Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 11 minut.
5/5 - (3 votes)

Jesteś kierowcą i zapomniałeś o terminie przeglądu? To właśnie najczęściej z tego powodu kierowcy nie stawiają się na Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów na badanie techniczne samochodu. Jeśli w takiej sytuacji zatrzyma cię policjant, musisz liczyć się z  kilkoma nieprzyjemnymi konsekwencjami za brak ważnego przeglądu. Poznaj więc szczegóły dotyczące jazdy bez ważnego przeglądu i sprawdź, ile wynosi mandat za brak przeglądu w 2023 roku.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co o przeglądzie technicznym mówi prawo?

To logiczne, że jako kierowcy powinniśmy poruszać się po drodze sprawnymi pojazdami. Zły stan techniczny pojazdu stanowi duże zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Nie każdy kierowca przecież ma duszę mechanika i ma prawo nie dostrzec, że z jego autem dzieje się coś złego.

To tak jak z chorobami – wiele usterek samochodów powstaje powoli i na początku nie daje objawów.

Ile można jeździć bez przeglądu technicznego?

Przegląd techniczny stoi na straży tego, by po naszych drogach jeździły sprawne auta, których stan techniczny nie zagraża bezpieczeństwu samego kierowcy oraz innych uczestników ruchu. To podstawa bezpieczeństwa na drogach. Badania techniczne pojazdów regulowane są w Polsce przez:

 • Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach,
 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów.

W polskim prawie przepisy wciąż ulegają zmianom i modyfikacjom, dlatego kierowcy stale muszą monitorować zmiany w prawie. Zmiany mogą dotyczyć także badania technicznego oraz kar za brak przeglądu. Jesteś ciekawy, jak wygląda taki przegląd techniczny krok po kroku w 2022 roku, to zapraszamy do osobnego artykułu. Poznasz badanie techniczne od kuchni oraz dowiesz się z niego, ile kosztuje przegląd samochodu.

Jak często trzeba wykonywać przegląd techniczny auta?

Według polskiego prawa badania techniczne pojazdu dzieli się na:

 • badania okresowe – wykonywane w określonych interwałach czasowych, w zależności od rodzaju pojazdu,
 • badania dodatkowe – wykonywane niezależnie od badań okresowych, na przykład po wypadku albo po wykryciu usterki technicznej przez policjanta podczas rutynowej kontroli,
 • badania co do zgodności z warunkami technicznymi – dotyczą pojazdów zabytkowych przed pierwszą rejestracją na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Nas będą interesować oczywiście badania okresowe pojazdów. Jako kierowca jesteś zobowiązany przez prawo do regularnego poddawania swojego samochodu badaniom technicznym. Oznacza to, że na przegląd techniczny musisz jeździć co roku.

A oto konkretne terminy dotyczące badań technicznych samochodów:

 • kilkuletni samochód – przegląd samochodu należy wykonać raz w roku,
 • nowy samochód z salonu – pierwszy przegląd trzeba wykonać po 3 latach od zakupu auta, następny po 2 latach, a kolejne już tradycyjnie co roku,
 • pojazd zabytkowy – tylko raz przed pierwszą rejestracją, chyba że samochód zostanie użyty do celów zarobkowych.

Przegląd techniczny – podstawowe zasady

A teraz czas na kilka podstawowych zasad, które obowiązują przy wykonywaniu przeglądu. Przede wszystkim musisz pamiętać, by jechać na badania techniczne do odpowiedniego warsztatu.

W grę wchodzi tylko stacja kontroli pojazdów, czyli warsztat upoważniony do przeprowadzania badań zdatności do ruchu drogowego. Po drugie musisz mieć świadomość, że za przegląd zapłacisz jeszcze przed rozpoczęciem badania technicznego.

Cena badania technicznego w przypadku samochodu osobowego to 98 zł oraz 1 zł opłaty ewidencyjnej. Badanie techniczne pojazdu trwa od 15 do 30 minut.

Mandat za brak przeglądu 2023?

Zdarzyło się, że z jakiegoś powodu, najczęściej z powodu roztargnienia, jeździsz swoim autem bez wykonanego w odpowiednim terminie ważnego badania technicznego? Wtedy akurat zatrzymuje cię do kontroli policjant i odkrywa brak ważnego badania technicznego.

Pierwszą konsekwencją, z jaką wiąże się jazda bez badania technicznego, ale jak się okazuje, często niejedyną, jest nałożenie mandatu za brak przeglądu samochodu przez funkcjonariusza. Podstawą prawną do tego jest art. 94 Kodeksu wykroczeń. A ile konkretnie wynosi mandat za brak przeglądu 2022?

Jaki mandat za brak przeglądu w 2023?

Ile wynosi mandat za brak ważnego badania technicznego? Otóż aktualna wysokość mandatu za brak ważnego przeglądu to kwota od 20 do 1500 zł. Najczęściej kierowcy otrzymują jednak w trakcie kontroli mandat za brak przeglądu w wysokości od 100 do 150 zł, a taryfikator nie przewiduje za to punktów karnych.

Jednak to, jak skończy się spotkanie z policją, zależy od stanu technicznego pojazdu oraz czasu, o jaki został przekroczony termin badania technicznego. Od tego właśnie zależy wysokość mandatu oraz fakt, czy będziesz mógł odjechać z miejsca kontroli własnym samochodem.

Jeśli auto jest w idealnym stanie technicznym i nie budzi zastrzeżeń, a przegląd miał być wykonany kilka dni temu, po otrzymaniu mandatu możesz jechać, ale jak się słusznie domyślasz, musisz się udać bezzwłocznie na przegląd. Inaczej jazda bez przeglądu skończy się dotkliwymi karami.

Brzmi skomplikowanie? Poznaj nasz specjalny artykuł, w którym umieściliśmy więcej szczegółów na temat tego, co grozi za przegląd samochodu po terminie.

Jazda bez przeglądu a inne konsekwencje H2

Była już mowa o mandacie za jazdę samochodem bez ważnego przeglądu. Musisz mieć jednak świadomość, że większość spotkań z policją w takich okolicznościach ma ciąg dalszy w postaci innych konsekwencji. A mogą to być:

 • dodatkowe koszty – np. opłata za lawetę,
 • zablokowanie w systemie dowodu rejestracyjnego.

Kara za brak przeglądu 2023

Jeśli funkcjonariusz dopatrzy się w aucie, choć drobnej usterki, a wystarczy nawet spalona żarówka, może uznać, że stan techniczny pojazdu może stanowić zagrożenie. Tak samo dzieje się, gdy przegląd miał być wykonany kilka miesięcy temu. Podróż autem kończy się w tym miejscu i wezwana zostaje laweta, na którą trafia twoje auto.

Ponosisz więc dodatkowe koszty związane z opłatą lawety czy parkingu. Oprócz tego policjant może zablokować w systemie twój dowód rejestracyjny, a to oznacza, że swoim autem nie możesz poruszać się po drogach publicznych.

Jak widzisz, brak przeglądu technicznego, może skończyć się więc nie tylko mandatem za brak ważnego badania technicznego. Mandat za brak przeglądu technicznego to najłagodniejsza kara. Surowszą karą jest zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Czytaj także: Kary za brak przeglądu 2022

Co robić w takiej sytuacji? Oczywiście niezwłocznie laweta musi zawieźć twoje auto do najbliższej stacji kontroli pojazdów, gdzie auto przejdzie badanie okresowe. Jeśli wynik jest pozytywny, pozostaje wizyta w wydziale komunikacji. Jeśli jest problem, diagnosta wystawia zaświadczenie, że w ciągu 14 dni trzeba usunąć usterkę i ponownie wykonać badanie techniczne. Po naprawieniu auta dostaniesz pozytywny wynik badania, potwierdzający dobry stan techniczny auta.

Diagnosta do papierowego dowodu wbija pieczątkę i wystawia zaświadczenie. Na tej podstawie w wydziale komunikacji elektroniczny dowód rejestracyjny zostaje odblokowany, a Ty znowu możesz poruszać się po drogach publicznych.

Jazda bez przeglądu technicznego a udział w zdarzeniu drogowym – ubezpieczenie

Prawdziwe kłopoty pojawią się też, gdy jadąc autem bez ważnego przeglądu technicznego, będziesz uczestnikiem kolizji lub wypadku. Tym razem konsekwencje będą dotyczyć ubezpieczenia i wypłaty odszkodowania. A oto, czym może skutkować jazda bez przeglądu i uczestnictwo w kolizji:

 • ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z polis dobrowolnych takich jak AC czy NNW ze względu na to, że jazda bez przeglądu mogła mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie zdarzenia,
 • w przypadku sprawcy, który jechał bez ważnego badania technicznego, ubezpieczyciel może wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie z jego polisy OC, ale jeśli udowodni, że przyczyną kolizji był zły stan pojazdu, zwróci się do kierowcy z żądaniem zwrotu kosztów.

Termin następnego przeglądu warto zapisać sobie w kalendarzu, bądź ustawić przypomnienie w telefonie. Sam przegląd trwa od 15 do 30 minut i w większości przypadków odbywa się raz w roku. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji w postaci mandatu bądź zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Dobry stan techniczny auta to gwarancja bezpiecznej jazdy. Pamiętaj, że jako kierowca odpowiadasz także za bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, zarówno kierowców, jak i pieszych. Niesprawne auto może być przyczyną kolizji, wypadku, a nawet potrącenia.

Uczestniczenie w takiej sytuacji, bez ważnego przeglądu, jest bardzo ryzykowne i może być źródłem wielu kłopotów.

Najczęściej zadawane pytania:

 • Czy to prawda, że za przegląd po terminie zapłacę podwójnie?

Jeszcze nie teraz, ale to prawda, że ustawodawca chce wprowadzić taką zasadę w najbliższym czasie. Roztargnieni kierowcy, którzy przegapili termin o więcej niż 30 dni, zapłacą za przegląd samochodu podwójnie. W ich przypadku jazda bez przeglądu może być szczególnie dotkliwa finansowo.

 • Jestem właścicielem zabytkowej czarnej Wołgi. Od czasu do czasu dorabiam, przewożąc młode pary do ślubu. Jak często muszę robić przegląd techniczny?

Prawo mówi, że pojazd zabytkowy przechodzi tylko jedno badanie techniczne przed pierwszą rejestracją. Jest to tak zwane badanie, co do zgodności z warunkami technicznymi. Jednak, jeśli auto służy do celów zarobkowych, zmienia się zasada. Taki samochód musi przechodzić przegląd tradycyjnie raz do roku.

 • Kilka dni temu skończył mi się przegląd samochodu. Mogę nim samodzielnie dojechać do stacji kontroli pojazdów na badanie techniczne, czy muszę wezwać lawetę?

Rzeczywiście prawo mówi, że jeśli nie masz ważnego przeglądu, trzeba wezwać lawetę i dostarczyć na niej swój samochód do stacji kontroli. A co jeśli dla kogoś jedynym wyjściem jest jazda bez przeglądu? Musi się liczyć ze wszystkimi powyższymi konsekwencjami omówionymi w artykule.

 • Czy mogę zrobić przegląd techniczny podczas wakacji nad morzem? Wtedy właśnie kończy mi się termin ważności przeglądu.

Jak najbardziej. Badanie techniczne pojazdu można zrobić w dowolnej stacji na terenie Polski. Nie obowiązuje żadna zasada rejonizacji, a wyniki i tak zostają wpisane do systemu.

PODSUMOWANIE:

 • Przegląd techniczny kierowcy zobowiązani są wykonywać w uprawnionych do tego stacjach diagnostycznych.
 • Badanie techniczne wykonuje się przynajmniej raz w roku – z tego obowiązku zwolnieni są właściciele aut z salonu (pierwszy przegląd po 3, a następny po 2 latach od zakupu) oraz aut zabytkowych.
 • Mandat za brak przeglądu 2022, jaki mogą nałożyć funkcjonariusze policji w trakcie kontroli drogowej, wynosi do 1500 zł oraz w przypadku niesprawnego pojazdu zablokowanie dowodu rejestracyjnego w systemie i opłata za lawetę.
 • Za brak przeglądu podczas kolizji czy wypadku ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z AC i NNW oraz żądać od sprawcy zwrotu odszkodowania z OC.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

 • hdjfjfj pisze:

  zagrozeniem dla ruchu jest policjant powodujacy u kierowcy stress a wiec wieksza mozliwosc wypadku, policja ma placone za pomoc nie za molestiwanie, wschodnie myslenie ze policjant ma jakies prawo, laski nie robi ma płacone za poslugiwanie jak kelner w restauracji, a policjantom wydaje sie ze nie sa kelnerami tylko wlascicirlami restaruracji… u Putina to samo kelner stal sie wlascicielem, dlatego wazne jest aby rozwydrzonym policjantom obcinac ręce juz na poczatkowym etapie bo sie zamienia w klony Putina, w usa policja jest wybierana co 5 lat i to zapobiega w wiekszosci naduzyciom i rozwydrzeniu

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej