Co warto wiedzieć przed podróżą do Bułgarii


Bułgaria, a konkretniej Republika Bułgarii, położona jest w południowo-wschodniej Europie, na północno-wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego. Urzędowym językiem Bułgarii, będącym jednocześnie ojczystym językiem większości Bułgarów, jest język bułgarski. Oficjalną jednostką monetarną jest z kolei lew bułgarski. 

Większość terenu położona jest w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Nad morzem panuje natomiast wilgotniejszy klimat podzwrotnikowy. Bułgaria charakteryzuje się dość srogimi zimami, gdzie temperatury poniżej zera mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni oraz bardzo ciepłym latem. Za najlepsze miesiące na letni odpoczynek uważa się okres od maja do września, przy czym od lipca temperatury mogą być już nieco bardziej uciążliwe. Najlepszym czasem na podróż do Bułgarii dla miłośników zimowego szaleństwa jest natomiast grudzień i styczeń. 

Bułgaria jest stosunkowo tanim krajem, jednak w odpowiedzi na ogromną popularność bułgarskich kurortów, ceny w Złotych Piaskach czy Słonecznym Brzegu będą nieco wyższe niż w innych rejonach kraju. 

Podróżni wybierający się na urlop w Bułgarii mają kilka opcji wyboru środku transportu. Często wybieranym rozwiązaniem w przypadku urlopu organizowanego na własną rękę jest oczywiście samochód. W przypadku wakacji zorganizowanych czy wówczas, gdy na podróż nie możemy poświęcać kilkunastu godzin, możemy wybrać podróż samolotem.Co zwiedzić w(we) Bułgarii


Na mapie Bułgarii jest wiele miejsc wartych zobaczenia – zarówno dla miłośników letniego wypoczynku czy amatorów zimowego szaleństwa. Bezapelacyjnie najpopularniejszymi kurortami wakacyjnymi są oczywiście Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Są to idealne kierunki dla osób poszukujących najlepszego miejsca na błogi odpoczynek i nastawionych na leniwe dni spędzone nad brzegiem morza. Odnajdą się tutaj zarówno rodziny z dziećmi, jak i młodsi urlopowicze nastawieni na szalone życie nocne.

Osoby podróżujące do Bułgarii, na mapie swojej podróży powinny zaznaczyć także Sofię, czyli stolicę kraju, która idealnie nadaje się na krótki, weekendowy wypad. Miasto słynie przede wszystkim z sakralnej zabudowy i jest istnym rajem dla wszystkich tych, którzy podróżowanie lubią połączyć ze zwiedzaniem historycznych, zabytkowych miejsc. 

Miasteczkiem wartym zobaczenia jest bez wątpienia jedno z najstarszych miast w Europie, a mianowicie Nessebar. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim wyjątkowemu położeniu – leży na skalistej wyspie, która połączona jest z lądem jedynie wąską groblą. Miastem, które konsekwentnie pojawia się na stronach bułgarskich przewodników jest Sozopol, który skrywa w sobie moc atrakcji zarówno dla osób poszukujących odpoczynku, ciekawych miejsc do zwiedzenia, jak i bogatego nocnego życia. Niedaleka odległość od popularnego Słonecznego Brzegu daje nam z kolei świetne możliwości na połączenie różnych wakacyjnych aktywności. 

Na koniec coś dla miłośników przyrody – ci na liście miejsc wartych zobaczenia powinni zanotować bez wątpienia Park Narodowy Pirin czy rezerwat przyrodniczy Kamienny Las, czyli Pobiti Kamani, który uznany jest za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Bułgarii. Przydatne dokumenty


Polacy podróżujący do Bułgarii korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej, co oznacza, że do przekroczenia granicy wymagany będzie jedynie dowód osobisty lub paszport. Dopuszczalny jest pobyt trwający 90 dni w ciągu 6 miesięcy, przy czym okres ten liczony jest od pierwszego dnia przyjazdu na terytorium Bułgarii. Należy pamiętać, że osoby małoletnie również są zobligowane do posiadania dowodu osobistego lub paszportu. 

Dodatkowym dokumentem, który przydać może się na terenie Bułgarii będzie karta EKUZ lub ubezpieczenie turystyczne.Karta EKUZ na urlop w(we) Bułgarii


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Wydawana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia i przysługuje wszystkim osobom ubezpieczonym. Karta EKUZ zapewnia jej posiadaczowi dostęp do systemu powszechnej opieki medycznej na dokładnie takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju, w tym przypadku Bułgarii.

Warto jednak mieć na uwadze, że EKUZ gwarantuje dostęp jedynie do bardzo podstawowej opieki zdrowotnej, a co najważniejsze – praktycznie do wszystkich świadczeń będziemy musieli dopłacić pewien procent z własnej kieszeni. W przypadku podstawowej konsultacji medycznej nie będą to duże kwoty, natomiast w razie bardziej skomplikowanych przypadków, gdzie wymagana będzie opieka specjalistyczna, cena takich świadczeń będzie już zdecydowanie wyższa. 

W rzeczywistości więc karta EKUZ nie gwarantuje nam takich świadczeń, których gwarancja mogłaby przydać się w zagranicznej podróży – chociażby pokrycie kosztów powrotu do kraju. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zatem zakupienie ubezpieczenia podróżnego.Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


Każdy odpowiedzialny turysta doskonale wie, że kompleksowe ubezpieczenie turystyczne jest absolutną podstawą zagranicznego wyjazdu. Choć udając się w podróż marzeń, mamy nadzieję, że nie będziemy musieli z niego skorzystać, jego posiadanie zapewni nam względny spokój w podróży. Karta EKUZ zapewni nie tylko bardzo ograniczony zakres świadczeń, ale co najważniejsze – w przypadku korzystania z bułgarskiej służby zdrowia, za wszystkie świadczenia będziemy musieli zapłacić z góry, a dopiero po powrocie do kraju będziemy mogli ubiegać się o zwrot kosztów. 

 

Absolutną podstawą ubezpieczenia turystycznego na urlop w Bułgarii, jak i w każdym innym kraju, jest oczywiście pokrycie kosztów leczenia czy transportu medycznego. W przypadku Republiki Bułgarii zaleca się, by nasza polisa pokrywała koszty leczenia w wysokości co najmniej 20 tys. euro. Zalecane jest także ubezpieczenie NNW, czyli Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, które okaże się bezcenne na przykład w przypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu. O dodatkowym rozszerzeniu ubezpieczenia pomyśleć powinny wszystkie osoby, które zmagają się z jakimikolwiek chorobami przewlekłymi. 

Turyści udający się w podróż do Bułgarii z myślą o aktywnym spędzaniu czasu, uprawianiu sportów wodnych czy planujący zimowy urlop na bułgarskich stokach, powinny bezwzględnie wyposażyć się także w dodatkowe ubezpieczenie obejmujące uprawianie sportów wysokiego ryzyka. 

Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii, które skrojone będzie na Twoją miarę, możesz już teraz kupić za pomocą Compensa Voyage.Najwazniejsze informacje


  1. Urzędowym językiem Bułgarii jest język bułgarski, a oficjalną jednostką monetarną lew bułgarski.
  2. Za najlepsze miesiące na letni odpoczynek uważa się okres od maja do września.
  3. Ceny w popularnych kurortach turystycznych, takich jak Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg, będą nieco wyższe niż w innych regionach kraju.
  4. Polacy podróżujący do Bułgarii korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej, w związku z czym do przekroczenia granicy konieczny będzie jedynie dowód osobisty lub paszport.
  5. Karta EKUZ jest honorowana w Bułgarii. Jej posiadacze, za różnego rodzaju świadczenia medyczne będą jednak musieli dopłacić procent ceny z własnej kieszeni.


Słoneczny Brzeg i Złote Piaski. Imponujące dziedzictwo narodowe i urzekająca różnorodnością przyroda. Genialna kuchnia i bogaty folklor. Jednym słowem – Bułgaria. Od lat święci triumfy zarówno pod kątem letniego odpoczynku, jak i zimowego szaleństwa na stoku. Planujesz podróż do Bułgarii? Zastanawiasz się, co warto zwiedzić i w jakim kierunku podążać? Sprawdź, jak przygotować się do podróży i o czym warto pamiętać! 

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |