Co warto wiedzieć przed podróżą do Tajlandii


Tajlandia jest świetną destynacją dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z eksplorowaniem państw azjatyckich. Często wybierana jest w formie zorganizowanej wycieczki przez biuro podróży, ale cieszy się także ogromną popularnością jako kraj zwiedzany na własną rękę. Planowanie podróży do Tajlandii warto rozpocząć jednak od ustalenia najlepszego terminu. Tajlandia położona jest w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego, a jej południowa część w strefie klimatu równikowego. Mamy więc wyraźny podział na porę suchą i deszczową. Za najlepszy czas na podróż do Tajlandii uważa się okres od listopada do końca lutego. To właśnie dlatego, Tajlandia święci triumfy w kwestii wypoczynku. 

 

Językiem narodowym jest język tajski. Będąc na miejscu możemy podjąć próbę komunikacji w języku angielskim, niestety zazwyczaj najprostszą metodą na porozumienie się będzie język migowy. Obowiązującą walutą jest baht, który niestety nie jest najpopularniejszy w polskich kantorach. Z uwagi na to, poszukiwania większej kwoty w tajskiej walucie mogą nieco potrwać. Warto wiedzieć, że w przypadku wyciągania pieniędzy z bankomatu w Tajlandii, każda transakcja wykonana przy użyciu zagranicznej karty, obciążona będzie prowizją. 

 

Jeśli już uda nam się uzyskać interesującą nas gotówkę, należy traktować ją z wyjątkowym szacunkiem – na banknotach widnieje wizerunek króla, a z uwagi na to, że Tajowie mają dla niego ogromny szacunek, zniszczenie banknotów z jego podobizną może zostać bardzo źle odebrane. Z osobą króla wiąże się jeszcze jedna kwestia, której przestrzeganie może uchronić nas przed poważnymi problemami. Wyrażanie się o nim z szacunkiem i podobne traktowanie go – siedzenie tyłem do wizerunku króla może nas sporo kosztować. Należy wyrażać się o nim z ogromnym szacunkiem, jednak najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie unikanie rozmów na jego temat. 

Przed podróżą do Tajlandii warto rozważyć również szczepienia ochronne np. przeciwko durowi brzusznemu, WZW typu A i B czy japońskiemu zapaleniu mózgu. 

UWAGA: Od marca 2020 roku w Tajlandii obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony w związku z COVID-19. Z uwagi na częstą zmianę przepisów wjazdowych, przed planowaniem podróży warto sprawdzić najnowsze aktualizacje na stronie MSZ.



Co zwiedzić w(we) Tajlandii


Tajlandia jest niczym studnia bez dnia – miejsc wartych odwiedzenia jest co niemiara. Wystarczy przejrzeć pierwszy lepszy przewodnik turystyczny, by stanąć przed ogromnym wyzwaniem. Zaplanowanie urlopu na własną rękę może być nieco stresujące, jednak to właśnie w ten sposób jesteśmy w stanie poznać Tajlandię taką, jaka jest. Plan podróży obejmujący chociażby kilka obowiązkowych punktów na mapie kraju jest gwarancją przeżycia wakacji marzeń. 

Kulminacyjnym punktem i świetną bazą wypadową jest oczywiście stolica Tajlandii, czyli Bangkok. Miasto ogromnych kontrastów, oferujące turystom znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Grand Palace, Wat Po, świątynia Wat Arun i Chinatown, czyli najbardziej kolorowa dzielnica Bangkoku – to wszystko to dopiero początek. W tym mieście – dla jednych, kilka dni może okazać się zdecydowanie za krótkim czasem, a dla innych – ze względu na liczbę doznań, zbyt długim. 

Bangkok to oczywiście pierwszy i obowiązkowy punkt tajskiej przygody. Dalej wcale nie jest gorzej. Park Narodowy Khao Sok, który gwarantuje genialne widoki, imponujące domki na wodzie, trekking w dżungli czy zwiedzanie jaskiń – to idealne miejsce dla każdego żądnego wrażeń turysty. W odległości około 80 km od stolicy kraju, położona jest Ayutthaya, czyli dawna stolica Tajlandii. Niegdyś uważana za jedno z najbogatszych miast Azji, dziś skrywa w sobie ruiny dawnych pałaców. Jest ogromnym królestwem świątyń. 

Celem podróży może być również imponujące Chiang Mai, które ma bezpośrednie połączenie lotnicze z Bangkokiem. Ogromna ilość świątyń, nocny market i liczne targowiska, a także sanktuaria słoni, które powstały po to, by je chronić i zapewnić im lepsze warunki do życia – wszystko to i o wiele więcej dla turystów spragnionych tajskich realiów ma do zaproponowania właśnie Chiang Mai. 

Na koniec zostawiliśmy oczywiście rajskie plaże i pocztówkowe widoki – tego wszystkiego doznamy wybierając się na jedną z tajskich wysp. Phi Phi, Phuket, Koh Pha Ngan czy Railay – tych miejsc nie trzeba przedstawiać nikomu. To istne wizytówki wakacji marzeń, beztroskiego czasu spędzonego w bajecznych okolicznościach przyrody.



Przydatne dokumenty


Obywatele Polski, którzy wybierają się do Tajlandii w celu turystycznym na okres krótszy niż 30 dni, nie muszą posiadać wizy turystycznej. Warto jednak wiedzieć, że przekraczając granicę przejściem lądowym, skorzystanie z ruchu bezwizowego możliwe jest tylko dwa razy w ciągu roku. Podobną zasadę bardzo często stosuje się także przy przekraczaniu granicy powietrznej. 

Niezbędny będzie paszport, który ważny musi być co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do Tajlandii. Ponadto, turyści przekraczający granicę Tajlandii muszą okazać powrotny bilet oraz określone środki finansowe – aktualnie jest to 10 tys. THB na osobę. 

Co więcej, w Tajlandii istnieje obowiązek meldunkowy, a każdy turysta powinien być zgłoszony do władz imigracyjnych. Oznacza to, że przekraczając granicę należy wypełnić kartę wjazdu oraz wyjazdu. Jeden jej odcinek należy okazać podczas opuszczania kraju. 



Karta EKUZ na urlop w(we) Tajlandii


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia lub osobom posiadającym prawo do świadczeń zdrowotnych, które finansowane są ze środków publicznych. Obowiązuje ona na terenie krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Karta EKUZ uprawnia do korzystania z opieki zdrowotnej za granicą, na tych samych warunkach, co ubezpieczenie w danym państwie. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jak sama nazwa wskazuje, nie będzie miała zastosowania w przypadku Tajlandii. W tej sytuacji, gwarancję opieki medycznej, da nam jedynie ubezpieczenie turystyczne. 



Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


Wyjeżdżając na wakacje nikt z nas nie bierze pod uwagę pesymistycznego scenariusza zakładającego konieczność zasięgania pomocy medycznej w obcym państwie. W przypadku Tajlandii, dokładnie tak samo jak w przypadku każdej innej podróży, warto się jednak zabezpieczyć. Mając jednak na uwadze ten azjatycki kraj, prawdopodobieństwo rozstroju zdrowia jest nieco większe niż podczas europejskich podróży. Jednym z charakterystycznych elementów kultury azjatyckiej jest uliczne jedzenie, które cieszy się ogromną popularnością.

Chęć spróbowania lokalnych specjałów kupionych w przyulicznej budce może kusić. Warto jednak mieć na uwadze, że bardzo często są to produkty wątpliwej jakości, które mogą przyczynić się do rozstroju zdrowia czy problemów z żołądkiem. Każda pomoc medyczna, jakiej będziemy potrzebowali na terenie Tajlandii, będzie odpłatna, a koszty niestety nie będą niskie. Dlatego podstawą przygotowania się do takiej podróży będzie wykupienie ubezpieczenia turystycznego pokrywające koszty wszelkiej pomocy medycznej, leczenia czy chociażby zakupu leków. Warto wybrać polisę, która oprócz wysokich kosztów leczenia gwarantuje także koszty transportu do kraju, ubezpieczenie NNW oraz ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Poszukując kompleksowej ochrony i chcąc zagwarantować sobie jednocześnie spokojną głowę podczas urlopu, warto zadbać o najlepszą z możliwych polis. Teraz możesz ją nabyć bez wychodzenia z domu – wystarczy kliknąć w Compensa Voyage.



Najwazniejsze informacje


  1. Tajlandia położona jest w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego, a jej południowa część w strefie klimatu równikowego. Za najlepszy czas na podróż do Tajlandii uważa się okres od listopada do końca lutego.
  2. Obraza czy znieważenie króla (na przykład zniszczenie banknotu z wizerunkiem króla czy siedzenie do jego podobizny plecami) może skończyć się poważnymi problemami.
  3. Polacy wybierający się do Tajlandii w celach turystycznych na okres krótszy niż 30 dni, mogą skorzystać z ruchu bezwizowego.
  4. W Tajlandii istnieje obowiązek meldunkowy, co oznacza, że przekraczając granicę należy wypełnić kartę wjazdu oraz wyjazdu.
  5. Karta EKUZ nie ma zastosowania na terenie Tajlandii.


Tajlandia cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Od lat jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków egzotycznych. Wydaje się zupełnie innym światem, wyraźnie różniącym się od tego, jaki znamy z europejskiego podwórka. Pociąga ze względu na odmienną kulturę, kuchnię, klimat. Urlop w Tajlandii może być spełnieniem marzeń, pod warunkiem, że odpowiednio się do niego przygotujemy. A warto przygotować się tak, aby na miejscu nic nas nie zaskoczyło.

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |