Co warto wiedzieć przed podróżą do Szwecji


Szwecja, a konkretniej Królestwo Szwecji, to państwo skandynawskie zlokalizowane w północnej części Europy, pomiędzy Norwegią a Finlandią. Językiem urzędowym Królestwa Szwecji jest język szwedzki, a aktualnie obowiązującą walutą korona szwedzka. Szwedzką walutę powinniśmy bez problemu dostać w większości polskich kantorów, jeśli jednak okaże się, że kurs nie jest zbyt opłacalny, równie dobrze możemy zabrać ze sobą euro, które wymienimy już na miejscu. W większości sklepów i hoteli możliwa będzie też płatność w euro, jednak wówczas musimy liczyć się ze zdecydowanie mniej korzystnym przelicznikiem. 

Większa część terytorium kraju położona jest w strefie klimatu umiarkowanego. Szwecję można podzielić jednak na trzy strefy klimatyczne – klimat morski występujący na południu kraju, kontynentalny dominujący w centralnej części Szwecji oraz klimat subpolarny dominujący na północy państwa. Dla osób pragnących letniego wypoczynku i marzących o zażyciu potężnej dawki witaminy D, zalecanymi miesiącami do podróżowania są czerwiec, lipiec i sierpień, kiedy to temperatury są najwyższe. Za najchłodniejsze miesiące uznaje się grudzień, styczeń i luty. 

Planując podróż do Szwecji warto zastanowić się także nad najkorzystniejszą opcją dotarcia. Możliwych rozwiązań mamy kilka – wśród najpopularniejszych i najczęściej wybieranych są bez wątpienia bardzo wygodne połączenia ze Szwecją oferowane przez wszystkie linie promowe wypływające z polskich portów. W ten sposób bez problemu możemy dostać się do Ystad, Trelleborg czy Nynashamn. Alternatywą, za którą przemawiają konkurencyjne ceny biletów jest oczywiście lot samolotem. Jeśli zamarzy nam się jednak prawdziwa przygoda i chcielibyśmy udać się w podróż własnymi czterema kółkami, wówczas możemy wjechać na teren Szwecji od strony Kopenhagi mostem Oresund i w ten sposób dotrzeć do Malmo. 

Udając się na wakacje marzeń do Szwecji nie wystarczy jedynie wymiana waluty, bowiem w kraju coraz popularniejsze stają się miejsca, w których nie ma możliwości płacenia gotówką. Dlatego też przed podróżą warto wyposażyć się zarówno w gotówkę, jak i karty płatnicze.Co zwiedzić w(we) Szwecji


Poznawanie i odkrywanie kolejnych zakątków różnorodnej i wielokolorowej Szwecji warto rozpocząć od samej stolicy kraju. Sztokholm, tak czy inaczej, będzie obowiązkowym punktem każdej wycieczki po kraju. Nazywany “Wenecją Północy” urzeka elegancją i wysublimowanym przepychem. To właśnie tutaj, w dzielnicy Gamla stan, znajduje się oficjalna rezydencja królewska. W tej samej okolicy warto również poświęcić chwilę, by zobaczyć Katedrę Sztokholmską czy Dom Rycerstwa, czyli dawne miejsce zgromadzeń arystokracji. 

Ze Sztokholmu warto przerzucić się na szwedzkie wyspy, by jeszcze bardziej poczuć klimat tego kraju. Gotlandia, to największy wyspa Bałtyku, która urzeka przede wszystkim naturalnym pięknem krajobrazu. Doskonałe rezerwaty przyrody, piaszczyste plaże i skaliste klify – taki widok cieszy oczy absolutnie każdego turysty. W zanadrzu wyspa ma także co nieco dla miłośników historii – miasteczko Visby, które wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO urzeka starym miastem otoczonym potężnymi murami obronnymi i średniowieczną zabudową. 

Kolejną wyspą, którą powinniśmy umieścić na liście miejsc wartych zobaczenia jest bez wątpienia Wyspa Riddarholmen, która stanowi część Gamla stan i na której znajduje się XIII-wieczny kościół, w którym chowano szwedzkich królów. 

Planując zwiedzanie Szwecji powinniśmy wziąć pod uwagę także wycieczkę do Skane, czyli najbardziej wysuniętego na południe regionu Szwecji. Parki narodowe, przepiękny nadmorski krajobraz, urocze zatoki i genialne nadmorskie kurorty – to wszystko przemawia za odwiedzinami tego miejsca. 

Jednym z obowiązkowych punktów na mapie Szwecji, z którym spotkamy się praktycznie w każdym przewodniku będzie Karlskrona, która założona została na potrzeby Szwedzkiej Królewskiej Marynarki. Wzniesiona na 33 wyspach połączonych mostami, jest stolicą regionu Blekinge. Uznawana jest za jeden z najbardziej malowniczych regionów całej Szwecji. Centrum Karlskrony, a jednocześnie jej główny szlak turystyczny zlokalizowany jest na wyspie Trosso.Przydatne dokumenty


Obywatele Polski, na teren Królestwa Szwecji, mogą wjechać bez wizy, wyłącznie na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.  Ruch bezwizowy możliwy jest w przypadku pobytu trwającego do 90 dni. Podróżni planujący dłuższą podróż muszą zgłosić się do Szwedzkiego Urzędu Migracyjnego o pozwolenie na pobyt.

Dodatkowym dokumentem, który może przydać się podczas pobytu w Szwecji jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta EKUZ na urlop w(we) Szwecji


Karta EKUZ to powszechnie znana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Uprawnia ona mieszkańców krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu to korzystania z opieki medycznej na takich samych warunkach, jakie przysługują mieszkańcom danego kraju. W Szwecji, z racji członkostwa w Unii Europejskiej, karta EKUZ będzie honorowana. Warto jednak mieć na uwadze, że posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w Szwecji nie będzie gwarantem otrzymania bezpłatnej pomocy medycznej. 

Nawet w przypadku ubezpieczonych mieszkańców, a co za tym idzie także turystów z kartą EKUZ, opieka medyczna w Szwecji jest płatna. Ceny poszczególnych świadczeń są jednak ustalane indywidualnie przez władze lokalne. Przykładowo – za wizytę u specjalisty czy pomoc w nagłym wypadku możemy zapłacić nawet około 200 złotych. To właśnie dlatego, jedynym słusznym rozwiązaniem w tym przypadku wydaje się zakup ubezpieczenia turystycznego na urlop w Szwecji.Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


Ubezpieczenie turystyczne gwarantujące ochronę podczas pobytu w Szwecji jest jedynym rozwiązaniem oferującym bezpłatną pomoc medyczną. Z uwagi na to, że nawet w przypadku posiadania karty EKUZ, za świadczenia będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, niezbędne będzie więc dobre ubezpieczenie turystyczne. Jego podstawą jest oczywiście gwarancja pokrycia kosztów leczenia, a także transportu medycznego do kraju. Podróżni powinni rozważyć także ubezpieczenie NNW, które zagwarantuje wsparcie po wypadku, w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu czy zagwarantuje koszty pokrycia koniecznej rehabilitacji. O dodatkowe rozszerzenie polisy podróżnej powinni z kolei zadbać wszyscy ci, u których została zdiagnozowana choroba przewlekła. 

Wybierając konkretne ubezpieczenie do Szwecji, warto dokładnie zapoznać się z zakresem polisy oraz sprawdzić za jakie zdarzenia ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności. Pamiętajmy, że podstawą odpowiedniego przygotowania do podróży będzie kompleksowa polisa, która sprawdzi się podczas naszego wyjazdu. Chcąc dopasować ją do własnych potrzeb i oczekiwań, sprawdź ubezpieczenia dostępne na Compensa Voyage. Już dziś możesz nabyć je bez wychodzenia z domu.Najwazniejsze informacje


  1. Językiem urzędowym Królestwa Szwecji jest język szwedzki, a aktualnie obowiązującą walutą korona szwedzka.
  2. Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych opcji transportu należą wygodne połączenia ze Szwecją oferowane przez wszystkie linie promowe wypływające z polskich portów.
  3. Na terenie Szwecji coraz popularniejsze stają się miejsca, w którym nie jest możliwa płatność gotówką.
  4. Obywatele Polski, na teren Królestwa Szwecji, mogą wjechać bez wizy, wyłącznie na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
  5. Karta EKUZ jest honorowana na terenie Szwecji, jednak nie gwarantuje bezpłatnej opieki medycznej. Ceny poszczególnych świadczeń są ustalane indywidualnie przez władze lokalne.


Szwecja – choć dzieli nas od niej stosunkowo mały dystans – nie jest najpopularniejszym kierunkiem podróży wśród polskich turystów. Wciąż trochę nieznana, do końca nieodkryta, skrywająca nieco tajemnic. Te mogą jednak sprawić, że urlop w Szwecji będzie jednym z lepszych doświadczeń podróżniczych. Z każdym rokiem coraz bardziej otwieramy się jednak na ten kraj kontrastów, wpisując go listę miejsc wartych odwiedzenia. A co warto zobaczyć i jak przygotować się do szwedzkiej przygody?

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |