Co warto wiedzieć przed podróżą do Chorwacji


Chorwacja położona jest nad Adriatykiem, na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej. Graniczy z Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią, Węgrami oraz Słowenią. 

Językiem urzędowym w Chorwacji jest język chorwacki. Osoby, które porozumiewają się na przykład w języku rosyjskim, nie powinny mieć żadnych problemów w komunikacji. Oficjalną walutą Chorwacji jest kuna chorwacka, choć równie popularna jest płatność euro. Warto mieć jednak na uwadze, że euro przyda się głównie do płatności w hotelach i pensjonatach, natomiast waluta chorwacka może okazać się niezbędna podczas podróży samochodem i konieczności uiszczenia opłaty za autostrady, a także w niektórych sklepach. 

W Chorwacji przeważa klimat śródziemnomorski, a w kontynentalnej części kraju jest on zbliżony do klimatu panującego w Polsce. Temperatury są jednak zdecydowanie wyższe, a osoby, które liczą na upalne wakacje, powinny rozważyć wyjazd w czerwcu, lipcu lub sierpniu. Na wybrzeżach i wyspach panuje klimat z ciepłym i słonecznym latem oraz łagodną zimą. Nieco bardziej zdecydowany – klimat górski, spotkamy w rejonie Gorskiego Kotaru. 

Chorwacja stanowi swego rodzaju mieszankę kultury zachodnioeuropejskiej, śródziemnomorskiej i słowiańskiej. Kulturowe nawiązanie do Polski zauważymy szczególnie w północnej części kraju. Na terenach nadmorskich swój wyraźny ślad zaznacza jednak tradycyjna kultura śródziemnomorska. 

 Chorwacja bije rekordy popularności wśród wycieczek sprzedawanych w biurach podróży, ale cieszy się także ogromnym powodzeniem jako kraj, do którego wybieramy się własnym samochodem. Polskę od stolicy Chorwacji dzieli około 15 godzin drogi i to właśnie ten środek transportu wybierany jest zdecydowanie najczęściej. 

 Chorwacja to przede wszystkim kilometry absolutnie przepięknej linii brzegowej, która zachęca do leniwego odpoczynku. Warto jednak mieć na uwadze, że większość chorwackich plaż to plaże kamieniste, na których nieocenione mogą być buty ochronne czy specjalne maty pod ręcznik. 

UWAGA: Z uwagi na bardzo dynamiczną sytuację związaną z pandemią, zanim zaczniemy urzeczywistniać naszą chorwacką przygodę, warto zapoznać się z najnowszymi wymaganiami chorwackiej strony i komunikatami MSZ. Aktualnie na teren kraju można wjechać po okazaniu unijnego certyfikatu COVID-19 lub negatywnego testu czy zaświadczenia o byciu ozdrowieńcem.



Co zwiedzić w(we) Chorwacji


Chorwackie krajobrazy zapierają dech w piersiach. Skaliste wybrzeża, które łagodzi nieco bujna roślinność, uznawane jest za jedno z najpiękniejszych w Europie. Planując wczasy w Chorwacji, oprócz eksplorowania przepięknych plaż, warto jednak zapuścić się nieco dalej. Na mapie kraju jest wiele obowiązkowych punktów, które zobaczyć powinien każdy turysta. Wśród Polaków największą popularnością cieszą się takie tereny jak Makarska, Korcula czy Wyspy Briońskie. 

Mówiąc o Chorwacji nie sposób pominąć chociażby znajdującego się na południu Dalmacji Dubrownika, który jest bez wątpienia najpopularniejszym miejscem w Chorwacji, czy Splitu – miejscówki, w której przeszłość efektownie przeplata się z teraźniejszością. Stare Miasto niegdyś będące pałacem cesarskim, dziś przyciąga tłumy turystów. Co więcej, Split jest także genialną bazą wypadową dla wszystkich tych, którzy chcą poznać pobliskie wyspy, takie jak Solta czy Vrboska. Na szczególną uwagę zasługuje także leżąca u wybrzeży Chorwacji wyspa Hvar, która znana jest także jako lawendowa wyspa. Przepiękne wąskie uliczki, przejrzysta woda i zachwycające zatoczki, to wszystko przemawia za odwiedzeniem tego regionu. 

Jeśli już mowa o wyspach – wybierając się do Chorwacji, nie sposób pominąć największej wyspy na Adriatyku, położonej w północnej części Chorwacji – wyspy Krk. Jest to genialne miejsce na spokojny, letni wypoczynek. Klimat małego miasteczka, gdzie toczy się powolne, spokojne życie jest wymarzonym miejscem dla wszystkich tych, którzy od wakacji oczekują przede wszystkim błogiego lenistwa, ciszy i spokoju.



Przydatne dokumenty


Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej, ale nie należy do strefy Schengen. Jej granicę można przekroczyć bez wizy, na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Pobyt na terenie kraju jest możliwy do 3 miesięcy od daty wjazdu. Podróżując jednak samolotem warto sprawdzić, czy linie lotnicze nie będą wymagały okazania paszportu przed wpuszczeniem na pokład. 

To, co warto wiedzieć, to fakt, że turysta przebywający na terytorium Chorwacji zobowiązany jest do noszenia przy sobie dokumentu tożsamości. W przypadku kontroli służb jest on zobligowany do okazania dokumentu. W przypadku odmowy musi liczyć się z wysokim mandatem.



Karta EKUZ na urlop w(we) Chorwacji


Od 1 lipca 2013 roku Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej. Oznacza to, że posiadacze karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnieni są do korzystania z podstawowej opieki medycznej na zasadach obowiązujących mieszkańców kraju. Pozostaje jednak pytanie, czy karta EKUZ będzie wystarczającym zabezpieczeniem na urlop w Chorwacji? Niestety nie. W nagłych przypadkach, na jej podstawie możemy skorzystać z opieki medycznej, jednak w bardzo okrojonym zakresie i tylko w placówkach, które mają podpisany kontrakt z Chorwackim Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego. 

Warto mieć na uwadze, że na terenie Chorwacji, nawet posiadacze karty EKUZ będą musieli ponieść częściowe koszty udzielonych im świadczeń medycznych – niekiedy będzie to nawet 20 proc. wartości kosztów. 

Ponadto, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokryje kosztów transportu medycznego do Polski ani kosztów akcji ratowniczej. W skrajnych przypadkach takie świadczenia mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W obliczu tego, jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego na pobyt w Chorwacji. 



Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


Każdy odpowiedzialny turysta wie, jak ważne jest kompleksowe ubezpieczenie turystyczne. W przypadku Chorwacji, choć karta EKUZ uprawnia do korzystania z podstawowej opieki medycznej, może okazać się absolutnie niewystarczająca. Wybierając się na urlop na wschodnie wybrzeże Adriatyku warto więc zadbać o ochronę, która w pełni będzie odpowiadała naszym potrzebom. Absolutną podstawą jest jednak ubezpieczenie zapewniające pokrycie kosztów leczenia w kwocie co najmniej 30 tys. euro oraz kosztów transportu medycznego do kraju czy ubezpieczenie NNW, które zapewni odszkodowanie w razie wypadku czy pokryje koszty rehabilitacji. Przydatna może okazać się także polisa OC w życiu prywatnym, która z kolei zadziała w momencie wyrządzenia szkody osobie trzeciej.  

Osoby, które planują w Chorwacji aktywny wypoczynek czy sporty podwyższonego ryzyka, takie jak nurkowanie, windsurfing czy kitesurfing, powinny rozważyć dokupienie dodatkowego rozszerzenia obejmującego uprawianie sportów wysokiego ryzyka. MSZ zaleca także zachowanie szczególnej ostrożności decydując się na takie rozrywki jak chociażby rafting. Chorwackie prawo nie wymaga od organizatorów żadnych kwalifikacji, dlatego zanim zdecydujemy się skorzystać z podobnych atrakcji, należy się upewnić, czy osoba oferująca aktywności zapewnia maksymalne bezpieczeństwo czy chociażby potrafi odpowiednio zabezpieczyć sprzęt.

UWAGA: Osoby chorujące na choroby przewlekłe muszą zaopatrzyć się w dodatkowe rozszerzenia ubezpieczenia. 

Teraz, aby kupić kompleksowe ubezpieczenie na urlop w Chorwacji nie musisz chodzić od ubezpieczyciela do ubezpieczyciela. Polisę gwarantującą spokojną głowę w podróży kupisz bez wychodzenia z domu. Wszelkie szczegóły znajdziesz pod adresem Compensa Voyage.



Najwazniejsze informacje


  1. Językiem urzędowym w Chorwacji jest język chorwacki, a oficjalną walutą kuna chorwacka. W niektórych rejonach równie popularna jest płatność euro.
  2. Przekroczenie granicy z Chorwacją możliwe jest bez wizy, na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
  3. Każdy turysta przebywający na terytorium Chorwacji zobowiązany jest do noszenia przy sobie dokumentu tożsamości, a w razie kontroli służb jest zobligowany do okazania dokumentu.
  4. Posiadacze karty EKUZ uprawnieni są do korzystania z opieki medycznej na zasadach obowiązujących mieszkańców Chorwacji.
  5. Karta EKUZ nie gwarantuje całkowicie bezpłatnej opieki - jej posiadacze będą musieli ponieść częściowe koszty udzielonych im świadczeń medycznych (niekiedy będzie to nawet 20 proc. wartości kosztów).


Chorwacja nieustannie znajduje się na podium wśród najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych. Na wschodnie wybrzeże Adriatyku, każdego roku nadciągają prawdziwe tłumy turystów z Polski. Bardzo często wybierana jest jako cel zorganizowanych wycieczek, ale coraz częściej staje się docelowym kierunkiem wakacji organizowanych na własną rękę. Zanim jednak zaplanujemy całą trasę podróży, zabukujemy nocleg i oddamy się błogiemu lenistwu, zadbajmy o to, by było one otoczone jak najwyższą opieką. Pomoże nam w tym ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji.

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |