Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej jest praktycznie standardem. Ogromną popularnością cieszą się także auta w leasingu. Wszystkie rodzą obowiązek ubezpieczenia pojazdu, ale w zamian oferują ulgi podatkowe dla przedsiębiorcy. Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych, rozliczenie takiego auta i kosztów z nim związanych, rozpoczyna jednak długą listę pytań. Warto więc wiedzieć, jak księgować ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych i czy wydatek ten może zostać zaliczony do kosztów firmowych.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jakie ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych warto rozważyć?

Decydując się na nowy pojazd, którego wartość przekracza 150 tys. złotych, musimy liczyć się z tym, że nie jest to koniec wydatków. Zanim takim autem wyjdziemy na ulicę – dokładnie tak, jak w przypadku każdego innego pojazdu – musimy zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Jedno jest pewne i nie pozostawia żadnych wątpliwości – ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które posiadać musi każdy zarejestrowany w Polsce pojazd i od tej reguły nie ma absolutnie żadnych wyjątków.

Kolejnym ubezpieczeniem, które powinni rozważyć właściciele drogiego auta, to dobrowolne ubezpieczenie AC.

Warto także wiedzieć, że w przypadku finansowania zakupu auta leasingiem bądź kredytem zawarcie umowy AC jest obowiązkowe. To warunek leasingu/banku. Wtedy też leasing/bank narzuca warunki/parametry jakie musi spełniać polisa. Najczęściej to brak udziałów własnych i naprawa w ASO. Choć to, w przypadku auta o dużej wartości, nie będzie należało do najtańszych, weź pod uwagę, że nawet najmniejsza naprawa w takim aucie może generować duże koszty. Wybierając odpowiednią polisę, postaw na taki zakres ubezpieczenia, który w pełni odpowiada Twoim potrzebom.

Zwróć także uwagę na to, by polisa gwarantowała naprawę samochodu w autoryzowanym serwisie. Jeśli z chęci oszczędności rozważasz zakup polisy AC w wersji mini, musisz pamiętać, że ta zazwyczaj obejmuje tylko zniszczenie i kradzież pojazdu – nie zadziała więc w przypadku mniejszych szkód, których naprawa w nowym samochodzie może kosztować krocie. Zadbaj odpowiednio o swoje nowe cztery kółka!

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. – kalkulator online

Wielu z nas, na pytanie: ile kosztuje ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych odpowie, że dużo. Miejmy jednak na uwadze, że w przypadku ubezpieczenia OC wartość samochodu nie jest czynnikiem determinującym wysokość składki. Wyliczając składkę obowiązkowego ubezpieczenia, ubezpieczyciele wezmą pod uwagę szereg różnych czynników, wśród których możemy wymienić chociażby wiek i doświadczenie kierowcy za kółkiem, pojemność silnika, miejsce zamieszkania czy nawet takie aspekty, jak przewożenie autem małych dzieci.

Ze znacznie większymi kosztami ubezpieczenia samochodu muszą liczyć się młodzi kierowcy, którzy albo dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kółkiem, albo też mają krótką historię ubezpieczeniową. To oni, w świetle nie tylko policji, ale i ubezpieczycieli, zaliczani są do kierowców z grupy tak zwanego podwyższonego ryzyka.

Jeśli zastanawiasz się, ile w Twoim przypadku może wynosić ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys., kalkulator online pozwoli rozwiać Ci wszelkie wątpliwości.

W tym celu możesz skorzystać z kalkulatora Beesafe, który pozwoli na wyliczenie zarówno ubezpieczenia OC, jak i dodatkowych ubezpieczeń dobrowolnych.

Jak księgować ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych?

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, korzystanie z samochodu czy nawet wzięcie samochodu służbowego w leasing jest praktycznie na porządku dziennym. Naturalnym wydaje się także odliczenie kosztów ubezpieczenia auta firmowego od podatku. Pojawia się natomiast pytanie: “jak księgować ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych?” i co warto wiedzieć w kwestii: “ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. a koszty”.

Co do zasady, w przypadku kosztów podatkowych prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik może zaliczyć wydatki poniesione w związku z użytkowaniem pojazdu, bieżących napraw, kosztów paliwa czy kosztami jego ubezpieczenia. Tutaj warto wiedzieć, że w przypadku samochodów osobowych, których wartość przekracza 150 tys. złotych, przepisy wprowadzają jednak pewne ograniczenia w rozliczaniu kosztów.

W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz ubezpieczenia NNW, jeśli samochód zaliczany jest do środków trwałych przedsiębiorstwa, wydatek poniesiony na jego ubezpieczenie będzie w całości stanowić koszty uzyskania przychodów.

UWAGA: Wysokość obowiązkowego ubezpieczenia OC i NNW nie podlega limitowaniu, ponieważ nie jest ona zależna od wartości samochodu. W przypadku tych polis, w kosztach uzyskania przychodów można ująć pełną wysokość składek ubezpieczeniowych.

Nieco inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku ubezpieczenia AC. Ponieważ tutaj składka ubezpieczeniowa uzależniona jest od wartości pojazdu, zastosowanie ma limitowanie możliwości zaliczenia wydatków na ubezpieczenie. Zatem jak księgować ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych, jeśli chodzi o dobrowolne ubezpieczenie AC? W przypadku, gdy wartość pojazdu na polisie ubezpieczeniowej przekracza 150 tys. złotych, składkę należy liczyć proporcjonalnie.

UWAGA: Zmiana przepisów, która weszła w życie w 2019 roku wprowadziła limit wartości pojazdu, do którego można odliczyć koszty. Limit ten wynosi dokładnie 150 tys. złotych i oznacza, że w przypadku auta, którego wartość przekracza tę kwotę, koszty ubezpieczeń dobrowolnych, można księgować jedynie na zasadzie proporcjonalnej do wartości auta.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu powyżej 150 tys. złotych

Leasingowanie jest bardzo popularną formą finansowania firmowych samochodu. Zarówno w przypadku leasingu operacyjnego, jak i firmowego (w tym pierwszym pojazdu nie wprowadza się do środków trwałych), obowiązek opłacenia polisy ubezpieczeniowej spoczywa na leasingobiorcy. Jednak i tutaj, podobnie jak we wcześniejszym przypadku, możliwość odliczenia 100 proc. kosztów poniesionych w związku z ubezpieczeniem zależy przede wszystkim od rodzaju ubezpieczenia.

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu osobowego, którego wysokość nie jest uzależniona od wartości auta, kierowca może w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Natomiast w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, takich jak ubezpieczenie AC czy ubezpieczenie GAP, obowiązuje limit – jeśli wartość auta przekracza 150 tys. złotych, w koszty wrzucamy odpowiednie proporcje.

UWAGA: W przypadku samochodu, którego wartość na polisie wynosi więcej niż 150 tys. złotych, od podatku możemy odliczyć jedynie część poniesionych kosztów. Wartość odliczenia możemy wyliczyć dzieląc 150 tys. złotych przez właściwą wartość samochodu, a następnie mnożąc przez wartość ubezpieczenia AC.

PODSUMOWANIE:

  • W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, podatnik może odliczyć od podatku wydatki poniesione w związku z użytkowaniem pojazdu, koszty bieżących napraw czy koszty paliwa, a także – z pewnymi ograniczeniami – koszty ubezpieczenia.
  • Wysokość obowiązkowego ubezpieczenia OC i NNW nie podlega limitowaniu, ponieważ nie jest ona zależna od wartości samochodu. W przypadku tych polis, w kosztach uzyskania przychodów można ująć pełną wysokość składek ubezpieczeniowych.
  • W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, takich jak ubezpieczenie AC czy GAP, obowiązuje limit wartości pojazdu, do którego można odliczyć koszty, który wynosi 150 tys. złotych.
  • Koszty ubezpieczenia samochodów powyżej 150 tys. złotych, których wysokość składki uzależniona jest od wartości auta, można księgować na zasadzie proporcjonalnej do wartości auta.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej