Co warto wiedzieć przed podróżą do Francji


Językiem urzędowym we Francji jest język francuski, którym posługuje się znaczna większość mieszkańców. Na terenie kraju można jednak wyróżnić kilka języków regionalnych, na przykład: bretoński, holenderski, prowansalski czy kataloński. 

Od 2002 roku obowiązującą we Francji walutą jest euro, które zastąpiło wcześniejszego franka francuskiego. 

Francja leży w strefie klimatów umiarkowanych, jednak ze względu na dużą powierzchnię kraju i ukształtowanie terenu, Francję można podzielić według czterech typów klimatu – klimat umiarkowany z wpływami kontynentalnymi, klimat umiarkowany oceaniczny, klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski oraz klimat górski. 

Francja poleca się o każdej porze roku – Wybrzeże Morza Śródziemnego poleca się na okres wakacyjny, a z kolei w regionach górskich znajdziemy genialne obszary narciarskie.  

Planując podróż do Francji, możemy postawić na własny środek transportu i podróż na czterech kółkach. Najszybsza droga z Polski do Francji wiedzie przez Niemcy, jednak przekraczając granicę drogą lądową musimy liczyć się z wieloma kompleksowymi kontrolami. Alternatywą dla podróży samochodem jest szybka i komfortowa podróż samolotem. 

UWAGA: Na terenie Francji obowiązuje drugi poziom zagrożenia terrorystycznego, co według władz francuskich oznacza realne ryzyko zamachu. To między innymi dlatego przed wyjazdem do Francji warto zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami publikowanymi na stronie MSZ. 

Co więcej, od sierpnia 2021 roku na terytorium całego kraju, aby wejść do centrów handlowych, restauracji czy kawiarni, konieczne jest okazanie negatywnego wyniku testu na COVID bądź zaświadczenia o szczepieniu. 



Co zwiedzić w(we) Francji


Jednym z najważniejszych punktów na mapie Francji jest bez wątpienia stolica kraju, czyli romantyczny Paryż. Słynna Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Luwr i dzielnica Montmartre – tych miejsc nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Paryż i jego atrakcje, to jednak dopiero wstęp do tego, co ma nam do zaoferowania Francja w całej okazałości. 

Kolejnym miejscem, w którym nie może nas zabraknąć podczas podróży do Francji jest z Nicea, będąca wizytówką Lazurowego Wybrzeża. Drogi i luksusowy rejon, jest jednak tłumnie odwiedzany przez turystów. Przyciągają nas z pewnością piękne plaże, liczne zabytki, restauracje i nieco luksusowy klimat. Na Nicei nie kończy się jednak nasza podróż – dalej warto zobaczyć Mont Saint-Michel – średniowieczny klasztor i miasteczko w Normandii, które widoczne jest na co drugiej pocztówce zakupionej we Francji. Jest perłą średniowiecznej architektury, która każdego roku przyciąga niemal 3 miliony turystów. 

Każdy koneser wina musi odwiedzić to miejsce. Uważane jest za stolicę wina, a jednocześnie jest największym z ośrodków je produkujących. Mowa oczywiście o Bordeaux, które wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Idąc tym samym tropem, warto zobaczyć kolejne historyczne centrum, którego dziedzictwo kulturowe zostało docenione – Awinion będące najpopularniejszym wśród turystów miastem Prowansji. Liczne zabytki, bogate tradycje kulturalne i festiwale – z tego wszystkiego słynie właśnie Awinion. 

Na koniec zostaje coś dla amatorów sportów zimowych. Tych nie może zabraknąć w Chamonix – miasteczku położonym w pobliżu Mont Blanc i miejscu, w którym znajduje się najstarszy ośrodek narciarski we Francji.



Przydatne dokumenty


Standardowo do przekroczenia granicy francuskiej niezbędny będzie dowód osobisty lub paszport. W czasie pandemii dokumenty te jednak będą niewystarczające. Dlatego przed wyjazdem warto zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi przekroczenia granicy, które są na bieżąco aktualizowane na stronie MSZ. 

UWAGA: W dobie pandemii obowiązkowy będzie także negatywny wynik testu wykonanego na 72 godziny przed kontrolą graniczną albo zaświadczenie o szczepieniu lub zaświadczenie, że w okresie od 6 miesięcy do 11 dni wcześniej przechodziliśmy chorobę. Respektowane jest także własnoręcznie wypełnione oświadczenie o braku symptomów oraz kontaktu z osobami chorymi. 

Wybierając się w podróż do Francji, warto wyposażyć się w kartę EKUZ. 



Karta EKUZ na urlop w(we) Francji


Posiadacze Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą odetchnąć z ulgą, bowiem ta honorowana jest na terenie Francji. Warto jednak wiedzieć, że może okazać się ona niewystarczająca. Pomimo jej posiadania, za usługi medyczne we Francji możemy zapłacić fortunę. Choć EKUZ uprawnia nas do korzystania z państwowej służby zdrowia, każda pomoc lekarska będzie kosztowała nas około 22 euro, z czego możemy otrzymać zwrot jedynie 70 proc. ceny. Co więcej – za wszystkie usługi ambulatoryjne zapłacimy 100 proc. ceny, a o zwrot 75 proc. kwoty możemy ubiegać się w przypadku porady ambulatoryjnej w szpitalu czy ceny za badania i analizy (jedynie 60 proc. wszystkich kosztów). Wszystkie te wydatki będziemy musieli pokryć na miejscu z własnej kieszeni, a dopiero po powrocie do kraju możemy ubiegać się o zwrot kosztów. 

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które udają się do Francji na białe szaleństwo i zamierzają spędzić ten czas na stoku. Warto zapamiętać, że karta EKUZ nie refunduje akcji poszukiwawczej i ratowniczej, a transport do kraju opłacany jest w całości przez pacjenta. W kryzysowej sytuacji może się więc okazać, że mimo karty EKUZ, opieka medyczna we Francji może nas słono kosztować. 



Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


Ubezpieczenie turystyczne do Francji może zagwarantować nam niemal kompleksową ochronę pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy jego zakres. Spokojną głowę zapewnisz sobie wybierając zakres polisy dostosowany do Twoich potrzeb.  Ubezpieczenie turystyczne do Francji możesz kupić od ręki, klikając w Compensa Voyage.

Najważniejszym punktem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania polisy będą koszty leczenia i ratownictwa. Zaleca się, aby gwarantowana suma kosztów leczenia była możliwie jak najwyższa. Wszystkim turystom, a w szczególności zapalonym narciarzom, przydać może się ubezpieczenie NNW, które zapewni nam odszkodowanie i pokryje koszty ewentualnej rehabilitacji w przypadku, gdy zdarzy nam się nieszczęśliwy wypadek. To samo dotyczy ubezpieczenia OC w życiu prywatnym – na stoku nietrudno wyrządzić szkodę osobie trzeciej, a odszkodowanie w takiej sytuacji może kosztować nas miliony. 

Osoby chorujące na choroby przewlekłe powinny pamiętać o wykupieniu dodatkowego rozszerzenia. Tym warto zainteresować się także w przypadku turystów, którzy chcą zasmakować we Francji sportów ekstremalnych.



Najwazniejsze informacje


  1. Językiem urzędowym we Francji jest język francuski, a obowiązującą walutą euro.
  2. Najszybsza droga z Polski do Francji wiedzie przez Niemcy, jednak przekraczając granicę drogą lądową musimy liczyć się z licznymi kontrolami.
  3. Do przekroczenia granicy francuskiej niezbędny będzie dowód osobisty lub paszport.
  4. Przed wyjazdem do Francji warto zapoznać się z informacjami MSZ i aktualnymi wymaganiami wjazdowymi - szczególne obostrzenia obowiązują w dobie epidemii.
  5. Na terenie Francji honorowana jest karta EKUZ, jednak wszystkie usługi medyczne refundowane są tylko częściowo.


Francuski szyk i elegancja. Wieża Eiffla i Edith Piaf. Genialne wina i bagietka z serem. Można tak wymieniać bez końca. Francja to prawdziwa mieszanka wielokulturowa, w której ścierają się prawdziwe sprzeczności. Pokazują kraj z różnych stron, a każdego roku oglądać chcą to miliony turystów, którzy pragną przekonać się, co robi się o północy w Paryżu. Wybierasz się do Francji? Sprawdź, co warto wiedzieć przed podróżą i jak się do niej przygotować, by uniknąć niemiłych zaskoczeń! 

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |