Co warto wiedzieć przed podróżą do Izraela


W Izraelu przyjęto dwa języki urzędowe – hebrajski oraz arabski. Ten pierwszy uważany jest za główny język państwowy i używany przez większą część populacji. W Izraelu bez większych problemów powinniśmy także porozumieć się w języku angielskim – większość mieszkańców posługuje się nim biegle. Oficjalną walutą Izraela jest nowy szekel izraelski, który w języku hebrajskim określany jest po prostu jako “nowy szekel”. Według niektórych dobrą opcją jest zabranie ze sobą dolarów amerykańskich, które w razie potrzeby wymienimy już na miejscu. 

W ostatnich latach, na znaczny wzrost popularności Izraela bez wątpienia miało dogodne i tanie połączenie lotnicze do Tel Awiwu czy Ejlatu. Dotrzemy tam bez problemu nie tylko z warszawskiego lotniska, ale także z Krakowa, Gdańska czy Wrocławia. Osoby, które planowałyby podróż własnym samochodem muszą wiedzieć, że najkrótsza droga prowadzi przez Syrię i tereny objęte działaniami wojennymi. W związku z czym jedyną opcją jest dostanie się do Izraela drogą powietrzną. 

Za najlepszy okres na podróżowanie do Izraela uznaje się przedział pomiędzy marcem i majem oraz wrześniem i listopadem, kiedy temperatury nie są zbyt uciążliwe. Warto mieć też na uwadze, że najbardziej deszczowy okres przypada właśnie na przedział od listopada do marca. 

UWAGA: Planując podróż do Izraela, szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które mają w swoim paszporcie pieczątki z takich krajów jak Iran, Turcja czy Liban. Dlaczego? Stemple w paszporcie będące dowodem na pobyt w tych państwach może znacznie utrudnić nasz wjazd na teren Izraela, a już z pewnością narazi nas na niemały stres związany z “przesłuchaniem” o cel podróży. 

Jeśli już uda nam się bez problemu przekroczyć granicę z Izraelem, musimy pamiętać, że od piątku po zachodzie słońca aż do wieczora następnego dnia Żydzi obchodzą szabat. Jest to największe żydowskie święto, które jest dniem wolnym od pracy. W tym czasie nie uda nam się skorzystać z żadnej restauracji, sklepu a nawet transportu publicznego. 

Osoby, które planowałyby wypożyczenie samochodu na miejscu muszą wyposażyć się w podstawową wiedzę dotyczącą tego, gdzie poruszanie się tym autem może narazić je na pewne niebezpieczeństwo. Tak zwana “strefa A”, która kontrolowana jest przez rodowitych mieszkańców Palestyny, jest poniekąd drogą “zamkniętą” i teoretycznie niebezpieczną dla osób przybywających samochodami z żydowskimi – żółtymi tablicami rejestracyjnymi.Co zwiedzić w(we) Izraelu


Izrael bardzo często jest docelowym miejscem pielgrzymek. Sam w sobie ma jednak do zaproponowania turystom o wiele więcej. Choć oczywistym wyborem i punktem, którego nie może zabraknąć na planie żadnej wycieczki do Izraela jest oczywiście stolica kraju, czyli Jerozolima czy Tel Awiw – niezwykle nowoczesna i pełna życia metropolia z przepięknymi plażami. Niemniej jest on dopiero wstępem do atrakcji, jakie może zagwarantować nam Izrael. W Jerozolimie, która jest niezwykle ważnym punktem podróży dla wyznawców chrześcijaństwa, judaizmu czy islamu, nie sposób pominąć Ściany Płaczu czy Bazyliki Grobu Pańskiego. Warto pamiętać także o wyjątkowym Jad Waszem, które stanowi centrum pamięci holokaustu na świecie. 

O kolejnym miejscu mówi się, że sprawia wrażenie magicznego – woda, której zasolenie jest tak duże, że bez problemu unosi ciężar człowieka. Mowa oczywiście o Morzu Martwym, którego brzegiem powinien przejść się absolutnie każdy turysta odwiedzający Izrael. 

Kolejnym punktem podróży powinna być jedna z niesamowitych pustyń – Pustynia Negew, która zajmuje całą południową część Izraela i pokrywa niemal 40 proc. jego powierzchni czy Pustynia Judzka, oddalona zaledwie kilkanaście minut drogi od Jerozolimy. Położona jest na terenie Autonomii Palestyńskiej i kryje w sobie prawdziwe skarby, takie jak monastyr Mar Saba.

Obowiązkowym punktem podróży wydaje się także Hajfa, która jest centrum religijnym bahaistów oraz ogrody położone na kilkunastu poziomach, które tworzą swego rodzaju schody – widoki zapierające dech w piersiach. 

Czy to koniec? Absolutnie nie! Podróżując po Izraelu warto rozważyć także wizytę w Nazarecie czy Hebron, który podzielony jest na dwie części – palestyńską i izraelską.Przydatne dokumenty


Planując podróż do Izraela, obywatele Polski nie mają obowiązku ubiegania się o wizę. Do przekroczenia granicy nie wystarczy dowód osobisty, a niezbędny jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Izraela. Na jego podstawie, w kraju możemy przebywać do 90 dni, jednak warto wiedzieć, że straż graniczna może ograniczyć czas naszego pobytu zaledwie do 1 miesiąca. Turyści otrzymują bezpłatna wizę wjazdową, która funkcjonuje w formie biletu z kodem kreskowym oraz okresem pobytu. Dokument ten należy zachować aż do dnia opuszczenia kraju. Karta EKUZ na urlop w(we) Izraelu


Karta EKUZ to niezbędny ekwipunek turysty, który chce zagwarantować sobie spokojną głowę w podróży i mieć pewność, że w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, choroby czy wypadku, otrzyma na miejscu pomoc medyczną. Karta gwarantuje opiekę medyczną i świadczenia na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców kraju, w którym przebywamy. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jak sama nazwa wskazuje, obowiązuje w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz stronach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, czyli Liechtensteinie, Norwegii, Islandii oraz Szwajcarii. Nie zadziała natomiast w przypadku podróży do Izraela. Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


Opieka medyczna w Izraelu jest na bardzo wysokim poziomie. Niestety adekwatne do poziomu są także jej koszty – usługi medyczne nie należą do tanich, a za zwykłą konsultację u internisty możemy zapłacić nawet 200 dolarów. Tak więc turysta, któremu przyjdzie zapłacić za świadczenia medyczne z własnej kieszeni, może słono pożałować braku kompleksowego przygotowania do podróży. Dlatego warto przed wyjazdem zadbać o ubezpieczenie turystyczne do Izraela. 

Wybierając najlepsza ofertę ubezpieczeniową na nasz urlop, zwróćmy uwagę przede wszystkim na gwarantowane koszty leczenie. Te, w związku z bardzo drogim leczeniem w Izraelu, powinny być na możliwie jak najwyższym poziomie. Zaleca się by suma gwarantowana nie była niższa niż 100 tys. euro. Nasze ubezpieczenie powinno obejmować także koszty transportu medycznego oraz powrotu do kraju. Warto wyposażyć się także w ubezpieczenie NNW, które zagwarantuje wsparcie po wypadku lub wtedy, gdy doznamy uszczerbku na zdrowiu. Pokryje koszty dalszego leczenia czy ewentualnej rehabilitacji. 

Choć znalezienie ubezpieczenia, które zapewniałoby tak kompleksową ochronę, może wydawać się trudne, teraz możesz kupić je bez wychodzenia z domu. Jeśli chcesz zapewnić sobie spokojną głowę na wyjazd do Izraela i niemal absolutne bezpieczeństwo, kup ubezpieczenie klikając w Compensa Voyage.Najwazniejsze informacje


  1. W Izraelu obowiązują dwa języki urzędowe - hebrajski oraz arabski. Bez większych problemów powinniśmy jednak porozumieć się w języku angielskim.
  2. Za najlepszy okres na podróżowanie do Izraela uznaje się przedział pomiędzy marcem i majem oraz wrześniem i listopadem.
  3. Pieczątki w paszporcie będące dowodem pobytu w takich krajach jak Iran, Liban czy Turcja, mogą przysporzyć turystom niemałych problemów, a nawet uniemożliwić przekroczenie izraelskiej granicy.
  4. Od piątku po zachodzie słońca do wieczora następnego dnia Żydzi obchodzą szabat. W tym czasie zamknięte będą restauracje, sklepy czy wyłączony transport publiczny.
  5. Do przekroczenia izraelskiej granicy niezbędny jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Izraela.


Izrael kojarzony jest przede wszystkim z wątkami religijnymi i pielgrzymkami do Ziemi Świętej – Jerozolimy. Turystom ma jednak do zaoferowania o wiele więcej. Potencjał kraju, już kilka lat temu dostrzegli Polacy, którzy zaczęli tłumnie planować podróże do Tel Awiwu. Co warto wiedzieć przed podróżą do Izraela i jak się do niej przygotować? Na co zwrócić szczególną uwagę i w jaki sposób zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas izraelskiej przygody? 

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |