Co warto wiedzieć przed podróżą do Rosji


Rosja jest największym krajem na świecie. Zajmuje znaczną część Eurazji, a rozciąga się od wybrzeży Morza Bałtyckiego aż po wybrzeża Oceanu Spokojnego. Ze względu na ogromną powierzchnię terenu, charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym nie tylko krajobrazem, ale i klimatem. W Rosji przeważa więc klimat umiarkowany o cechach kontynentalnych, natomiast tereny nad Morzem Czarnym znajdują się już w strefie klimatu podzwrotnikowego typu śródziemnomorskiego. Przeważająca część kraju może więc pochwalić się upalnym latem i srogą, długą zimą. 

Językiem urzędowym jest język rosyjski, który jest jednocześnie najpopularniejszym językiem słowiańskim. Na terenie Rosji możemy mieć jednak problem z komunikacją w języku angielskim, niemniej gościnność i otwartość Rosjan sprawia, że język nie będzie tutaj żadną barierą. Oficjalną walutą obowiązującą na terenie Rosji jest rubel rosyjski, który dzieli się na 100 kopiejek. 

Najpopularniejszym miastem Rosji, ale i popularnym punktem tranzytowym jest oczywiście Moskwa. Od Polski dzieli ją około 1300 km. Jedną z wygodniejszych opcji dotarcia do Moskwy wydaje się oczywiście podróż samolotem, a bezpośrednie połączenia z Warszawy ma w swojej ofercie kilku przewoźników. Alternatywą, choć zdecydowanie wolniejszą i mniej komfortową, może być również podróż pociągiem czy własnym samochodem.

UWAGA: Ze względu na aktualnie panująca sytuację na świecie, Rosja wprowadziła zakaz wjazdu dla cudzoziemców. Przekroczenie granicy możliwe jest tylko w kilku, ściśle określonych przypadkach. Dlatego planując podróż do naszych wschodnich sąsiadów, warto na bieżąco śledzić komunikaty MSZ. 

Planując podróż do Rosji musimy być przygotowani na jej absolutną różnorodność, a czasem nawet przebodźcowanie. Przemierzając kolejne rejony będziemy świadkiem nowoczesności, której nie powstydziłyby się największe stolice europejskie oraz skrajnej biedy i typowo staroświeckich klimatów. 

Warto pamiętać, że niezbędnym dokumentem podczas podróży po Rosji będzie ważny paszport. Ten (albo chociażby jego ksero) warto mieć zawsze przy sobie. Niekiedy może okazać się niezbędny nawet podczas kupna biletu na pociąg dalekobieżny.Co zwiedzić w(we) Rosji


Wybierając się do Rosji, warto przygotować sobie wstępny plan podróży. Zastanowić się nad tym, co chcemy zobaczyć i czego doświadczyć. Kulminacyjnym punktem, od którego zapewne zaczniemy nasza rosyjską eskapadę będzie naturalnie Moskwa, która w genialny sposób łączy w sobie nowoczesność z historycznymi akcentami. Plac Czerwony z Soborem Wasyla Błogosławionego, Mauzoleum Lenina czy Kreml – to obowiązkowe punkty na mapie każdego turysty. Do tego dochodzi oczywiście tak zwana Wenecja Północy, czyli Petersburg. Muzeum Ermitaż to największa atrakcja miasta, której nie może zabraknąć na naszym planie. Jest jednym z największych i najbogatszych muzeów na świecie. 

Zwiedzając Petersburg nie sposób pominąć oczywiście mnogości świątyń i meczetów. Najsłynniejszy meczet w Petersburgu to Wielki Meczet, który znajduje się w samym centrum miasta. Warto wspomnieć także o największej prawosławnej świątyni w mieście i drugiej co do wielkości w całej Rosji – Soborze Świętego Izaaka. 

Spokojnie, to zaledwie wstęp do tego, co do zaoferowania ma nam Rosja w całej okazałości. Udając się na wschód warto zaplanować także zwiedzanie Kamczatki – półwyspu położonego w azjatyckiej części Rosji, który zachwyca unikalnym krajobrazem, zobaczenie Bajkału na własne oczy czy chwile relaksu w letnim kurorcie Soczi, niedaleko granicy z Gruzją. Przydatne dokumenty


Formalności, których dopełnienie będzie konieczne do przekroczenia granicy z Rosją, mogą przyprawić o zawrót głowy. W rzeczywistości procedury nie są skomplikowane, jednak warto skrupulatnie wywiązać się z każdego obowiązkowego punktu. 

Przede wszystkim warto wiedzieć, że Polacy chcąc przekroczyć granicę z Rosją muszą posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Rosji oraz wizę. Do jej wyrobienia niezbędne będzie okazanie polisy ubezpieczeniowej, która gwarantować musi koszty leczenia co najmniej na poziomie 30 tys. euro. 

Warto wiedzieć, że od stycznia 2021 roku wprowadzona została możliwość ubiegania się o wizę elektroniczną, która wydawana jest między innymi w celach turystycznych, biznesowych czy w przypadku udziału w wydarzeniach kulturalnych lub sportowych. Upoważnia ona do wjazdu i wyjazdu tylko przez wybrane przejścia lotnicze, kolejowe i drogowe. Szczegółowy ich wykaz znajdziemy na stronie MSZ RU. 

Już na granicy należy zwrócić się o wydanie karty migracyjnej, którą trzeba wypełnić i zachować do czasu opuszczenia Rosji. Karta jest podstawą do zameldowania na miejscu, jeśli planujemy przebywać w kraju dłużej niż 7 dni. Jest ona wydawana bezpłatnie i służy między innymi ustaleniu rzeczywistego czasu przebywania na terenie kraju. 

UWAGA: W przypadku pobytów krótszych niż 7 dni nie ma obowiązku zameldowania. Jeśli natomiast planujemy dłuższy pobyt, najpóźniej siódmego dnia po przekroczeniu granicy, musimy dopełnić obowiązku meldunkowego. Karta EKUZ na urlop w(we) Rosji


Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w takim zakresie, jaki przysługuje mieszkańcom kraju, do którego podróżujemy. Karta EKUZ obowiązuje w krajach Unii Europejskiej oraz krajach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, czyli Islandii, Liechtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii. Oznacza to, że nie jest ona honorowana na terenie Rosji. Turysta za wszystkie świadczenia medyczne musi zapłacić z własnej kieszeni. Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


W przypadku podróży do Rosji, wykupienie ubezpieczenia turystycznego nie jest podyktowane już tylko i wyłącznie spokojną głową czy nawet roztropnością turysty. Polisa ubezpieczeniowa będzie niezbędna do przekroczenia granicy. Wymagana suma kosztów leczenia nie może być mniejsza niż 30 tys. euro. W rzeczywistości jednak warto rozszerzyć nieco ubezpieczenie i wybrać “bogatszą” opcję.

Polisa do Rosji musi pokryć przede wszystkim koszty leczenia i koszty transportu do kraju – a te niekiedy możemy liczyć w setkach tysięcy złotych. Nieocenione może okazać się także ubezpieczenie NNW, czyli Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, które zagwarantuje wsparcie finansowe w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu lub wtedy, gdy orzeczona zostanie w naszym przypadku niezdolność do pracy. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym przyda się z kolei wówczas, gdy podczas urlopowych wojaży spowodujemy szkody na osobie trzeciej. 

UWAGA: Choć pomiędzy Polską a Rosją obowiązuje umowa gwarantująca wzajemną pomoc medyczną, działa ona jedynie w razie nagłych wypadków i zachorowań. 

W tym miejscu warto też wspomnieć, że poziom państwowej służby zdrowia w Rosji pozostawia jednak wiele do życzenia. Dlatego jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z prywatnej opieki medycznej. Z kolei w tym przypadku, koszty specjalistycznych badań czy zabiegów mogą opiewać nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Złotym środkiem będzie więc ubezpieczenie turystyczne, które już dziś możemy kupić od ręki. 

Jeśli szukasz optymalnej polisy na wyjazd do Rosji, ofertę skrojoną na swoją miarę możesz znaleźć na Compensa Voyage.Najwazniejsze informacje


  1. Językiem urzędowym jest język rosyjski, a oficjalną walutą obowiązującą na terenie Rosji jest rubel rosyjski, który dzieli się na 100 kopiejek.
  2. Jedną z wygodniejszym opcji dotarcia do Rosji wydaje się podróż samolotem, a bezpośrednie połączenia z Warszawy ma w swojej ofercie kilku przewoźników.
  3. W związku z panującą pandemią, Rosja wprowadziła zakaz wjazdu dla cudzoziemców, który obowiązuje aż do odwołania. Warto na bieżąco śledzić komunikaty MSZ.
  4. Polacy chcąc przekroczyć granicę z Rosją muszą posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Rosji oraz wizę.
  5. Do przekroczenia granicy niezbędne będzie ubezpieczenie turystyczne opiewające na kwotę co najmniej 30 tys. euro.


Rosja – kraj, którego powierzchnia odpowiada bogactwu różnorodności. Na tej ogromnej przestrzeni ścierają się zupełnie inne światy, mieniące się różnorodną paletą barw. Rosja z pewnością nie jest miejscem, które wybierzemy na błogi i letni odpoczynek, jednak kraj ten ma nam do zaoferowania coś o wiele bardziej atrakcyjnego. Planujesz podróż do Rosji? Przed podjęciem jakichkolwiek kroków sprawdź, na co powinieneś być przygotowany i na co musisz zwrócić szczególną uwagę. Podpowiadamy, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w Rosji i jak być odpowiedzialnym turystą.

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |