Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 28.12.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
4/5 - (4 votes)

Skrzyżowanie równorzędne czy zasada prawej ręki to określenia, z którymi spotka się każdy przyszły adept motoryzacji. Niestety pierwszeństwo na skrzyżowaniu, nie tylko im sprawia problemy. Wystarczy nadjeżdżający tramwaj czy pojazd uprzywilejowany, by kierowca zgubił pewność siebie i podał w wątpliwość pierwszeństwo przejazdu. Przygotowujesz się do zdania prawa jazdy i skrzyżowanie równorzędne powoduje u ciebie niemałe poczucie strachu? Niepotrzebnie! Wystarczy, że opanujesz kilka zasad obowiązujących na takim skrzyżowaniu. Przeczytaj, czym jest skrzyżowanie równorzędne i kto pojedzie na nim pierwszy?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to jest skrzyżowanie?

skrzyżowanie równorzędne

Kandydatów na kierowców, już samo skrzyżowanie potrafi przyprawić o gęsią skórkę. Będą oni musieli jednak stawić czoła różnego rodzaju zawiłościom na drodze i w ułamkach sekundy podjąć decyzję dotyczącą pierwszeństwa przejazdu. Zacznijmy jednak od podstaw – co to jest skrzyżowanie i jakie rodzaje skrzyżowań możemy wyróżnić?

Czytaj także: Jazda po rondzie

Według Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym skrzyżowanie jest przecięciem się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie.

UWAGA: Skrzyżowaniem nie jest połączenie lub rozwidlenie drogi twardej z drogą gruntową, wewnętrzną czy stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze.

Rodzaje skrzyżowań drogowych

Najpopularniejszymi typami skrzyżowań są:

  • skrzyżowanie w kształcie litery X;
  • skrzyżowanie w kształcie litery Y;
  • skrzyżowanie w kształcie litery T;
  • skrzyżowanie o ruchu okrężnym.

Z tym nawet początkujący adept motoryzacji nie powinien mieć większego problemu. Ten może pojawić się w momencie, gdy mowa będzie o rodzajach skrzyżowań ze względu na pierwszeństwo przejazdu. Tutaj wyróżnia się:

  • skrzyżowanie równorzędne;
  • skrzyżowanie nierównorzędne ze znakami;
  • skrzyżowanie o ruchu kierowanym.

Dziś pochylmy się nad tym pierwszym.

Czym jest skrzyżowanie równorzędne? Poznaj zasady obowiązujące na drodze

Wiedząc już, co to jest skrzyżowanie i jakie skrzyżowania możemy wyróżnić, skupmy się na jednym z tych, które często budzi najwięcej wątpliwości. Skrzyżowanie równorzędne to skrzyżowanie, na którym nie został wyróżniony kierunek mający pierwszeństwo przejazdu. Oznacza to, że na tego typu skrzyżowaniu nie znajdziemy ani sygnalizacji świetlnej, ani znaków drogowych.

UWAGA: Przed skrzyżowaniem równorzędnym niekiedy może pojawić się znak A-5, który informuje właśnie o rodzaju skrzyżowania. Najczęściej pojawia się on jednak przy skrzyżowaniach, na których układ dróg mógłby sugerować kierowcom inne zasady pierwszeństwa przejazdu.

To właśnie z uwagi na brak znaków czy świateł, często możemy spotkać się z wątpliwościami, jakie budzi skrzyżowanie równorzędne. Zasady obowiązujące na nim są jednak banalnie proste – o pierwszeństwie przejazdu decyduje zasada prawej ręki.

Pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym. Na czym polega reguła prawej ręki?

skrzyżowanie równorzędne

Wiemy już, czym są skrzyżowania równorzędne. Zasady mówiące o regule prawej ręki oznaczają, że na tego rodzaju skrzyżowaniu, pierwszeństwo ma osoba nadjeżdżająca z prawej strony.

W sytuacji, gdy zamierzamy skręcić w lewo, musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu z kierunku przeciwnego jadącemu prosto lub skręcającemu w prawo. Przepis ten nie ma jednak zastosowania w przypadku pojazdów szynowych czy pojazdu uprzywilejowanego.

UWAGA: Na skrzyżowaniu równorzędnym pierwszeństwo przejazdu ma zawsze pojazd uprzywilejowany, następnie pojazd szynowy, a dopiero potem pozostałe pojazdy.

Choć zasady obowiązujące na skrzyżowaniu równorzędnym są bardzo jasne i klarowne, przed wjazdem na skrzyżowanie należy zachować szczególną ostrożność, ale i zasadę ograniczonego zaufania. Często też kierowcy sztywno trzymający się zasady prawej ręki, zapominają, chociażby o wyjątku, który stanowią na przykład tramwaje.

Tramwaj na skrzyżowaniu równorzędnym – kto ma pierwszeństwo przejazdu?

Jeśli przez skrzyżowanie równorzędne przejeżdża tramwaj, bezwzględnie musimy ustąpić mu pierwszeństwa. Dla wyćwiczenia prawidłowych odruchów początkujący kierowcy powinni w teorii przerobić wszystkie sytuacje, jakich mogą doświadczyć, wjeżdżając na skrzyżowanie równorzędne. Testy z kolejności przejazdu na tego rodzaju skrzyżowaniach, pozwolą lepiej zrozumieć obowiązujące tam zasady.

Kto ma pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu równorzędnym o ruchu okrężnym?

skrzyżowanie równorzędne

Skrzyżowanie o ruchu okrężnym, które w potocznym języku nazywamy po prostu rondem, oznaczone jedynie znakiem C-12 jest niczym innym, jak skrzyżowaniem równorzędnym. Wobec tego obowiązują na nim dokładnie takie same zasady pierwszeństwa przejazdu jak na wspomnianym wyżej skrzyżowaniu. 

UWAGA: W przypadku skrzyżowania o ruchu okrężnym obowiązują takie same zasady jak w przypadku skrzyżowania równorzędnego.

Pierwszeństwo na rondzie

Bezwzględne pierwszeństwo mają pojazdy uprzywilejowane, kolejno pojazdy szynowe, a następnie pozostałe pojazdy – z uwzględnieniem zasady prawej ręki. Warto jednak mieć na uwadze, że w sytuacji, gdy znak C-12 występuje razem ze znakiem A-7 (ustąp pierwszeństwa), to w takim przypadku kierowca zbliżający się do ronda, musi przepuścić wszystkie pojazdy, które już się na nim znajdują.

W przypadku, gdy już wjechał na skrzyżowanie – ma pierwszeństwo przed pojazdami, które się do niego zbliżają.

UWAGA: Jeśli znak C-12 występuje razem ze znakiem A-7 (ustąp pierwszeństwa) nie jest to skrzyżowanie równorzędne.

Skrzyżowanie  – równorzędne podsumowanie

Wiesz już, czym jest skrzyżowanie równorzędne i jakie zasady na nim obowiązują. Postanowiliśmy przygotować dla ciebie krótkie podsumowanie, aby łatwiej było je przyswoić.

  1. Skrzyżowanie jest przecięciem się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie.
  2. Skrzyżowanie równorzędne to skrzyżowanie, na którym nie został wyróżniony kierunek mający pierwszeństwo przejazdu.
  3. Na skrzyżowaniu równorzędnym pierwszeństwo przejazdu ma pojazd uprzywilejowany, następnie pojazd szynowy, a dopiero potem pozostali uczestnicy ruchu drogowego.
  4. Kierowców obowiązuje reguła prawej ręki – kierujący pojazdem musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeśli skręca w lewo, musi przepuścić także samochód jadący z naprzeciwka na wprost oraz ten, który zamierza skręcić w prawo.
  5. W przypadku skrzyżowania o ruchu okrężnym (bez znaku ustąp pierwszeństwa) obowiązują takie same zasady jak w przypadku skrzyżowania równorzędnego.

Najczęściej zadawane pytania

Jak poruszać się na skrzyżowaniu równorzędnym?

Zgodnie z przepisami na skrzyżowaniu równorzędnym o pierwszeństwie decyduje zasada prawej ręki. Pierwszeństwo ma zatem pojazd nadjeżdżający z prawej strony. Jeśli skręcasz w lewo, musisz ustąpić pojazdom jadącym z przeciwnego kierunku prosto i skręcającym w swoje prawo.

Czy przed skrzyżowaniem równorzędnym musi być znak?

Znak informujący o skrzyżowaniu równorzędnym (znak ostrzegawczy A-5) nie jest konieczny, ale czasem używa się go dla zwiększenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Kiedy nie obowiązuje zasada prawej ręki?

Reguła prawej ręki nie obowiązuje na drogach z pierwszeństwem i na skrzyżowaniach, na których znajdują się działające światła drogowe.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej