Co warto wiedzieć przed podróżą do Australii


Australia to szósty pod względem wielkości kraj świata, który położony jest na najmniejszym spośród wszystkich kontynentów – kontynencie australijskim. Jednocześnie jest państwem zajmującym cały jego obszar. Zlokalizowana na półkuli wschodniej i półkuli południowej, otoczona wodami Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. Największym miastem Australii jest Sydney, a stolicą państwa Canberra. Urzędowym językiem w Australii jest język angielski, a walutą dolar australijski. 

Ogromna rozciągłość terenu sprawia, że Australia leży w kilku strefach klimatycznych. Przeważająca część kraju leży w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego, natomiast na wschodzie kraju występuje klimat wilgotny. Północna część kraju to z kolei klimat tropikalny. Za najcieplejszy region uważa się pustynną środkową Australią. 

Planując urlop w Australii warto pamiętać o jednym – tutaj lato trwa od grudnia do lutego, natomiast australijska zima przypada na okres między czerwcem a końcem sierpnia. 

Do Australii niestety nie dostaniemy się żadnym bezpośrednim lotem z Polski. Możemy natomiast zdecydować się na lot przesiadkowy na przykład w Londynie, Frankfurcie czy Amsterdamie. W niektórych przypadkach konieczna będzie także druga przesiadka w jednym z krajów Azji Południowo-Wschodniej, na przykład w Singapurze czy na Bliskim Wschodzie (przesiadka w Dubaju). Podróżni mogą przybyć docelowo na lotnisko na przykład w Sydney, Cairns czy Adelajdzie. 

UWAGA: W związku z pandemią koronawirusa, tymczasowym zakazem wjazdu na terytorium Australii objęci są wszyscy cudzoziemcy, w tym Polacy. Granice państwa pozostają zamknięte do odwołania, a według komunikatów MSZ ich otwarcie nie jest planowane w 2021/2022 roku. 



Co zwiedzić w(we) Australii


Australia jest krajem, którego z pewnością nie da się zwiedzić w kilka dni. Ciężko jest także przygotować najlepszą z możliwych listę miejsc wartych zobaczenia. Przewodniki po Australii, które wskazują najważniejsze i najpiękniejsze zakątki tego regionu świata, to obszerne księgi, których studiowanie zajmie nam nieco czasu. Na mapie Australii postaramy się jednak wskazać kilka kluczowych miejsc, bez których nie jest możliwe poznanie uroku tego państwa. 

Podróż warto zacząć od Sydney, czyli największego i bez wątpienia najbardziej znanego miasta w całej Australii. Stanowi ono swego rodzaju centrum turystyczne i kulturowe kraju, które przepełnione jest pięknymi zabytkami. Sydney zamieszkuje ponad 5 mln ludzi, a jego absolutnymi symbolami jest oczywiście Opera, Sydney Tower czy Harbour Bridge. Zwiedzając Australię, w planie podróży warto uwzględnić także dawną stolicę kraju – Melbourne oraz tę aktualną – Canberra. 

To jednak nie wszystko! Na naszej liście miejsc wartych obejrzenia znajduje się jeszcze kilka absolutnych perełek. Jedną z nich jest Uluru, czyli słynna czerwona góra zlokalizowana na samym środku pustyni. Jest to święte miejsce Aborygenów i jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Australii. Skała liczy sobie ponad 318 metrów wysokości, a w obwodzie ma – niebagatela – 8 kilometrów. 

Wielka Rafa Koralowa, czyli Rafa Coral Bay, to kolejne miejsce, które zobaczyć powinni wszyscy turyści – nie tylko miłośnicy nurkowania. Dla nich będzie jednak ona największą atrakcją – podwodny świat mieniący się wszystkimi kolorami tęczy składa się z niespełna 3000 pojedynczych ran i około 100 wysp. To właśnie ona uznawana jest za jeden z siedmiu cudów natury. 

Podążając już śladem natury – Australia to także zakątek skrywający nieoczywiste, ale zapierające dech w piersiach widoki. Jakiś przykład? Jezioro Hillier, które położone jest na wyspie Middle zachwyca tajemniczą różową barwą. Zostało odkryte w 1802 roku przez brytyjskiego podróżnika Matthew Flindersa, lecz do dziś niewyjaśniona została zagadka związana z niezwykłym kolorem wody. Niemniej jest to miejsce, które z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci.



Przydatne dokumenty


Obywatele Polski planujący podróż do Australii muszą liczyć się z koniecznością posiadania wizy. Wszyscy podróżni, którzy wybierają się do Australii w celach turystycznych i biznesowych na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, mogą starać się o wizę poprzez platformę eVisitor. Uzyskanie pozytywnego wyniku aplikacji wizowej i ważny paszport stanowią przepustkę do Australii. 

Zanim jednak podejmiemy jakiekolwiek starania o dokumenty uprawniające nas do przekroczenia granicy z Australią, sprawdźmy na stronie MSZ czy granice państwa zostały w ogóle otwarte dla obcokrajowców.



Karta EKUZ na urlop w(we) Australii


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie ma zastosowania na terytorium Australii. W związku z tym za wszelkie świadczenia medyczne, podróżni będzie musieli zapłacić z własnych funduszy. Warto jednak zaznaczyć, że choć opieka medyczna w Australii jest na wysokim poziomie, jej cena może znacznie przewyższyć możliwości przeciętnego turysty.



Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


Faktem jest bardzo wysoki poziom świadczeń medycznych w australijskich placówkach zdrowia. Niestety, ale faktem są również bardzo wysokie koszty takich świadczeń. Za standardową wizytę lekarską w nagłym przypadku będziemy musieli zapłacić nawet około 300 zł. Jeśli w naszym przypadku niezbędna okaże się hospitalizacja, za każdy dzień pobytu w szpitalu nasz rachunek powiększy się nawet o 2 tys. zł. W związku z tym najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Jego absolutną podstawą są oczywiście koszty leczenia, a te w przypadku podróży do Australii powinny być możliwie jak najwyższe. 

Zaleca się wybrać więc ubezpieczenie sumą gwarantowaną wynoszącą co najmniej 80 tys. euro. Warto również pamiętać, że nasza polisa powinna obejmować także transport do kraju. Nieocenione może okazać się rozszerzenie ochrony o ubezpieczenie NNW, dzięki któremu ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie w razie wypadku czy doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu. Osoby, które zmagają się z jakimikolwiek chorobami przewlekłymi powinny dokupić także dodatkowe rozszerzenie ochrony. 

Marzy Ci się australijska przygoda? Chcesz na żywo doświadczyć kraju surferów i kangurów? Obok niezbędnych dokumentów podróży, połóż również polisę turystyczną, która zagwarantuje Ci spokojną głowę w podróży i okaże się absolutnie bezcenna w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Ubezpieczenie turystyczne do Australii, które możesz dowolnie dopasować do własnych potrzeb i oczekiwań, możesz kupić bez wychodzenia z domu. A konkretniej? Znajdziesz je na Compensa Voyage!



Najwazniejsze informacje


  1. Urzędowym językiem w Australii jest język angielski, a walutą dolar australijski.
  2. Lato w Australii trwa od grudnia do lutego, natomiast australijska zima przypada na okres między czerwcem a końcem sierpnia.
  3. Do Australii możemy dotrzeć lotem z co najmniej jedną przesiadką - Londynie, Frankfurcie czy Amsterdamie lub dwoma - z drugą przesiadką w Singapurze czy Dubaju.
  4. Granice Australii pozostają zamknięte do odwołania, a według komunikatów MSZ ich otwarcie nie jest planowane w 2021/2022 roku.
  5. W normalnych warunkach do przekroczenia granicy z Australią niezbędny jest ważny paszport oraz wiza turystyczna.


Australia dla wielu turystów jest jak niespełnione marzenie. Nieco trudniej dostępna wydaje się być jednocześnie bardziej kuszącą. Kojarzona głównie z kangurami i surferami, gwarantuje genialnie warunki do podróżowania i zwiedzania, ale także błogiego lenistwa i ładowania akumulatorów. Marzy Ci się australijska przygoda? Sprawdź jak się do niej przygotować i o czym warto wiedzieć przed podróżą do Australii.

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |