Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 01.09.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (2 votes)

Skrzyżowanie równorzędne czy zasada prawej ręki to określenia, z którymi spotka się każdy przyszły adept motoryzacji. Niestety pierwszeństwo na skrzyżowaniu, nie tylko im sprawia problemy. Wystarczy nadjeżdżający tramwaj czy pojazd uprzywilejowany, by kierowca zgubił pewność siebie i poddał w wątpliwość pierwszeństwo przejazdu. Czym jest skrzyżowanie równorzędne i kto pojedzie na nim pierwszy? Jak wygląda pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu równorzędnym? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to jest skrzyżowanie i jakie są rodzaje skrzyżowań?

Kandydatów na kierowców, już samo skrzyżowanie potrafi przyprawić o gęsią skórkę. Będą oni musieli jednak stawić czoła różnego rodzaju zawiłościom na drodze i w ułamkach sekundy podjąć decyzję dotyczącą pierwszeństwa przejazdu. Zacznijmy jednak od podstaw – co to jest skrzyżowanie i jakie rodzaje skrzyżowań możemy wyróżnić?

Czytaj także: Jazda po rondzie

Według Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, skrzyżowanie jest przecięciem się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie. 

UWAGA: Skrzyżowaniem nie jest połączenie lub rozwidlenie drogi twardej z drogą gruntową, wewnętrzną czy stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze.

Najpopularniejszymi typami skrzyżowań są: 

 • skrzyżowanie w kształcie litery X,
 • skrzyżowanie w kształcie litery Y,
 • skrzyżowanie w kształcie litery T, 
 • skrzyżowanie o ruchu okrężnym. 

Z tym nawet początkujący adept motoryzacji nie powinien mieć większego problemu. Ten może pojawić się w momencie, gdy mowa będzie o rodzajach skrzyżowań ze względu na pierwszeństwo przejazdu. Tutaj wyróżnia się: 

 • skrzyżowanie równorzędne,
 • skrzyżowanie nierównorzędne ze znakami,
 • skrzyżowanie o ruchu kierowanym. 

Dziś pochylmy się nad tym pierwszym. 

Co oznacza, że skrzyżowanie jest równorzędne? 

Wiedząc już, co to jest skrzyżowanie i jakie skrzyżowania możemy wyróżnić, skupmy się na jednym z tych, które często budzi najwięcej wątpliwości. Skrzyżowanie równorzędne to skrzyżowanie, na którym nie został wyróżniony kierunek mający pierwszeństwo przejazdu. Oznacza to, że na tego typu skrzyżowaniu nie znajdziemy ani sygnalizacji świetlnej ani znaków drogowych.

UWAGA: Przed skrzyżowaniem równorzędnym niekiedy może pojawić się znak A-5, który informuje właśnie o rodzaju skrzyżowania. Najczęściej pojawia się on jednak przy skrzyżowaniach, na których układ dróg mógłby sugerować kierowcom inne zasady pierwszeństwa przejazdu.

To właśnie z uwagi na brak znaków czy świateł, często możemy spotkać się z wątpliwościami, jakie budzi skrzyżowanie równorzędne. Zasady obowiązujące na nim są jednak banalnie proste – o pierwszeństwie przejazdu decyduje zasada prawej ręki.

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym?

Wiemy już, czym są skrzyżowania równorzędne. Zasady mówiące o regule prawej ręki oznaczają, że na tego rodzaju skrzyżowaniu, pierwszeństwo ma osoba nadjeżdżająca z prawej strony.

W sytuacji, gdy zamierzamy wykonać manewr skrętu w lewo, musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z kierunku przeciwnego jadącemu prosto lub skręcającemu w prawo. Przepis ten nie ma jednak zastosowania w przypadku pojazdów szynowych czy pojazdu uprzywilejowanego. 

UWAGA: Na skrzyżowaniu równorzędnym pierwszeństwo przejazdu ma zawsze pojazd uprzywilejowany, następnie pojazd szynowy, a dopiero potem pozostałe pojazdy.

W praktyce, skrzyżowanie równorzędne powoduje jednak u kierowców niemałe poczucie strachu. Choć zasady na nim obowiązujące są bardzo jasne i klarowne, przed wjazdem na skrzyżowanie należy zachować najwyższą ostrożność, ale i zasadę ograniczonego zaufania. Często też kierowcy sztywno trzymający się zasady prawej ręki, zapominają chociażby o wyjątku, który stanowią na przykład tramwaje.

Jeśli przez skrzyżowanie równorzędne przejeżdża tramwaj, bezwzględnie musimy ustąpić mu pierwszeństwa. Dla wyćwiczenia prawidłowych odruchów, początkujący kierowcy powinni w teorii przerobić wszystkie sytuacje, jakich możemy doświadczyć wjeżdżając na skrzyżowanie równorzędne. Testy z kolejności przejazdu na tego rodzaju skrzyżowaniach, pozwolą nam lepiej zrozumieć obowiązujące tam zasady.

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym o ruchu okrężnym?

Skrzyżowanie o ruchu okrężnym, które w potocznym języku nazywamy po prostu rondem, oznaczone jedynie znakiem C-12 jest niczym innym, jak skrzyżowaniem równorzędnym. Wobec tego obowiązują na nim dokładnie takie same zasady pierwszeństwa przejazdu, jak na wspomnianym wyżej skrzyżowaniu. 

UWAGA: W przypadku skrzyżowania o ruchu okrężnym obowiązują takie same zasady, jak w przypadku skrzyżowania równorzędnego.

Bezwzględne pierwszeństwo mają pojazdy uprzywilejowane, kolejno pojazdy szynowe, a następnie pozostałe pojazdy – z uwzględnieniem zasady prawej ręki. Warto jednak mieć na uwadze, że w sytuacji, gdy znak C-12 występuje razem ze znakiem A-7 (ustąp pierwszeństwa), to w takim przypadku kierowca zbliżający się do ronda, musi przepuścić wszystkie pojazdy, które już się na nim znajdują.

W przypadku, gdy już wjechał na skrzyżowanie – ma pierwszeństwo przed pojazdami, które się do niego zbliżają. 

UWAGA: Jeśli znak C-12 występuje razem ze znakiem A-7 (ustąp pierwszeństwa) nie jest to skrzyżowanie równorzędne.

PODSUMOWANIE: 

 • Skrzyżowanie jest przecięciem się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie. 
 • Skrzyżowanie równorzędne to skrzyżowanie, na którym nie został wyróżniony kierunek mający pierwszeństwo przejazdu.
 • Na skrzyżowaniu równorzędnym pierwszeństwo przejazdu ma pojazd uprzywilejowany, następnie pojazd szynowy, a dopiero potem pozostali uczestnicy ruchu drogowego.
 • Kierowców obowiązuje reguła prawej ręki – kierowca musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeśli chce skręcić w lewo, musi przepuścić także samochód jadący z naprzeciwka na wprost oraz ten, który zamierza skręcić w prawo.
 • W przypadku skrzyżowania o ruchu okrężnym (bez znaku ustąp pierwszeństwa) obowiązują takie same zasady, jak w przypadku skrzyżowania równorzędnego.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

ubezpieczenie domu od pożaru
Ubezpieczenie domu od pożaru Autor Agata Wiśniewska Nieruchomości
Ogień jest jednym z najczęstszych zagrożeń dla nieruchomości. Chwila nieuwagi wystarczy, by twój dobytek poszedł z dymem. Nie zawsze można uniknąć nieszczęścia, ale można uchronić się przed znaczącą startą finansową. W takich przypadkach pomaga ubezpieczenie domu od pożaru. Co da...
Czytaj dalej
system e-toll
System e-TOLL Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
1 października 2021 roku zakończyła się era systemu via-Toll na polskich drogach. Systematycznie i etapami zastąpił poprzednie rozwiązanie zupełnie nowy system opłat drogowych czyli system e-TOLL. Jakie korzyści niesie on ze sobą? Jak działa ten system? Kto korzysta z tego rozwiązania? ...
Czytaj dalej