Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Kiedy decydujesz się na kupno używanego samochodu, masz do załatwienia kilka formalności. Jedną z nich jest kwestia ubezpieczenia. Zbywca przekazuje ci polisę razem z niezbędnymi dokumentami. Czy jako kupujący jesteś na nią skazany? Zdecydowanie nie. Oto informacje na temat tego, jak wygląda wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę.

Polisa OC – możliwości nabywcy

Przed zakupem używanego samochodu zawsze warto sprawdzić w bazie UFG, czy osoba, która sprzedaje auto, ma aktualną polisę. Dzięki temu unikniesz kłopotów. Poprzedni właściciel przekazuje ci razem z niezbędnymi dokumentami i kluczykami do auta polisę OC zawartą na dany pojazd. Ważna polisa przechodzi od tego momentu na mocy prawa na nowego właściciela. Trzeba tylko pamiętać w razie jakichkolwiek decyzji, że nie wznowi się ona automatycznie.

Czytaj także: Wypowiedzenie ubezpieczenia OC

Jakie wyjścia ma w tej sytuacji nabywca? Może on oczywiście korzystać z polisy po poprzednim właścicielu do końca trwania tej umowy. Ma to sens zwłaszcza, gdy polisa jest ważna jeszcze przez kilka miesięcy i korzystna. Jednak nabywca na pewno nie ma obowiązku pozostawania przy tym ubezpieczeniu. Dlatego wielu kierowców decyduje się na wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę. Najpierw jednak warto sprawdzić oferty i zastanowić się, co dla nowego właściciela jest bardziej korzystne.

Wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę 

Kiedy już porównanie zostało dokonane i jednak stwierdzisz, że nie opłaca ci się pozostawać przy polisie poprzedniego właściciela, możesz kupić własne OC. Ubezpieczenie otrzymane od zbywcy może okazać się szczególnie niekorzystne, jeśli auto kupuje doświadczony kierowca z pełnymi zniżkami od osoby, która tych zniżek nie ma. Często młody kierowca wybiera OC płatne w ratach i zamiast płacić następną wysoką ratę, znacznie rozsądniej jest wypowiedzieć umowę.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC z końcem okresu ubezpieczenia – pobierz wzór
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC przez nabywcę pojazdu – pobierz wzór
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC automatycznie wznowionej na kolejny rok – pobierz wzór

Dlatego warto działać i zmienić polisę na taką, która ci znacznie bardziej odpowiada. Wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę jest bardzo proste. W tym celu należy po prostu złożyć dokument osobiście w siedzibie ubezpieczyciela. Można również dokonać tego w formie faksu, skanu lub listu poleconego, który wysyła się do towarzystwa ubezpieczeniowego drogą elektroniczną lub tradycyjnie pocztą. 

Co zawiera wypowiedzenie OC przez nabywcę?

Wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę nie zawiera zbyt wielu szczegółowych informacji. Uzupełnienie go nie nastręcza więc żadnych trudności. Gdzie można otrzymać stosowny druk? Po pierwsze wzory wypowiedzenia są dostępne w Internecie. Oczywiście także towarzystwo ubezpieczeniowe, które wybierzemy, chętnie służy stosownymi dokumentami i pomoże załatwić wszelkie formalności. Również te związane z wypowiedzeniem umowy. A podstawowe dane zawarte w dokumencie to:

  • imię i nazwisko oraz adres nabywcy pojazdu
  • podstawowe dane pojazdu (marka, typ, nr rejestracyjny)
  • numer polisy zawartej, którą wypowiada nabywca
  • nazwa i adres ubezpieczyciela
  • data nabycia pojazdu
  • imię, nazwisko i adres zbywcy
  • podstawa prawna (art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych)
  • data, własnoręczny podpis

Jak i kiedy wypowiedzieć polisę OC zbywcy pojazdu?

W załatwianiu wszelkich formalności bardzo istotne są terminy. Jednak nie aż tak bezwzględnie w sytuacji, kiedy zmieniasz ubezpieczyciela po zakupie używanego samochodu. Czy wówczas wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę musi zostać dokonane w jakimś konkretnym momencie jej trwania? Przykładowo polisa przekazana przez zbywcę ważna jest jeszcze przez 10 miesięcy – czy trzeba się więc spieszyć? Zdecydowanie nie. Polisę OC, która przeszła na ciebie po zakupie samochodu, można wypowiedzieć w dowolnym momencie jej trwania.

W przypadku ubezpieczenia OC jest jednak szczególnie ważna ciągłość, ponieważ za przerwę w ochronie od odpowiedzialności cywilnej grożą surowe kary finansowe. Dlatego tak istotne jest, by nowa polisa zaczęła obowiązywać natychmiast po wypowiedzeniu poprzedniej, a terminy odpowiednio się zazębiały. 

PODSUMOWANIE:

  • Nabywca pojazdu otrzymuje od poprzedniego właściciela wraz z innymi dokumentami ważną polisę OC, która od tego momentu przechodzi na niego.
  • Osoba kupująca samochód ma możliwość korzystania z polisy zbywcy do końca trwania umowy.
  • Jeśli warunki polisy po poprzednim właścicielu nie są korzystne, nabywca może wypowiedzieć w każdym momencie jej trwania wypowiedzenie i wykupić polisę u innego ubezpieczyciela.
  • Wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę musi zostać złożone osobiście w towarzystwie ubezpieczeniowym lub w formie listu poleconego, skanu czy faksu. 
  • Wypowiedzenie musi zawierać dane nabywcy, zbywcy oraz ubezpieczyciela, nr polisy, dane pojazdu oraz własnoręczny podpis.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej