Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
Rate this post

W codziennym zabieganiu mogą się zdarzyć różne rzeczy – na przykład możesz przegapić termin przeglądu technicznego. To właśnie z tego powodu najczęściej zdarza się jazda bez przeglądu technicznego samochodu. Jeśli w takiej sytuacji zatrzyma cię policjant, na pewno możesz oczekiwać na kilka nieprzyjemnych konsekwencji za brak aktualnego przeglądu. Poznaj więc szczegóły dotyczące jazdy bez ważnego przeglądu i ile wynosi mandat za brak przeglądu w 2022 roku?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co o przeglądzie technicznym mówi prawo?

To logiczne, że jako kierowcy powinniśmy poruszać się po drodze sprawnymi pojazdami. Nie każdy kierowca przecież ma duszę mechanika i ma prawo nie dostrzec, że z jego autem dzieje się coś złego. To tak jak z chorobami – wiele usterek samochodów powstaje powoli i na początku nie daje objawów. Przegląd techniczny stoi na straży tego, by po naszych drogach jeździły sprawne auta. To podstawa bezpieczeństwa na drogach. Badania techniczne pojazdów regulowane są w Polsce przez:

 • Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach
 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów.

Jak często trzeba wykonywać przegląd techniczny auta?    

Według polskiego prawa badania techniczne pojazdu dzieli się na:

 • badania okresowe – wykonywane w określonych interwałach czasowych, w zależności od rodzaju pojazdu
 • badania dodatkowe – wykonywane niezależnie od badań okresowych, na przykład po wypadku albo po wykryciu usterki technicznej przez policjanta podczas rutynowej kontroli
 • badania co do zgodności z warunkami technicznymi – dotyczą pojazdów zabytkowych przed pierwszą rejestracją na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Nas będą interesować oczywiście badania okresowe pojazdów. Jako kierowca jesteś zobowiązany przez prawo do regularnego poddawania swojego samochodu badaniom technicznym. Oznacza to, że na przegląd techniczny musisz jeździć co roku.

A oto konkretne terminy dotyczące badań technicznych samochodów:

 • kilkuletni samochód – przegląd należy wykonać raz w roku
 • nowy samochód z salonu – pierwszy przegląd trzeba wykonać po 3 latach od zakupu auta, następny po 2 latach, a kolejne już tradycyjnie co roku
 • pojazd zabytkowy – tylko raz przed pierwszą rejestracją, chyba, że samochód zostanie użyty do celów zarobkowych.

Przegląd techniczny – podstawowe zasady

A teraz czas na kilka podstawowych zasad, które obowiązują przy wykonywaniu przeglądu. Przede wszystkim musisz pamiętać, by jechać na badania techniczne do odpowiedniego warsztatu. W grę wchodzi tylko stacja kontroli pojazdów, czyli warsztat upoważniony do przeprowadzania badań zdatności do ruchu drogowego. Po drugie musisz mieć świadomość, że za przegląd zapłacisz jeszcze przed rozpoczęciem.

Cena badania w przypadku samochodu osobowego to 98 zł oraz 1 zł opłaty ewidencyjnej. A cała procedura trwa od 15 do 30 minut.

Mandat za brak przeglądu 2022?

Zdarzyło się, że z jakiegoś powodu, najczęściej z powodu roztargnienia, jeździsz swoim bez autem wykonanego w odpowiednim terminie przeglądu. Wtedy akurat zatrzymuje cię do kontroli policjant i odkrywa ten brak. Pierwszą konsekwencją z jaką wiąże się jazda bez przeglądu, ale jak się okazuje, często nie jedyną, jest nałożenie mandatu przez funkcjonariusza. Podstawą prawną do tego jest art. 94 Kodeksu wykroczeń. A ile konkretnie wynosi mandat za brak przeglądu 2022?

Otóż aktualna wysokość mandatu to kwota od 20 do 1500 zł. Najczęściej kierowcy otrzymują jednak w trakcie kontroli mandat w wysokości od 100 do 150 zł, a taryfikator nie przewiduje za to punktów karnych.

Jednak to, jak skończy się spotkanie z policją, zależy od stanu technicznego pojazdu oraz czasu, o jaki został przekroczony termin przeglądu. Od tego właśnie zależy wysokość mandatu oraz fakt, czy będziesz mógł odjechać z miejsca kontroli własnym samochodem. Jeśli auto jest w idealnym stanie technicznym i nie budzi zastrzeżeń, a przegląd miał być wykonany kilka dni temu, po otrzymaniu mandatu możesz jechać, ale jak się słusznie domyślasz, musisz się udać bezzwłocznie na przegląd. Inaczej jazda bez przeglądu skończy się dotkliwymi karami.

Jazda bez przeglądu a inne konsekwencje

Była już mowa o mandacie za jazdę samochodem bez ważnego przeglądu. Musisz mieć jednak świadomość, że większość spotkań z policją w takich okolicznościach ma ciąg dalszy w postaci innych konsekwencji. A mogą to być:

 • dodatkowe koszty – np. opłata za lawetę
 • zablokowanie w systemie dowodu rejestracyjnego.

Jeśli funkcjonariusz dopatrzy się w aucie choć drobnej usterki, a wystarczy nawet spalona żarówka, uznaje wtedy samochód za niesprawny technicznie. Tak samo dzieje się, gdy przegląd miał być wykonany kilka miesięcy temu. Podróż autem kończy się w tym miejscu i wezwana zostaje laweta, na którą trafia twoje auto. Ponosisz więc dodatkowe koszty związane z opłatą lawety czy parkingu. Oprócz tego policjant może zablokować w systemie twój dowód rejestracyjny.

Czytaj także: Kary za brak przeglądu 2022

Co robić w takiej sytuacji? Oczywiście niezwłocznie laweta musi zawieźć twoje auto do stacji kontroli, gdzie auto poddane zostanie badaniu. Jeśli wynik jest pozytywny, pozostaje wizyta w wydziale komunikacji. Jeśli jest problem, diagnosta wystawia zaświadczenie, że w ciągu 14 dni trzeba usunąć usterkę. Po naprawieniu auta, dostaniesz pozytywny wynik badania. Diagnosta do papierowego dowodu wbija pieczątkę i wystawia zaświadczenie. Na tej podstawie w wydziale komunikacji elektroniczny dowód rejestracyjny zostaje odblokowany.

Jazda bez przeglądu technicznego a udział w zdarzeniu drogowym – ubezpieczenie

Prawdziwe kłopoty pojawią się też, gdy jadąc autem bez ważnego badania technicznego, będziesz uczestnikiem kolizji lub wypadku. Tym razem konsekwencje będą dotyczyć ubezpieczenia i wypłaty odszkodowania. A oto, czym może skutkować jazda bez przeglądu i uczestnictwo w kolizji:

 • ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z polis dobrowolnych takich jak AC czy NNW ze względu na to, że jazda bez przeglądu mogła mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie zdarzenia
 • w przypadku sprawcy, który jechał bez ważnego przeglądu, ubezpieczyciel może wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie z jego polisy OC, ale jeśli udowodni, że kolizja miała związek ze złym stanem technicznym auta, zwróci się do kierowcy z żądaniem zwrotu kosztów.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy to prawda, że za przegląd po terminie zapłacę podwójnie?

Jeszcze nie teraz, ale to prawda, że ustawodawca chce wprowadzić taką zasadę w najbliższym czasie. Roztargnieni kierowcy, którzy przegapili termin o mniej niż 30 dni zapłacą za badanie podwójnie. W ich przypadku jazda bez przeglądu może być szczególnie dotkliwa finansowo.

Jestem właścicielem zabytkowej czarnej Wołgi. Od czasu do czasu dorabiam, przewożąc młode pary do ślubu. Jak często muszę robić przegląd techniczny?

Prawo mówi, że pojazd zabytkowy przechodzi tylko jedno badanie techniczne przed pierwszą rejestracją. Jest to tak zwane badanie co do zgodności z warunkami technicznymi. Jednak, jeśli auto służy do celów zarobkowych, zmienia się zasada. Taki samochód musi przechodzić przegląd tradycyjnie raz do roku.

Kilka dni temu skończył mi się przegląd samochodu. Mogę nim dojechać do stacji kontroli, czy muszę wezwać lawetę?

Rzeczywiście prawo mówi, że w takiej sytuacji trzeba wezwać lawetę i dostarczyć na niej swój samochód do stacji kontroli. A co jeśli dla kogoś jedynym wyjściem jest jazda bez przeglądu? Musi się liczyć ze wszystkimi powyższymi konsekwencjami omówionymi w artykule.

Czy mogę zrobić przegląd techniczny podczas wakacji nad morzem? Wtedy właśnie kończy mi się termin ważności przeglądu.

Jak najbardziej. Przegląd można zrobić w dowolnej stacji na terenie Polski. Nie obowiązuje żadna zasada rejonizacji, a wyniki i tak zostają wpisane do systemu.

PODSUMOWANIE:

 • Przegląd techniczny kierowcy zobowiązani są wykonywać w uprawnionych do tego stacjach diagnostycznych.
 • Badanie techniczne wykonuje się przynajmniej raz w roku – z tego obowiązku zwolnieni są właściciele aut z salonu (pierwszy przegląd po 3, a następny po 2 latach od zakupu) oraz aut zabytkowych.
 • Mandat za brak przeglądu 2022, jaki mogą nałożyć funkcjonariusze policji w trakcie kontroli drogowej, wynosi do 1500 zł oraz w przypadku niesprawnego pojazdu zablokowanie dowodu rejestracyjnego w systemie i opłata za lawetę.
 • Za brak ważnego przeglądu podczas kolizji czy wypadku ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z AC i NNW oraz żądać od sprawcy zwrotu odszkodowania z OC.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji
Indywidualne tablice rejestracyjne
Indywidualne tablice rejestracyjne Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
Tablice rejestracyjne pozwalają na szybką identyfikację pojazdu w razie potrzeby i informują, skąd pochodzi dany pojazd. Jednak obecnie na różne sposoby próbujemy pokazać swoją osobowość. Coraz częściej więc właściciele samochodów chcą się wyróżniać z tłumu i decydują się n...
Czytaj dalej
hydrołapa
Hydrołapa Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Hamulec postojowy, znany także jako hamulec ręczny, zgodnie z przepisami, służy do unieruchamiania pojazdu na parkingu. Ten rodzaj hamulca zyskał jednak szerokie zastosowanie w sportach motorowych i różnego rodzaju wyścigach. Aby skutecznie wprowadzić pojazd w kontrolowany poślizg, potrzeb...
Czytaj dalej