Co warto wiedzieć przed podróżą do Białorusi


Językami urzędowymi obowiązującymi na Białorusi są język białoruski oraz rosyjski. Środkiem płatniczym jest jedynie miejscowa waluta, czyli białoruski rubel. Co ważne – na terytorium Białorusi nie zapłacimy żadną inną walutą, a podczas wymiany w kantorze konieczne może być okazanie ważnego paszportu. 

Białoruś położona jest w strefie klimatu umiarkowanego, nieco bardziej surowego, niż w Polsce. Osoby, które lubią ciepło, powinny odwiedzić ten kraj w okresie czerwiec – sierpień, kiedy temperatury są najwyższe i oscylują w granicach około 22 stopni Celsjusza. 

Przekroczenie białoruskiej granicy możliwe jest drogą lądową oraz powietrzną. Jednak w związku z dynamiczna sytuacją, planując taką podróż, wcześniej warto zapoznać się z aktualnymi informacjami publikowanymi na stronie MSZ. 

UWAGA: Od 29.10.2020 roku, decyzją strony białoruskiej, został wstrzymany wjazd z Polski na terytorium Białorusi przejściami drogowymi. W dalszym ciągu wjazd możliwy jest drogą powietrzną przez międzynarodowe lotnisko w Mińsku. 

Turyści planujący dłuższy pobyt na terytorium kraju powinni zapoznać się z obowiązującymi tam wymaganiami. Jeśli w planach mamy pobyt dłuższy niż 10 dni, konieczne będzie czasowe zameldowanie. Zatrzymując się w hotelu warto dopytać, czy to obiekt zarejestruje nasz pobyt czy musimy zrobić to na własną rękę.Co zwiedzić w(we) Białorusi


Pierwsze skojarzenie z Białorusią jest całkowicie naturalne i brzmi: “Mińsk”. Jest to największe i bez wątpienia najbardziej kosmopolityczne miasto na Białorusi, będące jednocześnie stolicą kraju. Większość zabytów czy atrakcje, jakie ma do zaoferowania to miasto położone jest wzdłuż Alei Niepodległości. Obowiązkowym punktem zwiedzania miasta i głównym punktem orientacyjnym Mińska jest Plac Zwycięstwa i znajdujący się na nim Pomnik Zwycięstwa, który przypomina o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w historii kraju. Zwieńczeniem Alei Niepodległości jest Plac Lenina, który uważany jest za najważniejsze miejsce w stolicy Białorusi. Będąc w Mińsku nie sposób pominąć także Kościoła św. Szymona i św. Heleny, który potocznie znany jest jako “czerwony kościół”. 

Chcąc skorzystać z bezwizowego ruchu na Białorusi, możemy przebywać na terytorium strefy Brześć-Grodno, gdzie czeka na nas wiele atrakcji i zabytków. W Brześciu, położonym zaledwie kilkanaście kilometrów od granicy z Polską, do obejrzenia czeka twierdza położona nad dwiema rzekami, pochodząca z pierwszej połowy XIX wieku. 

Obowiązkowym punktem na naszej białoruskiej mapie podróży powinien być bez wątpienia zamek w Mirze, który uważany jest za perłę białoruskiej architektury średniowiecznej, a w 2000 roku został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest obiekt znajdujący się na tej samej liście – zespół pałacowo-parkowy w Nieświeżu, który był rezydencją rodu Radziwiłłów.

Dla turystów chcących obcować bliżej natury, koniecznym miejscem do odwiedzenia będą Jeziora Brasławskie, wokół których wytyczone są liczne szlaki turystyczne czy Naroczański Park Narodowy będący prawdziwą perłą Pojezierza Białoruskiego. 

Czy to koniec miejsc wartych zobaczenia? Absolutnie nie! Na Białorusi warto pokusić się jeszcze o wycieczkę chociażby do Dudutków, Witebska czy Lidy. Przydatne dokumenty


27 lipca 2018 roku, dla Polaków przekraczających granicę na Lotnisku Narodowym “Mińsk”, zniesiono obowiązek posiadania wizy. Na terenie kraju można przebywać przez 30 dni, wliczając w to dzień przylotu i wylotu z Mińska. Chcąc skorzystać z ruchu bezwizowego, niezbędny będzie ważny paszport, ubezpieczenie turystyczne na kwotę co najmniej 10 tys. euro oraz określona suma gotówki – na każdy dzień pobytu wymagana jest gotówka w walucie obcej lub w rublach białoruskich, która odpowiada kwocie około 22 euro. 

Co więcej, w listopadzie 2019 roku połączono dwie dotychczas istniejące strefy turystyczne, które stały sie jedną bezwizową strefą turystyczno-rekreacyjnej Brześć-Grodno. Przebywać na jej terytorium można indywidualnie lub w ramach zorganizowanej grupy turystycznej.Karta EKUZ na urlop w(we) Białorusi


Na terenie Białorusi nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Planując podróż na Białoruś warto jednak mieć na uwadze, że jednym z dokumentów niezbędnych do przekroczenia granicy będzie właśnie ubezpieczenie turystyczne. Opieka medyczna na Białorusi jest na nieco niższym poziomie niż w Polsce, a placówki medyczne są zdecydowanie gorzej wyposażone. Polacy przebywający na Białorusi leczą się odpłatnie, dlatego niezbędna będzie kompleksowa ochrona w postaci polisy turystycznej. Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


Ubezpieczenie turystyczne na Białoruś to absolutna podstawa. Choć według zaleceń MSZ i wymagań białoruskiej strony, Polacy przekraczający granicę muszą mieć ubezpieczenie medyczne na kwotę co najmniej 10 tys. euro, w praktyce może się okazać, że jest to kwota zdecydowanie za niska. Dlatego rekomenduje się, by suma gwarantowana kosztów leczenia wynosiła co najmniej 30 tys. euro. Warto wyposażyć się także w ubezpieczenie NNW, które zagwarantuje nam pokrycie kosztów dalszego leczenia czy rehabilitacji po przebytym wypadku, a także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Ci bardziej przezorni turyści mogą rozważyć także ubezpieczenie bagażu. 

Osoby, które chorują przewlekle, obowiązkowo powinny dokupić do podstawowego zakresu polisy rozszerzenie obejmujące właśnie choroby przewlekłe. Wykupując ubezpieczenie turystyczne weźmy pod uwagę także kwestię dotyczącą transportu do kraju – ten w ekstremalnych sytuacjach może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Zdecydowanie mniej będzie kosztowało nas jednak kompleksowe ubezpieczenie turystyczne, które zagwarantuje nam spokojną głowę w podróży. Jeśli planujesz wyjazd na Białoruś, bądź odpowiedzialnym turystą i kup ubezpieczenie turystyczne. Teraz możesz zrobić to online klikając w Compensa Voyage

Podczas zakupu ubezpieczenia pamiętajmy, że niezwykle ważne jest dokładne zapoznanie się z OWU, czyli zweryfikowanie rzeczywistego zakresu ochrony. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość kosztów leczenia oraz sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czy to, w jakich sytuacjach ubezpieczenie nie zadziała.Najwazniejsze informacje


  1. Językami urzędowymi obowiązującymi na Białorusi są język białoruski oraz język rosyjski.
  2. Turystów planujących pobyt dłuższy niż 10 dni, dotyczy obowiązek czasowego meldunku.
  3. Wjazd bezwizowy odbywa się między innymi na Lotnisku Narodowym „Mińsk”, a obywatele polscy przekraczający granicę w tym miejscu mogą przebywać na terytorium Białorusi bez wizy do 30 dni.
  4. Chcąc skorzystać z ruchu bezwizowego, niezbędny będzie ważny paszport, ubezpieczenie turystyczne na kwotę - według zaleceń MSZ - co najmniej 10 tys. euro oraz określona suma gotówki - na każdy dzień pobytu minimum 22 euro.
  5. Na terenie Białorusi nie działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.


Białoruś – choć coraz bardziej otwiera się na turystów, a turyści na nią – nie należy do najpopularniejszych kierunków urlopowych. Niestabilna sytuacja związana z trwającym kryzysem politycznym zniechęca Polaków do podróżowania w te rejony i bliższego poznania naszego wschodniego sąsiada. Jeśli już zdecydujemy się go poznać, możemy mieć pewność, że do zaoferowania nam ma całkiem sporo. Jest pięknym krajem, który wciąż jest niedoceniany. Co warto wiedzieć przed podróżą na Białoruś i o czym warto pamiętać jeszcze przed wyjazdem? 

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |