Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Ubezpieczenie OC na pół roku dla samochodu czy motocykla to marzenie szczególnie tych kierowców, którzy używają swoje pojazdy sezonowo. Ale czy da się na tak zrobić z obowiązkową polisą? I kiedy? Wyjaśniamy w naszym poradniku.

Myślisz o OC komunikacyjnym i od razu masz w głowie umowę na 12 miesięcy. W końcu tak stanowi prawo, a konkretnie art. 26 ustawy O ubezpieczeniach obowiązkowych. Ale uwaga – są od tego przepisu wyjątki, które dopuszczają zawarcie krótkoterminowej umowy. 

Ubezpieczenie OC na pół roku – kiedy jest taka opcja? 

O tym, kiedy możliwe jest zawarcie krótkoterminowej umowy OC, także decyduje wspomniana już ustawa o Ubezpieczeniach obowiązkowych, a dokładnie art. 27. Zgodnie z nim OC na mniej niż 12 miesięcy mogą kupić posiadacze pojazdów:

  • historycznych, 
  • zarejestrowanych czasowo,
  • zarejestrowanych za granicą i sprowadzonych do Polski (tylko wtedy, gdy poprzedni właściciel nie miał OC lub nie można było wydać Zielonej Karty), 
  • wolnobieżnych, czyli tych, które nie przekraczają prędkości 25 km/h (poza rolniczymi),
  • przeznaczonych do jazd testowych,
  • zarejestrowanych na stałe przez komisy lub inne podmioty zajmujące się sprzedażą pojazdów. 

OC krótkoterminowe – ile kosztuje i na jak długo?

Ubezpieczenie OC na pół roku, 3 miesiące  czy 30 dni nie ma stałej ceny. Te najkrótsze kosztują ok. 100 zł. Jak przy każdym ubezpieczeniu decydują taryfikatory ubezpieczyciela i indywidualne cechy ubezpieczonego oraz parametry jego wozu. Czyli dzieje się dokładnie tak, jak w przypadku rocznej polisy OC. 

Zastanawiasz się, czy są jakieś standardy czasowe obowiązujące w przypadku OC krótkoterminowego? Tak, z ustawy wynikają minimalne okresy trwania krótkich polis obowiązkowych. Tylko w przypadku pojazdów wolnobieżnych najkrótszy, możliwy czas zawarcia OC to 3 miesiące. W przypadku pozostałych pojazdów „minimalka” wynosi 30 dni. 

I uwaga – OC krótkoterminowe automatycznie się nie przedłuża. To szczególnie ważna informacja dla tych, którzy kupują pojazd w komisie z krótkim OC.

Kiedy OC na pół roku jest niemożliwe?

Wielu kierowców, którzy sprawdzają, czy jest możliwe ubezpieczenie OC na pół roku, robi to jednak z zupełnie innych powodów, niż dopuszczone ustawowo okoliczności. Poniżej przykłady takich sytuacji.

  1. Używasz samochodu lub motocykla tylko w określonych porach roku, np. jedynie w sezonie wiosenno-letnim. 
  2. Planujesz za parę miesięcy sprzedać swój pojazd, więc nie potrzebujesz 12-miesięcznego OC. 
  3. Twoja maszyna jest w naprawie i potrwa ona przynajmniej miesiąc. W tym czasie auto stoi nieużywane. 

We wszystkich trzech przypadkach nie masz opcji, by kupić ubezpieczenie OC na pół roku czy inny krótki termin. Obowiązuje cię całoroczna polisa, a za jej brak lub przerwę w ochronie grozi ci kara z UFG (więcej o karach z UFG piszemy w artykule „Kary za brak OC” ). 

OC na raty w miejsce krótkoterminówki 

Mamy jednak podpowiedź, jak mieć np. ubezpieczenie OC na pół roku przy planowanej sprzedaży auta. Wyjściem jest zakup obowiązkowej polisy na raty. W praktyce działa to tak, że wykupujesz 12-miesięczne OC i dzielisz płatność. Płacisz pierwsze raty, sprzedajesz pojazd przed upływem okresu, za który zapłaciłeś składki i kolejnych już nie uiszczasz. Za to informujesz swoje towarzystwo o tym, że nie jesteś już właścicielem danego pojazdu. Wszelkie formalności i obowiązki związane z tym OC oraz ratami przechodzą na nabywcę. 

Ubezpieczenie OC na pół roku dla motocykli

Są kraje, gdzie OC można kupić nawet na kilka dni. Więc tym bardziej możliwe jest ubezpieczenie OC na  pół roku. Z takiej opcji chętnie korzystają posiadacze jednośladów, dla których sezon „jeździecki” często trwa tylko kilka miesięcy. 

Także w Polsce od czasu do czasu ożywają dyskusje, by OC na motocykl nie było płatne cały rok. Postuluje się w nich, by obok całorocznej obowiązkowej polisy, były dopuszczalne opcje kwartalnego lub półrocznego ubezpieczenia. Na razie jednak to tylko przedmiot dyskusji fanów motoryzacji. 

PODSUMOWANIE:

  1. Zgodnie z prawem OC standardowo kupuje się na 12 miesięcy. Możliwe są jednak polisy krótkoterminowe, które możesz zawrzeć na minimum 30 dni (lub 3 miesiące w przypadku pojazdów wolnobieżnych). 
  2. Ubezpieczenie OC na pół roku lub inny wariant krótkoterminowy tej polisy nie przedłuża się automatycznie.
  3. Ubezpieczenie OC krótkoterminowe dotyczy konkretnych sytuacji, wymienionych w ustawie.  

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej