. Nie musisz się martwić utratą zniżek, bo w najgorszym przypadku tracisz tylko 10 proc. Podpowiadamy, których szkód nie zgłaszać z AC, po prostu kliknij w link. Przy udanym regresie likwidacja szkody z AC nie powinna mieć wpływu na twoje zniżki.
PODSUMOWANIE:
- Nie musisz mieć ubezpieczenia AC, by dostać odszkodowanie za dziurę w drodze. W takiej sytuacji należy ci się odszkodowanie od zarządcy drogi.
- Odszkodowanie od zarządcy drogi należy ci się po udowodnieniu jego winy. Na tobie więc spoczywa zebranie dowodów i wykazanie związku pomiędzy uszkodzeniami i złym stanem drogi.
- Wjechałem w dziurę – odszkodowanie mi się należy, ale co robić? Nie panikuj i zacznij od dokładnej dokumentacji zdjęciowej miejsca zdarzenia, w tym szerokich planów i samych uszkodzeń. Przydatna jest notatka policyjna lub straży miejskiej. W wielu postępowaniach ma większe znaczenie niż dokumentacja i zeznania świadków.
- Zgłoszenie o odszkodowanie od zarządcy drogi przekazujesz na piśmie do właściwego urzędu. Dalej sprawą najczęściej zajmuje się ubezpieczyciel danej jednostki administracyjnej.
Przeczytaj więcej na temat: odszkodowanie
Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy?
Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy?
Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela
Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela
Odszkodowanie po wypadku
Odszkodowanie po wypadku
Likwidacja szkody w ASO
Likwidacja szkody w ASO
Odszkodowanie z polisy na życie
Odszkodowanie z polisy na życie
Odszkodowanie bez podatku VAT
Odszkodowanie bez podatku VAT
Odszkodowanie za zgubiony bagaż
Odszkodowanie za zgubiony bagaż