Co warto wiedzieć przed podróżą do Brazylii


Brazylia jest największym państwem Ameryki Południowej, zajmującej niemal połowę powierzchni całego kontynentu. Jednocześnie jest piątym co do wielkości państwem na świecie. Językiem urzędowym w Brazylii jest język portugalski, a aktualnie obowiązującą jednostką monetarną real brazylijski. 

Większa część powierzchni Brazylii, bo aż 90 proc. powierzchni kraju, leży w strefie klimatu równikowego oraz podrównikowego. Nizina Amazonki znajduje się z kolei w strefie klimatu równikowego wybitnie wilgotnego, natomiast klimat równikowy suchy przeważa we wschodniej części Wyżyny Brazylijskiej. 

Pomiędzy Polską a Brazylią nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych. Podróż możliwa jest jedynie z przesiadką w jednym z europejskich miast – na przykład we Frankfurcie, Barcelonie, Brukseli czy Paryżu. Sam lot do jednego z powyższych lotnisk zajmie nam około 2 godzin, do tego należy doliczyć około 12 godzin lotu do Rio de Janeiro czy chociażby Sao Paulo. 

Wybierając się na urlop do Brazylii warto pamiętać o różnicy czasu – pomiędzy Polską a Brazylią, w okresie zimowym różnica czasu wynosi 4 godziny, natomiast latem – 5 godzin. 

Za najlepszy czas na podróżowanie do Brazylii uznaje się polski sezon zimowy – od października do marca. Wówczas kraj ten ma nam do zaoferowania wysokie temperatury i pełne słońce oraz mnóstwo imprez plenerowych, które systematycznie przyciągają turystów z całego kraju. Szczyt sezonu w Brazylii przypada w lutym. 

Podróżni, którzy planowaliby zwiedzanie kraju samochodem muszą wiedzieć, że wymagane będzie międzynarodowe prawo jazdy z tłumaczeniem na język portugalski. Jedną z najwygodniejszym opcji przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi częściami kraju będą jednak loty wewnątrzkrajowymi liniami lotniczymi 

UWAGA: Brazylia należy do krajów najbardziej dotkniętych pandemią COVID, jednak pomimo utrzymującej się sytuacji epidemicznej w Brazylii, zezwala się na wjazd cudzoziemców na terytorium kraju drogą lotniczą pod warunkiem spełnienia wymogów migracyjnych. Przed podróżą warto dokładnie zapoznać się z komunikatami zamieszczonym na stronie MSZ. 

Podróżni powinni zapoznać się także z wykazem szczepień, które zalecane są w przypadku podróży do Brazylii – zaleca się wykonanie szczepienia ochronnego między innymi przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, zapaleniu wątroby typu B, durowi brzusznemu czy żółtej gorączce. Warto mieć na uwadze także fakt, że  w różnych częściach Brazylii występuje malaria i inne choroby przenoszone przez komary, takie jak na przykład denga.

UWAGA: Podróżni udający się do Brazylii muszą pamiętać, że obowiązuje zakaz wwozu lekarstw do kraju. Jeśli podróżujący wymaga stałego przyjmowania lekarstw, musi uzyskać odpowiednie zaświadczenie od polskiego lekarza i przetłumaczyć je na język portugalski u tłumacza przysięgłego.Co zwiedzić w(we) Brazylii


Planując podróż do Brazylii, w głowie możemy mieć przede wszystkim największą i najbardziej znaną imprezę karnawałową na całym świecie, czyli popularny karnawał w Rio de Janeiro. To właśnie od tego miejsca warto zacząć zwiedzanie tego pełnego atrakcji zakątka świata. Miasto uważane za jedno z najpiękniejszych, cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, którzy twierdzą, że “Rio de Janeiro nigdy nie zasypia”. Jego symbolem jest statua Chrystusa Odkupiciela, która wzniesiona jest na szczycie granitowego wzgórza Corcovado. To tutaj znajdziemy też jedne z popularnych plaż – Copacabana, Ipanema czy Leblon. 

Dalej warto wybrać się do Stolicy Brazylii, czyli Brasilii – miasta zaprojektowanego przez dwóch modernistycznych architektów, które jest przykładem nowoczesności stworzonej od zera. Jedni mówią o nim, że jest prawdziwym arcydziełem architektury, według innych jest to sztuczne miasto, które nie nadaje się do życia. Niemniej jest z pewnością miejscem wartym odwiedzenia i wyrobienia sobie własnej opinii na jego temat. 

To jednak nie koniec atrakcji, jakie ma nam do zaoferowania Brazylia. W głębi kraju zlokalizowany jest obowiązkowy punkt na mapie podróży każdego turysty – Park Narodowy Chapada Diamantina i region, który znany był jako największe miejsca wydobycia złota i diamentów w Brazylii. Dziś Chapada Diamantina uznawane jest za jeden z najpiękniejszych regionów Brazylii. 

Na koniec zostawiliśmy prawdziwy raj dla miłośników dziewiczej przyrody, surferów i miłośników sportów wodnych. Amazonia, będąca nadal dziką i bardzo tajemniczą krainą, przyciąga turystów z całego świata, wzbudzając w nich zachwyt i poczucie nienasycenia. Rozległe dziewicze tereny zachwycające różnorodnością roślin i zwierząt przeplatane są niewielkimi osadami indiańskimi, w których świat jakby się zatrzymał. Zwiedzanie dżungli dla turystów możliwe jest jednak tylko drogą wodną. W końcu Brazylia to Amazonia – prawdziwy raj dla surferów – występuje na niej pororoka, czyli fala wezbrania posuwająca się od ujścia rzeki w górę jej biegu, która przemieszcza się tutaj z szybkością 20 km/h i pojawia się co 12 godzin.Przydatne dokumenty


Obywatele Polski mogą przebywać na terenie Brazylii w celach turystycznych lub biznesowych do 90 dni podczas bezwizowego okresu trwającego 180 dni. Podstawą uprawniającą do przekroczenia brazylijskiej granicy będzie paszport, który musi być ważny minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Co więcej, po wjeździe na terytorium kraju, podróżni otrzymują kartę wjazdu, którą należy zachować aż do momentu opuszczenia terytorium Brazylii – będzie ona niezbędna podczas kontroli granicznej przy wyjeździe. 

UWAGA: W niektórych przypadkach służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego oraz odpowiednich środków finansowych na czas pobytu w Brazylii.Karta EKUZ na urlop w(we) Brazylii


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli karta EKUZ, honorowana jest na terytorium krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. W Brazylii, która położona jest w Ameryce Południowej, nie będzie ona respektowana. Dlatego też zalecanym rozwiązaniem, które może ochronić nas przed bankructwem będzie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


Wakacje spędzone w Brazylii rzeczywiście mogą przypominać te ze snów. Aby spełnienie marzeń nie zamieniło się jednak w koszmar, przed wyjazdem do Brazylii należy zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Warto mieć na uwadze fakt, że publiczna służba zdrowia w Brazylii nie jest na najwyższym poziomie, a jeśli zachorujemy lub ulegniemy wypadkowi, najrozsądniejszą opcją będzie skorzystanie z usług prywatnych klinik. Tutaj z kolei, za standardem idzie odpowiednio wysoka cena. Za podstawową konsultację lekarską możemy zapłacić nawet około 70 dolarów, a za dobę spędzoną w szpitalu rachunek będzie jeszcze wyższy. 

Osoby przyjmujące na stałe jakiekolwiek leki muszą pamiętać o specjalnym zaświadczeniu, które przetłumaczone musi być na język portugalski. To właśnie na jego podstawie, służby mogą wydać nam dokument legalizacji medykamentów. 

Z uwagi na wysokie koszty opieki medycznej w Brazylii zaleca się, by wybrać ubezpieczenie turystyczne gwarantujące możliwie jak najwyższe koszty leczenia, a także – co bardzo ważne – pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju. Warto pamiętać, że osoby, u których zdiagnozowane zostały jakiekolwiek choroby przewlekłe, muszą rozszerzyć polisę tak, by być kompleksowo chronione. Podczas tak egzotycznego wyjazdu niezbędne będzie także ubezpieczenie NNW czy ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Wszyscy podróżni rozważający uprawianie sportów wysokiego ryzyka powinni pomyśleć o wykupieniu dodatkowej ochrony. 

Pamiętajmy, że teoretyczne przygotowanie nie zapewni nam bezpieczeństwa w praktyce. To z kolei zagwarantuje nam dobre ubezpieczenie turystyczne. Takie, już dziś, możesz kupić klikając w Compensa Voyage.Najwazniejsze informacje


  1. Językiem urzędowym w Brazylii jest język portugalski, a aktualnie obowiązującą jednostką monetarną real brazylijski.
  2. W przypadku podróży do Brazylii zaleca się wykonanie szczepienia ochronnego między innymi przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, zapaleniu wątroby typu B, durowi brzusznemu czy żółtej gorączce.
  3. Podróżni przyjmujący na stałe leki muszą uzyskać odpowiednie zaświadczenie od polskiego lekarza i przetłumaczyć je na język portugalski u tłumacza przysięgłego.
  4. Polacy mogą przebywać na terenie Brazylii do 90 dni podczas bezwizowego okresu trwającego 180 dni, a wjazd możliwy jest na podstawie ważnego paszportu.
  5. Po przekroczeniu granicy z Brazylią, podróżni otrzymują kartę wjazdu, którą należy zachować aż do momentu opuszczenia terytorium kraju.


Sao Paulo, Rio de Janeiro i Brasilia. Brazylijska kawa, samba i nieustający karnawał. Cechy charakterystyczne Brazylii, dzięki którym rozpoznawana jest na całym świecie i pożądana przez miliony turystów, można mnożyć bez końca. Jedno jest pewne – Brazylia może być utożsamieniem wakacji marzeń przepełnionych latynoskimi rytmami i rajskimi plażami. Czego jeszcze warto doświadczyć podczas urlopu w Brazylii i jak się do niego przygotować? O czym pamiętać szykując się na wakacyjny karnawał?

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |