Co warto wiedzieć przed podróżą do Kuby


Kuba to państwo wyspiarskie zlokalizowane w Ameryce Środkowej, na wodach Morza Karaibskiego, w archipelagu Wielkich Antyli. Kuba jest także największą wyspą na Karaibach – zajmuje drugie miejsce pod względem ludności, zaraz po wyspie Hispaniola. Językiem urzędowym na Kubie jest język hiszpański, a obowiązującą walutą peso kubańskie. 

UWAGA: Do stycznia 2021 roku, na Kubie obowiązywały dwie waluty – peso kubańskie, czyli waluta narodowa używana tylko wśród Kubańczyków oraz peso wymienialne – waluta przeznaczona głównie dla turystów. Z końcem 2020 roku z obiegu zostało wycofane peso wymienialne. 

Udając się w podróż na Kubę warto wyposażyć się w odpowiednią ilość gotówki. Płatności kartą dokonywane przez obcokrajowców wciąż są rzadkością, a choć na wyspie znajdziemy wiele bankomatów, niektóre z nich mogą nie obsługiwać naszych kart. Przywiezioną więc na Kubę gotówkę zaleca się wymieniać w punktach tak zwanych CaDeCa, które zlokalizowane są w każdym większym mieście. 

Kuba położona jest w strefie klimatu, który można określić jako pośredni pomiędzy klimatem tropikalnym i subtropikalnym. Średnie temperatury w okresie letnim kształtują się na poziomie około 27 stopni Celsjusza, natomiast zimą około 22 stopni Celsjusza. Jest to bez wątpienia kierunek całoroczny, który niezależnie od pory roku zagwarantuje nam przepiękną pogodę. Za najlepsze miesiące do podróżowania po Kubie zalicza się jednak okres od listopada do maja, kiedy temperatury są wysokie, ale nie uciążliwe. Wówczas też opady zdarzają się stosunkowo rzadko. Odradza się natomiast podróże pomiędzy wrześniem a listopadem, kiedy to przypada okres huraganów na Karaibach. 

Większość samolotów ląduje na zachodzie Kuby – w stolicy państwa, czyli Hawanie lub największym karaibskim kurorcie – Varadero. Na chwilę obecną z Polski nie ma lotów bezpośrednich, natomiast możemy znaleźć dogodne połączenia z jedną przesiadką, gdzie cała podróż nie powinna zająć więcej niż 15 godzin.Co zwiedzić w(we) Kubie


Udając się na urlop na Kubę – oprócz błogiego relaksu na plaży – warto zarezerwować nieco czasu na obowiązkowe punkty podróży, które pozwolą nam dostrzec prawdziwe piękno tego państwa. Zachwycać będzie na każdym kroku – i to nie podlega żadnej wątpliwości! Zachwyt rozpocznie się już od stolicy kraju, czy Hawany! Pamiętajmy więc, że bez Hawany nie ma zwiedzania Kuby. Ta jest obowiązkowym punktem na mapie, który przepełniony jest kolorami i pozytywną energią. Sprawia wrażenie istnego muzeum, gdzie zabytkowe budynki z czasów kolonialnych i te z początków XX wieku stanowią genialne tło dla tradycyjnych samochodów, którymi Havana jest wręcz usłana. Obowiązkowym punktem na mapie miasta będzie Nowa Hawana z Placem Rewolucji i pomnikami Jose Marti oraz Che Guevary oraz stare miasto La Habana Vieja, które z kolei wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Mówiąc o miejscach wartych zobaczenia i takich, które mają być swego rodzaju namiastką kubańskiej kultury, nie sposób pominąć najpopularniejszego turystycznego kurortu – Varadero. Słynie on z przepięknych i malowniczych plaż, na których możemy złapać nieco oddechu i cieszyć się chwilą w obłędnych okolicznościach przyrody. 

Kolejną absolutną perełką na mapie Kuby, która wpisana została na listę UNESCO jest Trinidad – miasto, w którym czas się zatrzymał. Urzeka niepowtarzalnym klimatem, kolorowymi budynkami i wybrukowanymi uliczkami. W centrum miasta zlokalizowany jest główny plac Trinidadu – Plaza Mayor, którego niemal całą powierzchnię zajmuje przepiękny ogród z palmami. 

Podążając dalej za najpopularniejszymi wyborami turystów, należy wspomnieć o drugim co do wielkości mieście i porcie położonym w południowo-wschodniej części wyspy, czyli Santiago de Cuba. Jest to miejsce, które uchodzi wręcz za kulturalną stolicę Kuby, a słynie z takich atrakcji jak dom Diego Velazqueza czy plac Parque Cespedes.Przydatne dokumenty


Obywatele Polski planujący podróż na Kubę zobowiązani są do posiadania wizy lub tak zwanej karty turysty. O wizę czy kartę turysty można ubiegać się w konsulacie kubańskim w Warszawie. Koszt wydania tej drugiej to 22 euro. Ponadto, podróżni podczas przekraczania granicy zobowiązani są przedstawić bilet powrotny lub bilet umożliwiający kontynuację podróży. Paszport, na podstawie którego przekraczamy granicę musi być ważny co najmniej 3 miesiące od momentu wjazdu na terytorium Kuby. 

UWAGA: W związku z aktualną sytuacją na świecie, podróżni wybierający się na Kubę zobowiązani są do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin. Mając jednak na uwadze dynamikę sytuacji, przed podróżą warto sprawdzić i na bieżąco kontrolować komunikaty MSZ. 

Jednym z wymogów umożliwiających przekroczenie kubańskiej granicy jest posiadanie ubezpieczenia na wypadek COVID-19. Brak takiej polisy może stanowić podstawę odmowy wjazdy na wyspę.Karta EKUZ na urlop w(we) Kubie


Turyści bardzo często wychodzą z założenia, że posiadając kartę EKUZ podczas zagranicznego urlop, są w pełni chronieni. Tymczasem ta zapewnia jedynie podstawową opiekę medyczną, a co więcej – jest honorowana jedynie w krajach należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Wobec tego karta EKUZ nie będzie miała zastosowania podczas podróży na Kubę. W razie nieszczęśliwego wypadku czy potrzeby jakiejkolwiek pomocy lekarskiej, turysta wszelkie koszty świadczeń medycznych będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


Każdy rozważny turysta wybierając się w jakąkolwiek podróż powinien zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. To ma zapewnić nam nie tylko względny spokój w podróży i pozwolić cieszyć się urlopem, ale przede wszystkim zagwarantować wsparcie z kryzysowej sytuacji. Podstawą wakacyjnego wyposażenia każdego turysty jest polisa podróżna, która zagwarantuje przede wszystkim pokrycie kosztów leczenia, lekarstw czy transportu medycznego do kraju.

Bezcenne może okazać się także ubezpieczenie NNW, które będzie z kolei wsparciem w momencie doznania poważnego uszczerbku na zdrowiu czy sytuacji, w której konieczna będzie rehabilitacja, a my będziemy niezdolni do pracy. Osoby, u których zdiagnozowane zostały jakiekolwiek choroby przewlekłe, muszą zadbać o odpowiednie rozszerzenie polisy turystycznej. W przypadku ubezpieczenia turystycznego na Kubę musimy mieć także na uwadze wymagania, których spełnienie jest niezbędne do przekroczenia granicy. W tym przypadku będzie to ubezpieczenie obejmujące także zachorowanie na COVID-19. 

Wiedząc już jak ważne jest odpowiednie ubezpieczenie turystyczne (a w przypadku Kuby jest absolutnie niezbędne do przekroczenia granicy), wybierz polisę, która skrojona będzie na Twoją miarę. Kompleksowe ubezpieczenie na urlop na Kubie możesz kupić klikając w Compensa Voyage.Najwazniejsze informacje


  1. Językiem urzędowym na Kubie jest język hiszpański.
  2. Do stycznia 2021 roku, na Kubie obowiązywały dwie waluty - peso kubańskie peso wymienialne - waluta przeznaczona głównie dla turystów. Z końcem 2020 roku z obiegu zostało wycofane peso wymienialne.
  3. Na Kubie preferuje się płatności gotówkowe - płatności kartą przez obcokrajowców wciąż są rzadkością.
  4. Polacy podróżujący na Kubę zobowiązani są do posiadania wizy lub karty turysty - o oba dokumenty można ubiegać się w konsulacie kubańskim w Warszawie.
  5. Paszport, na podstawie którego przekraczamy granicę musi być ważny co najmniej 3 miesiące od momentu wjazdu na terytorium Kuby.


Mówi się, że Kuba to wyspa jak wulkan gorąca. Nie ma w tym powiedzeniu zbytniej przesady, ponieważ Kuba jest nie tylko największą wyspą Karaibów, ale i jedną z częściej wybieranych destynacji przez turystów. Złote plaże z gorącym piaskiem i równie gorąca salsa, wyśmienity rum i cygara, a do tego zabytkowe samochody na ulicach Hawany – wszystkiego tego możemy doświadczyć wybierając urlop na Kubie. Jak się do niego przygotować i jak czerpać wszystko to, co najlepsze z kubańskiej przygody? 

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |