Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 02.09.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Światła czy sygnalizacja świetlna to codzienność kierowców. Sygnały świetlne porządkują i organizują ruch drogowy. Jakie są rodzaje sygnalizacji świetlnej i na jakiej zasadzie działają? Co oznaczają poszczególne kolory i kiedy zabroniony jest wjazd za sygnalizator? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Sygnalizacja świetlna – kolory i ich znaczenie

Sygnały świetlne – zarówno dla kierowców, rowerzystów, jak i dla pieszych – są narzędziem, który organizuje ruch i steruje nim, ograniczającym tym samym chaos na drodze. W Polsce sygnalizacja świetlna dla pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym jest trójbarwna, natomiast dla pieszych przeznaczona jest dwubarwna sygnalizacja świetlna. Kolory mają jasne i klarowne oznaczenia. 

Czytaj także: Sygnalizowanie postoju pojazdu

  • kolor czerwony oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator,
  • kolor żółty oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili rozpoczęcia jego nadawania, pojazd znajduje się na tyle blisko i porusza się z taką prędkością, że do jego zatrzymania konieczne byłoby gwałtowne hamowanie, które mogłoby doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji,
  • kolor zielony zezwala na wjazd za sygnalizator.

UWAGA: Sygnał zielony zezwala na jazdę z zastrzeżeniem, że w sytuacji, jeśli opuszczenie skrzyżowania nie będzie możliwe przed końcem cyklu z zielonym światłem lub ruch spowodowałoby zagrożenie w ruchu drogowym i naraził na niebezpieczeństwo innych uczestników, wjazd za sygnalizator jest zakazany.

Jakie są sygnalizatory świetlne? 

W Polsce możemy wyróżnić dwa rodzaje sygnalizacji świetlnej – ogólne (kolizyjne) oraz sygnały świetlne kierunkowe. Sygnały ogólne mają kształt koła i przybierają odpowiednią barwę – zieloną, żółtą lub czerwoną. Jest to rodzaj sygnalizatorów świetlnych oznaczonych S-1.

Sygnalizator wyposażony w dodatkową zieloną strzałkę, wyświetlaną jednocześnie ze światłem czerwonym, czyli sygnalizator S-2, zezwala na skręt w kierunku wskazanym strzałką. Sygnalizator S-3, nazywany sygnalizatorem kierunkowym, ma postać strzałki skierowanej do kierunku jazdy na tle o odpowiedniej barwie. 

Jak zmienia się sygnalizacja świetlna?

Sygnały świetlne zmieniają się cyklicznie – gdy kierowcy nadjeżdżający z jednej strony mają światło zielone, inno mają światło czerwone lub warunkowy skręt. 

UWAGA: W wielu miastach działają także inteligentne systemy do sterowania ruchem, które dostosowują długość cykli świetlnych do natężenia ruchu na danej drodze.

Wobec tego, na drogach o dużym natężeniu ruchu czy drogach z pierwszeństwem przejazdu, sygnały świetlne zielone trwają nieco dłużej, a na drodze o mniejszym natężeniu ruchu - odpowiednio krócej. 

Czy sygnalizacja świetlna to znak?

Znak A-29 Sygnały świetlne ustawiany jest w miejscach, gdzie sygnalizacja świetlna może nie być widoczna zawczasu i ostrzega o miejscu, w którym ruch będzie kierowany za pomocą świateł. Znak stosowany jest między innymi przed każdą sygnalizacją świetlną poza obszarem zabudowanym czy przed pierwszą sygnalizacją w obszarze zabudowanym.

Co oznacza sygnalizator S2?

Sygnalizator świetlny S-2 oznacza sygnalizator z sygnałem dopuszczającym skręcenie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, pod warunkiem, że kierujący pojazdem zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia innym uczestnikom ruchu drogowego. 

Zasady ruchu na sygnalizacji świetlnej 

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną kierowcy zobowiązani są do poruszania się według jej wskazówek. Warto pamiętać, że nadrzędne znaczenie ma właśnie sygnalizacja świetlna, która wyznacza zasady obowiązujące na danej drodze. W przypadku, gdy nie ma świateł lub gdy są one wyłączone, organizacja ruchu odbywa się na podstawie znaków drogowych. 

PODSUMOWANIE:

  • Sygnały świetlne porządkują i organizują ruch drogowy. 
  • Inteligentne systemy do sterowania ruchem dostosowują długość cykli świetlnych do natężenia ruchu na danej drodze.  
  • W Polsce możemy wyróżnić dwa rodzaje sygnalizacji świetlnej – ogólne (kolizyjne) oraz sygnały świetlne kierunkowe. 
  • Sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi. 

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

ubezpieczenie domu od pożaru
Ubezpieczenie domu od pożaru Autor Agata Wiśniewska Nieruchomości
Ogień jest jednym z najczęstszych zagrożeń dla nieruchomości. Chwila nieuwagi wystarczy, by twój dobytek poszedł z dymem. Nie zawsze można uniknąć nieszczęścia, ale można uchronić się przed znaczącą startą finansową. W takich przypadkach pomaga ubezpieczenie domu od pożaru. Co da...
Czytaj dalej
system e-toll
System e-TOLL Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
1 października 2021 roku zakończyła się era systemu via-Toll na polskich drogach. Systematycznie i etapami zastąpił poprzednie rozwiązanie zupełnie nowy system opłat drogowych czyli system e-TOLL. Jakie korzyści niesie on ze sobą? Jak działa ten system? Kto korzysta z tego rozwiązania? ...
Czytaj dalej