Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 30.12.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
5/5 - (1 vote)

Właściciele samochodów – nie tylko z dobrej woli, ale przede wszystkim z obowiązku – muszą dbać o stan techniczny auta i regularnie poddawać go badaniom. Przegląd samochodu jest obowiązkiem każdego kierowcy, a za brak jego dopełnienia grozi mandat nawet w wysokości 5000 zł. Ryzykować więc nie warto. Sprawdź, jak wygląda przegląd techniczny i jaki jest jego koszt!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ile kosztuje przegląd samochodu w 2023 roku na stacji kontroli pojazdów?

Przegląd samochodu

Kierowcy zwykli narzekać nie tyle na koszt, z jakim wiąże się przegląd techniczny, ale na sam fakt obowiązku jego wykonania. Narzekać jednak nie ma sensu, ponieważ przegląd rejestracyjny jest badaniem obowiązkowym i w tej kwestii nic się nie zmieni. Od lat nie zmienia się także koszt badania technicznego.

Czytaj także: Nieważny przegląd samochodu

Cennik przeglądów

Wysokość kosztów, jakie trzeba ponieść w związku z badaniem technicznym pojazdu, jest regulowana przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury. W kwestii zagadnienia: „przegląd samochodu – cena” należy rozróżnić jednak koszty przeglądu auta z instalacją LPG oraz samochody bez takiej instalacji.

 • przegląd auta osobowego – 99 zł,
 • przegląd samochodu z instalacją LPG – 162 zł.

A jak kształtują się ceny przeglądu w przypadku innych pojazdów?

 • badanie techniczne samochodu ciężarowego i specjalnego do 3,5 t. – 99 zł,
 • badanie techniczne autobusu przeznaczonego do przewozu nie więcej niż 15 osób – 99 zł,
 • badanie techniczne motocykla – 63 zł,
 • badanie techniczne motoroweru – 51 zł,
 • badanie techniczne ciągnika rolniczego – 63 zł,
 • badanie techniczne przyczepy rolniczej – 41 zł,
 • badanie specjalistyczne pojazdu przystosowanego do zasilania gazem – 64 zł.

UWAGA: Na dodatkowe badanie techniczne może skierować nas, chociażby, policja, a wówczas za każdą usterkę lub badany układ zapłacimy po 20 zł. Dodatkowy przegląd techniczny konieczny będzie także po kolizji czy wypadku. Wówczas koszt specjalistycznego przeglądu kształtuje się na poziomie 94 zł.

Jak się przygotować na przegląd techniczny samochodu?

W większości przypadków badanie techniczne pojazdu należy przeprowadzić raz w roku. Wyjątek stanowią natomiast pojazdy młodsze niż 5 lat, które są zasilane benzyną. Jeśli jesteś właścicielem takiego samochodu, pierwsze badanie techniczne pojazdu musisz zrobić po 3 latach od daty pierwszej rejestracji, kolejne po upływie dwóch lat, a następne przeprowadzać już raz do roku.

UWAGA: Samochody z instalacją LPG badania techniczne muszą przechodzić bezwzględnie co rok.

A czy do badania możesz się jakkolwiek przygotować? Może się wydawać, że na wynik badania technicznego nie mamy większego wpływu, a jego efekty są niczym ruletka. Tymczasem wielu kwestii możemy dopilnować samodzielnie jeszcze przed badaniem, by w ten sposób nie tylko uniknąć rozczarowania, ale i zbędnego wydatku. 

UWAGA: Opłata za badanie techniczne jest bezzwrotna, nawet w przypadku, gdy pojazd nie przejdzie pomyślnie przeglądu.

 

Co sprawdzić przed przeprowadzeniem badania technicznego samochodu?

Przegląd samochodu

Jeśli czeka Cię przegląd samochodowy, przygotowania do niego rozpocznij przede wszystkim od skompletowania niezbędnych dokumentów. Pamiętaj, że choć aktualnie nie ma obowiązku noszenia przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu, ten będzie niezbędny podczas badania. Jeśli jesteś właścicielem auta z instalacją LPG, musisz przedstawić również dokument potwierdzający homologację.

Jeśli przed badaniem dostrzeżesz jakiekolwiek usterki, wycieki czy awarie, nie licz na to, że diagnosta przymknie na nie oko. Jakiekolwiek nieścisłości będą skutkowały negatywnym wynikiem badania i masą nerwów. Pamiętaj, że wiele z układów podlegających badaniu, możesz zweryfikować samodzielnie.

Sprawność elementów pojazdu

Zacznij więc od podstaw – sprawdź sprawność oświetlenia, klaksonu, wycieraczek czy spryskiwaczy. Zweryfikuj, czy nie ma żadnych wycieków. Obejrzyj dokładnie karoserię i oceń stopień skorodowania. Pamiętaj, że przegląd samochodowy zweryfikuje także stan ogumienia, a bieżnik musi mieć minimum 1,6 mm. Układ zawieszenia i działanie hamulców również warto zweryfikować, zanim udasz się na stację kontroli pojazdów.

Jak wygląda badanie techniczne pojazdu? Co sprawdza diagnosta?

Diagnosta rozpocznie badanie techniczne pojazdu od zweryfikowania zgodności dowodu rejestracyjnego z samym pojazdem. Sprawdzony zostanie numer VIN, dodatkowe wyposażenie oraz stan techniczny poszczególnych układów i podzespołów. Przegląd samochodowy obejmuje takie podzespoły jak:

 • układ kierowniczy (badanie równomierności i siły hamowania, zużycie drążków kierowniczych);
 • układ zawieszenia (wahacze, amortyzatory, łączniki stabilizatorów);
 • układ wydechowy (emisja spalin, głośność);
 • układ hamulcowy (hamulec ręczny oraz nożny);
 • układ nadwozia (stan szyb i elementów nośnych nadwozia);
 • działanie pasów bezpieczeństwa;
 • stan opon (głębokość bieżnika, równomierność zużycia);
 • weryfikacja oświetlenia;
 • stan silnika;
 • weryfikacja obowiązkowego wyposażenia.

Jazda bez ważnego badania technicznego – sprawdź konsekwencje

Przegląd samochodu

Kierowcy, którym wydaje się, że przegapienie terminu obowiązkowego badania technicznego ujdzie im na sucho, są w ogromnym błędzie. Spóźniony przegląd wiąże się z konsekwencjami finansowymi, a wysokość kar rośnie z roku na rok. Co grozi za przegląd samochodu po terminie?

Od stycznia 2022 roku kierowca, który nie dopełnił obowiązku i porusza się z przeglądem technicznym, który stracił ważność, zagrożony jest mandatem w wysokości od 1500 zł nawet do 5000 złotych. I choć zmiany w kwestii karalności kierowców, którzy nie stawili się na przegląd, miały miejsce na początku 2022 roku, od września kierowcy muszą liczyć się z kolejnymi modyfikacjami. Te z pewnością nie przypadną im do gustu.

UWAGA: Po wprowadzeniu nowelizacji przepisów, które zaplanowano na wrzesień 2022 roku kierowcy, którzy przegapią datę obowiązkowego badania technicznego i zrobią je więcej niż 30 dni po terminie, za przegląd będą musieli zapłacić podwójną stawkę.

Konsekwencje finansowe

Konsekwencje finansowe, które grożą za przegląd samochodu po terminie, to jednak nie wszystko. Jeśli podczas kontroli okaże się, że pojazd stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, służby mogą zatrzymać dowód rejestracyjny, a auto zostanie odholowane.

Okresowy przegląd samochodu – podsumowanie

Wiesz już, ile kosztuje przegląd techniczny samochodu i jak obowiązek ten regulują nowe przepisy. Przeprowadzanie badania technicznego samochodu jest obowiązkiem właściciela pojazdu. Przeczytaj krótkie podsumowanie informacji na ten temat.

 1. Badanie techniczne samochodu należy wykonać raz w roku. W przypadku aut młodszych niż 5-letnie i zasilanych benzyną pierwsze badanie wykonuje się po 3 latach od daty pierwszej rejestracji, następne po dwóch i kolejno co roku.
 2. Samochody z instalacją LPG badania techniczne muszą przechodzić bezwzględnie co rok.
 3. Badanie techniczne samochodu osobowego kosztuje 99 złotych, a w przypadku aut z instalacją LPG, koszt ten rośnie do 162 złotych.
 4. Badanie techniczne pojazdu obejmuje sprawdzenie na stacji diagnostycznej (SKP) stanu technicznego poszczególnych układów i podzespołów, a także ich wpływu na bezpieczeństwo w ruchu i środowisko naturalne.
 5. Potwierdzenie ważnego badania technicznego samochodu zostaje wpisane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (systemu CEPiK).
 6. Opłata za badanie techniczne jest bezzwrotna, nawet w przypadku, gdy pojazd nie przejdzie pomyślnie przeglądu.
 7. Od 1 stycznia 2022 roku kierowca, który nie dopełnił obowiązku i porusza się bez ważnego przeglądu technicznego, zagrożony jest mandatem w wysokości od 1500 zł nawet do 5000 złotych.
 8. Od września 2022 kierowcy, którzy przegapią datę obowiązkowego badania technicznego i zrobią je więcej niż 30 dni po terminie, za przegląd będą musieli zapłacić podwójną stawkę.
 9. W styczniu 2023 roku planowane są kolejne zmiany w przepisach dotyczących przeglądów samochodów.

Najczęściej zadawane pytania

Co, gdy przegląd samochodu wyjdzie negatywnie?

Brak ważnego przeglądu oznacza niedopuszczenie samochodu do ruchu, więc nie można poruszać się nim po drogach. Kierowca otrzymuje od diagnosty zaświadczenie, że badanie zostało przeprowadzone. Dokument ten daje właścicielowi pojazdu 14 dni na usunięcie wykrytych w samochodzie usterek.

Czy na przeglądzie sprawdzają ręczny?

Tak, niesprawny hamulec ręczny może być przyczyną niezaliczenia przeglądu samochodu osobowego.

Ile punktów za brak przeglądu?

Za brak ważnego badania technicznego grozi mandat w wysokości nawet 5000 złotych. Przepisy nie przewidują jednak punktów karnych za tego typu wykroczenie.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej