Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Każdego z nas, prędzej czy później, czeka wymiana dowodu rejestracyjnego. Choćby dlatego, że skończą nam się miejsca na pieczątki za badanie techniczne. Co trzeba przygotować, jak wygląda procedura i ile się czeka? O ty jest nasz poradnik.  

Od 1 października 2018 roku w razie kontroli drogowej nie musisz mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego. To samo dotyczy polisy OC. Potrzebne dane, w tym informacje o ważnym badaniu technicznym i aktualnym ubezpieczeniu, drogówka sprawdza zdalnie w Centralnej Bazie Pojazdów. Niemniej, zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, dowód rejestracyjny jest jedynym dokumentem potwierdzającym, że dane auto może legalnie poruszać się po polskich drogach i dlatego trzeba taki dokument mieć, nawet w szufladzie. 

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny?

Jest kilka sytuacji, gdy wymiana dowodu rejestracyjnego jest konieczna. Pierwszą, dość oczywistą przyczyną jest zmiana danych właścicieli pojazdu. Dokument wymienia się także wtedy, gdy dokonałeś istotnych zmian w konstrukcji pojazdu. Dotyczy to m.in. zamontowania instalacji gazowej czy zmian w budowie silnika. 

Kolejnym powodem wymiany dowodu rejestracyjnego jest jego zniszczenie lub zgubienie. Natomiast najczęstszą przyczyną wycieczki do urzędu po nowy dokument jest brak miejsca  na kolejne pieczątki z badań technicznych. 

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny auta„?

Wymiana dowodu rejestracyjnego – tego potrzebujesz

Jaka zwykle w sprawach urzędowych potrzebny jest wniosek. Pobierasz go ze strony urzędu lub w placówce, a wypełniony składasz w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. Do wniosku dołączasz:

  • zaświadczenie o pozytywnym badaniu technicznym (jeśli nie masz wpisu w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym), 
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny (jeśli nie jest zgubiony lub zniszczony),
  • potwierdzenie opłaty za wymianę dowodu rejestracyjnego, 
  • aktualną polisa OC.

Opcjonalnie możesz dołączyć:

  • kartę pojazdu (jeśli była wydana),
  • nr KRS (gdy prowadzisz działalność gospodarczą). 

Na miejscu urzędnik poprosi cię też o dokument tożsamości. A gdy nie jesteś jedynym właścicielem pojazdu, musisz okazać też dowody lub paszporty pozostałych współwłaścicieli. 

Urząd ma 30 dni na wydanie nowego dokumentu. Z praktyki wiadomo, że zazwyczaj możesz go dostać już po 14 dniach. O tym, że papier jest gotowy, dowiesz się np. ze strony www.info-car.pl. Wystarczy, że podasz nr rejestracyjny i 5 ostatnich znaków numeru nadwozia. Powiadomienie możesz też dostać SMS-em lub e-mailem. 

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego 

Wydanie nowego dokumentu kosztuje łączne 67 zł. Na opłatę składają się następujące elementy:

Wydanie nowego dokumentu  54 zł
Opłata ewidencyjna  0,50 zł 
Nalepki legalizacyjne  12,50 zł 

Jeśli nie masz miejsca na kolejną pieczątkę, nie masz nowego dokumentu, a badanie mieć musisz, będzie cię to kosztowało dodatkowe 19 zł. W zamian zyskasz w nowym dowodzie jedno miejsce więcej na pieczątkę. Jak to działa? Jedziesz na badanie, pobierasz zaświadczenie o pozytywnym ich wyniku od diagnosty i udajesz się z tym do urzędu. Tam za dodatkową opłatą możesz dostać tymczasowy (miękki) dowód rejestracyjny, ważny 30 dni. Gdy dostaniesz stały dowód, nie będziesz tam wbijał pieczątki, bo masz zaświadczenie. 

Uwaga!
Jeśli wymiana dowodu rejestracyjnego jest załatwiana przez pełnomocnika, musisz za to dopłacić 17 zł. 

Koniec wymiany dowodu rejestracyjnego już blisko?

Zgodnie z nowymi przepisami, o których pisaliśmy wyżej, nie musisz okazywać dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej. Policjant drogówki informację o aktualnym badaniu sprawdzi sobie zdalnie. Dlaczego więc musisz mieć w nim aktualne pieczątki? Trochę bez sensu.  

Niestety, nie zawsze prawo nadąża ze wszystkimi zmianami i tak jest w tym przypadku. Jest jednak nadzieja, że w niedługim czasie to się zmieni. Rząd zapowiada prace nad zmianą Prawa o ruchu drogowym tak, byśmy byli zwolnieni z obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy zabraknie w nim miejsca na pieczątki. 

Wymiana dowodu rejestracyjnego a ubezpieczenie OC i AC

Także ze względu na ubezpieczenie wymiana dowodu rejestracyjnego, gdy brakuje pieczątek, nie ma sensu. Dla ubezpieczyciela ważne jest aktualne badanie techniczne, co też widzi w bazie. Jeśli nie masz aktualnego badania, towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania z tytułu AC. Z kolei gdy to ty spowodujesz szkodę, poszkodowany odszkodowanie dostanie, ale z powodu braku obowiązkowego przeglądu ubezpieczyciel zwróci się do ciebie z regresem, czyli poprosi o zwrot wypłaconej kwoty. 

Sam fizyczny dokument przydaje się za to przy ubezpieczaniu pojazdu, bo to w nim znajdziesz numer VIN, datę pierwszej rejestracji, informacje o pojeździe oraz jego parametrach. 

PODSUMOWANIE:

  • Wymiana dowodu rejestracyjnego jest konieczna przy zmianie danych właściciela, przy zmianach konstrukcyjnych auta, gdy zabraknie miejsca na kolejne pieczątki z badania technicznego i gdy dokument zostanie zniszczony lub zgubiony. 
  • Wymiana dowodu rejestracyjnego średnio trwa 14 dni. Maksymalnie nowy dokument dostaniesz po 30 dniach od daty przyjęcia wniosku przez urząd. 
  • Od 1 października 2018 roku nie musisz mieć przy sobie dowodu rewelacyjnego i polisy OC. W przypadku kontroli drogowej policja ważność obu dokumentów sprawdzi zdalnie.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej