Co warto wiedzieć przed podróżą do Gruzji


Gruzja położona jest w południowej części gór Kaukaz. Z uwagi na mocno zróżnicowaną rzeźbę terenu, klimat na terenie całego kraju nie jest jednorodny. Za najcieplejsze okolice – i najchętniej wybierane przez turystów – uznaje się tereny położone w rejonach Morza Czarnego. Statystycznie najwięcej opadów notuje się na stokach gór Mescheckich, a za najbardziej suchy teren uchodzi południowo-wschodnia część Gruzji. 

Językiem urzędowym w Gruzji jest język gruziński, jednak ze znakomitą częścią społeczeństwa porozumiemy się w języku rosyjskim. Znajomość angielskiego jest bardzo ograniczona, a komunikacja w tym języku możliwa jest praktycznie tylko w największych miastach. Walutą gruzińską jest lari. Warto jednak mieć na uwadze, że kursy w polskich kantorach są bardzo niekorzystne, więc bardziej opłacalne może okazać się skorzystanie z bankomatu już na miejscu. W lokalnych kantorach nie będzie możliwości wymiany polskich złotówek. Zarówno noclegi, jak i koszt utrzymania się na miejscu, można określić jako względnie tani. 

Planując podróż do Gruzji, jedną z najchętniej wykorzystywanych opcji jest lot bezpośredni, który możliwy jest praktycznie z większości polskich lotnisk. Międzynarodowe porty lotnicze w Gruzji znajdują się z Tbilisi i Kutaisi. Oba te lotniska są świetnie skomunikowane z większymi miastami, a transport publiczny nie powinien sprawiać większych problemów. Co ciekawe, taksówki w Gruzji nie należą wcale do kosztownych przyjemności. Chcąc jednak przemieszczać się po rozległych terenach, wygodniejszą opcją wydaje się jednak wynajem samochodu na miejscu. 

UWAGA: Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które planują wwieźć na terytorium Gruzji jakiekolwiek lekarstwa. Niektóre leki, które w Polsce możemy dostać bez recepty, w Gruzji uznawane są za środki odurzające i substancje psychotropowe. Jeśli na stałe przyjmujemy jakiekolwiek medykamenty, na terytorium kraju możemy wwieźć maksymalnie 10 standardowych opakowań. 



Co zwiedzić w(we) Gruzji


Wybierając powietrzną drogę dotarcia do Gruzji, jedną z dwóch opcji, jest lądowanie w Kutaisi. Jednocześnie jest to świetny punkt do rozpoczęcia eksplorowania tego pięknego kraju. To właśnie w Kutaisi znajdują się dwa z najbardziej znanych gruzińskich zabytków – monastyr Gelati oraz katedra Bagrati. Kutaisi to jednak dopiero początek – oprócz niego, na obowiązkowej mapie podróży powinny znaleźć się takie miasta jak Tbilisi, Gori czy Batumi. To ostatnie jest genialnym kierunkiem dla osób marzących o leniwym wypoczynku nad wodą. Batumi to popularny i bardzo nowoczesny kurort morski, który położony jest nad wodami Morza Czarnego. 

Niezależnie od tego, gdzie nas poprowadzi droga, podczas przechadzek wąskimi i klimatycznymi uliczkami, koniecznie musimy spróbować lokalnych potraw i osławionej czaczy, czyli gruzińskiego samogonu. Schodząc nieco z ulic najpopularniejszych wśród turystów miast, absolutnym must see, położonym na granicy z Azerbejdżanem może być klasztor położony na stepie i kompleks monastyrów Dawida Garedża – a przecież Gruzja słynie ze skalnych miast i budowania w skałach. 

Gruzja to także świetna destynacja dla osób preferujących aktywny wypoczynek i miłośników górskich wędrówek. Kazbek – jeden z najwyższych szczytów w Kaukazie jest jednym z popularniejszych kierunków, a widoki z niego po prostu zapierają dech w piersiach.



Przydatne dokumenty


Polacy objęci są programem bezwizowego ruchu do Gruzji. Przekroczenie granicy możliwe jest zarówno na paszporcie, jak i dowodzie osobistym. MSZ rekomenduje jednak posiadanie przy sobie obu dokumentów – niektóre gruzińskie urzędy uznają jedynie paszport jako dokument potwierdzający tożsamość. Obywatele Polski na terenie Gruzji mogą przebywać do 365 dni. Chcąc przedłużyć swój pobyt, muszą opuścić terytorium kraju, a następnie znów mogą rozpocząć swój roczny, w pełni legalny pobyt. 

UWAGA: Aktualnie, w związku z sytuacją epidemiologiczną, Gruzja wprowadziła pewne obostrzenia w pokonywaniu granicy zarówno drogą morską, lądową czy powietrzną. Przed planowanym wyjazdem do Gruzji, warto zapoznać się z aktualną sytuacją, która na bieżąco jest monitorowana na stronach MSZ. Tam też znajdziemy szczegółową informację dotyczącą testów na COVID czy zaświadczeń dotyczących szczepień. 



Karta EKUZ na urlop w(we) Gruzji


Karta EKUZ to unijny dokument poświadczający prawo do korzystania z bezpłatnego leczenia w krajach Unii Europejskiej. Gruzja nie należy jednak do UE, co oznacza, że karta EKUZ nie będzie działała na terenie kraju. Dlatego też, za każdą pomoc medyczną będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Warto mieć na uwadze fakt, że poziom państwowej opieki medycznej w Gruzji jest na bardzo niskim poziomie, a opieka medyczna dla turystów jest w pełni odpłatna. Często jedyną słuszną decyzją jest skorzystanie z prywatnych placówek, które gwarantują profesjonalną opieką, są o wiele lepiej wyposażone, ale za każdą pomoc będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Ubezpieczenie turystyczne nie tylko zapewni nam spokojną głowę w podróży, ale pozwoli także na korzystanie z prywatnej opieki zdrowotnej. 



Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


Podstawą ekwipunku do Gruzji tak, jak do każdego innego państwa, jest ubezpieczenie turystyczne, które ma zapewnić nam bezpieczeństwo i spokojną głowę podczas wyjazdu. Szukając ubezpieczenia do Gruzji bierzmy pod uwagę te, które obejmują koszty leczenia i transport do kraju, Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków, czyli popularnie znane NNW. Warto rozważyć także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, dzięki któremu unikniemy problemów związanych z ewentualnym spowodowaniem jakichkolwiek szkód osobie trzeciej. MSZ zaleca wykupienie polisy na kwotę nie mniejszą niż 30 tys. euro. 

To, co jest niezwykle istotne, a o czym turyści bardzo często zapominają – w Gruzji nie funkcjonuje ratownictwo medyczne, które byłoby odzwierciedleniem naszego TOPR-u. Nie istnieje zatem żadna wyspecjalizowana górska służba ratunkowa. Gruzja jest jednak niezwykle popularnym kierunkiem, szczególnie wśród miłośników górskich eskapad. W związku z tym podstawą ubezpieczenia turystycznego będzie także pokrycie kosztów akcji ratunkowych w górach wraz z użyciem helikoptera. 

Ubezpieczenie turystyczne, które może okazać się absolutnie bezcenne podczas gruzińskich podbojów, możemy teraz kupić bez wychodzenia z domu. Jeśli szukasz ochrony na swój wyjazd – kliknij w Compensa Voyage.



Najwazniejsze informacje


  1. Językiem urzędowym w Gruzji jest język gruziński, jednak w kraju bez problemu możemy komunikować się w języku rosyjskim. Znajomość angielskiego jest na bardzo niskim poziomie - nawet wśród służb.
  2. Bardziej opłacalne będzie wyciągnięcie gotówki na miejscu niż wymiana złotówek w polskim kantorze.
  3. Niektóre leki, które w Polsce możemy dostać bez recepty, w Gruzji uznawane są za środki odurzające i substancje psychotropowe.
  4. Przekroczenie granicy z Gruzją możliwe jest zarówno na paszporcie, jak i samym dowodzie osobistym.
  5. Gruzja nie należy do Unii Europejskiej, a więc karta EKUZ nie będzie działała na terenie kraju.


W ostatnich latach atrakcyjność turystyczna Gruzji nieporównywalnie wzrosła. Gruzja wydaje się coraz bardziej pociągającym kierunkiem, który kusi przepięknymi widokami, przepysznym jedzeniem, gruzińskim winem i otwartością jej mieszkańców. Z podróży do Gruzji możemy przywieźć masę pozytywnych wspomnień, jednak by uniknąć tych negatywnych, warto się przed nimi zabezpieczyć. Podpowiadamy, w jaki sposób przygotować się do podróży i o czym warto pamiętać!

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |