Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Ubezpieczenie OC kupujemy standardowo na rok, a jego koszt to zwykle kilkaset złotych. Niektórzy kierowcy płacą jednak zdecydowanie więcej, nie dziwi więc, że wielu woli rozłożyć OC na raty. Jak wygląda kwestia odpowiedzialności ubezpieczyciela, gdy OC jest niezapłacone w terminie? Sprawdzamy, czy przekroczenie terminu płatności raty za OC/AC może oznaczać brak ochrony ubezpieczeniowej? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zawierając umowę ubezpieczenia OC zobowiązujemy się do uiszczenia składki na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli zdecydujemy się na OC na raty, składka zostanie rozłożona na części – standardowo możemy zapłacić za OC w 2, 3 czy 4 ratach, ale zdarza się, że składka może być opłacana także miesięcznie, a więc w 12 ratach. 

OC na raty będzie zwyczajowo droższe od polisy, którą opłacamy z góry za cały rok. Czy brak płatności raty za OC w terminie wyznaczonym przez ubezpieczyciela oznacza brak ochrony ubezpieczeniowej? 

„Zapomniałem zapłacić za OC” – czy spóźniona opłata za OC oznacza problemy? 

Jeśli kupujemy OC płacąc za rok z góry, za polisę powinniśmy zapłacić najczęściej przed startem ubezpieczenia lub w ciągu 7 dni od dnia, w którym zostaliśmy objęci ochroną ubezpieczeniową. W przypadku zakupu OC na raty, pierwszą ratę składki zwykle uiszczamy analogicznie (a więc najczęściej przed startem ochrony), a kolejną w dniu (lub dniach, jeśli mówimy o większej liczbie rat), wyznaczonym przez ubezpieczyciela. 

Czy niezapłacone OC w terminie oznacza automatyczne kłopoty? Nie. Każdemu może się to zdarzyć. Niezapłacona rata OC to nie powód do zmartwienia, należność musimy jednak uregulować. 

Spóźniona opłata OC, czyli innymi słowy nieopłacenie składki OC w terminie nie oznacza nigdy przerwania ochrony ubezpieczeniowej. 

Przekroczenie terminu płatności raty za OC – uwaga na przedłużenie polisy

Niezapłacona rata OC nie oznacza braku ochrony, ale może oznaczać brak możliwości przedłużenia polisy na kolejny rok. Standardowo, Twoja polisa OC przedłuża się automatycznie, jeśli nie wypowiesz jej przed końcem okresu ubezpieczeniowego. Jeśli jednak zalegasz z płatnością którejś z rat, taka polisa może nie ulec przedłużeniu. W ten sposób towarzystwo ubezpieczeniowe chroni się przed nieuczciwymi klientami. 

Jeśli więc nie zapłacisz za OC, możesz pozostać bez ochrony na kolejny rok. 

Niezapłacona rata OC – uważaj, bo trafisz do rejestru dłużników! 

Nieopłacenie składki OC w terminie zwykle nie wpędzi Cię w kłopoty, ale jeśli zwlekasz z zapłatą dłuższy czas, towarzystwo ubezpieczeniowe może przekazać Twoje dane do rejestru dłużników. To oznacza problemy z zakupem telefonu, wzięciem kredytu i wiele innych przykrych konsekwencji. 

Brak zapłaty to także zwyczajowo skierowanie sprawy na drogę sądową i do egzekucji komorniczej. Jeśli płacimy za OC z dużym opóźnieniem, musimy się także liczyć z tym, że ubezpieczyciel doliczy do składki odsetki karne. Opóźnienia w płatności skutkują tym samym co zaległe raty kredytów, czy rachunków.

Niezapłacone AC – co grozi za brak składki w terminie?

W przeciwieństwie do OC, AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Jeśli nie zapłacimy składki w terminie, grozi nam zerwanie umowy i brak możliwości dochodzenia odszkodowania od ubezpieczyciela. 

Standardowo, w przypadku opóźnienia płatności, otrzymujemy wezwanie do zapłaty, ale o składce należy po prostu pamiętać. Jeśli nie odbierzemy wezwania, nie opłacimy raty, a ubezpieczyciel rozwiąże naszą umowę AC, nie będziemy mogli dochodzić odszkodowania z takiej polisy. To może być szczególnie dotkliwe np. w przypadku kradzieży auta, czy jego uszkodzenia w wypadku. 

PODSUMOWANIE:

  • OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem właścicieli pojazdów mechanicznych. 
  • Za OC możemy zapłacić jednorazowo lub w ratach. 
  • Opóźnienie w płatności za ratę OC nie oznacza braku ochrony ubezpieczeniowej. 
  • Jeśli zalegamy z płatnością którejś z rat, ubezpieczenie może nie przedłużyć się na kolejny rok. 
  • Towarzystwo ubezpieczeniowe dochodzi swoich należności na drodze sądowej. Możemy zostać poddani windykacji komorniczej i trafić do rejestru dłużników. 
  • Umowa AC, w przeciwieństwie do OC, może zostać rozwiązana, jeśli nie zapłacimy składki lub zalegamy z ratą.

Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid

Content Manager, ekonomistka, pisarka i specjalistka ds. treści internetowych z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu poradników ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

Mandat za złe parkowanie
Mandat za złe parkowanie Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Każdy kierowca wie, że parkowanie w niedozwolonym miejscu może skończyć się mandatem. Ale czy na pewno znamy wszystkie niuanse związane z "mandatem za złe parkowanie"? Czy wiesz, kiedy możesz go dostać, ile wynosi i czy można się od niego odwołać? W tym artykule postaramy się rozwia...
Czytaj dalej
Przejazd rowerem przez pasy
Przejazd rowerem przez pasy Autor Weronika Cichocka Pozostałe
Kiedy dzieci poniżej 10. roku życia ruszają na rowerze w drodze do szkoły, zaskakująco wiele z nich nie zdaje sobie sprawy, że przepisy drogowe traktują je w sposób wyjątkowy. W świetle prawa, te najmłodsze rowerzystki i rowerzyści nie są bowiem uważani za typowych uczestników ruchu ...
Czytaj dalej