Kiedy może się przydać ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy zawodowego? Jeśli pracujesz jako kierowca, w zakres twoich obowiązków zazwyczaj wchodzi nie tylko samo prowadzenie pojazdu służbowego, ale zazwyczaj także odpowiedzialność za przewożony towar oraz pojazdy. Co więc w sytuacji, gdy z powodu nieszczęśliwego wypadku uszkodzisz samochód lub transportowane materiały? Czy musisz wtedy oddać szefowi za szkody z własnej kieszeni? Mogłoby tak być, ale na szczęście istnieje wspomniana wcześniej polisa.
Z tego artykułu dowiesz się...
Ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy zawodowego – co to za polisa?
W różnych zawodach pracownicy spotykają różnego typu ryzyka. W pracy kierowcy zawodowego także czeka sporo niebezpieczeństw. Najpoważniejsze z nich to oczywiście kolizje i wypadki drogowe. Zniszczenie pojazdu to jedno. A co jeśli na drogę wypadnie przy tej okazji cały transportowany towar i ulegnie zniszczeniu? Przecież widujemy niekiedy w mediach takie zdjęcia z miejsca zdarzenia – porozbijane butelki, rozsypane palety z towarem, zniszczony sprzęt AGD czy elektronika. Czy musisz za to zapłacić?
Czytaj także: Badania dla zawodowych kierowców
Na szczęście nie, ponieważ istnieje specjalna ochrona. Właściciele firm transportowych, które zarządzają sporą flotą, wykupują ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy. To dodatkowa opcją przy ubezpieczeniu grupowym pracowników.
Dzięki temu zabezpieczają siebie i swoich kierowców przed wystąpieniem szkód na osobach trzecich lub powierzonym do transportu mieniu.
Co obejmuje ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy?
Pracownik zatrudniony w naszym kraju na umowie o pracę zgodnie z art. 114-122 Kodeksu pracy odpowiada materialnie za szkody wyrządzone pracodawcy do trzykrotności wynagrodzenia. Dotyczy to także kierowców zawodowych. Aby zabezpieczyć pracodawców i ich pracowników na wypadek takich sytuacji część ubezpieczycieli oferuje specjalne ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla kierowców.
Dzięki niemu szkody wyrządzone pracodawcy zostaną wpłacone z polisy odpowiedzialności cywilnej kierowcy.
Ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy w zależności od wykupionego pakietu obejmuje:
- odpowiedzialność majątkową – czyli uszkodzenia samochodu służbowego, przewożonego towaru, a także szkody wyrządzone osobom trzecim na przykład na skutek źle zabezpieczonego towaru
- ochronę przed szkodami spowodowanymi przy załadunku towaru
- ochronę prawną zawodowego kierowcy, w tym pokrycie kosztów porad prawnych, dokumentów, czy postępowania sądowego.
Ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy – wyłączenia polisy
Oczekiwanie, że kierowca zawodowy zwróci pieniądze za całą przyczepę uszkodzonego w wypadku sprzętu elektronicznego, jest nierozsądne. Na szczęście chroni go polisa. Jednak i tutaj pojawiają się wyłączenia, które należy sprawdzić w OWU. A oto, jakich między innymi szkód nie obejmuje ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy:
- wyrządzonych umyślnie
- wyrządzonych przez osobę nieposiadającą uprawnień do wykonywania poszczególnych czynności na stanowisku pracy
- spowodowanych przez pracownika pod wpływem alkoholu, narkotyków, czy innych substancji odurzających.
PODSUMOWANIE:
- Ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy to specjalna polisa odpowiedzialności cywilnej oferowana przez ubezpieczycieli jako dodatek do ubezpieczenia grupowego pracowników.
- Polisa ta chroni pracowników przed finansową odpowiedzialnością za pojazdy i mienie uszkodzone w zdarzeniu drogowym.
- Wyłączenia polisy obejmują m. in. szkody spowodowane umyślnie, przez kierowców bez uprawnień czy będących pod wpływem alkoholu.
Przeczytaj więcej na temat: samochód firmowy
Pojazd nienormatywny
Pojazd nienormatywny
Kilometrówka 2023
Kilometrówka 2023
Amortyzacja samochodu
Amortyzacja samochodu
Ubezpieczenie CARGO
Ubezpieczenie CARGO
Ciągnik siodłowy
Ciągnik siodłowy
Jak zaksięgować ubezpieczenie samochodu
Jak zaksięgować ubezpieczenie samochodu