Co warto wiedzieć przed podróżą do Islandii


Islandia to kraj wyspiarski położony w Europie Północnej, rozciągający się na wyspie pochodzenia wulkanicznego o dokładnie tej samej nazwie oraz kilku mniejszych wyspach zlokalizowanych na Oceanie Atlantyckim. Republika Islandii należy do grupy państw nordyckich, a jej stolicą jest Reykjavik. 

Oficjalnym językiem obowiązującym w Islandii jest język islandzki, jednak bez problemu powinniśmy porozumieć się także w języku angielskim. Aktualną jednostką monetarną jest korona islandzka. 

Na Islandii można wyróżnić dwie strefy klimatyczne – południe wyspy położone jest w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego, natomiast na północy kraju panuje klimat subpolarny. Za najcieplejszy miesiąc uznaje się lipiec, natomiast najbardziej srogą zimę zaznamy w lutym, a w południowo-zachodniej części kraju – nieco wcześniej, bo już w styczniu. Wybierając się do Islandii warto wiedzieć, że islandzkie lato jest dosyć krótkie, natomiast dni są bardzo długie – słońce zachodzi tutaj jedynie na 3-4 godziny, natomiast zimą dzień na Islandii trwa zaledwie parę godzin. 

Planując podróż na Islandię i zastanawiając się nad możliwymi opcjami dotarcia na wyspę, mamy do rozważenia dwa rozwiązania – podróż promem lub samolotem. Najbardziej komfortową opcją wydają się jednak loty bezpośrednie, które odbywają się chociażby z Waszawy czy Gdańska. Opcjonalnie możemy również zdecydować się na lot z przesiadką w Londynie czy Berlinie.Co zwiedzić w(we) Islandii


Islandia to przede wszystkim kraj lodowców i wulkanów. Słynie z surowego krajobrazu, w otoczeniu którego możemy zaznać niczym nie zmąconego spokoju i ciszy. W zanadrzu ma jednak wiele miejsc wartych zobaczenia. Oczywistym punktem wypadowym jest stolica kraju, czyli Reykjavik, którą zamieszkuje niemal ⅓  całej populacji wyspy. Miasto, nazywane także krainą lodu i ognia, skrywa w sobie kilka obowiązkowych punktów, które na swojej mapie podróży powinien odhaczyć każdy turysta. Ekspresjonistyczny kościół Hallgrímskirkja, który góruje nad centrum miasta, a dzięki swej niebagatelnej wysokości, widoczny jest niemal z każdego punktu miasta, Dom Höfði, który jest jednym z najważniejszych miejsc w Islandii, latarnia morska Grótta czy hala koncertowa Harpa – to jedynie wstęp do obszernej listy wartych zobaczenia punktów miasta. 

Jednak Islandia to nie tylko Reykjavik! Podróżując po kraju warto zatrzymać się na chwilę w południowej części Islandii by zobaczyć basen Seljavallalaug czy zlokalizowany w niedalekiej odległości Wodospad Gljúfrabúi. Jeśli już o wodospadach i wodach mowa – do obejrzenia poleca się także Fjaðrárgljúfur, który jest przepięknym malowniczym kanionem położonym w południowej Islandii. 

Wartym zobaczenia jest także miasteczko Siglufjörður, które niegdyś rozwijało się jako port rybacki i ośrodek połowu śledzi, a dziś stanowi świetny punkt wypadowy na trekking po otaczających górach. Ostatnim z obowiązkowych punktów niech będzie wizyta na wyspie Flatey, położonej w północno-zachodniej części Islandii. Co ciekawe, wyspę na stałe zamieszkuje jedynie kilka osób, jednak w sezonie letnim robi się na niej całkiem tłoczno, a to wszystko za sprawą tłumie nadciągających turystów.Przydatne dokumenty


W przypadku podróży do Islandii, obywatele Polski korzystają z prawa swobodnego przepływu w ramach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zarówno Polska, jak i Islandia należą do strefy Schengen, wobec czego nie ma miejsca kontrola dokumentów na granicy kraju. Niemniej, Polacy zobowiązani są do posiadania przy sobie ważnego dowodu osobistego lub paszportu i okazanie go władzom w razie potrzeby. 

Podróżując do Islandii w celach czysto turystycznych, nie ma obowiązku meldunku. Jeśli jednak planujemy pobyt dłuższy niż 3 miesiące lub mamy w planach podjęcie pracy, wówczas konieczne będzie zarejestrowanie się w Narodowym Rejestrze. 

UWAGA: Granice Islandii pozostają otwarte dla obywateli Unii Europejskiej, jednak w związku z sytuacją panującą na całym świecie, wszystkie osoby przekraczające granicę są zobowiązane do okazania negatywnego testu na COVID, zaświadczenia o przyjęciu pełnej dawki szczepionki czy dokumentu zaświadczającego wyzdrowienie. Planując podróż warto zapoznać się z aktualnymi komunikatami zamieszczonymi na stronie MSZ. Karta EKUZ na urlop w(we) Islandii


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, powszechnie znana jako karta EKUZ, to karta umożliwiająca osobom ubezpieczonym w NFZ, korzystanie z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej i krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Posiadacze karty mają prawo do świadczeń medycznych na dokładnie takich samych zasadach, jak obywatele kraju, w którym przebywamy. Karta EKUZ jest honorowana w Islandii, jednak warto mieć na uwadze, że gwarantuje ona dostęp jedynie do podstawowej opieki medycznej. W przypadku poważniejszych zdarzeń, gwarantowane świadczenia mogą okazać się absolutnie niewystarczalne. 

Ponadto, warto mieć świadomośc tego, że koszty leczenia w Islandii należą do bardzo wysokich, a obywateli, podobnie jak turystów korzystających z karty EKUZ, obowiązuje udział własny w leczeniu. Za każdą wizytę u lekarza, każdy zabieg i pomoc medyczną będziemy zatem musieli dopłacić pewien procent z własnej kieszeni. W obliczu tego, samo MSZ zaleca wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, które zagwarantuje nam świadczenia medyczne podczas urlopu w Islandii.Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


Koszty leczenia w Islandii, w porównaniu nawet do tych, które znamy z własnego, polskiego podwórka, są naprawdę wysokie. Ubezpieczenie turystyczne z odpowiednio wysoką sumą gwarantowaną sprawi, że będziemy mogli odetchnąć spokojnie i nie martwić się o ewentualne wydatki poniesione w związku z korzystaniem z pomocy medycznej w Islandii. 

Wybierając polisę podróżą warto więc wybrać wariant gwarantujący pokrycie kosztów leczenia w wysokości minimum 30 tys. euro oraz pokrycie kosztów transportu medycznego. Polisę warto wzbogacić także o koszty ratownictwa, które w ekstremalnych przypadkach mogą kosztować nawet kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset tysięcy złotych. Nieocenione może okazać się także ubezpieczenie NNW, które zagwarantuje nam wsparcie finansowe w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu, pokryje koszty ewentualnej rehabilitacji czy będzie wsparciem wówczas, gdy w wyniku wypadku zostanie orzeczona niezdolność do pracy. 

Planujesz podróż na Islandię? Twoim marzeniem jest przejechanie wyspy wzdłuż i wszerz? Pamiętaj, że przezorny zawsze ubezpieczony, wobec czego niezbędnym ekwipunkiem będzie także kompleksowe ubezpieczenie turystyczne. Jeśli szukasz odpowiedniej polisy na wyjazd do Islandii, już teraz możesz ją kupić klikając w Compensa Voyage.Najwazniejsze informacje


  1. Republika Islandii należy do grupy państw nordyckich, a jej stolicą jest Reykjavik.
  2. Językiem obowiązującym w Islandii jest język islandzki, a aktualną jednostką monetarną korona islandzka.
  3. Letnie dni na Islandii są bardzo długie - słońce zachodzi tutaj jedynie na 3-4 godziny dziennie, natomiast zimą dzień trwa zaledwie parę godzin.
  4. Wybierając się na Islandię, mamy do rozważenia dwa rozwiązania dostania się na wyspę - podróż promem lub samolotem.
  5. Zarówno Polska, jak i Islandia należą do strefy Schengen, wobec czego nie ma miejsca kontrola dokumentów na granicy kraju.


Z roku na rok, Islandia staje się coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym. Stanowi swego rodzaju fenomen – choć uważa się, że słynie jedynie z lodowców i wulkanów – w rzeczywistości ma nam do zaoferowania o wiele więcej. Coraz częściej staje się destynacją obieraną nie tylko w celu zaznania wypoczynku, ale i miejscem do życia. O czym warto wiedzieć przed podróżą do Islandii? Jak przygotować się do odwiedzin kraju, a co co może zaskoczyć nas na samej wyspie?

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |