Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 20.03.2025 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Rejestracja samochodu na zabytek to droga dla wytrwałych. Właściciel pojazdu musi się uzbroić cierpliwość i przygotować na przejście niełatwej ścieżki, usianej wieloma formalnościami. Żółta tabliczka jest jednak marzeniem wielu fanów motoryzacji. Jak można ją otrzymać? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Rejestracja samochodu jako pojazdu zabytkowego w Polsce to proces wymagający spełnienia określonych kryteriów oraz przejścia przez szereg formalności. Pojazdy zabytkowe cieszą się specjalnym statusem, który niesie ze sobą zarówno przywileje, jak i obowiązki. W niniejszym artykule przedstawimy szczegółowy opis procedury rejestracji samochodu zabytkowego, począwszy od definicji takiego pojazdu, przez wymagania techniczne, aż po korzyści płynące z posiadania żółtych tablic rejestracyjnych.

Definicja pojazdu zabytkowego

Pojazd zabytkowy to taki, który został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Może to być również pojazd wpisany do inwentarza muzealiów. Aby samochód mógł zostać uznany za zabytkowy, musi spełniać określone kryteria wiekowe i techniczne.

Zgodnie z aktualnym brzmieniem Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, pojazd zabytkowy to pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został:

  • wpisany do rejestru zabytków,
  • ujęty w wojewódzkiej ewidencji zabytków,
  • lub wpisany do inwentarza muzealiów.

W Polsce standardowo przyjmuje się, że pojazd powinien mieć co najmniej 25 lat, jednak w niektórych województwach minimalny wiek może być wyższy, na przykład 40 lat w województwie wielkopolskim czy 35 lat w mazowieckim.

Dodatkowo, model pojazdu nie powinien być produkowany od co najmniej 15 lat, a sam pojazd powinien zachować minimum 75% oryginalnych części. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że nie jest to wymóg konieczny.

Inne kryteria uznania pojazdu za zabytkowy

Oprócz podstawowych wymagań wiekowych i technicznych, istnieją dodatkowe kryteria, które mogą kwalifikować młodsze pojazdy do statusu zabytkowego. Samochód może zostać uznany za zabytkowy, jeśli dokumentuje ważny etap rozwoju techniki motoryzacyjnej, zastosowano w nim unikalne rozwiązania konstrukcyjne, był związany z istotnymi wydarzeniami historycznymi lub użytkowany przez osoby uznane powszechnie za wyjątkowo ważne, ma związek z ważnymi wydarzeniami sportowymi, posiada oryginalne wykonanie albo był odrestaurowany zgodnie z technologią okresu jego produkcji.

Decyzję o spełnieniu tych kryteriów podejmuje rzeczoznawca do spraw techniki samochodowej.

Procedura rejestracji pojazdu zabytkowego

Proces rejestracji samochodu jako zabytkowego składa się z kilku etapów, które wymagają ścisłego przestrzegania procedur i zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji.

1. Uzyskanie opinii rzeczoznawcy

Pierwszym krokiem jest uzyskanie od rzeczoznawcy do spraw techniki samochodowej (wpisanego na listę Ministerstwa Infrastruktury) tzw. karty ewidencyjnej ruchomego zabytku techniki. Rzeczoznawca ocenia stan techniczny pojazdu, jego oryginalność oraz zgodność z kryteriami pojazdu zabytkowego. Na podstawie tej oceny sporządza tzw. białą kartę, czyli kartę ewidencyjną ruchomych zabytków techniki. Jeden egzemplarz tej karty trafia do Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie, drugi do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Koszty z tym związane oscylują wokół 1500 zł.

2. Wpis do ewidencji zabytków

Po uzyskaniu białej karty należy złożyć wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisanie pojazdu do ewidencji zabytków. Konserwator, na podstawie przedstawionej dokumentacji oraz opinii rzeczoznawcy, podejmuje decyzję o wpisie pojazdu do rejestru zabytków. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku właściciel otrzymuje zaświadczenie o wpisie pojazdu do ewidencji zabytków. 

3. Badanie techniczne pojazdu

Kolejnym etapem jest przeprowadzenie badania technicznego pojazdu, czyli badanie zgodności pojazdu zabytkowego z warunkami technicznymi. W przypadku pojazdów zabytkowych badanie to jest bezterminowe, co oznacza, że nie ma konieczności jego odnawiania co roku, jak ma to miejsce w przypadku standardowych pojazdów.

Badanie przeprowadza się w okręgowej stacji kontroli pojazdów lub w Instytucie Transportu Drogowego w Warszawie.

Podczas badania diagnosta weryfikuje stan techniczny pojazdu i porównuje go z informacjami zawartymi w białej karcie. Koszt badania technicznego samochodu zabytkowego wynosi najczęściej 305 zł.

4. Rejestracja w wydziale komunikacji

Ostatnim etapem jest rejestracja pojazdu w wydziale komunikacji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania właściciela. W tym celu należy złożyć wniosek o rejestrację pojazdu, do którego dołącza się wymagane dokumenty, takie jak: dowód własności pojazdu, dowód rejestracyjny (jeśli pojazd był wcześniej zarejestrowany), zaświadczenie o wpisie do ewidencji zabytków, zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego oraz potwierdzenie opłaty skarbowej.

Po złożeniu kompletnej dokumentacji urząd wydaje decyzję o czasowej rejestracji pojazdu oraz pozwolenie czasowe, które jest ważne przez 30 dni i na ten czas zastępuje dowód rejestracyjny.

Ile kosztuje rejestracja na zabytek w 2025 roku?

Poniżej prezentujemy tabelę z kosztami, jakie musi ponieść właściciel samochodu w związku z rejestracją na zabytek. Kwoty te są aktualne na dzień 1.03.2025:

EtapKoszt (zł)
Opinia rzeczoznawcy1000
Biała karta800
Badanie techniczne305
Tablice rejestracyjne100
Dowód rejestracyjny54
Pozwolenie czasowe13,5
Nalepka legalizacyjna12,5

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Napęd AWD
Napęd AWD Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Napęd AWD (All-Wheel Drive), czyli napęd na wszystkie koła, to technologia, która zyskuje coraz większą popularność wśród kierowców. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów napędu na jedną oś (FWD – na przednią oś, RWD – na tylną oś), napęd AWD rozdziela moc na wszystkie...
Czytaj dalej
napęd RWD
Napęd RWD Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Napęd RWD (Rear-Wheel Drive), czyli napęd na tylne koła, to rozwiązanie, w którym moc silnika jest przekazywana na tylne koła pojazdu. W odróżnieniu od napędu na przednie koła, w RWD to tylna oś odpowiada za napędzanie samochodu, podczas gdy przednie koła pełnią głównie funkcję ki...
Czytaj dalej