Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 24.11.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (2 votes)

Nazywane są przyszłością motoryzacji. Rosną w siłę, choć na rynku motoryzacyjnym możemy zauważyć widoczne spadki. Mowa oczywiście o autach karmionych prądem. W dalszym ciągu jednak zarówno one, jak i koszty ładowania samochodu elektrycznego, rodzą szereg pytań. Sprawdź, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu, a z jakim wydatkiem wiąże się ładowanie na mieście! 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Rynek aut elektrycznych – Licznik Elektromobilności na plus 

Samochody elektryczne nadal budzą nasze wątpliwości. Z jednej strony bywają przedmiotem westchnień i promowane są jako tańsza w utrzymaniu alternatywa aut spalinowych, z drugiej – nie dość, że kosztują krocie, sprawiają wrażenie dość problematycznych w codziennym użytkowaniu.

Zasięg na jednym ładowaniu, konieczność “dokarmiania” ich na trasie, a w końcu koszty ładowania samochodu elektrycznego – to wszystko wydaje się przesądzać o rosnącej, ale jeszcze nie zadziwiającej popularności aut napędzanych prądem. Tymczasem zwolennicy elektromobilności dwoją się i troją, by ich szeregi urosły w siłę. Programy gwarantujące dopłaty do aut elektrycznych, coraz to nowsze propozycje największych producentów motoryzacyjnych, aż w końcu – gęstniejąca sieć stacji ładowania.

Według Licznika Elektromobilności, pod koniec lipca 2022 roku, w Polsce funkcjonowały 2293 ogólnopolskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

I jeśli te nie są w stanie zaspokoić potrzeb właścicieli “elektryków”, z pomocą przychodzi chociażby własne gniazdko czy przydomowe stacje ładowania. 

Jaki jest koszt przejechania 100 kilometrów samochodem elektrycznym?

Jednym z podstawowych pytań, jakie zaprzątają głowę kierowców patrzących przychylniejszym okiem na “elektryki” jest to, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu, a jakie są ceny ładowania samochodu elektrycznego na ogólnopolskich stacjach ładowania.

Warto jednak mieć na uwadze, że o kosztach ładowania zadecyduje nie tylko miejsce, w którym podłączymy nasze auto do prądu. Cena ładowania uzależniona będzie przede wszystkim od tego, w jaki akumulator wyposażone są nasze cztery kółka, moc zastosowanej ładowarki, model auta czy średnie zużycie energii elektrycznej na 100 km. 

Poszukując jednak odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego, zacznijmy od oszacowania przeciętnego kosztu przejechania 100 km. Przeciętne zużycie mocy kształtuje się tutaj na poziomie ok. 15 kWh/100 km. Z kolei przeciętna stawka za 1 kWh energii elektrycznej we wrześniu 2022 roku wynosi 0,80 zł co oznacza, że koszt przejechania 100 km będzie oscylował w granicach 12 zł. 

UWAGA: Średnie zapotrzebowanie na prąd będzie nieco różniło się w zależności od warunków jazdy. W przypadku jazdy miejskiej będzie nieco większe niż w przypadku poruszania się drogami podmiejskimi, ale zdecydowanie mniejsze niż w przypadku utrzymywania prędkości autostradowych.

Ile kosztuje prąd do ładowania samochodu elektrycznego?

Domowe gniazdka czy stacje ładowania samochodów elektrycznych? Ceny, z jakimi musimy liczyć się ładując swojego “elektryka” będą uzależnione przede wszystkim od miejsca, w którym podłączymy nasze auto do prądu. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na cenę będzie to, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego.

Jeśli zdecydujemy się na ładowanie auta z sieci ładowarek publicznych, musimy liczyć się z tym, że za 1 kWh zapłacimy od 1,50 zł nawet do ponad 2 zł w zależności od ładowarki.

Ile kosztuje ładowanie samochodu w domu?

Ładowanie samochodu elektrycznego możliwe jest także w domowym zaciszu. Korzystając jednak ze zwykłego gniazdka musimy mieć na uwadze, że proces ten będzie trwał zdecydowanie dłużej. To, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego zależy chociażby od prądu, jakim będziemy go ładować.

W praktyce może trwać to kilka czy kilkanaście godzin, a niekiedy nawet całą dobę. Alternatywą dla domowego gniazdka może być także wallbox, czyli urządzenie przeznaczone do ładowania samochodów elektrycznych prądem przemiennym. Niemniej ceny ładowania samochodu elektrycznego w domu będą znacznie niższe. W zależności od taryfy zapłacimy w granicach 0,77 – 0,80 zł za 1 kWh. 

UWAGA: Koszty ładowania samochodu elektrycznego w domu możemy obniżyć korzystając chociażby z nocnych taryf dostawcy energii.

Ile kosztuje utrzymanie samochodu elektrycznego? 

Za jeden z argumentów przemawiających za opłacalnością zainwestowania w samochód elektryczny uważa się zdecydowanie niższe koszty utrzymania takiego auta. Faktem jest, że zarówno koszt przejechania 100 km “elektrykiem” będzie znacznie niższy niż w przypadku samochodu spalinowego.

Do tego odchodzą nam także wysokie koszty serwisowania czy chociażby koszty wymiany płynów eksploatacyjnych. Największym wydatkiem całego elektrycznego boomu będzie jednak sam pojazd. 

PODSUMOWANIE: 

  • Koszty ładowania samochodu elektrycznego będą uzależnione od rodzaju akumulatora, mocy zastosowanej ładowarki, modelu auta czy średniego zużycia energii na 100 km. 
  • Średnie zapotrzebowanie na prąd będzie nieco różniło się w zależności od warunków jazdy – jazda miejska kontra jazda z prędkością autostradową. 
  • Ładowanie samochodu elektrycznego z sieci ładowarek w przestrzeni publicznej to wydatek sięgający nawet ponad 2 zł za 1 kWh.
  • Koszty ładowania samochodu elektrycznego w domu możemy obniżyć korzystając chociażby z nocnych taryf dostawcy energii.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]
Czarnogóra samochodem
Czarnogóra samochodem Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy marzyłeś kiedyś o podróży samochodem przez malownicze krajobrazy Europy, aż do słonecznej Czarnogóry? Jeśli tak, to ten przewodnik jest dla Ciebie! Czarnogóra samochodem to prawdziwa przygoda. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw kluczowych informacji, które pomogą Ci w planowaniu i r...
Czytaj dalej