Co warto wiedzieć przed podróżą do Niemiec


Niemcy położone są w środkowo-zachodniej części Europy. Większość terenu leży w strefie klimatu umiarkowanego, natomiast na północy kraju panuje klimat oceaniczny z całorocznymi opadami. Urzędowym językiem w Niemczech jest język niemiecki, a wśród najpopularniejszych języków obcych możemy wymienić język angielski, francuski oraz hiszpański. Walutą obowiązującą na terenie Republiki Federalnej Niemiec jest euro. 

Busem, pociągiem, samochodem czy samolotem – opcji dotarcia do naszego zachodniego sąsiada jest co niemiara. Wszystko zależy od tego, ile czasu chcemy poświęcić na samą podróż oraz jak bardzo zależy nam na jej komforcie. Często stosowanym przez Polaków rozwiązaniem jest podróżowanie własnym samochodem, który daje nam absolutną swobodę. Jeśli planujemy natomiast szybki wypad do Niemiec i nie chcemy tracić czasu na podróż, korzystną opcją będzie lot samolotem. 

Wybierając się do Niemiec warto wyposażyć się w gotówkę. Nastawieni na płatność kartą, możemy się poważnie rozczarować. Mieszkańcy Niemiec uważają, że płatności gotówkowe są po prostu wygodniejsze. W wielu miejscach, w których można płacić kartą, mogą być jednak problemy z używaniem kart Visa czy Mastercard – najczęściej są honorowane tylko karty debetowe wystawione przez niemieckie banki. 

UWAGA: Od 1 sierpnia 2021 roku przekroczenie granicy z Niemcami możliwe jest tylko dla osób z negatywnym wynikiem testu na COVID. Dotyczy to zarówno podróży drogą lądową, jak i podróży samolotem.Co zwiedzić w(we) Niemczech


Niemcy przepełnione są atrakcjami turystycznymi, które trafią w gusta zarówno osób lepiej czujących się w wielkich metropoliach i nowoczesnym otoczeniu, jak i tych, którzy cenią sobie piękną, zabytkową architekturę. Na mapie Niemiec warto więc zaznaczyć kilka punktów, które warte są zobaczenia. 

Nie będzie zaskoczeniem jeśli zwiedzanie Niemiec zaczniemy od największego miasta oraz stolicy państwa, czyli Berlina. Ten jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturowych i naukowych w Niemczech, o który powinien zahaczyć absolutnie każdy turysta planujący zwiedzanie kraju. Czego nie może zabraknąć na naszym planie Niemiec? Obowiązkowym punktem wycieczki będzie Mur Berliński, który dzielił miasto na dwie strefy wpływów czy Brama Brandenburska. 

Do zobaczenia polecają się także takie miejscowości jak Hamburg, Drezno czy Rust. Ten pierwszy będzie spełnieniem marzeń zarówno dla tych młodszych, jak i starszych turystów. Tutaj celem samym w sobie bardzo często jest Park Miniatur, gdzie na ogromnej przestrzeni możemy obejrzeć imponujące makiety przedstawiające miejsca z całego świata. Z kolei Drezno, nazywane także Florencją Północy, to miasto, które urzeknie wszystkich miłośników pięknej architektury. Liczne muzea, zamki i parki – wszystko to i o wiele więcej ma nam do zaoferowania właśnie Drezno. 

Turyści, którzy liczą jednak na prawdziwie wakacyjny klimat i potrzebują nieco oddechu od zgiełku miasta, mogą pomyśleć o tropikalnym parku rozrywki – Tropical Islands. Tam z pewnością nie unikniemy tłumów, bo to atrakcja ciesząca się ogromną popularnością. Zaznamy jednak nieco relaksu w bajecznie ciepłej wodzie, zasmakujemy adrenaliny na wielkich zjeżdżalniach i nacieszymy oko niesamowitą roślinnością. Przydatne dokumenty


Polacy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. W związku z tym, dokumentem uprawniającym do bezwizowego wjazdu na terytorium Niemiec i pobytu do 90 dni jest ważny paszport lub dowód osobisty. Warto jednak pamiętać, że obowiązek posiadania dowodu tożsamości dotyczy także osób małoletnich. 

Osoby przebywające na terytorium Niemiec podlegają także obowiązkowi meldunkowemu. W przypadku zatrzymania się w hotelu czy na kempingu, meldunek leży po stronie administracji obiektu.Karta EKUZ na urlop w(we) Niemczech


Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument uprawniający do korzystania z pomocy medycznej na podstawie przepisów wynikających z prawa państwa pobytu. Oznacza to, że jako posiadacze karty EKUZ mamy prawo do świadczeń medycznych na dokładnie takich samych zasadach, jak obywatele państwa, w którym przebywamy, w tym przypadku obywatele Niemiec. 

Z uwagi na to, że na terenie Niemiec honorowana jest karta EKUZ, może się wydawać, że kwestię bezpieczeństwa i należytej opieki zdrowotnej mamy zapewnioną. Tymczasem warto mieć na uwadze, że świadczenia gwarantowane w ramach EKUZ nie obejmują chociażby pokrycia kosztów specjalistycznego transportu do Polski czy transportu zwłok. To jednak nie wszystko, bowiem nawet posiadając kartę EKUZ będziemy musieli dopłacić do poszczególnych świadczeń. Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


W przypadku Niemiec, posiadanie karty EKUZ obliguje nas do dopłacenia do konkretnych świadczeń z własnej kieszeni. Warto wiedzieć, że transport do szpitala bezpłatny jest tylko i wyłącznie w sytuacjach zagrożenia życia. Co więcej, pacjent płaci zwykle 10 proc. kosztów transportu, a opłata ta nie podlega zwrotowi. Za każdy zabieg medyczny czy każdorazowe skierowane, również będziemy musieli dopłacić 10 proc. ceny. Leczenie szpitalne to kolejny wydatek – każdy dzień w niemieckim szpitalu będzie kosztował nas 10 euro. 

To właśnie dlatego, jedynym rozsądnym rozwiązaniem gwarantującym nam spokój w podróży będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. To zagwarantuje nam między innymi pokrycie kosztów leczenia i hospitalizacji, zarówno w placówkach publicznej, jak i prywatnej służby zdrowia. Co więcej, ubezpieczyciel weźmie na siebie organizację takiej pomocy. 

Wybierając się w podróż do Niemiec, oprócz polisy gwarantującej absolutne minimum, czyli pokrycie kosztów leczenia i kosztów transportu medycznego, warto rozważyć także ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu. 

Jeśli poszukujesz właśnie optymalnej polisy gwarantującej niemal absolutną opiekę, chcesz zapewnić sobie spokojną głowę w podróży i jedynie cieszyć się jej urokami, przed wyjazdem kup ubezpieczenie turystyczne do Niemiec. Spokojnie, nie musisz tracić czasu na długie i żmudne poszukiwania, teraz ubezpieczenie podróżne może kupić klikając w Compensa Voyage.Najwazniejsze informacje


  1. Językiem urzędowym w Niemczech jest język niemiecki, a wśród najpopularniejszych języków obcych możemy wymienić język angielski, francuski oraz hiszpański.
  2. Walutą obowiązującą na terenie Niemiec jest euro.
  3. Mieszkańcy Niemiec preferują płatności gotówkowe. W wielu miejscach, możemy mieć problem z uregulowaniem rachunku kartą Visa czy Mastercard.
  4. Polacy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej, więc do przekroczenia granicy z Niemcami wymagany będzie jedynie dowód osobisty lub paszport.
  5. Karta EKUZ, choć jest honorowana na terytorium Republiki Federalnej Niemiec, nie gwarantuje bezpłatnej opieki medycznej. Do wielu świadczeń medycznych, chociażby takich jak leczenie szpitalne, zabiegi czy środki medyczne, będziemy musieli dopłacić z własnej kieszeni.


Niemcy to popularny kierunek turystyczny. Nie zapewni nam bajecznych plaż i błogiego odpoczynku nad wodą, ale będzie idealną destynacją dla wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć nieco więcej. Malownicza przyroda, zabytki zapierające dech w piersi, imprezy kulturalne i różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu – to właśnie tym kusi turystów ten kraj. W jaki sposób przygotować się do podróży do Niemiec i jak ją zaplanować? Co warto zobaczyć i o czym nie wolno zapominać udając się w odwiedziny do naszych zachodnich sąsiadów? 

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |