Co warto wiedzieć przed podróżą do Czarnogóry


Czarnogóra jest krajem położonym w południowo-wschodniej Europie. Choć jest maleńka powierzchniowo, skupia aż trzy strefy klimatyczne. Na wybrzeżu panuje typowy klimat śródziemnomorski, który charakteryzuje się ciepłym i suchym latem, ale i łagodną zimą. Centralna część Czarnogóry to klimat kontynentalny ze zdecydowanie cieplejszym latem, niż na wybrzeżu. Tutaj z kolei spotkamy bardzo surowe zimy. Północ kraju położona w strefie klimatu górskiego pozwala na złapanie oddechu od wysokich temperatur i męczących upałów. 

Urzędowym językiem, który zapisany został w konstytucji jest język czarnogórski i to on uznawany jest za główny język. W rzeczywistości sprawa nie jest tak oczywista, ponieważ językiem czarnogórskim posługuje się niespełna 37 proc. populacji. Częściej spotykanym językiem jest bez wątpienia język serbski. Udając się w podróż do Czarnogóry nie powinniśmy mieć jednak żadnych problemów z komunikacją, ponieważ praktycznie we wszystkim kurortach turystycznych będziemy mogli porozumieć się w języku angielskim, niemieckim czy rosyjskim. Z kolei oficjalną walutą obowiązującą na terenie Czarnogóry jest euro.

Marzy Ci się zwiedzanie Czarnogóry, ale nie wiesz jakim środkiem transportu podróż będzie najbardziej komfortowa? Opcji masz kilka. Możesz zdecydować się na własny samochód lub wybrać bezpośredni lot z Polski. Decydując się na podróż pociągiem czy autobusem musisz jednak liczyć się z koniecznymi przesiadkami. Lot ze stolicy Polski do Czarnogóry trwa około dwóch godzin, a ceny biletów wydają się naprawdę bardzo przystępne. W Czarnogórze mamy do wyboru dwa lotniska: w Podgoricy i Tivacie.

Turyści wybierający się do Czarnogóry i oczekujący zachodnioeuropejskich standardów mogą się jednak nieco rozczarować. Kraj zachwyca przepięknymi krajobrazami, genialną przyrodą i zdecydowanie niższymi cenami. Nie jest destynacją typowo turystyczną, więc może odbiegać nieco od standardów, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. 

To, co warto wiedzieć, to fakt, że w przypadku cudzoziemców przebywających na terytorium Czarnogóry dłużej niż 24 godziny, zastosowanie ma obowiązek meldunku. Ten zwykle leży po stronie administracji hotelu, jednak warto sprawdzić to u źródła.Co zwiedzić w(we) Czarnogórze


Nie bez powodu Czarnogóra nazywana jest Czarną Perłą Bałkanów. Ten maleńki kraj ma nam do zaoferowania naprawdę sporo. Choć jego terytorium możemy przejechać zaledwie w jeden dzień, warto zatrzymać się na chwilę, by nasycić się przepięknymi widokami, nacieszyć świetnymi plażami i genialnie zorganizowanymi kurortami nadmorskimi. Za jeden z najpopularniejszych uznawana jest Budva, która jednocześnie jest najbardziej tętniącym życiem miastem w Czarnogórze. Często wybierana przez turystów, winduje niestety nieco ceny. 

Będąc w Czarnogórze, na obowiązkowej mapie podróży muszą znaleźć się takie miejsca jak Kotor i Zatoka Kotorska, Jaskinia Lipska czy Jezioro Szkoderskie. Za jedno z najpiękniejszych i bez wątpienia najbardziej widowiskowych miejsc uznawany jest Kanion Tary. Rzeka ta mierzy sobie aż 144 kilometry i tworzy kanion, który jest najgłębszym w całej Europie. 

Być w Czarnogórze i nie zwiedzić Cetinje, to tak jakby nie zwiedzić nic. Cetinje to dawna stolica Księstwa i Królestwa Czarnogóry. Sprawia wrażenie nieco zapomnianego miasteczka, urzekającego kojącym klimatem i spokojem. Położone jest w pięknej okolicy masywu gór Lovcen. Nawet jeśli nie zamierzamy zatrzymać się w nim na dłużej, warto zaplanować trasę naszej podróży tak, aby choć przez moment zasmakować jego klimatu. 

Na koniec pozostaje nam do zobaczenia kamienne średniowieczne miasteczko, czyli Stary Bar. Miasto, które od kilku lat jest rekonstruowane, w dużej mierze właśnie z myślą o turystach.Przydatne dokumenty


Obywatelom Polski i krajów należących do Unii Europejskiej, do przekroczenia granicy z Czarnogórą wystarczy jedynie dowód osobisty. Warto jednak mieć na uwadze, że pobyt powyżej 30 dni, ale krótszy niż 90 dni, będzie już wymagał ważnego paszportu. W przypadku turystów planujących przebywać na terenie Czarnogóry powyżej 90 dni, niezbędna będzie wiza czarnogórska. 

Pamiętajmy także, że na terenie Czarnogóry obowiązkowy jest także meldunek. W ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy należy zameldować się w najbliższym urzędzie miasta lub gminy.Karta EKUZ na urlop w(we) Czarnogórze


Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest unijnym dokumentem uprawniającym do skorzystania z podstawowej opieki medycznej podczas zagranicznego pobytu. EKUZ obowiązuje na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. W jej ramach mamy prawo do niezbędnych świadczeń medycznych w takim zakresie, jaki obowiązuje mieszkańców kraju, w którym przebywamy. Czarnogóra nie jest jednak krajem członkowskim Unii Europejskiej, wobec czego karta EKUZ nie funkcjonuje na jej terytorium, a turyści zobowiązani są do samodzielnego opłacenia wszelkich świadczeń medycznych. 

Podróżując do Czarnogóry warto mieć na uwadze, że poziom państwowej opieki medycznej jest na bardzo niskim poziomie. Zwrot poniesionych wydatków przysługuje polskim turystom, jednak w bardzo okrojonym zakresie. Zazwyczaj jest to jedynie zwrot środków poniesionych za świadczenia ratujące życie czy pomoc udzieloną w razie wypadku. Warto jednak wiedzieć, że w takiej sytuacji, za pomoc będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, następnie konieczne będzie uzyskanie potwierdzenia w Funduszu Ubezpieczeń Emerytalnych i Rentowych w Podgoricy i dopiero na tej podstawie możliwe będzie złożenie wniosku o zwrot kosztów w Polsce. 

Za wizytę prywatną będziemy z kolei musieli zapłacić od 30 do 50 euro. Co ważne, bardzo często prywatne placówki medyczne żądają od turysty zapłaty za świadczenia jeszcze przed podjęciem leczenia. To właśnie dlatego nieocenione podczas podróży do Czarnogóry może okazać się ubezpieczenie turystyczne.Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


Wybierając się do Czarnogóry i chcąc zapewnić sobie spokojną głowę, warto wyposażyć się przed podróżą w kompleksowe ubezpieczenie turystyczne. Wybierając polisę na wyjazd, warto zdecydować się na ubezpieczenie zapewniające pokrycie kosztów leczenia, które są najważniejszym elementem polisy. Zaleca się, by suma gwarancyjna wynosiła co najmniej 30 tys. euro. Pamiętajmy także o ubezpieczeniu kosztów transportu medycznego, który w skrajnych przypadkach może kosztować kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset tysięcy złotych. Warto zadbać także o ubezpieczenie NNW, które zagwarantuje nam wsparcie po wypadku, a także wtedy, gdy konieczna będzie rehabilitacja czy doznamy uszczerbku na zdrowiu. 

Osoby chorujące na jakiekolwiek choroby przewlekłe powinny pamiętać o dodatkowym rozszerzeniu ubezpieczenia. Co więcej, jeśli planujemy aktywny wypoczynek na terenie Czarnogóry, w planach mamy uprawianie chociażby sportów wodnych, warto wyposażyć się także w ubezpieczenie sportów ekstremalnych. 

Przed zakupem polisy warto dokładnie przestudiować jej zakres i sprawdzić, jakie zdarzenia obejmuje, a które z nich znajdują się w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela. Poszukując kompleksowego ubezpieczenia skrojonego na Twoją miarę, jako turysty, sprawdź ofertę pod adresem Compensa Voyage. Ubezpieczenie do Czarnogóry możesz kupić od ręki, bez wychodzenia z domu.Najwazniejsze informacje


  1. Urzędowym językiem w Czarnogórze, który zapisany został w konstytucji jest język czarnogórski, jednak zdecydowana część społeczeństwa komunikuje się w języku serbskim.
  2. Oficjalną walutą obowiązującą na terenie Czarnogóry jest euro.
  3. W Czarnogórze mamy do wyboru dwa lotniska: w Podgoricy i Tivacie, a lot z Polski trwa około dwóch godzin.
  4. W przypadku cudzoziemców przebywających na terytorium Czarnogóry dłużej niż 24 godziny, zastosowanie ma obowiązek meldunku.
  5. Obywatele z Polski do przekroczenia granicy z Czarnogórą, planujący pobyt do 30 dni, będą potrzebowali jedynie dowodu osobistego. Pobyt od 30 do 90 dni, będzie już wymagał ważnego paszportu. Wiza czarnogórska obowiązuje jedynie w przypadku pobytu dłuższego niż 90 dni.


Mogłoby się wydawać, że maleńka Czarnogóra to również małe możliwości. Tymczasem z roku na rok popularność tego kraju rośnie, a odwiedzający przekonują się, że na tej powierzchni drzemie ogromny potencjał turystyczny. Coraz częściej Czarnogóra jest także obierana za główny cel wakacji, a nie tylko planowana na krótką i pobieżną wycieczkę krajoznawczą. Marzy Ci się podróż do Czarnogóry? Sprawdź, na co powinieneś być przygotowany i o co warto zadbać jeszcze przed wyjazdem! 

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |