Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Chcesz z pełną świadomością i odpowiedzialnie przygotować się do podróży zagranicznej? Na pewno wykupujesz ubezpieczenie turystyczne, aby zapewnić ochronę sobie i rodzinie. A na czym polega dostępne przy tej okazji ubezpieczenie kosztów leczenia? Na co konkretnie warto zwrócić uwagę, wykupując ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd? Dowiedz się więcej. 

Ubezpieczenie zdrowotne – obowiązek lub wybór

Wyjeżdżając za granicę, musisz mieć świadomość, że potrzebne ci jest ubezpieczenie zdrowotne. W zależności od tego, gdzie się udajesz, może być ono obowiązkiem lub dodatkowym wyborem. Od czego to zależy? Otóż w krajach Unii Europejskiej i EFTA może wystarczyć podczas wyjazdu karta EKUZ, która zapewnia podstawowe świadczenia zdrowotne za granicą. Wtedy decyzja o dodatkowym zakupieniu ubezpieczenia zdrowotnego jest uzupełnieniem ochrony.

Inaczej jest w przypadku, gdy wybierasz się do któregoś z państw spoza UE. Wtedy wykupienie polisy zdrowotnej jest po prostu obowiązkiem. Bez tego ubezpieczenia nie wjedziesz na przykład na Białoruś i Ukrainę, do Iranu, Turcji,  Rosji czy Stanów Zjednoczonych. 

EKUZ kontra polisa zdrowotna

EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument potwierdzający, że jesteś ubezpieczony w Polsce i masz także prawo do podstawowej opieki zdrowotnej podczas pobytu w innym państwie. Jednak tylko w ramach publicznych placówkach. W niektórych sytuacjach może to wystarczyć, ale co w momencie, kiedy zdarzy się wypadek i trzeba wezwać karetkę? Okazuje się, że za to i wiele innych usług trzeba za granicą słono zapłacić. Dlatego właśnie warto wykupić dodatkową polisę zdrowotną, która obejmuje znacznie więcej, a w tym ubezpieczenie kosztów leczenia. 

Czym jest ubezpieczenie kosztów leczenia? 

Na pewno masz świadomość tego, że wiele usług medycznych za granicą wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Dlatego podczas wyboru polisy podróżnej zwróć szczególną uwagę na ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. Na czym to polega? Jest to właśnie polisa zapewniająca pokrycie kosztów opieki zdrowotnej w przypadku nagłej choroby lub urazu ubezpieczonego, gdy przebywa poza Polską. Dzięki temu ubezpieczeniu wyjazd służbowy, urlop czy podróżowanie nie zamieni się w finansowy koszmar, jeśli z jakiegoś powodu będziesz musiał się leczyć w innym kraju.

Co może obejmować ubezpieczenie kosztów leczenia?

Oczywiście wszystko zależy od tego, na jaki zakres ochrony zdecydujemy się, zawierając umowę ubezpieczenia. Ubezpieczyciel ustala, co wchodzi w zakres konkretnej polisy. Wydatki pokrywane przez ubezpieczenie od kosztów leczenia można podzielić na usługi:

  • typowo medyczne (w tym wizyty lekarskie, badania medyczne, pobyt w szpitalu, zabiegi i operacje, transport sanitarny, usługi ratownictwa, zakup leków, środków opatrunkowych i innych akcesoriów medycznych)
  • okołomedyczne związane z procesem leczenia (w tym organizacja pobytu osób podróżujących z ubezpieczonym, pobytu krewnych na czas hospitalizacji, usługi informacyjne, pomoc tłumacza).

Zapoznając się z OWU, trzeba bacznie przyjrzeć się, co dokładnie obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia w wykupionej polisie. Zwłaszcza warto zwrócić uwagę na rozszerzenia, które można wykupić oraz wyłączenia ochrony. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnej niespodzianki podczas zagranicznego powodu. 

Jak kupić odpowiednią polisę?

Zawarcie korzystnej umowy ubezpieczeniowej przed wyjazdem jest bardzo proste. Możesz ją oczywiście wykupić w tradycyjny sposób u agenta. Jednak znacznie mniej zachodu będziesz miał, kupując ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą online. Porównanie ofert różnych ubezpieczycieli pozwoli na wybór takiego, które spełni twoje oczekiwania. Ale pamiętaj, żeby porównać nie tylko ceny polisy, ale także warunki i gwarantowaną przez ubezpieczyciela sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. 

Suma kosztów leczenia a cena polisy

Jednym z krajów, w którym leczenie zdecydowanie mogłoby przekroczyć możliwości finansowe przeciętnego Polaka są Stany Zjednoczone. Dlatego jadąc tam, lepiej nie oszczędzać na ubezpieczeniu zdrowotnym i zadbać o wysokie ubezpieczenie kosztów leczenia w USA. A jak to wygląda w praktyce? Cena polisy zależy właśnie od wysokości sumy, do której pokrywane będą koszty leczenia oraz ewentualnych dodatków w postaci assistance czy ratownictwa.

Okazuje się, że aby zapewnić sobie podczas pobytu w USA zwrot kosztów leczenia do wysokości 100 tysięcy złotych, wystarczy zapłacić za ochronę około 5 zł dziennie. W przypadku dwukrotnie wyższej wysokości zwrotu kosztów sięgającej 200 tysięcy kwota za jeden dzień ochrony zaczyna się od 6,5 zł. 

PODSUMOWANIE:

  • Wiele państw wymaga, by na czas pobytu wykupić obowiązkowo ubezpieczenie zdrowotne.  
  • Na czas wyjazdu warto wybrać ubezpieczenie podróżne o szerokim zakresie ochrony, aby nie narazić się na niespodziewane koszty za granicą. 
  • Bardzo ważnym elementem polisy jest ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą, które zapewnia pokrycie zarówno kosztów medycznych jak i okołomedycznych.
  • Polisa na wyjazd do USA zapewniająca zwrot kosztów leczenia do 200 tysięcy złotych to koszt jedynie ok. 6,5 zł dziennie.      
Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej