Co warto wiedzieć przed podróżą do Macedonii


Macedonia Północna to państwo w Europie Południowej, zlokalizowane w centralnej części Półwyspu Bałkańskiego. Największym miastem i zarazem stolicą Macedonii jest Skopje. W Macedonii, w zależności od części kraju, panuje klimat kontynentalny i śródziemnomorski. Ten ostatni obejmuje szczególnie południowo-wschodnią część kraju. Za najcieplejsze miesiące uznaje się lipiec i sierpień, a za najchłodniejszy uchodzi z kolei styczeń. 

Językiem urzędowym jest język macedoński, a w 2018 roku dołączył do niego również język albański, któremu nadano status drugiego oficjalnego języka w kraju. Jednostką monetarną obowiązującą na terenie Macedonii jest denar macedoński. 

Opcji dotarcia do Macedonii Północnej mamy kilka – w zależności od tego, ile czasu jesteśmy w stanie przeznaczyć na samą drogę oraz czy interesuje nas podróż z przesiadkami. Podróż samochodem zajmie nam średnio od 15 do 18 godzin. Jednak do najpopularniejszych rozwiązań należy bez wątpienia podróż własnym samochodem lub bezpośredni lot z Polski do stolicy Macedonii – Skopje, który trwa około dwóch godzin. Do wyboru mamy także wiele połączeń lotniczych z przesiadką, między innymi w Wiedniu, Monachium, Paryżu czy w Pradze. 

Macedonia jest stosunkowo tanim krajem, a wszystko dlatego, że nie jest to kierunek stricte turystyczny. Z wyższymi cenami możemy jednak spotkać się w kurortach, które coraz tłumniej oblegane są przez turystów. Uraczyć może nas genialną bałkańską kuchnią, anyżową wódką i lokalnymi winami. Decydując się na przemierzanie kraju taksówką – choć ta należy do stosunkowo taniego środka transportu – warto mieć się na baczności, by nie wpaść w sidła naciągaczy, którzy niekiedy lubią wykorzystać fakt świadczenia usługi obcokrajowcowi. Co zwiedzić w(we) Macedonii


Zwiedzanie Macedonii bezapelacyjnie powinniśmy zacząć od stolicy kraju – Skopje, czyli miasta, które stanowi genialny węzeł komunikacyjny. Skopje położone nad rzeką Vardar słynie z licznych pomników, które są stałym elementem miejskiej architektury. Tutaj warto zahaczyć o górę Vodno, którą widać praktycznie z każdego zakątka miasta. Kolejny obowiązkowy punkt na mapie Macedonii, to oddalony o zaledwie kilkanaście kilometrów od Skopje, Kanion Matka, który urzeka przepięknym jeziorem i genialnymi formacjami skalnymi. Warto wybrać się na wycieczkę, której celem będzie jaskinia Vrelo, która uznawana jest na jedną z najpiękniejszych na świecie. 

Macedonia to także kraj słynący z zapierających dech w piersi jezior – Jezioro Ochrydzkie, Prespa czy Dojran – te miejsca powinien zobaczyć każdy turysta odkrywający uroki tego kraju. Warto też wspomnieć, że Ochryda – miasto położone nad pierwszym ze wspomnianych jezior, to bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych Macedonii. 

Turyści, którzy preferują bardziej aktywny wypoczynek, powinni rozważyć zwiedzanie Parku Narodowego Galiczica oraz trekking po paśmie górskim o tej samej nazwie, znajdującym się na granicy Macedonii i Albanii. Miłośnicy gór powinni wpisać na swoją listę zwiedzania Korab – najwyższy macedoński szczyt czy inne, równie ważne – góra Baba, Szar Płanina i Bistra. 

Jednym z obowiązkowych punktów wyprawy, który poleci nam bez wątpienia każdy przewodnik będzie niewielkie, ale niezwykle urokliwe miasteczko Kratovo, którego nazwa pochodzi od lokalizacji w kraterze wygasłego wulkanu.Przydatne dokumenty


Obywatele Polski do przekroczenia granicy z Macedonią Północą nie potrzebują wiz, pod warunkiem, że planują pobyt krótszy niż 90 dni (w okresie 180 dni). Do wjazdu na terytorium Macedonii niezbędny będzie dowód osobisty lub paszport. Warto jednak pamiętać, że dokument, na podstawie którego będziemy przekraczali granicę, musi być ważny przynajmniej 3 miesiące od daty wjazdu do kraju. MSZ zaleca jednak, by podczas podróży do Macedonii mieć przy sobie paszport, ponieważ ten może być niezbędny chociażby do zameldowania w hotelu lub wypożyczenia samochodu. 

Podróżni, po przekroczeniu granicy z Macedonią na podstawie dowodu osobistego powinni zwrócić się do macedońskiej policji granicznej z wnioskiem o wydanie specjalnego blankietu, na którym powinna widnieć pieczątka graniczna. Dokument ten może okazać się niezbędny przy opuszczeniu Macedonii. 

Warto mieć także na uwadze, że podróżni przebywających na terytorium Macedonii Północnej dłużej niż 24 godziny powinni dopełnić obowiązku meldunku. W teorii ten spoczywa na administracji hotelu czy pensjonatu, w którym się zatrzymujemy, jednak warto zweryfikować tę kwestię, by uniknąć niepotrzebnych stresów.Karta EKUZ na urlop w(we) Macedonii


Karta EKUZ, jak w skrócie nazywa się Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, zapewnia dostęp do świadczeń medycznych w krajach należących do Unii Europejskiej oraz krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Oznacza to, że karta EKUZ nie będzie miała zastosowania w przypadku Macedonii Północnej. Krótko mówiąc – wszelkie koszty leczenia czy świadczeń medycznych, z jakich będziemy musieli skorzystać na miejscu, będziemy zobowiązani opłacić z własnej kieszeni. 

Za podstawową konsultację medyczną będziemy musieli zapłacić około 10 euro, natomiast koszt konsultacji u specjalisty będzie już kosztował nas w granicach 80 euro. Warto też mieć na uwadze fakt, że poziom służby zdrowia w Macedonii może nieco odbiegać od znanych nam standardów. Choć opieka medyczna w Macedonii nie należy do najdroższych, jeśli konieczny okaże się chociażby transport medyczny, rachunek za świadczenie może wynosić już kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset tysięcy złotych. Dlatego jedynym słusznym rozwiązaniem w przypadku podróży do Macedonii wydaje się wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


Wybierając się w podróż do Macedonii chcielibyśmy kolekcjonować jedynie dobre wspomnienia. Przed złymi może uchronić nas właśnie polisa podróżna, która zagwarantuje opiekę medyczną w kryzysowej sytuacji. Co więcej, jej organizacją zajmie się wówczas ubezpieczyciel. Wybierając ubezpieczenie turystyczne do Macedonii warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia. Zaleca się by te nie były mniejsze niż 20 tys. euro. 

Dodatkowo pamiętajmy o kosztach transportu medycznego, który może nas kosztować majątek. Polisę podróżną wartą wzbogacić także o ubezpieczenie NNW, które zagwarantuje pomoc finansową w razie doznania uszczerbku na zdrowiu spowodowanego nieszczęśliwym wypadkiem. O dodatkowe rozszerzenie powinny także zadbać osoby, które chorują na jakiekolwiek choroby przewlekłe. Z kolei turyści, którzy planują aktywny wypoczynek w Macedonii powinni pomyśleć o rozbudowie zakresu ubezpieczenia o sporty wysokiego ryzyka. 

Jeśli planujesz podróż do Macedonii, a wśród dokumentów podróżnych nie widnieje jeszcze ubezpieczenie turystyczne, kup je już teraz klikając w Compensa Voyage.Najwazniejsze informacje


  1. Macedonia Północna to państwo w Europie Południowej, którego największym miastem i zarazem stolicą jest Skopje.
  2. Językami urzędowymi w Macedonii są: język macedoński oraz język albański.
  3. Jednostką monetarną obowiązującą na terenie Macedonii jest denar macedoński.
  4. Polacy do przekroczenia granicy z Macedonią Północą nie potrzebują wiz, a wjazd na terytorium kraju możliwy jest na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.
  5. Osoby przekraczające granicę na podstawie dowodu osobistego powinny zgłosić się do policji granicznej z prośbą o wydanie specjalnego blankietu, który niezbędny będzie przy opuszczeniu terytorium kraju.


Macedonia Północna, położona niemal pośrodku Półwyspu Bałkańskiego, wydaje się być jednym z najmniej rozpowszechnionych turystycznie krajów Europy. Stosunkowo rzadko staje się celem podróży turystów z Polski, jednak cieszy się ogromnym uznaniem wszystkich tych, którzy odnajdują się w niszowych, pełnych tajemnic i mniej komercyjnych krajach. Mimo małej popularności, jest miejscem wartym zobaczenia i to nie pozostawia żadnych wątpliwości. Jeśli planujesz podróż w kierunku Bałkanów i chcesz zobaczyć miejsca, które Cię absolutnie zaskoczą – Macedonia powinna być na szczycie tej listy. Jak przygotować się do macedońskiej eskapady?

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |