Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 06.12.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
5/5 - (1 vote)

Właściciele samochodów – nie tylko z dobrej woli, ale przede wszystkim z obowiązku – muszą dbać o stan techniczny auta i regularnie poddawać go badaniom. Przegląd samochodu jest obowiązkiem każdego kierowcy, a za brak jego dopełnienia grozi mandat nawet w wysokości 5000 zł. Ryzykować więc nie warto. Sprawdź, jak wygląda przegląd techniczny i jaki jest jego koszt! 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ile kosztuje przegląd samochodu w 2022 roku?

Kierowcy zwykli narzekać nie tyle na koszt, z jakim wiąże się przegląd techniczny, ale na sam fakt obowiązku jego wykonania. Narzekać jednak nie ma sensu, ponieważ przegląd rejestracyjny jest badaniem obowiązkowym i w tej kwestii nic się nie zmieni. Od lat nie zmienia się także koszt badania technicznego.

Czytaj także: Nieważny przegląd samochodu

Ile kosztuje przegląd samochodu? Wysokość kosztów, jakie trzeba ponieść w związku z badaniem technicznym pojazdu jest regulowana przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury. W kwestii zagadnienia: “przegląd samochodu – cena” należy rozróżnić jednak koszty przeglądu auta z instalacją LPG oraz samochody bez takiej instalacji. 

 • przegląd auta osobowego – 99 zł,
 • przegląd samochodu z instalacją LPG – 162 zł. 

A jak kształtują się ceny przeglądu w przypadku innych pojazdów? 

 • badanie techniczne samochodu ciężarowego i specjalnego do 3,5 t. – 99 zł,
 • badanie techniczne autobusu przeznaczonego do przewozu nie więcej niż 15 osób – 99 zł,
 • badanie techniczne motocykla – 63 zł,
 • badanie techniczne motoroweru – 51 zł,
 • badanie techniczne ciągnika rolniczego – 63 zł,
 • badanie techniczne przyczepy rolniczej – 41 zł, 
 • badanie specjalistyczne pojazdu przystosowanego do zasilania gazem – 64 zł. 

UWAGA: Na dodatkowe badanie techniczne może skierować nas chociażby policja, a wówczas za każdą usterkę lub badany układ zapłacimy po 20 zł. Dodatkowy przegląd techniczny konieczny będzie także po kolizji czy wypadku. Wówczas koszt specjalistycznego przeglądu kształtuje się na poziomie 94 zł.

Jak się przygotować na przegląd auta? 

W większości przypadków badanie techniczne pojazdu należy przeprowadzić raz w roku. Wyjątek stanowią natomiast pojazdy młodsze niż 5 lat, które są zasilane benzyną. Jeśli jesteś właścicielem takiego samochodu, pierwsze badanie techniczne pojazdu musisz zrobić po 3 latach od daty pierwszej rejestracji, kolejne po upływie dwóch lat, a następne przeprowadzać już raz do roku. 

UWAGA: Samochody z instalacją LPG badania techniczne muszą przechodzić bezwzględnie co rok.

A czy do badania możesz się jakkolwiek przygotować? 

Może się wydawać, że na wynik badania technicznego nie mamy większego wpływu, a jego efekty są niczym ruletka. Tymczasem wielu kwestii możemy dopilnować samodzielnie jeszcze przed badaniem, by w ten sposób nie tylko uniknąć rozczarowania, ale i zbędnego wydatku. 

UWAGA: Opłata za badanie techniczne jest bezzwrotna, nawet w przypadku, gdy pojazd nie przejdzie pomyślnie przeglądu.

Jeśli czeka Cię przegląd samochodowy, przygotowania do niego rozpocznij przede wszystkim od skompletowania niezbędnych dokumentów. Pamiętaj, że choć aktualnie nie ma obowiązku noszenia przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu, ten będzie niezbędny podczas badania. Jeśli jesteś właścicielem auta z instalacją LPG, musisz przedstawić również dokument potwierdzający homologację.

Jeśli przed badaniem dostrzeżesz jakiekolwiek usterki, wycieki czy awarie, nie licz na to, że diagnosta przymknie na nie oko. Jakiekolwiek nieścisłości będą skutkowały negatywnym wynikiem badania i masą nerwów. Pamiętaj, że wiele z układów podlegających badaniu, możesz zweryfikować samodzielnie.

Zacznij więc od podstaw – sprawdź sprawność oświetlenia, klaksonu, wycieraczek czy spryskiwaczy. Zweryfikuj, czy nie ma żadnych wycieków. Obejrzyj dokładnie karoserię i oceń stopień skorodowania. Pamiętaj, że przegląd samochodowy zweryfikuje także stan ogumienia, a bieżnik musi mieć minimum 1,6 mm. Układ zawieszenia i działanie hamulców również warto zweryfikować zanim udasz się na stację kontroli pojazdów. 

Jak wygląda przegląd samochodowy i co obejmuje? 

Diagnosta rozpocznie badanie techniczne pojazdu od zweryfikowania zgodności dowodu rejestracyjnego z samym pojazdem. Sprawdzony zostanie numer VIN, dodatkowe wyposażenie oraz stan techniczny poszczególnych układów i podzespołów. Przegląd samochodowy obejmuje takie podzespoły jak: 

 • układ kierowniczy (badanie równomierności i siły hamowania, zużycie drążków kierowniczych),
 • układ zawieszenia (wahacze, amortyzatory, łączniki stabilizatorów). 
 • układ wydechowy (emisja spalin, głośność),
 • układ hamulcowy (hamulec ręczny oraz nożny),
 • układ nadwozia (stan szyb i elementów nośnych nadwozia),
 • działanie pasów bezpieczeństwa,
 • stan opon (głębokość bieżnika, równomierność zużycia),
 • weryfikacja oświetlenia, 
 • stan silnika,
 • weryfikacja obowiązkowego wyposażenia.

Przegląd samochodu po terminie – konsekwencje 

Kierowcy, którym wydaje się, że przegapienie terminu obowiązkowego badania technicznego ujdzie im na sucho, są w ogromnym błędzie. Spóźniony przegląd wiąże się z konsekwencjami finansowymi, a wysokość kar rośnie z roku na rok. Co grozi za przegląd samochodu po terminie?

Od stycznia 2022 roku kierowca, który nie dopełnił obowiązku i porusza się bez ważnego przeglądu technicznego, zagrożony jest mandatem w wysokości od 1500 zł nawet do 5000 złotych. I choć zmiany w kwestii karalności kierowców, którzy nie stawili się na przegląd miały miejsce na początku 2022 roku, od września kierowcy muszą liczyć się z kolejnymi modyfikacjami. Te z pewnością nie przypadną im do gustu. 

UWAGA: Po wprowadzeniu nowelizacji przepisów, które zaplanowano na wrzesień 2022 roku kierowcy, którzy przegapią datę obowiązkowego badania technicznego i zrobią je więcej niż 30 dni po terminie, za przegląd będą musieli zapłacić podwójną stawkę.

Konsekwencje finansowe, które grożą za przegląd samochodu po terminie, to jednak nie wszystko. Jeśli podczas kontroli okaże się, że pojazd stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, służby mogą zatrzymać dowód rejestracyjny, a auto zostanie odholowane. 

PODSUMOWANIE: 

 • Badanie techniczne samochodu należy wykonać raz w roku. W przypadku aut młodszych niż 5-letnie i zasilanych benzyną, pierwsze badanie wykonuje się po 3 latach od daty pierwszej rejestracji, następne po dwóch i kolejno co roku.
 • Samochody z instalacją LPG badania techniczne muszą przechodzić bezwzględnie co rok.
 • Badanie techniczne samochodu osobowego kosztuje 99 złotych, a w przypadku aut z instalacją LPG, koszt ten rośnie do 162 złotych. 
 • Badanie techniczne pojazdu obejmuje sprawdzenie stanu technicznego poszczególnych układów i podzespołów, a także ich wpływu na bezpieczeństwo w ruchu i środowisko naturalne.
 • Opłata za badanie techniczne jest bezzwrotna, nawet w przypadku, gdy pojazd nie przejdzie pomyślnie przeglądu.
 • Od stycznia 2022 roku kierowca, który nie dopełnił obowiązku i porusza się bez ważnego przeglądu technicznego, zagrożony jest mandatem w wysokości od 1500 zł nawet do 5000 złotych.
 • Od września 2022 kierowcy, którzy przegapią datę obowiązkowego badania technicznego i zrobią je więcej niż 30 dni po terminie, za przegląd będą musieli zapłacić podwójną stawkę.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

ubezpieczenie domu od pożaru
Ubezpieczenie domu od pożaru Autor Agata Wiśniewska Nieruchomości
Ogień jest jednym z najczęstszych zagrożeń dla nieruchomości. Chwila nieuwagi wystarczy, by twój dobytek poszedł z dymem. Nie zawsze można uniknąć nieszczęścia, ale można uchronić się przed znaczącą startą finansową. W takich przypadkach pomaga ubezpieczenie domu od pożaru. Co da...
Czytaj dalej
system e-toll
System e-TOLL Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
1 października 2021 roku zakończyła się era systemu via-Toll na polskich drogach. Systematycznie i etapami zastąpił poprzednie rozwiązanie zupełnie nowy system opłat drogowych czyli system e-TOLL. Jakie korzyści niesie on ze sobą? Jak działa ten system? Kto korzysta z tego rozwiązania? ...
Czytaj dalej