Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Polskie drogi, mimo i tak znaczącej poprawy ich stanu w ciągu ostatnich kilku lat, w wielu miejscach przypominają sito. W takich warunkach o uszkodzenie opony czy felgi nie trudno, a w skrajnych wypadkach ucierpieć może zawieszenie. Warto więc wiedzieć, jak uzyskać odszkodowanie za dziurę w jezdni. Wyjaśniamy również, kiedy należy ci się odszkodowanie od zarządcy drogi w takiej sytuacji.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jakość polskich dróg nadal pozostawia wiele do życzenia. Zgodnie z danymi z Raportu Światowego Forum Ekonomicznego za 2019 rok pod względem jakości infrastruktury drogowej Polska zajmuje 20. miejsce w Europie (na 27 krajów) i 57. miejsce na świecie (na 141 państw). Na jakość dróg wpływu nie masz, ale na odszkodowanie za dziurę w drodze już tak. 

Dziura w jezdni – ustal zarządcę drogi 

Gdy wjechałeś w dziurę w jezdni i uszkodziłeś samochód, nie musisz za jego naprawę płacić sam. Należy ci się odszkodowanie, musisz tylko ustalić cztery rzeczy. Są to: zarządca drogi, obowiązek, którego zaniechał, rozmiar uszkodzeń i związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy szkodą a dziurą w jezdni. W Polsce mamy cztery kategorie dróg, które podlegają pod konkretne jednostki, do których zwracasz się z roszczeniem. 

Kategoria drogi  Zarządca drogi
droga krajowa (numeracja jedno- lub dwucyfrowa) Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad
droga wojewódzka (numeracja trzycyfrowa) wojewódzki zarząd dróg
droga powiatowa powiatowy zarządy dróg
droga gmina wójt, burmistrz lub prezydent miasta

Odszkodowanie od zarządcy drogi – walcz o swoje

Odpowiedzialność zarządcy drogi wynika przynajmniej z dwóch ustaw. W ustawie o drogach publicznych czytamy, że obowiązek dbania o drogi oraz ich stan spoczywa na zarządcy lub jej właścicielu. Jego obowiązkiem jest wykonywanie prac remontowych i zabezpieczających, robót konserwacyjnych, porządkowych i takich, których celem jest poprawa i zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Z kolei w art. 415 Kodeksu Cywilnego mamy: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”. Co oznacza, że to zarządca lub właściciel drogi musi naprawić szkody, które powstały w wyniku jego zaniedbań oraz wypłacić odszkodowanie. W praktyce jednak, uzyskanie odszkodowania bywa drogą przez mękę. Wymaga cierpliwości i dobrego przygotowania. 

Warunkiem koniecznym jest udowodnienie, że zarządca drogi ponosi winę za powstałą szkodę, czyli wykazać zaniedbanie. I to jest element najtrudniejszy, bo zarządcy zwykle tłumaczą, że nie są w stanie technicznie poradzić sobie z zapewnieniem pełnego bezpieczeństwa. Dodatkowo, przecież winny może być kierowca, bo nie dostosował prędkości do warunków. 

Dziura na drodze – odszkodowanie tylko po udowodnieniu winy

Udowodnienie winy jest kluczowe, gdy chcesz uzyskać odszkodowanie za dziurę w jezdni od zarządcy drogi. Pierwszym krokiem do sukcesu jest dobra dokumentacja. Na szczęście większość z nas ma telefony z aparatem fotograficznym, więc po zdarzeniu od razu robisz zdjęcia i to najlepiej z datownikiem.

Na zdjęciach trzeba uwiecznić:

 • uszkodzenia pojazdu,
 • dziury w drodze, 
 • najbliższą okolicę (szeroki plan miejsca zdarzenia). 

Sama dziura w drodze jeszcze nie daje ci prawa do roszczeń. Jeśli przed wyrwą w jezdni był odpowiedni znak ostrzegający, to niestety – wina jest po twojej stronie. Nie zachowałeś należytej ostrożności. Podobnie, jeśli przekroczyłeś dozwoloną prędkość – zarządca będzie chciał udowodnić, że gdybyś jechał zgodnie z przepisami nie doszło by do szkody. 

Warto mieć też niespokrewnionych świadków zdarzenia. Pomocna okazuje się notatka policyjna lub straży miejskiej. Wprawdzie wzywanie służb po spotkaniu z dziurą w jezdni nie jest wymagane, to protokół spisany przez funkcjonariuszy często ma większe znaczenie niż dokumentacja zdjęciowa i zeznania świadków. Nie ma tutaj jasnych reguł. Skoro jednak zarządcy dróg czasem robią nam pod górę i chcą wymigać się od płacenia odszkodowania za dziurę w drodze, lepiej się wykazać nadgorliwością. 

Zgłoszenie szkody po wjechaniu w dziurę w jezdni

Ustaliłeś zarządcę drogi? Masz dokumentację? No to kontaktujesz się z urzędem odpowiedzialnym za tego typu roszczenia i ustalasz ścieżkę postępowania. Procedury mogą się od siebie różnić, ale ogólne zasady są w miarę te same. Zgłoszenie ma formę pisemną i większość urzędów udostępnia jego wzór na swoich stronach internetowych. 

Dokument powinien zawierać:

 • opis zdarzenia i przyczynę 
 • opis uszkodzeń 
 • miejsce i datę szkody 
 • dokumentację z miejsca zdarzenia 
 • dokumentację uszkodzeń
 • dane świadków 
 • ew. notatkę policyjną 
 • kopie dokumentów (prawo jazdy i dowód rejestracyjny)
 • twoje dane teleadresowe

Roszczenie o odszkodowanie za dziurę w jezdni możesz złożyć osobiście lub wysłać pocztą – zarówno tradycyjną, jak i elektroniczną. Dalej sprawą zajmuje się ubezpieczyciel urzędu. Jak przy każdym OC w ciągu 30 dni powinieneś dostać pełne odszkodowanie za dziurę w drodze – bez odpisów amortyzacyjnych itp. W przypadku kwestii spornych, pozostaje odwołanie się do sądu. 

Pamiętaj!
Na zgłoszenie roszczenia do zarządcy danej drogi masz 3 lata. Jednak nie warto z tym czekać. Zrób to jak najprędzej.

Wjechałem w dziurę – odszkodowanie z polisy możliwe? 

Jak widzisz, odszkodowanie od zarządcy drogi w przypadku uszkodzenia auta wymaga wielu formalności i wiedzy. Problem możesz mieć szybciej z głowy, jeśli masz ubezpieczenie AC. Naprawiasz auto ze swojej polisy, a ewentualnymi roszczeniami do zarządcy drogi zajmuje się towarzystwo, w którym jesteś ubezpieczony. Nie musisz się martwić utratą zniżek, bo w najgorszym przypadku tracisz tylko 10 proc. Podpowiadamy, których szkód nie zgłaszać z AC, po prostu kliknij w link. Przy udanym regresie likwidacja szkody z AC nie powinna mieć wpływu na twoje zniżki. 

PODSUMOWANIE:

 • Nie musisz mieć ubezpieczenia AC, by dostać odszkodowanie za dziurę w drodze. W takiej sytuacji należy ci się odszkodowanie od zarządcy drogi. 
 • Odszkodowanie od zarządcy drogi należy ci się po udowodnieniu jego winy. Na tobie więc spoczywa zebranie dowodów i wykazanie związku pomiędzy uszkodzeniami i złym stanem drogi. 
 • Wjechałem w dziurę – odszkodowanie mi się należy, ale co robić? Nie panikuj i zacznij od dokładnej dokumentacji zdjęciowej miejsca zdarzenia, w tym szerokich planów i samych uszkodzeń. Przydatna jest notatka policyjna lub straży miejskiej. W wielu postępowaniach ma większe znaczenie niż dokumentacja i zeznania świadków. 
 • Zgłoszenie o odszkodowanie od zarządcy drogi przekazujesz na piśmie do właściwego urzędu. Dalej sprawą najczęściej zajmuje się ubezpieczyciel danej jednostki administracyjnej.
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej