Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 19.06.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 12 minut.
3.2/5 - (35 votes)

Gdzie szukać sprawdzonych ofert i jak sprowadzić samochód ze Szwecji? Czy to się opłaca i o czym warto pamiętać, by rejestracja szwedzkiego auta była w ogóle możliwa w Polsce? Dla wszystkich miłośników szwedzkich czterech kółek przygotowaliśmy mały przewodnik, który poprowadzi nas przez całą procedurę sprowadzenia auta do Polski.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Samochód ze Szwecji – czy warto? Gdzie szukać sprawdzonych ofert? 

Jeśli już tutaj trafiłeś, oznacza to, że jesteś zainteresowany szwedzkimi cudami motoryzacji. Zastanawiasz się czy warto? Z technicznego punktu widzenia – warto. Wysoka kultura jazdy, nienaganna dbałość o swój pojazd, rygorystyczne badania techniczne, wyposażenie aut na wysokim poziomie i serwisowanie w autoryzowanych stacjach kontroli – to wszystko sprawia, że w ostatecznym rozrachunku mamy szansę znaleźć samochód ze Szwecji w naprawdę genialnej kondycji, a przy odrobienie szczęścia – w okazyjnej cenie. Pytanie tylko brzmi: “gdzie szukać sprawdzonych ofert?”.

Czytaj także: Opłata akcyzy za samochód

W 2022 roku Szwecja, jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, znajduje się na 9 miejscu w rankingu państw, z których najczęściej sprowadzamy samochody. To niezły wynik. Samochody zza Bałtyku, choć nie cieszą się być może aż taką popularnością jak auta niemieckie czy francuskie, mają ogromne grono zwolenników.

Pierwsze skojarzenie ze skandynawskim rynkiem to oczywiście szwedzkie marki takie Volvo, czy Saab, ale okazuje się, że można stamtąd sprowadzić świetnie wyposażone Audi, Volkswageny, Kie, Mercedesy, a nawet Skody, które chętnie kupują Szwedzi.

Jak nie paść ofiarą sprytnego handlarza? Otóż to! Nie jest trudno znaleźć typowego handlarza, jednak w tym przypadku należy zachować maksimum rozwagi i dokładnie sprawdzić to, co ma nam do zaoferowania. Najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby zapoznanie się z różnymi ofertami sprzedaży, które znajdziemy w internecie. Jeśli chcemy znaleźć naprawdę dobry samochód, konieczny będzie mały rekonesans. Problem, z jakim możemy się spotkać, to niestety prowadzenie większości serwisów w języku szwedzkim.

O wsparcie w poszukiwaniu auta ze Szwecji możemy zwrócić się także do profesjonalnych firm zajmujących się sprowadzaniem samochodów. W tym przypadku jednak musimy liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Jak sprawdzić przebieg samochodu ze Szwecji? 

Jednym z czynników, na który zwracamy uwagę podczas zakupu używanego samochodu, jest jego przebieg. Ten jest istotny, ponieważ to właśnie na podstawie wskazań licznika, wiele możemy powiedzieć na temat kondycji samego samochodu. Jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego przebieg jest istotny – cena ubezpieczenia OC. Przebieg samochodu jest jednym z parametrów, na które zwróci uwagę ubezpieczyciel podczas wyliczania składki polisy. Aby nie kupować więc kota w worku, warto przed zakupem dokładnie zweryfikować przebieg interesującego nas samochodu.

Zazwyczaj nie jest to trudne, ponieważ istnieje narzędzie, gdzie za pomocą numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji, możemy uzyskać szczegółowe informacje właśnie o przebiegu samochodu, ubezpieczeniu OC, liczbie wcześniejszych właścicieli czy wynikach badań technicznych. Przebieg samochodu sprowadzonego ze Szwecji możemy sprawdzić za pomocą szwedzkiej strony https://fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb/UppgifterAnnatFordon. Niestety strona nie jest obsługiwana w języku polskim, jednak korzystanie z jej jest bardzo intuicyjne.

Samochód ze Szwecji – lepiej z komisu czy rąk prywatnych? 

Znalezienie dobrego auta na rynku wtórnym, być może nie jest najłatwiejsze, ale z pewnością możliwe. Decydując się na zakup samochodu z drugiej ręki, czy to samochodu w Polsce czy sprowadzonego z zagranicy, zastanawiamy się, gdzie szukać najlepszych ofert. Czy rozsądniejszym wyjściem będzie zakup auta w komisie samochodowym czy może od prywatnego właściciela? Na początek musimy przede wszystkim wiedzieć, że zakup auta w komisie, choć może wydawać się nieco prostszy, będzie wiązał się z dodatkowymi kosztami.

Z drugiej strony, Szwecja ze względu na znaczne odległości pomiędzy poszczególnymi rejonami, może być nieco kłopotliwa, jeśli chodzi o oglądanie różnych pojazdów u ich właścicieli.

Dlatego zanim wyruszymy w podróż, warto zapoznać się z dostępnymi ofertami, wybrać jeden konkretny rejon Szwecji i to właśnie w tym rejonie umówić się na oglądanie interesujących nas okazów. 

W przypadku auta sprowadzonego ze Szwecji warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Fakt braku posiadania tzw. personnummeru, czyli szwedzkiego odpowiednika numeru PESEL, może nieco skomplikować zakup samochodu z rąk prywatnych. O tym fakcie warto poinformować ewentualnego zbywcę jeszcze na etapie pierwszych ustaleń. Numer ten wymagany jest praktycznie wszędzie, a już z pewnością przy umowie kupna-sprzedaży auta. W przypadku korzystania z usług komisu samochodowego, w tej kwestii będziemy mogli liczyć na pomoc specjalisty.

Jak sprawdzić samochód ze Szwecji po numerze rejestracyjnym? 

Numer rejestracyjny samochodu mówi bardzo dużo. Korzystając z dedykowanych narzędzi, na jego podstawie możemy uzyskać wiele kluczowych informacji o interesującym nas aucie. Co więcej, Szwecja słynie z rygorystycznych przeglądów technicznych. Te, wraz ze zintegrowanymi bazami danych, tworzą skuteczne narzędzie uniemożliwiające handlarzom popularne praktyki, takie jak chociażby cofanie silnika.

Dysponując szwedzkim numerem rejestracyjnym samochodu, na stronie https://fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb/UppgifterAnnatFordon, jak na dłoni, otrzymamy wszystkie najważniejsze informacje o pojeździe, w tym oczywiście przebieg samochodu czy dotychczasową historię ubezpieczenia.

Czy trudno sprowadzić samochód ze Szwecji?

Sprowadzenie samochodu ze Szwecji może wiązać się z nieco większymi wyzwaniami, niż ma to miejsce w przypadku auta z Niemiec czy Francji. Jest także kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę jeszcze przed wybraniem się w podróż po samochód do Skandynawii. Jedną z nich jest kwestia wspomnianego wyżej personnummeru, czyli szwedzkiego odpowiednika numeru PESEL.

Ponadto, dotychczasowy właściciel samochodu musi mieć świadomość tego, że autem będziemy chcieli wyjechać do Polski. Co więcej, sprowadzając samochód ze Szwecji musimy zadbać o to, by od dotychczasowego właściciela otrzymać obie części dowodu rejestracyjnego – zarówno niebieską, jak i żółtą. Nie będzie to jednak tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Ta druga część, w Szwecji, jest z kolei niezbędna do wyrejestrowania samochodu i zgłoszenia zmiany jego właściciela.

Gdyby dotychczasowy właściciel nie zgłosił takiej zmiany, w dalszym ciągu musiałby opłacać ubezpieczenie czy podatek drogowy.

Co jest wymagane do rejestracji auta ze Szwecji? 

Kolejnym krokiem, po sprowadzenia auta do Polski, jest naturalnie jego rejestracja. W tym momencie dla niektórych mogą zacząć się schody. Te pojawią się, jeśli na czas nie zorientowaliśmy się w przepisach dotyczących aut importowanych ze Szwecji. Mowa tutaj o konieczności przedstawienia obu części dowodu rejestracyjnego.

Bez tego, w urzędzie niewiele zdziałamy. Dysponując jednak obiema jego częściami, dalej nie powinniśmy napotkać większych trudności w rejestracji samochodu. Oprócz dowodu, w urzędzie przedstawić należy takie dokumenty jak:

  • umowa kupna-sprzedaży przetłumaczona na język polski,
  • potwierdzenie opłaty akcyzy,
  • wniosek o rejestrację pojazdu,
  • tymczasowe tablice rejestracyjne (jeśli takowych nie posiadamy, konieczne będzie złożenie właściwego oświadczenia),
  • potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych,
  • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym.

Ile kosztuje zarejestrowanie samochodu ze Szwecji? 

Cena, za jaką nabywany nasze nowe cztery kółka, to tak naprawdę dopiero początek wydatków. Kierowcy decydujący się na sprowadzenie auta z zagranicy muszą liczyć się także z poniesieniem dodatkowych kosztów. Jednym z nich – oprócz kosztów samej rejestracji samochodu – jest akcyza.

Wysokość akcyzy za samochód uzależniona jest od pojemności silnika – i tak w przypadku samochodów osobowych o silnikach do 2000 cm sześciennych zapłacimy 3,1 proc. wartości samochodu, natomiast w przypadku silników przekraczających 2000 cm sześciennych – już 18,6 proc. wartości samochodu.

Do tego należy doliczyć standardowe opłaty rejestracyjne, koszty związane z wystawieniem karty pojazdu, naklejki homologacyjnej czy wydaniem tablic rejestracyjnych. W przypadku umowy kupna-sprzedaży samochodu ze Szwecji musimy pamiętać także o konieczności przetłumaczenia dokumentów na język polski, co wiąże się z dodatkowym kosztem.

Konieczny będzie także ważny przegląd techniczny pojazdu – a to kolejne 98 złotych do ostatecznego rozrachunku. 

Samochód ze Szwecji – wszystkie koszty importu 

Sprowadzenie samochodu ze Szwecji być może nie jest powszechnym trendem, ale znajduje ogromne grono swoich zwolenników. Proces sprowadzenia auta może okazać się jednak nieco czasochłonny, a przede wszystkim kosztowny. Podstawowa cena auta to tak naprawdę ułamek wszystkim wydatków. Do tego dochodzą oczywiste koszty związane z rejestracją samochodu czy jego ubezpieczeniem, ale także wydatki te mniej oczywiste – koszty związane z naszą podróżą do Szwecji, utrzymaniem, transportem samochodu lawetą ze Szwecji do Polski.

Tutaj o wsparcie możemy poprosić profesjonalne firmy zajmujące się całą procedurą sprowadzenia auta od A do Z. Weźmy jednak pod uwagę, że taki transport może znacznie podwyższyć cenę całego zakupu. Wówczas być może warto zastanowić się, czy w ostatecznym rozrachunku, sprowadzenie samochodu ze Szwecji będzie rzeczywiście tak bardzo opłacalne, jak mogło nam się wydawać.

Ubezpiecz samochód ze Szwecji w Beesafe 

Ubezpieczenie OC to kolejny obowiązek, przed którym nie ucieknie żaden kierowca. Pamiętajmy, że aby legalnie wyjechać naszym nowym nabytkiem na ulice, musi mieć on wykupioną polisę. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to absolutna konieczność – tutaj nie ma miejsca na dywagacje.

Pod rozwagę należy jednak wziąć rozszerzenie ochrony o dodatki. Decydując się na ubezpieczenie OC w Beesafe, do wyboru mamy między innymi pakiet Wygodny kierowca, który sprawi, że życie kierowcy nabierze zupełnie innego wymiaru. Jest to świetna propozycja dla wszystkich tych, którym wiecznie brakuje czasu na konieczne wizyty w warsztacie, wymianę oleju czy chociażby odstawienie auta na przegląd techniczny.

Wśród klasycznych dodatków mamy natomiast ubezpieczenie AC, NNW czy pakiet Assistance. Co jednak najważniejsze, kalkulator Beesafe umożliwia nam wyliczenie składki w ekstremalnie krótkim czasie, co w zestawieniu ze skomplikowaną procedurą sprowadzenia auta, może okazać się bezcenne.

Wystarczy podać jedynie dwie dane, by otrzymać spersonalizowaną ofertę ubezpieczenia.

PODSUMOWANIE:

  • Wybierając samochód ze Szwecji mamy szansę na znalezienie naprawdę świetnej okazji. Szwedzi cechują się ogromną dbałością o pojazd, wyposażenie tamtejszych aut robi wrażenie, a niezwykle rygorystyczne badania techniczne nie pozostawiają miejsca na jakiekolwiek wątpliwości co do stanu pojazdu.
  • Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego auta, warto sprawdzić jego historię pojazdu. Korzystając z dostępnych w internecie narzędzi, po podaniu szwedzkiego numeru rejestracyjnego samochodu, możemy otrzymać informacje o przebiegu auta, ubezpieczeniu, liczbie wcześniejszych właścicieli czy wynikach badania technicznego.
  • Brak posiadania tzw. personnummeru, czyli szwedzkiego odpowiednika numeru PESEL, może nieco skomplikować zakup samochodu z rąk prywatnych.
  • O planie wywiezienia samochodu do Polski, warto poinformować ewentualnego zbywcę już na etapie początkowych ustaleń.
  • Zakup pojazdu w komisie samochodowym może okazać się o wiele łatwiejszy i mniej czasochłonny, jednak zdecydowanie bardziej kosztowny.
  • Do zarejestrowania w Polsce samochodu sprowadzonego ze Szwecji, konieczne będzie posiadanie obu części dowodu rejestracyjnego – zarówno niebieskiej, jak i żółtej. Warto pamiętać o tym podczas zakupu.
  • Cena, za jaką kupujemy samochód w Szwecji, to dopiero początek wydatków. Koszty transportu, rejestracji auta, akcyzy czy ubezpieczenia – to wszystko składa się na ostateczny koszt transakcji.
  • Wysokość akcyzy za samochód uzależniona jest od pojemności silnika – w przypadku samochodów osobowych o silnikach do 2000 cm sześciennych zapłacimy 3,1 proc. wartości samochodu, natomiast w przypadku większych silników – już 18,6 proc. wartości auta.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

  • Rafał pisze:

    Mieszkam 10 lat w Szwecji, ale Skody tutaj nie widuję (bardzo rzadko), a mieszkam w Sztokholmie i codziennie dojeżdżam autem do pracy, więc nie wiem skąd autor wziął Szwedów chętnie kupujących Skody ???
    Volkswageny (jak najbardziej), Mercedesy owszem, nawet Kia (głównie Suvy, ale nie tylko), ale Skody ???
    Chyba na wsi gdzieś, bo w stolicy ciężko jakąś znaleźć, a jeśli już jakaś się trafi, to raczej jest to wyjątek, a nie trend.

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej