Co warto wiedzieć przed podróżą do Albanii


Albania położona jest w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim. Ma dostęp do Morza Jońskiego oraz Morza Adriatyckiego. Leży w strefie klimatu podzwrotnikowego o śródziemnomorskiej odmianie. Za najlepszą porę na zwiedzanie Albanii uznaje się okres od maja do października. 

Oficjalnym językiem uznanym za język urzędowy jest język albański, którym posługuje się większość mieszkańców kraju. Znaczna część lokalsów porozumiewa się także w języku greckim, włoskim czy macedońskim. Walutą obowiązującą na terenie kraju są leki albańskie. 

Najpopularniejszym sposobem dotarcia do Albanii jest podróż własnym samochodem lub lot samolotem. Najszybsza droga lądowa prowadzi przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię i Grecję. Wybierając własny środek transportu warto jednak pamiętać o konieczności wykupienia winiet na przejazd autostradami w Czechach czy Słowacji oraz o wyrobieniu Zielonej Karty. Mniej formalności będzie wymagał od nas lot samolotem – do stolicy Albanii, czyli Tirany bez problemu znajdziemy loty bezpośrednie, które trwają około dwóch godzin. Popularnym rozwiązaniem są także loty z Polski z przesiadką w Atenach czy bezpośrednie loty z Berlina. 

Albania jest krajem niezwykle gościnnym. Zarówno podczas powitania, jak i pożegnania obowiązuje zwyczaj podawania sobie ręki. Na każdym kroku spotkamy się z życzliwością mieszkańców, którzy będą skorzy do pomocy, nawet wtedy gdy komunikacja słowna może zawodzić. To, o czym jednak warto pamiętać, to nieco inne znaczenie niektórych gestów, do których jesteśmy przyzwyczajeni z polskiego podwórka – w Albanii kiwania głową na “tak”, oznacza nie”. Z kolei potrząsanie w polskim rozumieniu “nie”, tutaj będzie oznaczało aprobatę.Co zwiedzić w(we) Albanii


W Albanii znajdziemy genialne zaplecze turystyczne, które wciąż pozostaje nieco tajemnicze, nadal nieodkryte. Jedno jest pewne – zarówno turyści poszukujący błogiego lenistwa i spokoju w pięknych okolicznościach przyrody, jak i Ci preferujący aktywny wypoczynek i gustujący w zwiedzaniu i poznawaniu zabytkowych miejsc – znajdą tutaj coś dla siebie. 

 

Wybierając podróż samolotem, zwiedzanie Albanii zaczniemy od jej stolicy, czyli Tirany. Ta wciąż uznawana jest za komunistyczne miasto, które – jak może się wydawać – nie ma wiele do zaoferowania. Choć zwiedzanie jej nie pochłonie wiele czasu, bo wszystkie największe zabytki znajdują się praktycznie w centrum, warto poświęcić kilka godzin, by zaznać nieco jej klimatu. Osoby, które marzą jednak o ciepłej wodzie i błogim odpoczynku na plaży powinny zainteresować się takimi miejscowościami tak Ksamil czy Saranda. Ta pierwsza, położona w południowej części kraju, cieszy się największą popularnością wśród turystów. Słynie z licznych plaż i turkusowej wody. Saranda emanuje z kolei iście wakacyjnym klimatem, który możemy spożytkować na spacery promenadą. Znajdziemy tutaj zarówno piaszczyste, jak i kamieniste plaże, a w momencie lekkiego znudzenia możemy wybrać się na wycieczkę na pobliskie Korfu.

Dla osób żądnych zwiedzania i podziwiania zabytków genialnym kierunkiem będzie Butrint – kompleks archeologiczny położony blisko Sarandy, w którym znajdziemy pozostałości po Rzymianach. 

Wybierając się na północ Albanii, najlepsze wspomnienia może zagwarantować nam rejs po Jeziorze Koman, który uznawany jest za jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Miejscem absolutnie wartym zobaczenia jest Syri i Kalter, czyli tzw. Niebieskie Oko, o którym mówi się, że jest z kolei jedną z najpiękniejszych atrakcji przyrodniczych w całej Albanii. Błękitna woda wypływająca z jaskini krasowej zrobi wrażenie na wszystkich – nie tylko na miłośnikach sportów wodnych! 

Na koniec zostawiliśmy coś dla osób preferujących aktywny wypoczynek. Te z kole powinny wybrać się do Doliny Valbony, która jest sercem Gór Przeklętych. Świetną opcją na spędzenie czasu będzie też trekking z Doliny Valbony do Theth – najsłynniejszej górskiej miejscowości w Albanii.Przydatne dokumenty


Obywatele Polski mogą przekroczyć granicę z Albanią za okazaniem ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Ten musi być ważny jeszcze przez 3 miesiące od momentu planowanego opuszczenia terytorium Albanii. MSZ zaleca, aby wybierając się do Albanii posiadać przy sobie ważny paszport, który może okazać się niezbędny w niektórych sytuacjach, np. w przypadku skorzystania z ubezpieczenia turystycznego. W przypadku pobytu trwającego do 90 dni w ciągu 180 dni, wiza wjazdowa nie jest wymagana. Albania nie pobiera żadnych opłat granicznych, ani nie wymaga od turystów okazania biletu powrotnego. 

Podróżni, którzy zdecydują się na podróż własnym środkiem transportu muszą pamiętać, że na terenie Albanii niezbędne będzie posiadanie Zielonej Karty, czyli dokumentu zaświadczającego fakt ważnego ubezpieczenia OC. 

UWAGA: W związku z dynamiczną sytuacją na całym świecie, od 6 września 2021 roku do wjazdu na terytorium Albanii konieczny będzie jeden z dokumentów: certyfikat poświadczający przyjęcie pełnej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, certyfikat potwierdzający przejście infekcji w ciągu ostatnich 6 miesięcy, wynik testu RT-PCR wykonanego na 72 godziny przed wjazdem do Albanii lub negatywny wynik testu antygenowego przeprowadzonego 48 godzin przed wjazdem. Karta EKUZ na urlop w(we) Albanii


Albania nie jest ani członkiem Unii Europejskiej ani członkiem EFTA, w związku z czym Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest honorowana na jej terytorium. Niemniej, Polska podpisała z Albanią umowę o wzajemnej bezpłatnej pomocy medycznej, co daje turystom możliwość darmowego korzystania z publicznej służby zdrowia. Czy to wystarczy? Niestety nie. 

Warto wiedzieć, że albańska służba zdrowia jest na dosyć niskim poziomie, a leczenie w publicznych placówkach pozostawia wiele do życzenia. Brakuje nie tylko specjalistów, ale i niezbędnego sprzętu do leczenia. W związku z tym jedynym rozsądnym rozwiązaniem, które jest także zalecane przez MSZ jest ubezpieczenie turystyczne umożliwiające korzystanie z prywatnych ośrodków i klinik. Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


Ubezpieczenie turystyczne do Albanii zagwarantuje nam nie tylko spokojną głowę w podróży, ale zapewni także gwarancję opieki, która będzie niezbędna w nieprzewidzianych sytuacjach wymagających skorzystania z pomocy lekarskiej. Wybierając polisę turystyczną zwróćmy uwagę, by gwarantowała ona pokrycie kosztów leczenia w wysokości minimum 30 tys. euro. Warto zadbać o to, by ubezpieczenie gwarantowało także transport medyczny do kraju, który w ekstremalnej sytuacji może kosztować nas kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przydatne będzie także ubezpieczenie NNW, które zagwarantuje świadczenia w przypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu czy pokryje wydatki wówczas, gdy konieczna będzie rehabilitacja. Osoby, które planują aktywny wypoczynek, a na liście atrakcji mają chociażby trekking górski, powinny zdecydować się na ubezpieczenie obejmujące także koszty ratownictwa górskiego. O dodatkowych rozszerzeniach muszą pamiętać podróżni, którzy chorują na choroby przewlekłe. 

Jeśli szukasz kompleksowego ubezpieczenia turystycznego do Albanii, które w pełni pozwoli cieszyć się z wyjazdu, już teraz możesz je kupić za pomocą Compensa Voyage.Najwazniejsze informacje


  1. Albania położona jest w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim.
  2. Językiem urzędowym w Albanii jest język albański, a oficjalną walutą są leki albańskie.
  3. W podróż do Albanii możemy wybrać się samochodem lub postawić na loty do stolicy Albanii, Tirany - bezpośredni lot trwa około dwóch godzin.
  4. Obywatele Polski mogą przekroczyć granicę z Albanią bez wizy wjazdowej, za okazaniem ważnego dowodu osobistego lub paszportu.
  5. Podróżni decydujący się na podróż własnym samochodem będą potrzebowali Zielonej Karty.


Albania stanowi dla Polaków nieco nieodkryty ląd. Nie zalicza się do najpopularniejszych kierunków turystycznych, a to wszystko dlatego, że nadal nie jest kojarzona z wakacyjnym odpoczynkiem. Tymczasem Albania, podobnie jak całe Bałkany, ma nam do zaoferowania naprawdę dużo. Unikalna atmosfera, malownicza przyroda, prawdziwe perełki architektury, a w końcu – piękne plaże – wszystko to w zadziwiająco przystępnych cenach. Czy można chcieć czegoś więcej? Podpowiadamy, kiedy najlepiej wybrać się do Albanii i jak zaplanować swoją podróż.

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |