Transakcje kupna-sprzedaży samochodów używanych to codzienność na naszym rynku. Oczywiste jest, że sprzedający razem z autem, które oddaje w ręce kupującego, musi mu przekazać odpowiednie dokumenty, w tym także aktualną polisę OC. Sprzedaż auta a ubezpieczenie – o czym należy pamiętać i jakich formalności dopełnić w kwestii ubezpieczenia? Przyjrzymy się temu z perspektywy osoby sprzedającej samochód.
Z tego artykułu dowiesz się...
Sprzedaż auta a ubezpieczenie – przekazuję polisę
Sprzedaż samochodu pociąga za sobą naturalne konsekwencje. Podczas transakcji jako osoba sprzedająca mam obowiązek przekazania nabywcy nie tylko samego pojazdu, ale także odpowiednich dokumentów. Do umowy kupna sprzedaży muszę dołączyć oczywiście dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeśli została wydana. Niezwykle ważne jest także ubezpieczenie przy sprzedaży auta. Być może nachodzą mnie refleksje typu – sprzedaję auto – co z ubezpieczeniem OC?
Koniecznie trzeba więc podkreślić, że aktualna polisa trafia do rąk nowego właściciela, który odtąd przejmuje obowiązek ubezpieczenia nabytego pojazdu. W tym momencie kończy się dla mnie jako zbywcy sprzedaż auta a ubezpieczenie jeszcze wymaga odrobiny uwagi.
Sprzedałem auto – co z ubezpieczeniem?
Po sprzedaży samochodu czeka mnie jeszcze ważna formalność. Chodzi o zgłoszenie mojemu dotychczasowemu ubezpieczycielowi, że samochód zmienił właściciela. Można tego dokonać na dwa sposoby:
- udać się osobiście do agencji towarzystwa ubezpieczeniowego i złożyć odpowiednie dokumenty
- wypełnić formularz internetowy na stronie danego ubezpieczyciela.
Trzeba jednak koniecznie pamiętać, że dopełnienie tej formalności zgodnie z prawem musi nastąpić w ciągu 14 dni od sprzedaży auta. Zgłoszenie musi umożliwić identyfikację pojazdu oraz jego aktualnego prawa własności. Aby więc zgłoszenie sprzedaży pojazdu ubezpieczycielowi było skuteczne, musi zawierać następujące elementy:
- numer polisy OC
- marka pojazdu, model, numer rejestracyjny
- dane zbywcy i dane nabywcy pojazdu
- skan, zdjęcie lub ksero (w zależności od sposobu dokonania zgłoszenia) umowy kupna-sprzedaży, która potwierdza sprzedaż pojazdu.
W ten sposób dopilnuję, by polisa sprzedanego samochodu już nie figurowała pod moim nazwiskiem. Dzięki temu uniknę ewentualnych kłopotów.
Sprzedaż auta a ubezpieczenie – co jeśli nie zgłoszę sprzedaży auta ubezpieczycielowi?
Niestety, jeśli nie zgłoszę jako sprzedający, że zbyłem samochód, mogą się pojawić problemy. Co konkretnie może grozić za niedopilnowanie terminu 14 dni na zgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi? Konsekwencje mogą dotyczyć tego, że polisa nadal będzie w teorii należała do poprzedniego właściciela. Jeśli więc nowy właściciel zdąży świadomie lub niechcący narobić kłopotów, ubezpieczyciel w pierwszej kolejności zwróci się do mnie. A o jakie sytuacje chodzi? Przede wszystkim może się zdarzyć, że:
- samochód zostanie użyty do przestępstwa – wówczas trzeba składać wyjaśnienia i udowodnić, że auto jest już własnością innej osoby
- nabywca stanie się sprawcą zdarzenia drogowego – podobnie w tym przypadku ubezpieczyciel potraktuje mnie jako właściciela i trzeba wyjaśniać, że nie mam nic wspólnego z kolizją
- skończy się aktualna polisa – wówczas dojdzie do automatycznego wznowienia ubezpieczenia. Ubezpieczyciel wezwie mnie do zapłaty i znowu należy udowodnić firmie ubezpieczeniowej, że za obowiązkową polisę OC odpowiada już kto inny.
Sprzedaż auta a ubezpieczenie – czy mogę odzyskać niewykorzystaną składkę?
Zdarza się, że sprzedaż samochodu niekoniecznie zgrywa się z końcem obowiązywania obecnej polisy OC. Co więc się dzieje w sytuacji, gdy sprzedam auto z polisą ważną jeszcze przez 10 miesięcy? Czy mogę otrzymać zwrot składki? Zdecydowanie tak. Jednak nic nie da złożone przeze mnie wypowiedzenie polisy sprzedanego auta.
Tu wszystko zależy od zachowania nabywcy. Jeśli osoba, która kupiła samochód złoży wypowiedzenie mojej polisy, bo chce wykupić ubezpieczenie na lepszych warunkach lub u innego ubezpieczyciela, otrzymam zwrot niewykorzystanych środków. Jeśli jednak nabywca będzie korzystał z mojej polisy do końca jej trwania, niestety to się nie uda.
PODSUMOWANIE:
- Osoba sprzedająca samochód musi zgodnie z prawem przekazać kupującemu aktualną polisę OC.
- Następnie w terminie do 14 dni ma obowiązek poinformować o fakcie sprzedaży samochodu swojego ubezpieczyciela.
- Jeśli sprzedający nie zgłosi faktu zbycia samochodu, czekają go kłopoty – polisa zostanie automatycznie wznowiona, a w razie spowodowania przez nabywcę kolizji, musi on udowadniać ubezpieczycielowi, że nie jest sprawcą.
- Sprzedający może otrzymać zwrot niewykorzystanej składki OC, jeśli nabywca wypowie dotychczasową polisę.
Przeczytaj więcej na temat: zakup lub sprzedaż auta a ubezpieczenie
Ubezpieczenie auta przed rejestracją
Ubezpieczenie auta przed rejestracją
Ubezpieczenie auta po zakupie
Ubezpieczenie auta po zakupie
Czy ubezpieczenie auta przechodzi na nowego właściciela
Czy ubezpieczenie auta przechodzi na nowego właściciela
Zwrot składki OC.
Zwrot składki OC.
Kupiłem samochód co dalej?
Kupiłem samochód co dalej?
Kupno samochodu bez ważnego OC.
Kupno samochodu bez ważnego OC.