Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 29.12.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Sygnalizacja świetlna usprawnia warunki ruchu na skrzyżowaniach i zapewnia większe bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Jakie są rodzaje sygnalizacji świetlnej i na jakiej zasadzie działają? Co oznaczają poszczególne kolory i kiedy zabroniony jest wjazd za sygnalizator? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się tego wszystkiego. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Sygnalizacja świetlna dla kierowców i pieszych – kolory i ich znaczenie

sygnalizacja świetlna

Sygnały świetlne – zarówno dla kierowców, rowerzystów, jak i dla pieszych – są narzędziem, który organizuje ruch i steruje nim, ograniczającym tym samym chaos na drodze. W Polsce, ze względu na warunki ruchu, sygnalizacja świetlna dla pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym jest trójbarwna, natomiast dla pieszych przeznaczona jest dwubarwna sygnalizacja świetlna. Kolory mają jasne i klarowne oznaczenia.

Czytaj także: Sygnalizowanie postoju pojazdu

  • czerwone światło oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator,
  • kolor żółty oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili rozpoczęcia jego nadawania, pojazd znajduje się na tyle blisko i porusza się z taką prędkością, że do jego zatrzymania konieczne byłoby gwałtowne hamowanie, które mogłoby doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji,
  • kolor zielony zezwala na wjazd za sygnalizator.

UWAGA: Sygnał zielony zezwala na jazdę z zastrzeżeniem, że w sytuacji, jeśli opuszczenie skrzyżowania nie będzie możliwe przed końcem cyklu z zielonym światłem lub ruch spowodowałoby zagrożenie w ruchu drogowym i naraził na niebezpieczeństwo innych uczestników, wjazd za sygnalizator jest zakazany.

Rodzaje sygnalizacji świetlnej

W Polsce możemy wyróżnić dwa rodzaje sygnalizacji świetlnej – ogólne (kolizyjne) oraz sygnały świetlne kierunkowe. Sygnały ogólne mają kształt koła i przybierają odpowiednią barwę – zieloną, żółtą lub czerwoną. Jest to rodzaj sygnalizatorów świetlnych oznaczonych S-1.

Sygnalizator wyposażony w dodatkową zieloną strzałkę, wyświetlaną jednocześnie ze światłem czerwonym, czyli sygnalizator S-2, zezwala na skręt w kierunku wskazanym strzałką. Sygnalizator S-3, nazywany sygnalizatorem kierunkowym, ma postać strzałki skierowanej do kierunku jazdy na tle o odpowiedniej barwie.

Jak zmienia się sygnalizacja świetlna?

sygnalizacja świetlna

Sygnały świetlne zmieniają się cyklicznie – gdy kierowcy nadjeżdżający z jednej strony mają światło zielone, inni mają światło czerwone lub warunkowy skręt.

UWAGA: W wielu miastach działają także inteligentne systemy do sterowania ruchem, które dostosowują długość cykli świetlnych do natężenia ruchu na danej drodze.

Wobec tego, na drogach o dużym natężeniu ruchu czy drogach z pierwszeństwem przejazdu, sygnały świetlne zielone trwają nieco dłużej, a na drodze o mniejszym natężeniu ruchu  – odpowiednio krócej.

Czy sygnalizacja świetlna to znak?

Znak A-29 Sygnały świetlne ustawiany jest w miejscach, gdzie sygnalizacja świetlna może nie być widoczna zawczasu i ostrzega o miejscu, w którym ruch będzie kierowany za pomocą świateł. Znak stosowany jest między innymi przed każdą sygnalizacją świetlną poza obszarem zabudowanym czy przed pierwszą sygnalizacją w obszarze zabudowanym.

Zawracanie pojazdu na skrzyżowaniu z sygnalizacją

Czy wiesz, kiedy można zawracać na skrzyżowaniu ze światłami, a gdzie nie wolno tego robić? Wielu kierowców nie wie, że nie wolno zawracać, jeśli nad jezdnią znajduje się sygnalizator kierunkowy ze strzałką, która pozwala wyłącznie na skręt w lewo. Wówczas mogłoby występować kolizja z innymi uczestnikami ruchu z naszej prawej strony, skręcającymi w swoje prawo. Zawracać można natomiast ze skrajnego lewego pasa ruchu, jeśli strzałka skierowana jest w lewo i w dół lub ma kształt odwróconej litery „U”, lub kiedy mamy zielone światło na sygnalizatorze ogólnym.

Co oznacza sygnalizator S2 ze strzałką?

Sygnalizator świetlny S-2 oznacza sygnalizator z sygnałem dopuszczającym skręcenie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, pod warunkiem że kierujący pojazdem zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia innym uczestnikom ruchu drogowego.

Zasady ruchu na sygnalizacji świetlnej

sygnalizacja świetlna

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną kierowcy zobowiązani są do poruszania się według jej wskazówek. Warto pamiętać, że nadrzędne znaczenie ma właśnie sygnalizacja świetlna, która wyznacza zasady obowiązujące na danej drodze. W przypadku, gdy nie ma świateł lub gdy są one wyłączone, organizacja ruchu odbywa się na podstawie znaków drogowych.

Sygnały świetlne nadawane na skrzyżowaniach – podsumowanie

Oto krótkie posumowanie, które pomoże Ci zapamiętać najważniejsze informacje:

  • sygnały świetlne porządkują i organizują ruch drogowy;
  • inteligentne systemy do sterowania ruchem dostosowują długość cykli świetlnych do natężenia ruchu na danej drodze;
  • w Polsce możemy wyróżnić dwa rodzaje sygnalizacji świetlnej – ogólne (kolizyjne) oraz sygnały świetlne kierunkowe;
  • sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.

Najczęściej zadawane pytania

Czy za przejechanie na żółtym świetle jest mandat?

Wjazd za sygnalizator, jeśli zapali się żółte światło, jest zabronione i grozi otrzymaniem mandatu w wysokości do 500 złotych. Kierowca może też otrzymać 6 punktów karnych.

Co oznacza sygnalizacja świetlna?

Istnieją 3 kolory sygnalizacji świetlnej – zielony, żółty i czerwony. Zielony sygnał pozwala na wjazd za sygnalizator. Żółty kolor oznacza, że zaraz zapali się czerwone światło i zakazuje wjazdu za sygnalizację świetlną. Czerwień oznacza absolutny nakaz zatrzymania się przed sygnalizatorem.

Co jest ważniejsze – znaki drogowe czy sygnalizacja świetlna?

W przypadku obecności działającej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ma ona pierwszeństwo przed znakami drogowymi (takimi jak droga z pierwszeństwem, STOP czy ustąp pierwszeństwa przejazdu).

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej