Co warto wiedzieć przed podróżą do Wielkiej Brytanii


Wielka Brytania to państwo wyspiarskie w Europie Zachodniej, które obejmuje Anglię, Walię i Szkocję na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandię Północną. Za język urzędowy uznaje się język angielski, jednak w użyciu są również języki takie jak: szkocki, walijski i irlandzki. Oficjalną jednostką monetarną obowiązującą w Wielkiej Brytanii jest funt brytyjski, nazywany również funtem szterlingiem. 

Położenie Wielkiej Brytanii rzutuje bezpośrednio na jej klimat – sąsiedztwo Prądu Północnoatlantyckiego, który opływa wyspy powoduje, że Wielka Brytania charakteryzuje się klimatem umiarkowanym morskim. Częste opady są nieodłącznym elementem brytyjskiego krajobrazu i występują praktycznie przez cały rok. 

Planując podróż do Wielkiej Brytanii możemy zapoznać się z bardzo bogatą ofertą polskich przewoźników, którzy oferują przejazdy do największych miast, między innymi: Birmingham, Bristol, Dover, Glasgow, Londyn czy Manchester. Najwygodniejszym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem będzie jednak bezpośredni lot z Polski do Wielkiej Brytanii, który można znaleźć w bardzo przystępnych cenach. 

Podróżując po Wielkiej Brytanii, koniecznie musimy zatrzymać się na chwilę punktualnie o godzinie 17. Jest to tak zwany czas na herbatkę, czyli słynne “five o’clock”. Rytuał ten jest stałym elementem każdego dnia, którego nie może zabraknąć w planie żadnego brytyjczyka. Warto jednak wiedzieć, że znaczenia ma tu także rodzaj herbaty, jakiej posmakujemy – rano pite są zazwyczaj bardzo mocne herbaty, których zadaniem jest pobudzenie nas do życia, natomiast podczas słynnych herbatek popołudniowych dominują smakowe i aromatyzowane gatunki. 

Pamiętajmy jednak, że wypicie angielskiej herbaty o godzinie 17 nie jest jedynym zwyczajem, który powinniśmy kultywować. Nie zapominajmy także o skosztowaniu najsłynniejszego brytyjskiego dania, czyli fish and chips. 

Jeśli wybierasz się właśnie do Wielkiej Brytanii miej na uwadze, że angielskie gniazda mają trzy bolce, w związku z czym korzystanie z polskich wtyczek będzie niemożliwe. W przypadku hoteli czy innych pensjonatów nie powinno to stanowić problemu, natomiast w przypadku, gdy zamierzasz zatrzymać się w prywatnym mieszkaniu, musisz pamiętać o wyposażeniu się z tzw. przejściówkę.Co zwiedzić w(we) Wielkiej Brytanii


Chcąc wymienić najpiękniejsze i najpopularniejsze atrakcje Wielkiej Brytanii, musielibyśmy stworzyć swego rodzaju przewodnik. Na mapie kraju widnieje mnóstwo miejsc, których zobaczenie powinno być celem absolutnie każdego turysty. Jest jednak kilka pozycji, które są absolutnym “must see”. 

Zaczynając od Londynu, stolicy kraju – Pałac Buckingham to jedyny w swoim rodzaju symbol Wielkiej Brytanii, a zarazem siedziba monarchii brytyjskiej. Nie ma więc zwiedzania Wielkiej Brytanii, bez zobaczenia go na własne oczy. Idąc w głąb Londynu, kolejnym obowiązkowym punktem będzie oczywiście popularna atrakcja położona nad północnym brzegiem Tamizy – Tower of London. Każdy podróżny przybywający w te strony musi zahaczyć także o Big Ben, który uważany jest za jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Anglii czy Tower Bridge. Nie odchodząc za daleko – The London Eye, to kolejny obowiązkowy punkt zlokalizowany nad Brzegiem Tamizy, który jest symbolem nowoczesności miasta, ale także genialnym punktem widokowym. 

Podróżując na południe Anglii, obowiązkowym punktem na liście miejsc do zobaczenia jest bez wątpienia Stonehenge – megalityczny monument z epoki neolitu, który wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podobne emocje wzbudza w turystach także obszar w północno-zachodniej Anglii, czyli Lake District – jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych zlokalizowanych na terenie Wielkiej Brytanii. Kraina jezior i gór pozwoli złapać nam nieco oddechu od codzienności i choć na moment uciec od zgiełku wielkiego miasta.Przydatne dokumenty


W związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Polscy turyści chcąc przekroczyć granicę muszą okazać dokument tożsamości. 

UWAGA: Od 1 października 2021 roku wjazd do Wielkiej Brytanii jest możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. 

Warto mieć na uwadze także fakt, że efektem Brexitu jest to, że obywatele krajów Unii Europejskiej czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego zostali objęci obowiązkiem wizowym, jednak w przypadku podróży w celach turystycznych i planowanym pobycie maksymalnie do 6 miesięcy, wiza nie będzie konieczna. Karta EKUZ na urlop w(we) Wielkiej Brytanii


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego i kwestia jej honorowania po Brexicie wzbudza wiele pytań i wątpliwości. Polacy, którzy posiadają ważną kartę EKUZ mogą z niej korzystać w trakcie tymczasowego pobytu na terenie Zjednoczonego Królestwa. Posiadacze karty EKUZ nadal mogą więc korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej na dotychczasowych zasad, a sama karta zachowuje ważność do czasu upływu terminu jej ważności lub utraty uprawnień. 

Miejmy jednak na uwadze, że sama karta EKUZ gwarantuje nam świadczenia medyczne jedynie na podstawowym poziomie – spełni swą rolę w razie nagłego zachorowania, wypadku czy zaostrzenia objawów choroby przewlekłej. W praktyce może się jednak zdarzyć, że podczas zagranicznego wyjazdu jej zakres będzie niewystarczający. Wówczas odpowiedzią na potrzeby turysty będzie kompleksowe ubezpieczenie turystyczne.Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


Niegdyś brytyjska służba zdrowia została uznana za najlepszą na świecie. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że system opieki zdrowotnej jest na bardzo wysokim poziomie, a świetnie wyposażone placówki współpracują z wysokiej klasy wykwalifikowanymi specjalistami. Korzystanie ze świadczeń placówek działających poza systemem NHS będziemy jednak musieli opłacić z własnej kieszeni. To właśnie dlatego, przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii dobrze byłoby wyposażyć się w ubezpieczenie turystyczne do Anglii. 

Dobre ubezpieczenie do Anglii gwarantować przede wszystkim pokrycie kosztów leczenia na możliwie jak najwyższym poziomie. Zadbajmy o to, by ubezpieczyciel pokrywał także koszty ewentualnego transportu medycznego do kraju, który w skrajnych przypadkach może kosztować prawdziwą fortunę. Podróżnym może przydać się także ubezpieczenie NNW, które zapewnia świadczenia w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu czy nawet stwierdzania trwałej niezdolności do pracy. O dodatkowe rozszerzenie zadbać powinny osoby chorujące na choroby przewlekłe czy takie, które planują uprawianie sportów wysokiego ryzyka. Wykupując konkretną polisę warto dokładnie przeanalizować wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli zdarzeń, za które nie będzie on odpowiadał. 

Planujesz właśnie swoją angielską przygodę? Walizki spakowane czekają na odprawę? Przed wyruszeniem w podróż zadbaj o ubezpieczenie turystyczne. Już teraz, bez wychodzenia z domu, możesz je kupić klikając w Compensa Voyage. Najwazniejsze informacje


  1. Językiem urzędowym w Wielkiej Brytanii jest język angielski, jednak w użyciu są również języki szkocki, walijski i irlandzki.
  2. Oficjalną jednostką monetarną obowiązującą w Wielkiej Brytanii jest funt brytyjski.
  3. Angielskie gniazdka są zbudowane inaczej niż te znane nam z europejskiego podwórka - mają trzy bolce, w związku z czym do korzystania z nich niezbędna będzie przejściówka.
  4. Od 1 października 2021 roku wjazd do Wielkiej Brytanii jest możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu.
  5. Posiadacze karty EKUZ mogą korzystać z niej w trakcie tymczasowego pobytu na terenie Zjednoczonego Królestwa, jednak warto pamiętać, że uprawnia ona jedynie do podstawowej opieki medycznej.


Może się wydawać, że Wielka Brytania to najpopularniejszy kierunek emigracji zarobkowej Polaków. W rzeczywistości coraz częściej staje się jednak celem turystycznym samym w sobie. Każdego roku przyciąga miliony turystów oferując im wszystko to, co najlepsze. Tych nie zraża nawet kapryśna pogoda, z której słynie Zjednoczone Królestwo. Co warto wiedzieć przed podróżą do Wielkiej Brytanii i jak się do niej przygotować? Kiedy jechać i co warto zobaczyć? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać udając się na tradycyjną herbatkę! 

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |