Co warto wiedzieć przed podróżą do Turcji


Turcja położona jest na dwóch kontynentach – znakomita część, bo aż około 97 proc. położone jest na kontynencie azjatyckim, natomiast około 3 proc. – europejskim. Miastem położonym na styku kontynentów jest Stambuł, który przez niektórych niesłusznie uważany jest za stolicę kraju. Za język narodowy przyjęto język turecki. W niektórych rejonach – w szczególności w popularnych kurortach turystycznych i dużych miasta – możemy komunikować się w języku angielskim. Turecką walutą jest lira turecka, która dzieli się na 100 kuruszy. W dużych miastach możemy płacić także euro lub dolarami, ale bardzo często jest to po prostu nieopłacalne. 

W Turcji wyróżnić można trzy strefy klimatyczne – typowy klimat śródziemnomorski z gorącym latem i łagodną zimą, klimat przejściowy pomiędzy śródziemnomorskim a umiarkowanym, gdzie panuje upalne lato, ale i chłodna zima oraz ostatni, w rejonie Morza Czarnego – klimat umiarkowany morski z umiarkowaną zimą, gorącym latem i licznymi opadami w ciągu roku. 

Turcja – a konkretniej niektóre jej regiony – uznawane są za kierunek całoroczny, choć największą popularnością cieszą się latem oraz wiosną. Jesień na Riwierze Tureckiej to genialny pomysł na wakacje poza sezonem. Do Turcji możemy dostać się drogą powietrzną lub własnym środkiem transportu, jednak bardzo często bezpośrednie loty do popularnych kurortów kuszą przystępnymi cenami. 

Planując podróż do Turcji warto pamiętać o kilku pisanych i niepisanych zasadach – elementem tureckiej kultury jest targowanie, które Polacy z chęcią uprawiają. Wbrew powszechnym opiniom, kobiety w Turcji nie muszą nosić strojów skrzętnie zakrywających całe ciało (chyba że podróżują po wschodzie kraju). Ten wymagany jest natomiast w miejscach kultu religijnego, czyli meczetach, gdzie zakryć należy także włosy oraz zdjąć buty.



Co zwiedzić w(we) Turcji


Alanya, Bodrum, Marmaris czy Kemer to popularne kurorty turystyczne, do których każdego roku nadciągają miliony turystów. Jeśli kusi nas ciepła woda i piękne plaże, a ponadto jesteśmy zwolennikami raczej leniwych eskapad niż aktywnego wypoczynku, to właśnie te regiony będzie świetną destynacją na letni (i nie tylko) odpoczynek. Osoby, które chcą poznać Turcję od nieco innej strony, za obowiązkowy punkt podróży powinny uznać Stambuł czy chociażby Izmir. Jednak warto wiedzieć, że na poznanie ich jeden czy dwa dni to zdecydowanie za mało. Popularnymi i wartymi zobaczenia miejscami na mapie Turcji są także Pamukkale, które w języku tureckim oznaczają Bawełniany Zamek. Nazwa nie jest przypadkowa – Pamukkale to zapierające dech w piersi wapienne tarasy, które kojarzą się właśnie z kłębami bawełny. Oprócz nich obowiązkowym punktem podróży jest bez wątpienia absolutnie bajkowa Kapadocja, nad którą obowiązkowy jest lot balonem o wschodzie słońca. Kapadocja powstała na skutek erupcji wulkanu, a popularność zdobyła dzięki iście księżycowemu krajobrazowi, który tworzą skały osadowe i wykute w nich domy i kościoły. Amatorzy obłędnych widoków powinni wybrać się także na wycieczkę w rejony jeziora Van. 

Na mapie Turcji jest jeszcze jedno szczególne miejsce, o którym turyści bardzo często zapominają. Mowa o polskiej wsi – Polonezkoy (po polsku zwana Adampol), która położona jest około 30 kilometrów od Stambułu. W Polonezkoy nadal mieszkają Polacy, który po dziś dzień kultywują polską tradycję, religię czy język. 

Przed wyjazdem do Turcji warto także zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami MSZ. W komunikatach Ministerstwa, od długiego czasu, pojawia się informacja odradzająca wszelkie podróże w rejony graniczące z Syrią i Irakiem, w szczególności do rejonów Gaziantep, Mardin czy wspomnianego wyżej Van.



Przydatne dokumenty


Od 2 marca 2020 roku Polacy mogą podróżować do Turcji bez obowiązkowej wizy. Dotyczy to turystów, którzy na terenie kraju zamierzają spędzić nie więcej niż 90 dni. Do przekroczenia granicy niezbędny będzie natomiast paszport, który musi być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. 

UWAGA: W związku z panującą pandemią, przed wyjazdem do Turcji warto zapoznać się z aktualnymi komunikatami MSZ – aktualnie, aby przekroczyć granicę niezbędne będzie zaświadczenie o szczepieniu lub negatywny wynik testu PCR. Z testów zwolnieni są natomiast ozdrowieńcy.



Karta EKUZ na urlop w(we) Turcji


Karta EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która obowiązuje na terenie Unii Europejskiej i uprawiania jej posiadaczy do korzystania z pomocy medycznej na takich samych zasadach, jak mieszkańcy danego kraju. W przypadku Turcji, która nie należy do UE, karta EKUZ nie będzie miała zastosowania. Z uwagi na to, że znaczna część opieki medycznej w Turcji jest prywatna, za każdą pomoc medyczną będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni lub skorzystać z ubezpieczenia turystycznego. To więc jest absolutnie niezbędne!



Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


Wielu turystów wybierając się do Turcji z biurem podróży, porzuca myśl o dodatkowym ubezpieczeniu turystycznym wierząc, że polisa zapewniona przez touroperatora zapewnia kompleksową pomoc. Pamiętajmy jednak, że ubezpieczenie, które zazwyczaj otrzymujemy w pakiecie z ofertą wakacyjną, ma bardzo ograniczony zakres. Przyda się w przypadku drobnych problemów z żołądkiem czy w przypadku przeziębienia, natomiast w razie większych problemów zdrowotnych może okazać się absolutnie niewystarczające. W efekcie może się okazać, że choć posiadamy ubezpieczenie turystyczne, do rachunku będziemy musieli sporo dołożyć z własnej kieszeni. Warto więc dowiedzieć się o możliwość rozszerzenia podstawowego zakresu ubezpieczenia. 

Zaleca się, aby ubezpieczenie turystyczne do Turcji pokryło wydatki w wysokości co najmniej 200 tys. zł. Polisa powinna obejmować także ubezpieczenie NNW oraz OC w życiu prywatnym. Spokojną głowę zapewni nam także dodatkowa polisa w postaci ubezpieczenia bagażu. Osoby, które chorują przewlekle powinny z kolei pamiętać o konieczności dokupienia rozszerzenia ubezpieczenia obejmującego właśnie choroby przewlekłe. 

Pamiętajmy, że podstawą udanego i spokojnego wypoczynku jest kompleksowa ochrona. Tę możesz sobie zapewnić kupując dobre ubezpieczenie turystyczne – może je kupić klikając w Compensa Voyage. 

Podczas zakupu ubezpieczenia pamiętajmy, że bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z OWU i zweryfikowanie rzeczywistego zakresu ubezpieczenia. Warto zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na wysokość kosztów leczenia oraz sprawdzić jakie są wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.



Najwazniejsze informacje


  1. Miastem położonym na styku dwóch kontynentów jest Stambuł - przez wielu niesłusznie nazywany stolicą Turcji.
  2. W miejscach kultu religijnego obowiązkowy jest odpowiedni ubiór - zakryte kolana oraz ramiona, a w przypadku kobiet także włosy. Przed wejściem do meczetu konieczne jest zdjęcie butów.
  3. Przed wyjazdem do Turcji warto zapoznać się z ostrzeżeniami MSZ - aktualna jest wciąż informacja odradzająca podróże w rejony graniczące z Syrią i Irakiem.
  4. Od 2 marca 2020 roku Polacy mogą podróżować do Turcji bez obowiązkowej wizy. Przekroczenie granicy możliwe jest jedynie z paszportem.
  5. Karta EKUZ nie działa na terenie Turcji.


Turcja od wielu lat utrzymuje swoją pozycję w absolutnej czołówce najchętniej wybieranych kierunków na wakacje. Gwarancja pogody, przepiękne plaże i widoki, a do tego genialny standard hoteli – czego chcieć więcej? Urlop w Turcji najczęściej jest wybierany w formie zorganizowanej wycieczki z biura podróży. Na nas, jako turystach – wbrew pozorom – oprócz spakowania kremu z filtrem i kapelusza, spoczywa także obowiązek ubezpieczenia. Polisa z biura podróży to często zdecydowanie za mało. 

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |