Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 29.12.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Sygnalizacja świetlna usprawnia warunki ruchu na skrzyżowaniach i zapewnia większe bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Jakie są rodzaje sygnalizacji świetlnej i na jakiej zasadzie działają? Co oznaczają poszczególne kolory i kiedy zabroniony jest wjazd za sygnalizator? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się tego wszystkiego. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Sygnalizacja świetlna dla kierowców i pieszych – kolory i ich znaczenie

sygnalizacja świetlna

Sygnały świetlne – zarówno dla kierowców, rowerzystów, jak i dla pieszych – są narzędziem, który organizuje ruch i steruje nim, ograniczającym tym samym chaos na drodze. W Polsce, ze względu na warunki ruchu, sygnalizacja świetlna dla pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym jest trójbarwna, natomiast dla pieszych przeznaczona jest dwubarwna sygnalizacja świetlna. Kolory mają jasne i klarowne oznaczenia.

Czytaj także: Sygnalizowanie postoju pojazdu

  • czerwone światło oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator,
  • kolor żółty oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili rozpoczęcia jego nadawania, pojazd znajduje się na tyle blisko i porusza się z taką prędkością, że do jego zatrzymania konieczne byłoby gwałtowne hamowanie, które mogłoby doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji,
  • kolor zielony zezwala na wjazd za sygnalizator.

UWAGA: Sygnał zielony zezwala na jazdę z zastrzeżeniem, że w sytuacji, jeśli opuszczenie skrzyżowania nie będzie możliwe przed końcem cyklu z zielonym światłem lub ruch spowodowałoby zagrożenie w ruchu drogowym i naraził na niebezpieczeństwo innych uczestników, wjazd za sygnalizator jest zakazany.

Rodzaje sygnalizacji świetlnej

W Polsce możemy wyróżnić dwa rodzaje sygnalizacji świetlnej – ogólne (kolizyjne) oraz sygnały świetlne kierunkowe. Sygnały ogólne mają kształt koła i przybierają odpowiednią barwę – zieloną, żółtą lub czerwoną. Jest to rodzaj sygnalizatorów świetlnych oznaczonych S-1.

Sygnalizator wyposażony w dodatkową zieloną strzałkę, wyświetlaną jednocześnie ze światłem czerwonym, czyli sygnalizator S-2, zezwala na skręt w kierunku wskazanym strzałką. Sygnalizator S-3, nazywany sygnalizatorem kierunkowym, ma postać strzałki skierowanej do kierunku jazdy na tle o odpowiedniej barwie.

Jak zmienia się sygnalizacja świetlna?

sygnalizacja świetlna

Sygnały świetlne zmieniają się cyklicznie – gdy kierowcy nadjeżdżający z jednej strony mają światło zielone, inni mają światło czerwone lub warunkowy skręt.

UWAGA: W wielu miastach działają także inteligentne systemy do sterowania ruchem, które dostosowują długość cykli świetlnych do natężenia ruchu na danej drodze.

Wobec tego, na drogach o dużym natężeniu ruchu czy drogach z pierwszeństwem przejazdu, sygnały świetlne zielone trwają nieco dłużej, a na drodze o mniejszym natężeniu ruchu  – odpowiednio krócej.

Czy sygnalizacja świetlna to znak?

Znak A-29 Sygnały świetlne ustawiany jest w miejscach, gdzie sygnalizacja świetlna może nie być widoczna zawczasu i ostrzega o miejscu, w którym ruch będzie kierowany za pomocą świateł. Znak stosowany jest między innymi przed każdą sygnalizacją świetlną poza obszarem zabudowanym czy przed pierwszą sygnalizacją w obszarze zabudowanym.

Zawracanie pojazdu na skrzyżowaniu z sygnalizacją

Czy wiesz, kiedy można zawracać na skrzyżowaniu ze światłami, a gdzie nie wolno tego robić? Wielu kierowców nie wie, że nie wolno zawracać, jeśli nad jezdnią znajduje się sygnalizator kierunkowy ze strzałką, która pozwala wyłącznie na skręt w lewo. Wówczas mogłoby występować kolizja z innymi uczestnikami ruchu z naszej prawej strony, skręcającymi w swoje prawo. Zawracać można natomiast ze skrajnego lewego pasa ruchu, jeśli strzałka skierowana jest w lewo i w dół lub ma kształt odwróconej litery „U”, lub kiedy mamy zielone światło na sygnalizatorze ogólnym.

Co oznacza sygnalizator S2 ze strzałką?

Sygnalizator świetlny S-2 oznacza sygnalizator z sygnałem dopuszczającym skręcenie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, pod warunkiem że kierujący pojazdem zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia innym uczestnikom ruchu drogowego.

Zasady ruchu na sygnalizacji świetlnej

sygnalizacja świetlna

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną kierowcy zobowiązani są do poruszania się według jej wskazówek. Warto pamiętać, że nadrzędne znaczenie ma właśnie sygnalizacja świetlna, która wyznacza zasady obowiązujące na danej drodze. W przypadku, gdy nie ma świateł lub gdy są one wyłączone, organizacja ruchu odbywa się na podstawie znaków drogowych.

Sygnały świetlne nadawane na skrzyżowaniach – podsumowanie

Oto krótkie posumowanie, które pomoże Ci zapamiętać najważniejsze informacje:

  • sygnały świetlne porządkują i organizują ruch drogowy;
  • inteligentne systemy do sterowania ruchem dostosowują długość cykli świetlnych do natężenia ruchu na danej drodze;
  • w Polsce możemy wyróżnić dwa rodzaje sygnalizacji świetlnej – ogólne (kolizyjne) oraz sygnały świetlne kierunkowe;
  • sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.

Najczęściej zadawane pytania

Czy za przejechanie na żółtym świetle jest mandat?

Wjazd za sygnalizator, jeśli zapali się żółte światło, jest zabronione i grozi otrzymaniem mandatu w wysokości do 500 złotych. Kierowca może też otrzymać 6 punktów karnych.

Co oznacza sygnalizacja świetlna?

Istnieją 3 kolory sygnalizacji świetlnej – zielony, żółty i czerwony. Zielony sygnał pozwala na wjazd za sygnalizator. Żółty kolor oznacza, że zaraz zapali się czerwone światło i zakazuje wjazdu za sygnalizację świetlną. Czerwień oznacza absolutny nakaz zatrzymania się przed sygnalizatorem.

Co jest ważniejsze – znaki drogowe czy sygnalizacja świetlna?

W przypadku obecności działającej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ma ona pierwszeństwo przed znakami drogowymi (takimi jak droga z pierwszeństwem, STOP czy ustąp pierwszeństwa przejazdu).

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Czarny lód
Czarny lód Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy zwykłe przymrozki mogą zamienić codzienną podróż w niebezpieczną grę z lodem? Oto czarny lód, tajemniczy wróg kierowców i pieszych, którego obecność trudno dostrzec, a konsekwencje mogą być niewyobrażalnie niebezpieczne. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 po...
Czytaj dalej
ubezpieczenie domu mieszkania ranking
Ubezpieczenie domu mieszkania ranking Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Ranking ubezpieczenia domu lub mieszkania to zestawienie najlepszych ofert ubezpieczeniowych, stworzone, aby ułatwić Ci wybór optymalnego ubezpieczenia dla siebie i Twoich bliskich. Polisy ubezpieczeniowe na nieruchomości różnią się zakresem ochrony, okresem obowiązywania, przeznaczeniem o...
Czytaj dalej