Co warto wiedzieć przed podróżą do Japonii


Japonia to kraj wyspiarski położony we wschodniej części Azji. Archipelag wysepek ciągnie się wzdłuż linii brzegowej kontynentu azjatyckiego i tworzy zespół liczący sobie około 3 tysięcy kilometrów długości. Językiem urzędowym w Kraju Kwitnącej Wiśni jest język japoński, którym posługuje się ponad 99 proc. mieszkańców, a obowiązującą jednostką monetarną jest jen.

W przeważającej części Japonii panuje zrównoważony i umiarkowany klimat, charakteryzujący się chłodnymi zimami i ciepłą, ale wilgotną porą letnią. Na północnych krańcach kraju możemy doświadczyć mroźnych i śnieżnych zim, podczas których temperatura znacznie spada poniżej 0 stopni. Za najlepszy moment do odwiedzenia Japonii uznaje się sezon jesienny lub wiosenny, kiedy temperatury są bardzo przyjemne, ale jeszcze nie męczące, a deszcz pada wówczas stosunkowo rzadko. 

Udając się w podróż do kraju o tak odmiennej kulturze, przed wyjazdem warto zaczerpnąć nieco informacji dotyczących obowiązujących wzorców zachowań czy tradycji. W przypadku Japonii jedną z najważniejszych zasad, którą powinni poznać turyści jest obowiązek zdejmowania butów przed wejściem do pomieszczeń. Warto mieć na uwadze, że dotyczy to także wielu miejsc publicznych, na przykład typowo japońskich restauracji czy świątyń. Ponadto gestem, który praktykuje się zarówno przy powitaniu, jak i pożegnaniu jest ukłon. 

UWAGA: W związku z trwającą epidemią, Japonia wprowadziła całkowity zakaz wjazdu na terytorium kraju dla cudzoziemców, którzy nie posiadają wizy wjazdowej. O dokument można ubiegać się w Ambasadzie Japonii w Warszawie. Zanim jednak zaczniemy planować podróż, warto zapoznać się z aktualnymi komunikatami i warunkami wjazdu, które regularnie publikowane są na stronie MSZ.Co zwiedzić w(we) Japonii


Japonia – jej atrakcje i urok miejsc, które w sobie skrywa, bardzo ciężko byłoby opisać kilkoma słowami. Przewodniki wskazujące miejsca warte zobaczenia to opasłe księgi, na przestudiowanie których potrzebowalibyśmy nieco czasu. Musząc jednak wskazać kilka miejsc, które są charakterystyczne dla tej części świata i które najlepiej obrazują azjatycką kulturę, nie sposób pominąć chociażby stolicy kraju, czyli Tokio, które jest najlepszym dowodem na możliwość niezwykle udanego i efektownego połączenia nowoczesności z tradycją. 

Planując kilka dni w Tokio, na mapie swojej wycieczki warto zaznaczyć takie punkty jak cesarski kompleks pałacowy umiejscowiony w centralnej części miasta czy Park Narodowy Shinjuku Gyoen, który jest jednym z największych parków w całym  mieście, a zasłynął przede wszystkim z ogromnej różnorodności. Na jego terenie znajdują się trzy ogrody – klasyczny ogród japoński, ogród francuski oraz angielski.  Będąc w tym mieście warto spojrzeć na niego z góry i wejść na Tokio Tower, najwyższą na świecie wolnostojącą wieżę telewizyjno-radiową, która wybudowana została na wzór paryskiej Wieży Eiffla. Podążając na stronami w największych przewodnikach okazuje się, że obowiązkowym punktem i przeżyciem, którego powinien doznać każdy turysta jest przejście przez znane skrzyżowanie Shibuya Crossing, przez które podczas jednej zmiany przechodzi nawet  dwa tysiące osób! 

Podobną popularnością cieszy się także miasto usytuowane w zachodniej części wyspy Honsiu – Kioto. Tutaj z kolei obowiązkowymi miejscami będącymi jednocześnie symbolami Japonii będzie Złoty oraz Srebrny Pawilon. 

Kolejnym ważnym punkcie na mapie Japonii będzie wyspa Miyajima z kompleksem świątyń, które naprawdę warto zobaczyć. Miejsce to słynie jednak przede wszystkim z powodu pomarańczowej bramy – Bramy Tori, która jest bez wątpienia jednym z najczęściej odwiedzanych i fotografowanych przez turystów obiektów w kraju. 

Zaskoczeniem nie będzie tutaj także wymienienie Hiroszimy, jako obowiązkowego punktu podróży. Miasto zniszczone przez atak bombowy w 1945 roku, zostało odbudowane z oddaniem hołdu ofiarom i historycznym upamiętnieniem w postaci Parku Pokoju. Jest to miejsce, które zobaczyć powinien każdy turysta pragnący zaznać prawdziwej historii Japonii. 

Nikko, Nara czy Kobe – to tylko kilka z kolejnych punktów na bardzo długiej liście miejsc wartych odwiedzenia.Przydatne dokumenty


Na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Polską a Japonią w 1999 roku, obywatele Polski udający się do Japonii w celach turystycznych zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy. W normalnych warunkach, przekroczenie granicy z Japonią możliwe jest na podstawie ważnego paszportu. Warto jednak kontrolować na bieżąco wciąż zmieniające się warunki wjazdowe, które podyktowane są panującą na świecie epidemią. Aktualnie Japonia zniosła bezwizowy przepływ obcokrajowców, jednak warto na bieżąco kontrolować komunikaty MSZ. Karta EKUZ na urlop w(we) Japonii


Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje na terenie krajów należących do Unii Europejskiej oraz terenów zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu. Z uwagi na to, karta EKUZ nie będzie miała zastosowania podczas podróży do Japonii, w związku z czym za każdą pomoc lekarską i świadczenia medyczne będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego jedyną rozsądną opcją będzie wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które zagwarantuje nam spokojną głowę w podróży.Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


Japonia jest krajem, który bez wątpienia może pochwalić się wysokim rozwinięciem technologicznym, a co za tym idzie opieką medyczną na dość wysokim poziomie. Niestety, za jakością świadczonych usług idą także wysokie koszty – szczególnie w przypadku obcokrajowców. Ubezpieczenie turystyczne, które będzie gwarantowało pokrycie kosztów leczenia, ewentualnego transportu medycznego i powrotu do kraju, jest absolutną podstawą, o którą powinien zadbać każdy podróżny. W przypadku tak dalekich i nieco egzotycznych podróży, warto wyposażyć się także w ubezpieczenie NNW, które zapewni nam pokrycie kosztów rehabilitacji po wypadku czy będzie wsparciem wówczas, gdy doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu. O dodatkowe rozszerzenie polisy powinny zadbać także osoby, u których zdiagnozowane zostały choroby przewlekłe. Turyści, którzy wolą dmuchać na zimne mogą także rozważyć ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które sprawdzi się z kolei wówczas, gdy wyrządzimy szkodę osobie trzeciej. 

Pakując walizkę na podróż do Japonii, obok niezbędnych dokumentów do podróży należy położyć także polisę turystyczną. Ubezpieczenie podróżne, które dowolnie dopasujesz do swoich potrzeb i oczekiwań, możesz już dziś kupić klikając w Compensa VoyageNajwazniejsze informacje


  1. Językiem urzędowym w Japonii jest język japoński, a obowiązującą jednostką monetarną jen.
  2. Jedną z ważniejszym zasad obowiązujących w Japonii jest zdejmowanie butów przed wejściem do pomieszczeń także w wielu miejsc publicznych, na przykład w typowo japońskich restauracjach czy świątyniach.
  3. Gestem, który praktykowany jest zarówno przy powitaniu, jak i pożegnaniu jest ukłon.
  4. Przed wyjazdem warto kontrolować komunikaty MSZ i sprawdzić aktualne wymogi dotyczące wjazdu na terytorium kraju. Aktualnie w związku z trwającą epidemią, Japonia wprowadziła całkowity zakaz wjazdu na terytorium kraju dla cudzoziemców, którzy nie posiadają wizy wjazdowej.
  5. Karta EKUZ nie ma zastosowania na terytorium Japonii.


Kraj kontrastów, w którym nowoczesność przeplata się z tradycją. Zachwyca kulturą i intryguje historią. Popularnie znana jako “Kraj Kwitnącej Wiśni”, czyli Japonia w całej okazałości. Jest marzeniem i celem wielu turystów zafascynowanych azjatycką rzeczywistością. Jak przygotować się do jej poznania i o czym warto wiedzieć przed podróżą do Japonii? Co zobaczyć i jak zagwarantować sobie optymalne bezpieczeństwo w tym odległym kraju?

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |